Czy skrzyp pomaga redukować rozstępy?

Niektórzy uważają, że krzem zawarty w skrzypie może pomóc w leczeniu rozstępów. Ale czy to prawda i czy są na to jakieś dowody? W tym artykule odpowiemy na to pytanie.
Czy skrzyp pomaga redukować rozstępy?
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Ekstrakty ze skrzypu polnego (Equisetum arvense) od dawna wykorzystuje się do produkcji środków na redukcję rozstępów. Ze względu na zawartość krzemu roślina ta wydaje się przydatna w odbudowie skóry i poprawie jej wyglądu. Ale czy jest tak skuteczna, jak twierdzi wiele osób? Czy rzeczywiście skrzyp pomaga redukować rozstępy?

Warto wspomnieć, że rozstępy są formą bliznowacenia spowodowanego rozciąganiem skóry właściwej, zarówno podczas wzrostu, przybierania na wadze, jak i problemów hormonalnych. Często pojawiają się na pośladkach, nogach i brzuchu. Czasami występują również na piersiach i plecach.

Jak wyszczególniono w publikacji w National Center for Biotechnology Information ich leczenie polega na zwiększeniu produkcji włókien kolagenowych i elastycznych oraz nawilżeniu skóry. W tym celu przetestowano szeroką gamę produktów. Poniżej skupiamy się na możliwych skutkach działania skrzypu.

Możliwe korzyści zastosowania skrzypu polnego w leczeniu rozstępów

Skrzyp (nazwa naukowa Equisetum arvense) należy do rodziny Equisetopsida i pochodzi z regionów Europy o umiarkowanym klimacie. Od czasów starożytnych zioło to ma różne zastosowania lecznicze. Jeśli chodzi o skórę, przypisuje się mu właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i regenerujące.

Badania opisane w BMC Complementary Medicine and Therapies wskazują, że stanowi bogate źródło flawonoidów, triterpenoidów, fitosteroli, potasu, wapnia, a przede wszystkim kwasu krzemowego i krzemianów.

Szczególnie krzemiany są cenione w kosmetyce, ponieważ podczas wchłaniania w skórze przynoszą pewne korzyści, takie jak redukcja rozstępów. Badanie udostępnione w Anais Brasileiros de Dermatologia wyjaśnia w związku z tym, że krzem odgrywa ważną rolę w syntezie kolagenu.

Ponadto bierze udział w aktywacji enzymów hydroksylacji, które decydują o tworzeniu wiązań kolagenowych. Tym samym poprawia wytrzymałość i elastyczność skóry.

Niestety brakuje jednoznacznych dowodów na działanie skrzypu polnego w leczeniu tych zmian. Poza anegdotycznymi danymi żadne badanie nie potwierdziło do tej pory, że skrzyp rzeczywiście pomaga redukować rozstępy.

Zamiast tego specjaliści w dziedzinie dermatologii nadal spierają się o skuteczność produktów do stosowania miejscowego w zmniejszaniu tych zaburzeń skórnych. Według badań opublikowanych w Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, istnieje niewiele dowodów na poparcie stosowania kremów lub balsamów.

Rozstępy
Rozstępy powstają w wyniku rozpadu włókien kolagenowych. Ich białawy kolor wskazuje na długą ewolucję zmiany.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Rozstępy u mężczyzn: przyczyny i naturalne sposoby redukcji

Jak wykorzystuje się skrzyp polny w leczeniu rozstępów?

Pomimo braku dowodów są tacy, którzy uważają, że skrzyp polny pomaga redukować rozstępy. Tak naprawdę na rynku jest kilka produktów, w których składzie występują ekstrakty z tej rośliny.

Z drugiej strony literatura popularna podaje różne domowych receptury. Opierają się na naturalnych składnikach, które mają odżywić skórę od zewnątrz, aby zminimalizować ten problem. Zobaczmy kilka przepisów.

1. Olej ze skrzypu polnego

Badanie udostępnione za pośrednictwem International Journal of Molecular Sciences ujawnia, że stosowanie niektórych olejów roślinnych pomaga w naprawie bariery skórnej, gojeniu a także w syntezie kolagenu. W takim przypadku skrzyp polny można połączyć z oliwą, olejem kokosowym lub migdałowym.

Składniki

 • 200 mililitrów oleju roślinnego (do wyboru).
 • 100 gramów skrzypu polnego.

Instrukcje

 1. Podgrzej olej roślinny na małym ogniu.
 2. Następnie dodaj pokruszony wcześniej skrzyp.
 3. Pozostaw na ogniu jeszcze przez około 5 minut i zdejmij.
 4. Następnie, gdy lekko przestygnie, przelej olej przez drobne sitko i przechowuj go w szklanym pojemniku.
 5. Używaj produktu, delikatnie masując miejsca, które chcesz leczyć.
 6. Stosuj codziennie przed pójściem spać.

2. Napar ze skrzypu polnego

Napar z tej rośliny służy jako balsam do maskowania rozstępów. Należy go jednak stosować jednocześnie z kremem nawilżającym.

Składniki

 • 20 gramów skrzypu polnego.
 • 2 szklanki wody (500 ml).

Instrukcje

 1. Wsyp skrzyp do szklanki i zalej wrzątkiem.
 2. Przykryj napój i pozostaw na 15 minut.
 3. Przefiltruj płyn przez drobne sitko i wlej do butelki z rozpylaczem.
 4. Rozpyl balsam na pożądane miejsca. Masuj i pozostaw na 20 minut.
 5. Następnie spłucz i nałóż ulubiony krem nawilżający.
rozstępy skrzypowe
W tym przypadku nie należy spożywać naparu ze skrzypu. Płyn stosuje się miejscowo na skórę.

Inne zalecenia dotyczące redukcji rozstępów

Nie ma cudownej formuły, która zlikwiduje rozstępy z dnia na dzień. W rzeczywistości wiele zabiegówmoże je jedynie zniwelować. W związku z tym Amerykańska Akademia Dermatologii sugeruje, co następuje:

 • Użyj produktów przeciw rozstępom, gdy tylko się pojawią. Substancje te są zazwyczaj nieskuteczne na już utrwalone zmiany.
 • Masuj, aż substancja dobrze się wchłonie. Uważa się, że może to wzmocnić działanie produktu.
 • Bądź konsekwentny w leczeniu. Oznacza to, że należy je kontynuować kilka tygodni z rzędu.
 • Wybieraj produkty, które w swoim składzie zawierają kwas hialuronowy i tretinoinę.
 • Zastosuj profesjonalne zabiegi dermatologiczne. Przydatne są peelingi chemiczne, laseroterapia i mikrodermabrazja.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Zabiegi z olejem kokosowym na redukcję rozstępów i blizn

O czym należy pamiętać?

Skrzyp polny stosuje się powszechnie w zabiegach i produktach na zmniejszenie rozstępów. Mimo to nie ma jednoznacznych dowodów na jego działanie i korzyści.

Nie przeprowadzono żadnych badań potwierdzających, że skrzyp rzeczywiście pomaga redukować rozstępy. Uważa się jednak, że może być przydatny ze względu na zawartość krzemu. Nie zostało to jednak udowodnione.

Czy masz ochotę wypróbować tę roślinę? Na ogół jego miejscowe stosowanie jest dobrze tolerowane i nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Najlepiej sprawdzi się w połączeniu z masażem, zdrową dietą, piciem dużej ilości wody i ćwiczeniami fizycznymi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Oakley AM, Patel BC. Stretch Marks. [Updated 2022 May 24]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK436005/
 • Gründemann C, Lengen K, Sauer B, Garcia-Käufer M, Zehl M, Huber R. Equisetum arvense (common horsetail) modulates the function of inflammatory immunocompetent cells. BMC Complement Altern Med. 2014 Aug 4;14:283. doi: 10.1186/1472-6882-14-283. PMID: 25088216; PMCID: PMC4132922.
 • Araújo LA, Addor F, Campos PM. Use of silicon for skin and hair care: an approach of chemical forms available and efficacy. An Bras Dermatol. 2016 May-Jun;91(3):331-5. doi: 10.1590/abd1806-4841.20163986. PMID: 27438201; PMCID: PMC4938278.
 • Ud-Din S, McGeorge D, Bayat A. Topical management of striae distensae (stretch marks): prevention and therapy of striae rubrae and albae. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2016 Feb;30(2):211-22. doi: 10.1111/jdv.13223. Epub 2015 Oct 20. PMID: 26486318; PMCID: PMC5057295.
 • Lin TK, Zhong L, Santiago JL. Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils. Int J Mol Sci. 2017 Dec 27;19(1):70. doi: 10.3390/ijms19010070. PMID: 29280987; PMCID: PMC5796020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.