Proste wskazówki, jak wyeliminować cellulit

Oprócz zapobiegania cellulitowi, ćwiczenia zapewniają również prawidłowe funkcjonowanie narządów. Jakie inne działania pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego problemu?
Proste wskazówki, jak wyeliminować cellulit
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czego byś nie dała, żeby pozbyć się tych nieestetycznych wybrzuszeń na pośladkach i udach! Cóż, nie martw się, ponieważ w tym artykule podamy Ci kilka prostych kluczy, które pomogą Ci wyeliminować cellulit i mu zapobiegać lub przynajmniej poprawić wygląd Twoich nóg.

Cellulit to nazwa, którą określa się guzki tłuszczowe tworzące się w określonych obszarach ciała. Ta dysfunkcja jest spowodowana zmianami tkanki łącznej w wyniku gromadzenia się tłuszczu i płynów.

Zjawisko to nie jest uważane za chorobę, ale jeśli na nie cierpisz, wiedz, że na pewno nie jesteś sama. Badania wykazują, że większość kobiet cierpi na ten problem w pewnym momencie swojego życia, nawet kobiety szczupłe .

Przyczyny i rodzaje cellulitu

Jednak prawdą jest, że pewne czynniki zwiększają skłonność do cellulitu, chodzi na przykład o niektóre grupy etniczne, typy skóry i cechy fizjologiczne. Istnieją też inne czynniki, które mogą powodować jego pojawienie się, takie jak otyłość, problemy z krążeniem, siedzący tryb życia i stres.

Zwykle rozróżnia się kilka rodzajów cellulitu:

  • Uogólniony: pojawia się u otyłych kobiet i zwykle powoduje z czasem poważne zmiany estetyczne.
  • Zlokalizowany: jest bolesny i pojawia się na plecach, brzuchu, nogach i kostkach.
  • Wiotki: Występuje u osób prowadzących siedzący tryb życia lub tych, które były aktywne i przestały ćwiczyć.
  • Obrzękowy: jest to najpoważniejszy typ, ponieważ powoduje ból i obrzęk. Aby wyeliminować cellulit tego typu potrzebna jest opieka medyczna.

Klucze pomagające wyeliminować cellulit i zapobiegać mu

Zdrowe jedzenie.
Zdrowy styl życia to podstawa, jeśli chcemy zapobiegać cellulitowi!

Zawsze miej na uwadze, że jeśli cierpisz na którykolwiek z powyższych typów cellulitu – szczególnie dwa ostatnie – najlepiej skonsultować się z lekarzem w celu doboru odpowiedniego leczenia. Ponadto Twój dermatolog i dietetyk może również udzielić podstawowych wskazówek dotyczących poprawy stanu skóry.

Nie zapominając o zaleceniach specjalisty i zawsze za jego aprobatą, można również wdrożyć pewne codzienne nawyki, które pomogą zapobiegać cellulitowi i leczyć ten problem. Poniżej omawiamy niektóre z nich:

Pij dużo wody

Woda jest Twoim głównym sprzymierzeńcem, jeśli chcesz poprawić zdrowie swojego organizmu. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie, aby wyeliminować cellulit. Jak stwierdzono w przeglądzie Frontiers in Nutrition z 2016 r., spożywanie wody pomaga nam utrzymać odpowiednią wagę ciała. Oczywiście wiąże się to również z koniecznością wprowadzenia zdrowego stylu życia.

Jedz zdrowo

Ważne jest, aby owoce i warzywa stały się głównym elementem codziennych posiłków. Wyeliminuj również wszystkie pokarmy, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, takie jak tłuszcze nasycone, alkohol, napoje gazowane i rafinowana żywność.

Ćwiczenia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca ćwiczenia fizyczne co najmniej trzy razy w tygodniu.

Istnieją również badania naukowe, takie jak to z 1993 roku z Annals of Internal Medicine, które łączą uprawianie sportu z utrzymaniem prawidłowej wagi.

Ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, pływanie i jazda na rowerze, są dobre w leczeniu cellulitu i a także w zapobieganiu. Należy je jednak łączyć, jak już powiedzieliśmy, z zaleceniami dermatologa. Pamiętaj, że aktywność fizyczna wspomaga ponadto prawidłowe funkcjonowanie każdego z narządów twojego ciała.

Uważaj na swoją wagę

Zarówno nadwaga, jak i otyłość są wyzwalaczami chorób takich jak nadciśnienie, choroba wieńcowa i miażdżyca; WHO szczegółowo opisuje konsekwencje w tej publikacji.

Podobnie, wzrost ilości tkanki tłuszczowej związany jest z pojawieniem się cellulitu. Dlatego dbanie o swoją wagę jest niezbędne, aby mu zapobiegać i go leczyć.

Zmniejsz spożycie soli

Nadmierne spożycie soli jest bezpośrednią przyczyną zatrzymywania płynów i powstawania obrzęków.

Jedna łyżeczka wystarcza na cały dzień, a pojawiają się nawet publikacje medyczne, które zalecają stopniowe zmniejszanie jej spożycia, aż do całkowitego wyeliminowania.

Trochę żetonów.
Niezdrowe jedzenie zwykle zawiera zbyt dużo soli.

Ubieraj się wygodnie

Chociaż nie zdajesz sobie z tego sprawy, ubrania, które nosisz, mogą powodować pojawienie się cellulitu. Niektóre badania zalecają unikanie ciasnych ubrań, ponieważ utrudniają one krążenie i normalne pocenie się ciała. Uważaj też na szpilki, ciasne paski i niewygodną bieliznę.

Masuj dotknięte obszary

Pobudzanie krążenia w kończynach za pomocą mocnych masaży okrężnych może pomóc w zapobieganiu pojawianiu się cellulitu. Oczywiście sam masaż nie zdziała cudów, ale musi być połączony ze zdrowymi nawykami, takimi jak te wymienione powyżej.

Aby wyeliminować cellulit skorzystaj z profesjonalnej konsultacji

Na koniec pamiętaj, żeby się nie zniechęcić! Eliminacja cellulitu nie jest sprawą jednodniową. Jednak dzięki cierpliwości i wysiłkowi, stosując się do tych wskazówek oraz zaleceń dermatologa i dietetyka, zaczniesz zauważać poprawę. Zadbaj o swoje zdrowie w każdy możliwy sposób, a Twoje ciało będzie Ci wdzięczne!

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki, aby wyeliminować cellulit okażą się pomocne. Oczywiście nie ma cudownych lekarstw, a walka z cellulitem to kompleksowy proces. Spójrz na poniższy artykuł na temat żywności, której należy unikać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.