Naturalne induktory kolagenu: zastosowania i korzyści

W celu stymulacji produkcji tego ważnego białka wstrzykuje się naturalne induktory kolagenu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o ich zaletach i możliwych skutkach ubocznych.
Naturalne induktory kolagenu: zastosowania i korzyści

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Naturalne induktory kolagenu to substancje, które wstrzykuje się w skórę, aby aktywować produkcję tego białka. To właśnie nadaje objętość, elastyczność i jędrność w gładkiej i młodo wyglądającej skórze.

Organizm ludzki naturalnie syntetyzuje kolagen. Jednak wraz z wiekiem jego uzupełnianie może się zmniejszać a  jego degradacja może się przyspieszać. Z tego powodu zaczynają pojawiać się różne oznaki starzenia: zmarszczki, zwiotczenie, utrata wilgoci.

W związku z tym stosuje się różne zabiegi estetyczne, które uzupełniają niedobory lub przeciwdziałają widocznym efektom starzenia. Do tych zabiegów należą naturalne induktory kolagenu.

Znaczenie kolagenu

Chociaż kojarzymy go bardziej ze skórą, kolagen jest białkiem, które występuje również w mięśniach i kościach, a także w ścięgnach i chrząstkach, a nawet we włosach i rogówce.

Nic więc dziwnego, że jest to najobficiej występujące białko w organizmie, stanowiące jedną czwartą wszystkich ludzkich białek. Generalnie jego funkcja polega na zapewnieniu elastyczności i odporności tkankom.

Jednak po ukończeniu pewnego wieku – między 30 a 40 rokiem życia – zdolność organizmu do jego wytwarzania w naturalny sposób zaczyna się zmniejszać. A gdy jego ilość maleje, zaczynamy dostrzegać oznaki starzenia się skóry.

Ale to nie wszystko, istnieje również wiele problemów zdrowotnych związanych z brakiem kolagenu, takich jak:

  • Żylaki
  • Twardzina układowa
  • Zespół Marfana
  • Zwłóknienie podśluzówkowe jamy ustnej
  • Pęcherzowe oddzielanie się naskórka
  • Zespół Ehlersa-Danlosa
  • Słaba ruchomość stawów

Czym są naturalne induktory kolagenu i do czego służą?

Jak sama nazwa wskazuje, naturalne induktory kolagenu to produkty wprowadzane w celu stymulacji produkcji białka. Zazwyczaj wstrzykuje się je w twarz, ale także w inne części ciała.

Zwykle są to nici chirurgiczne. Należy pamiętać, że długość i grubość takich nici, ich ilość, a także materiał będzie zależeć od cech pacjenta i obszaru, na którym ma być zastosowane leczenie.

Substancje wprowadzane do skóry, które się wykorzystuje jako naturalne induktory kolagenu, to materiały biokompatybilne, które po pewnym czasie ulegają wchłonięciu przez organizm. Do najczęściej używanych należą:

  • Kwas polimlekowy
  • Polikaprolakton
  • Hydroksyapatyt wapnia
  • Beta fosforan trójwapniowy

Aplikacja tych związków ma na celu wywołanie zwłóknienia (syntezy samego kolagenu), co może zredukować wiotczenie lub ujędrnić skórę.

Naturalne induktory kolagenu.
Substancje indukujące zwykle wstrzykuje się w twarz, aby stymulować syntezę kolagenu.

Jak przebiega zabieg indukcji kolagenu?

Przede wszystkim lekarz specjalizujący się w tej technice musi przeprowadzić ocenę w celu zidentyfikowania obszaru, który ma być leczony. Ponadto musi dobrać najodpowiedniejsze naturalne induktory kolagenu, zgodnie z charakterystyką pacjenta.

W ramach przygotowania do zabiegu wykonywane jest oczyszczanie okolicy. Następnie stosuje się znieczulenie miejscowe w celu zmniejszenia dyskomfortu spowodowanego wstrzyknięciami.

Zastrzyki wykonuje się w obszarach wykazujących wiotkość. Jak wspomniano, możemy stosować je na twarzy, ale także na ramionach, brzuchu, udach i pośladkach.

Na twarzy najczęściej leczone obszary to:

  • Fałdy nosowo-wargowe (powszechnie znane jako linie śmiechu )
  • Kontur podbródka
  • Linia podżuchwowa
  • Obszar podpoliczkowy
  • Kości policzkowe

Z drugiej strony zwykle wymagana jest więcej niż jedna sesja, chociaż zależy to od cech indywidualnych i pożądanego celu. Każda sesja trwa około 20 minut. Pomiędzy każdą sesją zachowuje się odstępy 1 miesiąca.

Po zabiegu, w którym zaaplikowano naturalne induktory kolagenu zaleca się unikanie ćwiczeń fizycznych i bardzo gorącej wody przynajmniej przez pierwsze 24 godziny. Podobnie należy przedsięwziąć środki ostrożności w odniesieniu do ekspozycji na intensywne światło słoneczne przez tydzień.

Dla kogo poleca się naturalne induktory kolagenu?

Naturalne induktory kolagenu polecane są osobom, które zaczynają zauważać zwiotczenie lub brak gładkości skóry. Można je również stosować w przypadku utraty objętości twarzy z różnych przyczyn (np. z powodu diety odchudzającej).

Można to zrobić u pacjentów od 35 roku życia. Nie uważa się ich jednak za przydatne u osób w podeszłym wieku, które mają już niewielką zdolność regeneracji kolagenu.

Kiedy zaczynasz zauważać wyniki?

Leczeni pacjenci mogą zauważyć natychmiastową poprawę objętości twarzy. Ale to efekt przejściowy, który znika po 48 godzinach.

Normalnie po 15 do 20 dniach naturalne induktory kolagenu zaczynają działać w skórze, stymulując produkcję białka. Ostateczny wynik leczenia rzeczywiście można zobaczyć po 3 do 4 tygodni. W zależności od tego może być konieczna kolejna sesja lub nie. Należy ponadto zauważyć, że w tym czasie nici zostaną ponownie wchłonięte.

Efekty utrzymują się od 6 miesięcy do 1 roku. Może się to różnić w zależności od pacjenta lub tego, jak mocno dotknięty jest dany obszar. Istnieją również sposoby na przedłużenie efektów, takie jak dobre odżywianie i nawodnienie, ochrona przed promieniami UV i niepalenie tytoniu.

Mówi się, że naturalne induktory kolagenu zapewniają kilka korzyści:

  • Stymulują produkcję kolagenu typu 1 i 3
  • kompatybilne z różnymi typami skóry
  • Nie wpływają na Twoją naturalną ekspresję twarzy
  • Pomagają zdefiniować kontur twarzy
  • Zapobiegają utracie jędrności
  • Zmniejszają zwiotczenie
Kobieta patrząca na swoje zmarszczki.
Wyniki mogą trwać od 6 miesięcy do 1 roku. To pozwoli określić, czy potrzebne będą kolejne sesje.

Możliwe skutki uboczne i przeciwwskazania

Eksperci zapewniają, że naturalne induktory kolagenu wywołują niewiele skutków ubocznych i reakcji niepożądanych. Jednak niektóre badania donoszą o pojawieniu się podskórnych guzków po zastosowaniu hydroksyapatytu wapnia. Z drugiej strony mogą wystąpić pewne skutki uboczne, w tym ból, zaczerwienienie, obrzęk i siniaki w leczonym obszarze. Występują one rzadko i nie stanowią poważnych reakcji, które uniemożliwiałyby leczonemu pacjentowi wykonywanie codziennych czynności.

Ze względu na przeciwwskazania, nie zaleca się stosowania naturalnych induktorów kolagenu w przypadkach, gdy zwiotczenie skóry spowodowane jest nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, u pacjentów z nadmierną nadwagą lub olbrzymią otyłością. Jednak w zdecydowanej większości przypadków uważa się je za bezpieczny zabieg, pod warunkiem, że jest wykonywany przez wyspecjalizowany personel medyczny w odpowiednich warunkach sanitarnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alcalá D, Martínez G. Rellenos faciales: efectos adversos. Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica. 2013; 11(1): 36-41.
  • Borstein P, Sage H. Structurally distinct collagen types.  Annual Review of Biochemistry. 1980; 49: 957-1003. https://doi.org/10.1146/annurev.bi.49.070180.004521.
  • Bravo Jaime F. Síndrome de Ehlers-Danlos con especial énfasis en el síndrome de hiperlaxitud articular. Rev. méd. Chile. 2009; 137(11): 1488-1497.
  • Sandhu S, Gupta S, Bansal H, Singla K. Collagen in Health and Disease. Journal of Orofacial Research. 2012; 2(3): 153-159.
  • Tamayo C, Cuastumal F, García B, et al. Rejuvenecimiento facial por reposición volumétrica con sustancias de relleno. Cuba y Salud. 2021; 16(1): 87-95.
  • Villegas Fernández C, Burón Álvarez I, Fernández-Tresguerres A, Alfageme Roldán F. Ecografía cutánea y rellenos dermatológicos. Actas Dermo-Sifiliográficas. 2015; 106(S1); 87-95.
  • Wahl D, Czernuszka J. Collagen-hydroxyapatite composites for hard tissue repair. European Cells and Materials. 2006; 11: 43-56.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.