Kolka nerkowa podczas ciąży - dowiedz się więcej!
Kolka nerkowa podczas ciąży może mieć kilka przyczyn. Dlatego musisz zwrócić uwagę na intensywność bólu i inne możliwe objawy, których możesz doświadczyć. Zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby mógł przeprowadzić odpowiednie testy i postawić diagnozę.
W tym artykule omówimy przyczyny kolki nerkowej w czasie ciąży, zarówno te najczęstsze, jak i te najpoważniejsze. Te ostatnie mogą wskazywać na wszystko, od ciąży pozamacicznej po przedwczesny poród.
Kolka nerwowa podczas ciąży – przyczyny
1. Implementacja zarodkowa
Na początek, jednym z wczesnych objawów ciąży jest kolka nerkowa, która może być spowodowana zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Ten rodzaj bólu trwa zwykle od jednego do dwóch dni i jest podobny do bólu menstruacyjnego.
Tego rodzaju kolki mogą pojawić się w dolnej części brzucha na długo przed okresem. Jednak mogą się powtarzać, gdy dziecko rośnie, z powodu na naciski, jakie wywiera na macicę.
2. Gazy i zaparcia – objawy kolki nerkowej
Fizjologiczne zmiany zachodzące w czasie ciąży często wpływają na rytm przewodu pokarmowego, co powoduje skurcze i bóle brzucha.
W czasie ciąży zachodzi wiele zmian fizjologicznych, w tym spowolnienie trawienia. Powoduje to obrzęk i gromadzenie się gazów, co może wpływać na łagodny typ kolki.
Gdy macica powiększa się w czasie ciąży, to sprawia, że jelita unoszą się do góry. To spowalnia ruchy jelit i może również powodować ból.
3. Skurcze Braxtona-Hicksa
Skurcze Braxtona-Hicksa są częste u wielu kobiet w ciąży, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze. Występują sporadycznie i nie wskazują na zbliżający się poród, ale raczej na przygotowanie organizmu na odpowiedni czas.
Tego typu skurcze są nieprzyjemne, ale bezbolesne, chociaż mogą się nasilać w miarę zbliżania się terminu porodu. Można je rozpoznać, ponieważ są nieregularne i rzadkie.
Przeczytaj także: Ciąża i stany emocjonalne przyszłej mamy
4. Ból mięśni i więzadeł
Obecność zarodka w jamie brzusznej rozciąga więzadła i mięśnie.
Jak mówiliśmy w pierwszym punkcie, kolka nerkowa podczas ciąży między 16 a 20 tygodniem może być spowodowana uciskiem dziecka na mięśnie i więzadła. W szczególności skurcze więzadła okrągłego, które jest odpowiedzialne za podtrzymywanie macicy.
Ponad 70% kobiet w ciąży doświadcza tego w formie ostrego, przeszywającego bólu w dolnej części brzucha. Jednak zazwyczaj jest to lekki dyskomfort, który w większości przypadków trwa kilka sekund lub minut, bez ryzyka dla dziecka.
5. Seks
Stosunek seksualny w ciąży jest w większości przypadków bezpieczny. Lekarz może jednak zalecić wstrzymanie się w przypadku ciąży wysokiego ryzyka.
Po seksie może również wystąpić pewien dyskomfort w postaci kolki. Ogólnie rzecz biorąc, jest on łagodny i stanowi zagrożenia. Skonsultuj się jednak z lekarzem, jeśli kolki staną się przewlekłe.
Przeczytaj także: Bóle miesiączkowe w czasie ciąży – co robić?
Kolka nerkowa w ciążach wysokiego ryzyka
Są jednak poważniejsze przypadku, a ból może wskazywać pierwotną przyczynę, która wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.
Oprócz powyższych przyczyn kolki, które w większości przypadków nie są poważne, istnieją takie, które wiążą się z zagrożeniami dla zdrowia, na przykład:
- Ciąża pozamaciczna – gdy zarodek wszczepia się poza macicą, zwykle w jednym z jajowodów.
- Niektóre przypadki ciężkiej kolki, której towarzyszy krwawienie, mogą wskazywać na poronienie, ale nie zawsze tak jest. Poważnym problemem może być łożysko oddzielające się od macicy.
- Kolka nerkowa w ciąży w górnej części brzucha może zwykle oznaczać stan przedrzucawkowy. W takim przypadku kobieta może także cierpieć na wysokie ciśnienie krwi, a jej mocz zwykle zawiera białka.
- Ból podczas oddawania moczu jest sposobem na wykrycie infekcji moczu.
- Oderwanie łożyska to rodzaj kolki, która jest intensywna i długotrwała.
- Przedwczesny poród występuje przed 37 tygodniem ciąży i obejmuje rozszerzenie szyjki macicy.
Teraz znasz najczęstsze przyczyny kolki nerkowej podczas ciąży, a także te z wyższym ryzykiem. Nie wahaj się skonsultować z lekarzem w przypadku jakichkolwiek objawów, które nie ustępują i wiążą się z innymi dolegliwościami.
To może Cię zainteresować ...