4 produkty zakazane w ciąży

Dowiedz się, czego nie wolno ci jeść, jeśli spodziewasz się dziecka. Odkryj, dlaczego niektóre produkty są zakazane w ciąży.
4 produkty zakazane w ciąży
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Warto pamiętać, że istnieją produkty zakazane w ciąży, których spożycie mogłoby zaszkodzić zdrowiu dziecka. Ciąża to stan wymagający odpowiedniego odżywiania, dlatego należy zachować ostrożność.

W pierwszym trymestrze ma to mniejsze znaczenie, gdyż zapotrzebowanie embrionu na energię jest ograniczone. Z biegiem czasu jednak należy dostarczać sobie więcej kalorii, by zaspokoić potrzeby rosnącego w macicy dziecka. Dowiedz się, jakich produktów trzeba w ciąży unikać i dlaczego.

1. Alkohol

Jednym z produktów, których spożycie należy w ciąży wyeliminować, jest alkoholJego picie wpływa negatywnie na rozwój dziecka, powodując deformacje i opóźnienie rozwoju.

Badanie przeprowadzone na grupie 291 ciężarnych kobiet wykazało, że spożywanie niewielkich ilości alkoholu oddziałuje na rozwój i zachowanie dziecka. Mowa nie tylko o zaburzeniach fizycznych zmianach, ale też psychicznych.

Dlatego warto ograniczyć spożycie tej substancji już przed zaplanowaniem ciąży. Abstynencja alkoholowa zwiększa płodność i szanse na zajście w ciążę.

Alkohol jest w ciąży zakazany, gdyż powoduje deformacje płodu.

2. Kawa

Innym produktem zakazanym w ciąży jest kawa. Nie wiadomo, jak kofeina wpływa na organizm dziecka, dlatego lepiej jej unikać.

Pewne badania, na przykład to opublikowane w International Journal of Gynaecology and Obstetrics , wskazują, że kofeina może przyczynić się do poronienia, więc lepiej nie pić jej w ciąży. Można sięgać po kawę bezkofeinową.

3. Surowe ryby

Jedzenie surowych ryb zyskało na popularności w ostatnich latach ze względu na modę na kuchnię orientalną. Zasadniczo, ten typ żywności nie zagraża zdrowiu.

Kobiety w ciąży powinny jednak zachować ostrożność. Lepiej unikać w tym stanie konsumpcji surowych ryb, gdyż mogą one zawierać bakterie lub mikroorganizmy szkodliwe dla matki i dziecka.

Przykład może stanowić anisakis. Ten nicień potencjalnie wywołuje reakcję anafilaktyczną, która jest szkodliwa dla zdrowia.

4. Duże ryby

Kobiety w ciąży powinny unikać spożywania produktów zawierających metale ciężkieMogą one trafić do krwi dziecka przez łożysko i negatywnie wpłynąć na jego rozwój.

Według badania opublikowanego w magazynie Environment International , ekspozycja dziecka na rtęć upośledza zdolność do nauki języka. Dlatego też nie wolno spożywać dużych ryb w ciąży, gdyż to w ich tkance tłuszczowej akumuluje się ten pierwiastek.

Poza tym, jedzenie ryb jest zasadniczo zdrowe i zalecaneKobiety ciężarne powinny raczej spożywać te niewielkie okazy. W ten sposób dostarczają organizmowi kwasów tłuszczowych omega 3, które pozytywnie wpływają na rozwój dziecka i układ krążenia matki.

W mięsie dużych ryb znajduje się rtęć. Dlatego należy ich w ciąży unikać. Nie dotyczy to jednak małych ryb.

Produkty zakazane w ciąży – zmniejsz ryzyko

Pewne produkty są w czasie ciąży zakazane. Celem wprowadzania ograniczeń jest ochrona zdrowia matki i dziecka rozwijającego się w jej łonie. Odżywianie pełni ważną rolę przez całe życie, ale w ciąży wpływa też na rozwój dziecka i jego późniejsze życie.

Dlatego zalecamy stosowanie się do wytycznych. Jeśli masz wątpliwości, możesz udać się do specjalisty. Doradzi on, jak ustalić zbilansowaną dietę, która zaspokoi twoje potrzeby w tym stanie, ograniczy niebezpieczeństwa i zapewni zdrowy rozwój twojego dziecka.

Pamiętaj, by unikać toksyn takich jak alkohol i tytoń. Substancje te mogą zaszkodzić zdrowiu płodu. Sięgając po ryby, wybieraj te małe, gdyż kumuluje się w nich mniej metali ciężkich.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sundelin Wahlsten V., Hallberg G., Helander A., Higher alcohol consumption in early pregnancy or low to moderate drinking during pregnancy may affect children’s behaviour and development at one year and six months. Acta Paediatr, 2017. 106 (3): 446-453.
  • Hong Zhao JL., Song JM., Zhang J., Tan YL., Xin CM., A meta analysis of risk of pregnancy loss and caffeine and coffee consumption during pregnancy. Int J Gynaecol Obstet, 2015. 130 (2): 116-22.
  • Vejrup K., Brandlistuen RE., Brantsaeter AL., Katrine H., et al., Prenatal mercury exposure, maternal seafood consumption and associations with child language at five years. Environ Int, 2018. 110: 71-79.
  • Cisneros Domínguez, Grethel, and Ana Ibis Bosch Núñez. “Alcohol, tabaco y malformaciones congénitas labioalveolopalatinas.” Medisan 18.9 (2014): 1293-1297.
  • Castillo Ortiz, Natalia del. “Modificación y efectos del consumo de cafeina durante el embarazo.” (2016).
  • Fox, Nathan S. “Qué hacer y qué no hacer durante el embarazo.” Obstet Gynecol 131 (2018): 713-21.
  • Bustillo, Alejandra Lozano, et al. “Sobrepeso y obesidad en el embarazo: complicaciones y manejo.” Archivos de medicina 12.3 (2016): 11.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.