Rozstępy u mężczyzn: przyczyny i sposoby ich naturalnej redukcji

Mężczyźni również dostają rozstępów. Te ślady u mężczyzn są częstsze niż myślisz. Podobnie jak u kobiet, wpływają zarówno estetycznie, jak i emocjonalnie.
Rozstępy u mężczyzn: przyczyny i sposoby ich naturalnej redukcji

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Rozstępy u mężczyzn powstają z tego samego powodu, co u kobiet. Dla niektórych znaki te są jedynie kwestią estetyczną, na którą nie zwracają większej uwagi. Jednak nawet jeśli nie są one szkodliwe, czerwonawe lub białe bruzdy na skórze często wywołują kompleksy tych, którzy je mają. Istnieje wiele przyczyn tego stanu, a także sposobów na jego zmniejszenie. Zanim dowiesz się, jak sobie z nimi radzić, dowiedz się, dlaczego tworzą się rozstępy u mężczyzn.

Czym są rozstępy?

Hiszpańska Akademia Dermatologii i Wenerologii definiuje rozstępy jako rozdęcie skóry, które rozrywa włókna elastyczne. Są to liniowe zanikowe blaszki, powszechne na brzuchu, piersiach, udach i biodrach. Zwykle powstają w wyniku ciągłego i postępującego rozciągania skóry właściwej. Są uważane za formę blizn, produkt upośledzonego kolagenu i elastyny.

Publikacja w Online Journal of Indian Dermatology podkreśla, że rozstępy (ED) mają łagodny charakter i rzadko mogą ulec owrzodzeniu lub pęknąć. Objawy dzielą się na 2 fazy:

  1. Pojawienie się fioletowych lub czerwonych linii: pojawiają się bezpośrednio na rozciągniętym obszarze. Na tym etapie skóra swędzi i ma tendencję do unoszenia się.
  2. Białawe zmiany: to ostateczny wygląd rozstępów. Czują się głębiej niż otaczająca je skóra.

Przyczyny rozstępów u mężczyzn

Uważa się, że czynniki dziedziczne odgrywają rolę w powstawaniu rozstępów. Są typy skóry o dość elastycznych włóknach, ale w innych brakuje kolagenu i zmiany te występują częściej. Dzieje się tak, że elastyczność skóry osiąga punkt, w którym nie daje już więcej lub nie napina się tak szybko.

Istnieją również patologie, które powodują nadprodukcję naturalnych kortykosteroidów, substancji regulujących wytwarzanie komórek skóry, takich jak fibroblasty i keratynocyty. Inne osobliwości wpływają na męskie rozstępy:

  • Otyłość lub przyspieszony przyrost masy ciała: Nagły przyrost masy ciała powoduje, że tłuszcz podskórny generuje rozstępy w jamie brzusznej.
  • Zła dieta: składniki odżywcze, takie jak witamina C, omega 3 i 6, a także suplementy kolagenu i elastyny wspierają włókna.
  • Dojrzewanie: W okresie dojrzewania u niektórych młodych osób pojawiają się rozstępy na plecach, ramionach, pośladkach i udach. Dzieje się tak z powodu rozciągania się skóry w szczytowym momencie wzrostu.
  • Kulturystyka: Wszelkie intensywne ćwiczenia rozwijające mięśnie w przyspieszony sposób mogą powodować rozstępy, szczególnie na klatce piersiowej lub na zewnętrznym końcu pracującego mięśnia. Również spożywanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej promuje te niepożądane ślady.
Rozstępy u mężczyzn.
Nadwaga rozciąga skórę i łamie nieregenerujące się włókna. Tutaj pojawiają się rozstępy.

Naturalne środki na redukcję rozstępów u mężczyzn

Jeśli smugi nadal są czerwone, istnieje możliwość ich wyeliminowania. Wręcz przeciwnie, kiedy stają się białawe lub szarawe, trudniej się ich pozbyć. Należy zaznaczyć, że zabiegi nie są w 100% skuteczne w usuwaniu rozstępów. Istnieją jednak opcje, które znacznie poprawiają ich wygląd.

Kremy

Kremy i żele zmniejszające rozstępy zawierają w większości naturalne pierwiastki i inne substancje, takie jak pantenol, silikon, lipidy i rozpuszczalny kolagen. Wszystkie składniki mają na celu stymulację kolagenu i elastyczności. Nie ma cudownych kremów, ale takie kombinacje, które odbudowują napiętą skórę.

Aloes

Masowanie okolicy rozstępami najlepiej wykonywać aloesem. Ten składnik jest popularnym regeneratorem tkanek i uzdrowicielem. Skorzystaj z tego po kąpieli i nałóż żel zawierający roślinę. Świeżo umyta skóra umożliwia szybkie wchłanianie. Bądź cierpliwy, ponieważ wyniki są stopniowe.

Dzika róża

Dzika róża jest znana ze swojej mocy odnawiania powierzchni skóry, wygładzania skóry i minimalizowania niedoskonałości, takich jak rozstępy. Na działanie odpowiada zawartość niezbędnych kwasów omega 3 i omega 6, a także witaminy A. Formuła działa leczniczo i zmiękczająco.

Centella asiatica

Centella Asiatica lub gotu kola jest polecana do miejscowego leczenia rozstępów, ponieważ uważa się, że regeneruje skórę. W czasopiśmie Advances in Dermatology and Allergology wspomniano, że promuje proliferację fibroblastów i wzmaga syntezę kolagenu i fibronektyny wewnątrzkomórkowej. Zioło wpływa korzystnie na wytrzymałość nowo powstałej skóry.

Masło kakaowe

Ten roślinny tłuszcz nawilża, odżywia i dostarcza przeciwutleniaczy. Zmieszanie łyżki masła kakaowego z łyżką oliwy z oliwek jest idealne na rozstępy. Mieszankę stosuj rano i wieczorem.

Cytrynowy

Kwas cytrynowy redukuje rozstępy u mężczyzn. Nivea ®, uznana marka w pielęgnacji skóry, sugeruje nałożenie soku ze świeżo wyciśniętej cytryny na zmienione chorobowo miejsca, masowanie i odczekanie pół godziny. Po 30 minutach spłucz ciepłą wodą. Podczas wykonywania zabiegu unikaj słońca, gdyż w przeciwnym razie możesz cierpieć na przebarwienia. Jeśli wolisz, pozostaw sok z owoców przez całą noc i usuń go rano.

Cytryna jest bogata w witaminę C, składnik, który pomaga zapobiegać starzeniu się skóry i blaknięciu czerwonych rozstępów.

Olej kokosowy

Olej kokosowy dostarcza skórze właściwej antyoksydanty, kwasy tłuszczowe i witaminę E. Substancja ta polega na utrwalaniu najbardziej uszkodzonych tkanek naskórka, które u mężczyzn mogą powodować rozstępy. Sposób aplikacji to podgrzanie olejku, rozprowadzenie go na skórze i rozmasowanie okrężnymi ruchami. Poświęć co najmniej 10 minut na wcieranie, aby esencja mogła przeniknąć.

Olej kokosowy.
Olej kokosowy ma wiele zastosowań dermatologicznych. Mężczyźni mogą go używać do usuwania czerwonawych rozstępów.

Ćwiczenie

Ćwiczenia z ciężarami pomagają nieco tonizować i maskować rozstępy. Procedury powinny być progresywne i bez popadania w nadmiar, ponieważ przyniosłoby to efekt przeciwny do zamierzonego. Dobre rezultaty przynosi trening cardio , a także ćwiczenia na plecy i pośladki.

Czy można zapobiegać rozstępom u mężczyzn?

Rozstępom nie zawsze można zapobiec, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, ze względu na uwarunkowania genetyczne. Zmniejszenie szans na posiadanie takich śladów wiąże się ze zdrową wagą, bez przyspieszonego przybierania na wadze. Szybka utrata wagi jest również czynnikiem ryzyka, ponieważ w ten sam sposób dochodzi do nieprawidłowości w skórze właściwej.

Na wszelki wypadek skorzystasz z następujących porad:

  • Nawilż i odżywi skórę olejkiem migdałowym, nagietkowym, jojoba lub arganowym.
  • Pij wystarczającą ilość wody, aby utrzymać elastyczność skóry.
  • Jedz błonnik z owocami i warzywami, ponieważ dostarczają również witamin i przeciwutleniaczy.
  • Schudnij stopniowo. Agresywne diety oprócz wpływu na zdrowie powodują wiotkość i większe ryzyko powstawania rozstępów.

Inne zabiegi redukujące rozstępy u mężczyzn

Oprócz naturalnych środków na rozstępy, pewne zabiegi i terapie mogą dać skuteczne rezultaty. Na przykład dermabrazja, terapie światłem laserowym i wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego. Kwas hialuronowy, peelingi chemiczne i miejscowo tretinoina to jedne z opcji odnowienia wyglądu skóry. Skonsultuj się z profesjonalistą, jeśli jesteś zainteresowany którymś z nich.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.