Witaminy prenatalne - jaką pełnią funkcję i dlaczego są ważne?

Witaminy prenatalne to suplementy diety, które kobiety w ciąży powinny stosować, aby chronić zdrowie własne oraz rozwijającego się dziecka.
Witaminy prenatalne - jaką pełnią funkcję i dlaczego są ważne?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Witaminy prenatalne są świetnym uzupełnieniem diety w czasie ciąży. Wiele matek ma jednak pytania na ten temat, ponieważ krąży wiele mitów i dezinformacji. Oczywiste jest, że zdrowa dieta to najlepszy sposób na dostarczenie wszystkich składników odżywczych potrzebnych do ciąży. Chodzi o to, że w czasie ciąży niektóre kluczowe składniki odżywcze są potrzebne w większych ilościach.

Z tego powodu witaminy prenatalne zaleca się zwłaszcza przed zajściem w ciążę. Które są najlepsze? Czy są ryzykowne? Porozmawiamy o tym wszystkim poniżej.

Czym są witaminy prenatalne?

Witaminy prenatalne to suplementy diety, które pomagają uzyskać niezbędne składniki odżywcze, aby zapewnić prawidłowy rozwój dziecka. To, co robią, to uzupełnianie odpowiedniej diety. Dostarczają niezbędnych w ciąży witamin i minerałów na co dzień.

Możliwe, że zwykła dieta może nie zawierać kluczowych składników odżywczych dla zdrowego wzrostu dziecka. Suplementy te mają większe znaczenie u kobiet, które mają pewne problemy zdrowotne lub ograniczenia dietetyczne, na przykład w następujących przypadkach:

  • Mamy wegetarianki lub weganki
  • Nietolerancja laktozy lub nietolerancja innych pokarmów
  • Tytoń lub zażywanie narkotyków
  • Zaburzenia odżywiania
  • Problemy z układem krążenia
  • Poprzedni bypass żołądka
  • Ciąża z więcej niż jednym dzieckiem

Znaczenie witamin prenatalnych

W czasie ciąży istnieje zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, takie jak kwas foliowy, wapń, żelazo i kwasy tłuszczowe omega-3. Witaminy prenatalne pomagają zapewnić, że wszystkie te pierwiastki są dostarczane we właściwych proporcjach.

Dwa główne elementy to kwas foliowy i żelazo. Jednak najlepiej, aby prenatalny suplement witaminowy zawierał kilka dodatkowych.

Pokarmy zawierające kwas foliowy lub witaminę B9 muszą znajdować się w diecie matki, ale dobrze jest wzmocnić ją suplementem.

Kwas foliowy

Szacuje się, że przyjmowanie odpowiedniej ilości kwasu foliowego w miesiącu poprzedzającym poczęcie i na początku ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka wady cewy nerwowej, takiej jak bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa nawet o 70%.

Substancja ta zmniejsza również ryzyko innych wad wrodzonych, takich jak rozszczep wargi i podniebienia oraz niektóre problemy z sercem. Zmniejsza nawet ryzyko stanu przedrzucawkowego.

Syntetyczna wersja kwasu foliowego jest lepiej przyswajalna przez organizm niż ta, która występuje w naturalnej żywności. Większość witamin prenatalnych zawiera ten pierwiastek i należy upewnić się, że tak jest w przypadku tego, który spożywamy i który jest przepisywany.

Żelazo

Ciąża wymaga bardzo dużego spożycia żelaza. Trudno pozyskać go w wystarczającej ilości z normalnej diety. Witaminy prenatalne pomagają zrekompensować ten niedobór i zapobiec ryzyku anemii. Ta patologia zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej.

Wapń

Witaminy prenatalne nie zawsze zawierają wapń lub zawierają go w małych ilościach. Dlatego bardzo ważne jest pozyskiwanie go również z naturalnych źródeł. Pierwiastek ten przyczynia się do zdrowego rozwoju kości, zębów, nerwów i mięśni, w tym serca.

Niezbędne kwasy tłuszczowe

Tylko niektóre witaminy prenatalne zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Należą do nich omega-3, DHA (kwas dokozaheksaenowy) i EPA (kwas eikozapentaenowy).

Wszystkie trzy przyczyniają się do rozwoju mózgu, układu nerwowego i tkanki oka dziecka. Idealnie powinny być pozyskiwane z naturalnych pokarmów i suplementów.

Witamina D

Witamina D jest niezbędna do utrzymania zrównoważonego poziomu wapnia i fosforu zarówno u matki, jak i dziecka. Niedobór tego składnika odżywczego zwiększa ryzyko krzywicy, nieprawidłowego rozwoju kości i pewnych opóźnień w rozwoju fizycznym.

Podejrzewa się, że ten niedobór przyczynia się również do stanu przedrzucawkowego i cukrzycy ciążowej. Dlatego ważne jest, aby witaminy prenatalne zawierały ten pierwiastek.

Kiedy brać witaminy prenatalne?

Najlepiej byłoby, gdyby matka zaczęła zażywać kwas foliowy przed zajściem w ciążę. Dzieje się tak, ponieważ cewa nerwowa dziecka rozwija się w pierwszym miesiącu ciąży. Ta rurka rozwija się w mózg i rdzeń kręgowy dziecka.

Jednak wiele kobiet nie wie, że jest w ciąży, aż do pierwszego miesiąca. Ważną rzeczą jest więc to, że jak tylko się dowiedzą, zaczynają brać witaminy prenatalne. Idealnie byłoby, gdyby kobieta zaczęła brać te witaminy za każdym razem, gdy chce zajść w ciążę.

Czy są jakieś skutki uboczne?

Większość kobiet dobrze toleruje witaminy prenatalne i nie ma trudności z ich przyjmowaniem. Jednak niektórzy zgłaszają nudności. Dzieje się tak, gdy przyjmuje się ponad 30 miligramów żelaza. Większa ilość tego minerału podrażnia przewód pokarmowy.

Najlepiej byłoby przyjmować witaminy prenatalne z jedzeniem lub przed snem. Jeśli problem nie ustąpi, skonsultuj się z lekarzem, aby zalecić inny suplement.

Istnieje również pewien odsetek kobiet, u których zaparcia są efektem ubocznym. Znowu jest to wina żelaza. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest przyjmowanie suplementu o mniejszej zawartości składników odżywczych i utrzymywanie diety z dużą ilością błonnika, wody i świeżej żywności.

Suplement ciążowy.
Najlepsze witaminy prenatalne zaleci położnik. Będzie to oparte na sytuacji medycznej każdej matki.

Wskazówki i zalecenia dotyczące przyjmowania witamin prenatalnych

Lekarz będzie tym, który wskaże, które witaminy prenatalne są najbardziej odpowiednie dla każdej kobiety. Wiele osób będzie chciało wyrazić swoją opinię, ale to profesjonalista ma kwalifikacje, aby ustalić, co jest najbezpieczniejsze.

Niektóre witaminy prenatalne zawierają składniki ziołowe. Nie zaleca się używania tych produktów, ponieważ nie ma badań potwierdzających ich skuteczność lub w pełni potwierdzających ryzyko związane z tymi składnikami.

Ogólnie rzecz biorąc, prawie wszystkie matki powinny przyjmować minimalną dzienną dawkę następujących składników:

  • Kwas foliowy: 400 mikrogramów
  • Żelazo: 27 miligramów
  • Wapń: 1000 miligramów
  • Witamina D: 200 do 600 jednostek międzynarodowych

Nie zaleca się przyjmowania innego suplementu diety podczas przyjmowania witamin prenatalnych. Chyba że poleci to lekarz.

Przeczytaj również: O tym co należy robić, żeby szybciej zajść w ciążę

Należy podkreślić, że witaminy prenatalne są uzupełnieniem naturalnej diety, a nie jej substytutem. Aby pomyślnie przeprowadzić ciążę, matka powinna stosować się do zaleceń żywieniowych lekarza i w naturalny sposób dobrze się odżywiać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lindemann, O. (2000). Medicación y suplementos en el embarazo: ¿Son necesarios como tratamiento rutinario? Natura Medicatrix: Revista médica para el estudio y difusión de las medicinas alternativas, (61), 28-30.
  • Quevedo C, L., Rojas, M., & Soto, M. (2011). Intolerancia a la lactosa. Rev. pediatr. electrón.
  • America, S. (2017). ¿Qué debe tener en cuenta a la hora de elegir sus vitaminas prenatales? Tori Schmitt, MS, RDN, LD. Compartir.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.