Możliwe psychologiczne i emocjonalne zmiany w ciąży
Oczekiwanie na dziecko to wspaniałe przeżycie. Nadejdą zmiany, które całkowicie wywrócą twój sposób życia do góry nogami. Ale zanim ten okres dobiegnie końca, musisz się też przygotować na inne wahania. Dlatego ważne jest, aby poznać psychologiczne i emocjonalne zmiany w ciąży, przez które przechodzi wiele matek.
Zmartwienia, lęki i niepokoje mogą nieco stłumić szczęście oczekiwania.
W trakcie całego procesu ważne jest, aby partner i rodzina wspierali matkę. Dzięki temu będzie mogła właściwie radzić sobie ze zmianami emocjonalnymi i psychicznymi. Pomoc specjalisty zdrowia psychicznego również może przynieść pozytywne efekty.
Winowajcą jest nierównowaga hormonalna
Royal College of Midwives wyjaśnia, że wysoki poziom estrogenu i progesteronu powoduje zaburzenia równowagi hormonalnej. Może to zmieniać nastrój i sprawiać, że matka poczuje złość lub smutek bez wyraźnego powodu.
Oprócz tego dyskomfortu, zaostrzenie objawów w trzecim trymestrze ciąży jest normalne. Emocjonalne i psychologiczne zmiany w ciąży są spowodowane serią nieuniknionych przemian w ciele. Jednak prawdą jest również, że jeszcze inne czynniki będą miały wpływ na samopoczucie matki.
Psychologiczne i emocjonalne zmiany w ciąży
Każda kobieta może mieć inne objawy. Jednak wiele matek często odczuwa w ciąży pewne emocjonalne i psychologiczne zmiany, które teraz omówimy. Uporządkowaliśmy je według trymestru, ponieważ nierównowaga hormonalna na początku ciąży nie jest taka sama, jak wtedy, gdy zbliża się do rozwiązania
Przeczytaj więcej: Poczucie odrzucenia w stosunku do partnera podczas ciąży
Pierwszy trymestr: obawy
Pierwszy trymestr to decydujący czas. American College of Obstetrics and Gynecology podaje, że wczesne poronienie jest powszechne i występuje w 10% potwierdzonych ciąż. Ta możliwość może wywołać u matki wiele lęków.
W pierwszym trymestrze przeprowadza się ważne badania w celu wykrycia, czy dziecko ma jakąkolwiek chorobę genetyczną lub zmiany, które mogłyby spowodować zespół chorobowy. To jeszcze jeden powód do niepokoju.
Drugi trymestr: zmiany w ciele
W drugim trymestrze zaczyna rosnąć brzuch, a ciało się zmienia. Biodra rozszerzają się, przyrost masy ciała jest w tym okresie normalny, a zmęczenie wzrasta.
Chociaż ten trymestr jest dość stabilny, bo mdłości już ustąpiły, kobieta może odczuwać mieszane uczucia (miłość-nienawiść) do własnego ciała.
Matka może nie czuć się komfortowo ze swoją nową sylwetką. Może też czuć się niekomfortowo uprawiając seks lub martwiąc się o rozstępy. Wszystko to wpływa na jej nastrój.
Trzeci trymestr: dominuje ambiwalencja
Trzeci trymestr przynosi największe zmiany emocjonalne w całej ciąży. Matka odczuwa ambiwalencję, w której radość z nadejścia rozwiązania miesza się ze strachem przed porodem (zwłaszcza u pierworódek). Zmęczenie, zatrzymanie płynów i bezsenność mogą również znacząco wpływać na samopoczucie.
Ponadto niepokój może wywołać martwienie się o wszystko, co będzie potrzebne podczas pobytu w szpitalu lub kiedy odejdą jej wody. To normalne, że w tym momencie ma obawy i mogą one mieszać się z podekscytowaniem. Pamiętaj więc, że prośba o pomoc nie boli.
Dowiedz się więcej: Najskuteczniejsze pozycje do zajścia w ciążę
Terapia psychologiczna w ciąży
Wizyta u psychologa podczas ciąży może okazać się potrzebna, aby móc cieszyć się tym doświadczeniem tak bardzo, jak to możliwe. Pozwoli zrozumieć psychologiczne i emocjonalne zmiany w ciąży, które przytłaczają przyszłą matkę. Oprócz wszystkich decyzji, które podejmujesz, jedną z nich może być konsultacja u psychologa.
Nie ma nic złego w wyborze terapeuty, który specjalizuje się w psychologicznych i emocjonalnych wahań w ciąży. Musisz się przygotować na zmiany, które nadejdą, aby twój związek z dzieckiem był silny i trwały.
Od początku do końca ciąża może być magicznym przeżyciem. Niektóre kobiety przezywają ją lepiej (z bardzo małą liczbą objawów) niż inne. Nie da się opisać uczucia, które się pojawia, gdy twoje dziecko przychodzi na świat, trzyma cię za rękę i szuka u ciebie ochrony. To doświadczenie, które sprawia, że wszystkie lęki i zmartwienia odchodzą w niepamięć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gavilán-Rodríguez, L., & García-Gavilán, E. A. (2019). Embarazo, parto y puerperio sin la matrona de atención primaria. Relato biográfico de una madre. Archivos de la Memoria.
- Morales, D. M., Bullones, M. A., Monge, F. J. C., Abellán, I. C., Moure, M. A. M., & Puente, C. P. (2008). Influencia de los factores psicológicos en el embarazo, parto y puerperio. Un estudio longitudinal. NURE investigación: Revista Científica de enfermería, (37), 5.
- Ramírez, D. L. C., Acosta, M. E. H., Figueroa, R. I. A., Estrada, I. H., & Pérez, J. A. F. (2019). Prevalencia de obesidad y ganancia de peso en mujeres embarazadas. Atención Familiar, 26(2), 43-47.
- López, M. E. G., & Calva, E. A. (2007). Alteraciones psicológicas en la mujer con embarazo de alto riesgo. Psicología y Salud, 17(1), 53-61.
- Ruiz Chamorro, T. (2017). Impacto psicológico en la mujer durante el embarazo, parto y puerperio. Una revisión de la literatura (Bachelor’s thesis).