Palper-rouler - wyjątkowa technika masażu

Palper-rouler to nazwa nadana technice masażu stosowanej w leczeniu problemu cellulitu. Czytaj dalej i dowiedz się, jak to się robi i jakie daje korzyści.
Palper-rouler - wyjątkowa technika masażu

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Palper-rouler to technika masażu tkanek. Jego celem jest promowanie lipolizy, pomagając w eliminacji tłuszczu poprzez aktywację krążenia limfatycznego i żylnego. Jest więc świetnym sprzymierzeńcem w żmudnej walce z cellulitem, skórką pomarańczową i innymi podobnymi problemami. Może być wykonywany ręcznie lub za pomocą przeznaczonego do tego urządzenia.

Może być również uzupełniony innymi procedurami w celu zwiększenia jego skuteczności. Tak więc w dzisiejszym artykule dowiemy się wszystkiego o technice palper-rouler: na czym polega, jak to się robi, jej zaletach, środkach ostrożności i przeciwwskazaniach.

Cellulit: trudny problem do leczenia

Jego prawdziwa nazwa to pannikulopatia obrzękowo-włóknisto-sklerotyczna. Ten stan jest spowodowany nagromadzeniem komórek tłuszczowych między skórą a leżącym pod nią mięśniem. Wiadomo, że rolę odgrywają czynniki hormonalne, wiek, genetyka, nadwaga i siedzący tryb życia. Ponadto może być pogorszony przez słabe krążenie żylne i limfatyczne. Cellulit występuje częściej u kobiet.

Cellulit nie jest poważnym problemem zdrowotnym, ale z estetycznego punktu widzenia, ponieważ powoduje pojawienie się wybrzuszeń i nierówności, szczególnie w obszarach takich jak biodra, uda i pośladki.

Istnieje wiele możliwości rozwiązania tej sytuacji, od zabiegów estetycznych (mezoterapia, masaże redukujące, fale uderzeniowe, kawitacja i radiofrekwencja) po naturalne zabiegi antycellulitowe, które obejmują między innymi stosowanie octu jabłkowego i kawy.

Cellulit
Nie należy mylić cellulitu estetycznego z cellulitem medycznym, który jest infekcją tkanek miękkich i stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Palper-rouler: Co to jest i jak to się robi

Palper-rouler to technika proponowana jako rozwiązanie problemu cellulitu. Polega na masażu, który dociera do najgłębszej warstwy skóry (hipodermy), gdzie znajdują się komórki tłuszczowe. Jego celem jest wspomaganie dezintegracji nagromadzeń adipocytów, pobudzanie krążenia krwi i limfy. W ten sposób, rozbijając go i zmniejszając jego rozmiar, sprzyja eliminacji cellulitu.

Sposób na ćwiczenie wałka do papieru polega na ściskaniu i ściskaniu, jak sugeruje samo słowo. Chodzi o to, aby uszczypnąć, ścisnąć tkankę między kciukiem a pozostałymi palcami. Kciuk wywiera nacisk na skórę od góry, dzięki czemu pomaga owinąć fałd pozostałymi palcami.

Sugeruje się wywieranie nacisku od dołu do góry, nigdy natomiast w przeciwnym kierunku. W ten sam sposób obszar do masowania należy przesunąć do góry. W okolicy brzucha należy to robić ostrożnie, wykonując ruchy od tyłu do przodu. Istnieją urządzenia w postaci rolek, które zasysają lub zasysają tkankę, powodując uformowanie się fałdu. Zaletą urządzeń jest to, że osoba robiąca to mniej męczy się powtarzaniem tej samej czynności.

Aby wspomóc ten proces i ułatwić przesuwanie się po skórze, stosuje się również olejki, choć warto nie przesadzać, bo wtedy zbyt trudno byłoby je uszczypnąć. Jeśli chodzi o czas trwania i częstotliwość tego rodzaju masażu, zaleca się wykonywanie go w sesjach co najmniej 10 minutowych. Ten rodzaj masażu można stosować codziennie, nawet dwa razy tego samego dnia. Chociaż w przypadku leczenia u fizjoterapeuty wystarczy raz w tygodniu.

Należy pamiętać, że raz rozpoczęte leczenie nie powinno być przerywane. Nawet jeśli zauważona zostanie poprawa, akumulacja tłuszczu może powrócić.

Korzyści z masażu palper-rouler

Rezultaty masażu palper-rouler będą się różnić w zależności od stopnia zaangażowania obszaru, a także zręczności uszczypnięcia. Jednak w tempie 2 do 3 sesji tygodniowo, w niewiele ponad miesiąc, bardzo prawdopodobne jest, że zauważysz zmniejszenie cellulitu, a także pojawienie się skórki pomarańczowej.

Oprócz tych korzyści metoda ta posiada również inne zalety:

  • Pomaga tonizować skórę
  • Uelastycznia skórę
  • Masaż palper-rouler przyczynia się do dotlenienia tkanek
  • Przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu limfatycznego
  • Stosowanie olejków podczas masażu odżywia naskórek
  • Zmniejsza obrzęki i zwalcza uczucie ciężkich nóg

Należy jednak wyjaśnić, że technika ta jest zalecana przy problemach z cellulitem, a nie nadwagą. Może jednak pomóc.

Wskazówki i zalecenia

Technika masażu palper-rouler jest uważana za technikę, która pomaga w leczeniu cellulitu, choć sama z siebie nie czyni cudów. W rzeczywistości poprawia wyniki wynikające z utrzymywania zdrowego stylu życia. Dlatego jest to narzędzie, które najlepiej sprawdzi się w połączeniu z innymi strategiami. Obejmuje to zarówno regularną aktywność fizyczną, jak i zbilansowaną dietę.

Ponadto, aby efekt był większy i trwał dłużej, można wziąć pod uwagę następujące zalecenia:

  • Po zakończeniu masażu wcieranie rękawicą z włosia końskiego pobudzi krążenie, jednocześnie zapobiegając ponownemu osadzaniu się tkanki tłuszczowej.
  • Zaleca się złuszczanie skóry za pomocą kawy lub innego naturalnego produktu.
  • Technikę palper-rouler można również łączyć z innymi technikami, takimi jak vacumtherapy.

Wreszcie, chociaż ten rodzaj masażu można wykonać samodzielnie, zawsze lepiej udać się do doświadczonego profesjonalisty.

Możliwe skutki uboczne i przeciwwskazania

Istnieje stosunkowo niewiele skutków ubocznych stosowania palper-rouler. Należą do nich zaczerwienienie skóry, a także lekkie uczucie dość łagodnego bólu. Jeśli chodzi o przeciwwskazania, jego stosowanie nie jest zalecane w żadnym z następujących przypadków:

  • Osoby z łuszczycą, egzemą lub innymi problemami skórnymi
  • Inne problemy z krążeniem, takie jak hemofilia lub zakrzepica
  • Nogi ze słabym krążeniem żylnym (żylaki)
  • Kiedy występują siniaki lub rany
Krwiak na nodze
Nie jest dobrym pomysłem wykonywanie tego rodzaju masażu, gdy masz siniaki, ponieważ może to pogorszyć ich proces gojenia.

Palper-rouler – czy jest skuteczny?

Według badań ten rodzaj masażu to starożytna szeroko stosowana i skuteczna praktyka. Nadaje się do poprawy wyglądu blizn pod względem elastyczności, stanu zapalnego, swędzenia czy bólu, a także percepcji i spokoju pacjenta.

W przypadku cellulitu, w badaniach prowadzonych we Francji od ponad dwóch lat i na ponad 2500 pacjentów, zastosowano leczenie łączące trzy działania (przeciwobrzękowe, lipolityczne i defibrotyczne krążeniowe). W szczególności dodatkowe zabiegi obejmowały masaże palper-rouler podczas nakładania kremu kofeinowego.

Wnioski z badania wskazują, że połączenie to zwiększa skuteczność w leczeniu cellulitu i może uzupełniać techniki chirurgiczne po liposukcji.

Problem wymagający kompleksowej uwagi

Cellulit to problem, do którego należy podejść kompleksowo, łącznie z analizą każdego przypadku w celu ustalenia najwłaściwszego leczenia gwarantującego optymalne rezultaty. W tym sensie technika palper-rouler może być częścią rozwiązania, ponieważ jest idealnym uzupełnieniem zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.

Choć może się to wydawać powtarzalne, należy podkreślić, że pójście na ten czy jakikolwiek inny zabieg estetyczny nie zwalnia nas od zwracania uwagi na różne zmiany, jakie musimy podjąć w zakresie stylu życia, jeśli chcemy ten stan poprawić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bonnet, C, Perrin J. Mesodissolution and mesodrain, lepocyte lysis and drainage. Meta-analysis on 2 500 patients. Phlebologie – Annales Vasculaires. 2008; 61: 297-303.
  • Frasson N, Valange-Comhaire M, Almeras I, et al. Cicatrice et massage. Revue Francophone de Cicatrisation. 2018; 2(3): 44-46.
  • Khan M, et al. Treatment of cellulite: Part I. Pathophysiology. Journal of the American Academy of Dermatology. 2010; doi:10.1016/j.jaad.2009.10.042.
  • Mole B, Blanchemaison P, Elia D, et al. L’ultrasonographie à haute fréquence et le celluscore : un progrès dans l’évaluation objective du phénomène de cellulite. Annales de Chirurgie Plastique Esthétique. 2004; 49(4): 387-395.
  • Rulleau T, Rivette C, Toussaint L. El masaje, una técnica basada en la evidencia. EMC – Kinesiterapia – Medicina Física. 2017; 38(3): 1-8.
  • Schavelzon D, Blugerman G, Taboada F, et al. Results of the application of ELOS system (Radio frequency + Light) in cellulitis. Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica. 2007; 5(1):53-59.
  • Vázquez Gallego J. Manual profesional del masaje. Badalona: Paidotribo, 2009.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.