Dieta na cellulitis: poznaj 3 skuteczne menu

Ostatnie badania wykazały, że cellulit częściej występuje u niektórych ras niż u innych. Jest to jednak bardzo częsta dolegliwość w populacji kobiet na całym świecie.
Dieta na cellulitis: poznaj 3 skuteczne menu
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli wypróbowałaś wiele diet antycellulitowych, żeby pozbyć się skórki pomarańczowej i nie uzyskałaś żadnego skutecznego rezultatu, nie jesteś jedyna. Prawdopodobnie zaczęłaś nawet myśleć, że skuteczna dieta na cellulitis nie istnieje. Być może pocieszałaś się myśląc, że jest to naturalny stan u kobiecej płci i że wszystkie kobiety mają cellulitis.

Cóż, zgadza się, to przekonanie jest bliskie prawdy. Ostatnie badania wykazały, że cellulitis częściej występuje u niektórych ras niż u innych. Na przykład w Chinach odsetek kobiet z tym nieestetycznym zaburzeniem jest minimalny. Podczas gdy w Ameryce Łacińskiej aż 90% kobiet w wieku rozrodczym ma cellulitis. Czy to możliwe, że chińskie kobiety poznały sekret, jaka dieta na cellulitis naprawdę działa?

Dieta na cellulitis – ale czym w ogóle jest celulit?

Jest to nieestetyczne zaburzenie skóry występujące u kobiet związane z rodzajem stanu zapalnego tego organu. Ponadto cellulit polega na gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej na niektórych obszarach ciała. To duże stężenie tłuszcze powoduje w konsekwencji pojawienie się guzków tłuszczowych.

Cellulit na udzie
Cellulitis to nagromadzenie tłuszczu w tkance podskórnej. W rezultacie pojawiają się grudki, które tworzą efekt podobny do skórki pomarańczowej.

Chociaż wiele osób tak uważa, cellulitis nie jest bezpośrednio związany z nadwagą. Zaobserwowano, że również osoby szczupłe cierpią na to zaburzenie skóry właściwej. Wiadomo, że nikt nie chce mieć cellulitu i zawsze staramy się go ukryć, dlatego też zdradzamy ci sekret eliminacji tego niechcianego zaburzenia.

Co to jest efekt skórki pomarańczowej?

Efektem skórki pomarańczowej nazywa się silne zaburzenie skóry właściwej, która wygląda na pomarszczoną. Jest to jedna z konsekwencji cellulitu. I jak widzieliśmy, nie każdy przypadek cellulitisu może przybrać formę skórki pomarańczowej.

To zaburzenie estetyki skóry polega na gromadzeniu się podskórnej tkanki tłuszczowej, która nieregularnie naciska skórę właściwą. Nacisk osiąga taki stopień, że tłuszcz wyróżnia się, tworząc rodzaj sieci złożonej z małych guzków. Skóra traci gładkość, natomiast łudząco przypomina skórkę owocu pomarańczy.

Jaka jest główna różnica między nimi?

Główną różnicą między cellulitem a efektem skórki pomarańczowej jest stopień nasilenia choroby. Przede wszystkim zatem powinnaś wiedzieć, że cellulitis jest chorobą skóry, a efekt skórki pomarańczowej jest jedną z konsekwencji tego estetycznego zaburzenia skórnego. Anomalie te, niezależnie od stopnia, można jednak skutecznie leczyć dzięki postępom w medycynie estetycznej.

Cellulit zwany skórką pomarańczową
Jeśli chcesz zwalczyć cellulit, Twoim podstawowym filarem będzie dobre odżywianie i częste ćwiczenia fizyczne.

Ale aby położyć kres cellulitowi i skórce pomarańczowej, nie wystarczy jedynie dbać o zdrowie naszej skóry od zewnątrz. Dieta dobra na cellulitis, a także aktywne życie są kluczem do ostatecznego rozwiązania tych brzydkich problemów.

Dieta na cellulitis

  • Przede wszystkim musisz dodać do diety zielone ogórki i warzywa, zwłaszcza szpinak. Warzywa te mają działanie przeciwzapalne i są doskonałymi naturalnymi lekami moczopędnymi.
  • Po drugie, pasta pomidorowa może stać się idealnym sprzymierzeńcem w walce z cellulitem. Pomidor zawiera likopen, silny przeciwutleniacz, który zapobiega uszkodzeniom oksydacyjnym. Dzięki temu zapobiega uszkodzeniom skóry powstającym na skutek działania różnych toksyn w organizmie.
  • Ponadto, zaleca się również regularne spożywanie bakłażana. To warzywo ma wysoki procent potasu, który stymuluje drenaż limfatyczny i eliminuje zatrzymywanie płynów, jedną z przyczyn cellulitu.

    Ananas to doskonała dieta na cellulit
    Włącz do swojej diety naturalne przeciwutleniacze i środki moczopędne, aby zwalczyć oznaki cellulitu.

  • Ananas może również pomóc Ci w pozbyciu się skórki pomarańczowej. Ten owoc zawiera z kolei bromelinę, enzym, który pomaga rozkładać tłuszcz. Ananas jest także naturalnym lekiem moczopędnym. Ale uważaj, ma również duże stężenie cukru, w rzeczywistości jest jednym z owoców o wyższej zawartości cukru.
  • Wreszcie, nie zapomnij włączyć do swojej diety żurawiny, jeżyn, truskawek i karczochów. Te produkty mają wysokie stężenie przeciwutleniaczy i pomagają uzyskać promienną, gładką skórę bez śladów cellulitu.

Dieta na cellulitis: 3 opcje menu, które mogą Ci pomóc

Dieta na cellulitis: śniadania

  • Napar z imbiru i cytryny, płatki owsiane i kefir.
  • Mleko z czystym kakao i pieczywo pełnoziarniste z pomidorami i olejem.
  • Miska jogurtu z nasionami chia i truskawkami oraz napar z zielonej herbaty.

Drugie śniadanie

  • 5 truskawek z tostem żytnim i hummusem.
  • Morele z surowymi migdałami.
  • 2 śliwki

Dieta na cellulitis: główne posiłki

  • Soczewica ze szpinakiem i porcja komosy ryżowej.
  • Cannelloni ze szpinakiem z pomidorem i tofu.
  • Rosół warzywny i tofu oraz paella z warzywami

Przekąski popołudniowe

  • Plasterki ananasa z jogurtem naturalnym.
  • Mleko z cynamonem i zbożami z dużą zawartością błonnika.
  • Kefir z kawałkami czarnej czekolady i pomarańcza.

Dieta na cellulitis: kolacje

  • Omlet z grzybami i melon.
  • Cukinia faszerowana marchewką i cebulą, filet z morszczuka i 2 śliwki.
  • Zupa z porów, selera i marchwi z parzonym jajkiem oraz plasterki gruszki z cynamonem.

Postępuj zgodnie z tymi zaleceniami w swojej diecie a jesteśmy pewni, że wkrótce zobaczysz wyniki i poprawisz stan swojej skóry. Pamiętaj jednak: efekt skórki pomarańczowej i cellulitis można zmniejszyć. Po prostu bądź konsekwentna i nie zapomnij również dodać do swojej diety odpowiednich ćwiczeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cheng HM., Koutsidis G., Lodge JK., Ashor A., et al., Tomato and lycopene supplementation and cardiovasculr risk factors: a systematic review and meta analysis. Ahterosclerosis, 2017. 257: 100-108.
  • Dave S., Kaur NJ., Nanduri R., Dkhar HK., et al., Inhibition of adipogenesis and induction of apoptosis and lipolysis by stem bromelain in 3T3-L1 adipocytes. PLoS One, 2012.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.