Depresja po zerwaniu: leczenie i wsparcie

To normalne, że po zerwaniu z partnerem przeżywa się smutek i żal. Jeśli jednak objawy nie ustępują lub nasilają się, możesz mieć do czynienia z przypadkiem depresji. Depresja po rozstaniu wymaga leczenia i wsparcia.
Depresja po zerwaniu: leczenie i wsparcie

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niektórzy ludzie są w stanie bardzo szybko poradzić sobie z rozpadem związku. Depresja po rozstaniu jest dla nich czymś obcym. Jednak dla innych dojście do siebie po zakończeniu relacji może być trudniejsze i zająć więcej czasu. Są jeszcze inne osoby, które w skrajnych przypadkach może dopaść depresja po zerwaniu.

W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o objawach tego rodzaju depresji oraz o sposobach jej przezwyciężenia.

Czy depresja po zerwaniu jest normalna?

Smutek jest normalny

Po zakończeniu romantycznego związku, normalne jest odczuwanie smutku. W końcu to koniec pewnego okresu Twojego życia, który dzieliłaś z kimś innym.

Depresja po zerwaniu

Przede wszystkim ważne jest, aby odróżnić normalną reakcję na rozstanie od depresji. Rzeczywiście, nawet w mniej poważnych związkach to zupełnie normalne, że pewne uczucia i emocje się kończą. Mając to na uwadze, reakcje, które możemy uznać za normalne, to:

  • frustracja,
  • smutek,
  • płacz,
  • bezsenność,
  • apatia i brak zainteresowania.

Innymi słowy, przeżywanie żałoby po związku, który się rozpadł, jest całkowicie normalne. W końcu to rodzaj straty. Dlatego też nie ma powodu do zmartwień, jeśli występują u Ciebie powyższe objawy. A to, jak długo się utrzymują, różni się w zależności od osoby.

Rzeczywiście, niektórzy ludzie potrzebują więcej czasu, podczas gdy inni są w stanie ruszyć do przodu znacznie szybciej.

Pamiętaj jednak, że depresja po zerwaniu może przytrafić się każdemu.

Depresja po zerwaniu

Jeśli chodzi o depresję po rozstaniu, objawy nie ustępują w ciągu kilku tygodni, a nawet miesięcy. Mogą się nawet pogorszyć z biegiem czasu. Do objawów należą:

  • utrata zainteresowania jakąkolwiek działalnością,
  • niska samoocena,
  • brak energii,
  • brak wystarczającej ilości snu lub zbyt dużo snu,
  • intensywne uczucie pustki lub desperacji,
  • utrata apetytu lub zwiększony apetyt,
  • wolniejsze poruszanie się, a nawet myślenie i mówienie,
  • trudności z koncentracją,
  • w skrajnych przypadkach depresja może powodować myśli i tendencje samobójcze.

Co robić w przypadku depresji po rozstaniu?

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem przezwyciężenia wszelkiego rodzaju depresji jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty. W efekcie lekarz będzie w stanie pokierować osobą z depresją i zastosować odpowiednią terapię. Może on zalecić:

Leczenie psychologiczne

Prawidłowe zarządzanie emocjami po rozstaniu może być korzystne pod względem miłości do siebie, samoakceptacji, dojrzałości i podejmowania decyzji.

Wizyta u psychologa

Terapia interpersonalna w terapii poznawczo-behawioralnej będzie polegała na zmianie negatywnych myśli danej osoby. Jednocześnie specjalista będzie również dążył do powstrzymania pacjentów od obsesji na punkcie swojego byłego partnera lub związku.

Oczywiście, bardzo ważne będzie również zajęcie się wszelkimi uczuciami złości. W tym przypadku terapia poznawczo-behawioralna i psychoanaliza są najczęściej wybierane.

Co więcej, specjaliści mogą również polecić techniki relaksacyjne, które będą miały bardzo pozytywny wpływ na pacjentów.

Leczenie psychofarmakologiczne

W zależności od powagi danego przypadku psychiatra może również przepisać określone leki przeciwdepresyjne.

Inne zalecenia

Poniżej znajduje się więcej zaleceń dotyczących depresji po rozstaniu.

  • Wysoce zalecane są ćwiczenia fizyczne. Uwolnienie endorfin pomoże osobom z depresją poprawić i przezwyciężyć ich stan. Nie ma jednak potrzeby chodzenia na siłownię. Wystarczy wyjść na spacer, pobiegać lub pojeździć na rowerze.
  • Innym częstym zaleceniem jest znalezienie sobie zajęcia. W tym sensie rozpoczęcie nowego hobby jest zawsze dobrym pomysłem. Można także przeczytać książkę lub rozpoczęcie nowego projektu życiowego.
  • Co więcej, jak już wspomnieliśmy, ważne jest, aby nie izolować się i szukać kontaktu z innymi.
  • Unikaj używania narkotyków i alkoholu jako sposobu na ucieczkę lub znalezienie pocieszenia.
  • Utrzymuj zdrową, zbilansowaną dietę. Innymi słowy, szukaj równowagi za pomocą zdrowych nawyków.
  • Pamiętaj o odpowiednim odpoczynku i higienie snu.

Wsparcie, którego potrzebujesz po zerwaniu

Uspołecznianie się jest jednym z kluczowych zachowań, które pomogą nam stawić czoła temu, co się wydarzyło i przezwyciężyć rozstanie w zdrowy sposób.

Wsparcie przyjaciół

W każdym razie ważne jest, aby osoby z depresją miały wsparcie rodziny i przyjaciół. Szukaj nowych znajomości, poszerzaj kręgi społeczne, przywracaj kontakt ze starymi przyjaciółmi itp.

Rzeczywiście, kontakty towarzyskie są kluczowe. Pomogą Ci oderwać myśli od byłego, zakończonego związku i negatywnych uczuć, których doświadczasz. Co więcej, w konkretnym przypadku depresji, eksternalizacja emocji i rozmowa o problemie z bliską osobą mogą być bardzo pomocne.

Jednak ludzie, którzy doświadczają depresji, często czują się niezdolni do spotkań towarzyskich i izolują się od innych. To prowadzi do ważnego pytania: jak możesz pomóc osobie, która cierpi po rozstaniu na depresję.

  • Przede wszystkim powinieneś dowiedzieć się więcej o tym, czym jest depresja i jakie są jej objawy. Wiedza jest zawsze najlepszą bronią i narzędziem.
  • Rozmawiaj z osobami z depresją i zachęcaj ich do podjęcia leczenia. Ważne jest, aby im przypomnieć, że ich stan można zmienić i w kontekście odpowiedniego leczenia można znaleźć rozwiązanie problemu. Jednak decyzja o rozpoczęciu leczenia ostatecznie należy do osoby cierpiącej na depresję.
  • Jeśli podejrzewasz, że chora osoba ma myśli samobójcze, natychmiast poszukaj pomocy.
  • Oferuj wsparcie. Słuchaj, wzmacniaj chorą osobę pozytywnymi myślami, spotykaj się z taką osobą (idźcie na zakupy, pójdźcie na kawę itp.).
  • Bądź cierpliwy. Depresja po zerwaniu może być długim i trudnym procesem. Powinniśmy jednak okazywać im wsparcie na każdym kroku.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.