Dlaczego odczuwam niechęć do partnera podczas ciąży?

NIektóre kobiety odczuwają niechęć do partnera podczas ciąży. Dowiedz się, jakie są tego przyczyny i jak można interweniować.
Dlaczego odczuwam niechęć do partnera podczas ciąży?

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Niechęć do partnera podczas ciąży nie jest wcale aż tak nietypowym zjawiskiem. Wiele kobiet odczuwa ją względem ich mężczyzn lub ich pewnych cech.

W tym artykule analizujemy przyczyny takiej sytuacji i radzimy, jak na nią reagować, by związek podczas ciąży miał się jak najlepiej.

Niechęć do partnera podczas ciąży

Nie ma badań na temat poczucia niechęci do partnera w czasie ciąży. Jednak wiele kobiet twierdzi, że towarzyszy im takie uczucie. Czy również masz takie doświadczenie?

U kobiet ciężarnych w pierwszych tygodniach dochodzi do zmian na poziomie fizycznym i emocjonalnym. Piersi rosną, macica się rozciąga, pojawiają się wahania nastrojów, nudności a nawet wymioty. Poza takimi objawami może występować też uczucie niechęci do własnego partnera o indywidualnym nasileniu.

Podczas gdy niektóre kobiety mają zwiększoną ochotę na kontakt fizyczny i bliskość z partnerem, inne zaczyna on denerwować. Czasami męcząca wydaje się sama obecność mężczyzny w pokoju.

Dlaczego dochodzi do takiej sytuacji? Czy jest jakieś logiczne wytłumaczenie?

Możliwe przyczyny

Nie istnieją konkretne badania na temat uczucia niechęci do partnera podczas ciąży.

Jak już wspominaliśmy, temat ten nie został przebadany naukowo. Mimo to specjaliści sugerują, że winne mogą być zmiany hormonalne. 

Kobieta w ciąży doświadcza licznych zmian hormonalnych takich jak wzrost poziomu progesteronu i gonadotropiny, co może zwiększyć jej wrażliwość. To z kolei może prowadzić do drażliwości i irytacji spowodowanej obecnością partnera.

Jak radzić sobie z niechęcią do partnera podczas ciąży

Zawsze rozmawiaj z partnerem na temat problemów, by zlikwidować niechęć do partnera podczas ciąży

Uczucie niechęci do partnera stawia kobietę w trudnej sytuacji. Nie jest ona przyjemna ani dla niej, ani dla mężczyzny. W grę wchodzą emocje dwóch osób. Uczucie niechęci może dotkliwie zranić partnera.

Jeśli jesteś w takiej sytuacji, najlepiej przyjmij otwartą i dojrzałą postawę i porozmawiaj z partnerem na ten temat. Wytłumacz mu, jak się czujesz i zapewnij, że nie jest to od ciebie zależne.

Po drugie, przyjrzyj się swoim uczuciom. Co tak naprawdę ci doskwiera i czy na pewno nie było tego wcześniej? Czy są ku temu powody? Jeśli faktycznie nagle nie możesz znieść na przykład odgłosów mlaskania partnera, zapewne nie chodzi o nic poważnego ani długoterminowego.

Postaraj się zrozumieć, co czujesz i dlaczego. Odrobina introspekcji to zwykle wszystko, czego potrzebujesz, by ustalić, czy sytuacja faktycznie jest poważna.

Sytuacja odrzuconego

Miej cierpliwość i pamiętaj, że wszystko z czasem ustępuje.

Jeśli to ty cierpisz z powodu odrzucenia przez partnerkę, miej cierpliwość. Sytuacja zapewne nie jest łatwa ani przyjemna. Odetchnij głęboko i pamiętaj, że nie jest to skierowane w ciebie bezpośrednio.

Twoja partnerka przechodzi przez serię zmian i mimo że odczuwa niechęć, potrzebuje twojego wsparcia i pomocy. Uczucie niechęci wobec partnera nie trwa zwykle przez cały okres ciąży, a jedynie kilka miesięcy.

W razie wątpliwości udaj się do specjalisty. Warto porozmawiać z kimś o tej sytuacji. Być może zalecona zostanie terapia indywidualna lub dla par, która pozwoli na lepsze zrozumienie problemu. Cierpliwość i miłość na pewno pomogą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bailón Muñoz, E., & Ortega del Moral, A. (2009). Embarazo. FMC – Formación Médica Continuada En Atención Primaria. https://doi.org/10.1016/s1134-2072(07)71605-5
  • Acosta-varela, M. E. (2012). El embarazo. Aportaciones Originales.
  • Organización Mundial de la Salud. (2015). OMS, Embarazo.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.