Pierwsze badanie cytologiczne - jak się przygotować?

Przejdź bez strachu do kontroli cytologicznej. Ten zabieg trwa tylko kilka minut i może pomóc zadbać o zdrowie. Wyjaśnimy, co musisz wiedzieć tutaj.
Pierwsze badanie cytologiczne - jak się przygotować?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2022

Pierwsze badanie cytologiczne lub badanie Papanicolaou jest niezbędnym badaniem ginekologicznym każdej kobiety. Metoda służy do badań przesiewowych we wczesnym wykrywaniu raka szyjki macicy, o czym mówi Wydział Zdrowia Universidad del Valle. Analiza może pomóc w ustaleniu, które kobiety są najbardziej zagrożone chorobą. W związku z tym może przyspieszyć leczenie i zmniejszyć długoterminowe powikłania.

Ból, dyskomfort i nerwy są częścią obaw wielu pacjentów przed zabiegiem. W rzeczywistości nie jest to tak traumatyczne, jak mogłoby się wydawać. Zanim więc nastawisz się negatywnie, dowiedz się, z czego się składa i jak ważne jest dla Twojego dobrego samopoczucia pierwsze badanie cytologiczne.

Badanie cytologiczne – na czym polega?

Rozmaz Pap bada złuszczone komórki połączenia nabłonkowo-kolumnowego szyjki macicy, jak wyjaśnia Revista Venezolana de Salud Pública (Wenezuelski Dziennik Zdrowia Publicznego). Biuletyn dodaje, że ten test jest najpowszechniej stosowanym sposobem wykrywania objawów raka szyjki macicy i że ponad 60% diagnoz jest wiarygodnych.

Ponad 95% przypadków raka szyjki macicy jest spowodowanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest to czwarty najczęstszy rodzaj raka u kobiet. Jest to również jedna z wielu infekcji, które można zidentyfikować za pomocą testu Papanicolaou.

Podobnie badanie cytologiczne może wykryć, czy kobieta jest zarażona bakteriami, innymi wirusami lub grzybami i zauważyć wszelkie zmiany w komórkach pochwy spowodowane menopauzą. Należy wyjaśnić, że to badanie ginekologiczne nie zapobiega rakowi, ale pomaga zidentyfikować go na czas.

Ten test ma ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego, ponieważ zmniejsza częstość występowania poważnych rodzajów raka macicy, gdy jest leczony na czas.

Przygotowanie do pierwszego badania cytologicznego

Od 21. do 65. roku życia kobiety muszą planować coroczne badanie cytologiczne. Kobiety w wieku poniżej 20 lat, które są aktywne seksualnie, również powinny wykonywać badanie co roku.

W zależności od wieku Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wskazuje na występowanie pewnych szczególnych cech w celu przeprowadzenia analizy. Na przykład historia chorób lub interwencji, takich jak histerektomia, może wpływać na częstotliwość wykonywania rozmazu PAP. W takich przypadkach wskazane jest, aby skonsultować się z ginekologiem, jak często należy wykonywać badanie.

Z drugiej strony, gdy dana osoba nigdy nie odbyła stosunku płciowego, lekarz posługuje się specjalnymi instrumentami, aby pobrać próbkę. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że rozmaz Pap nie pozbawia dziewictwa.

Dla tych, którzy przychodzą do gabinetu po raz pierwszy, głównymi sugestiami są pozytywne nastawienie i relaks, ponieważ te zachowania wpływają na to, jak dobrze się czujesz. Podobnie, gdy nie jesteś zrelaksowana, mięśnie pochwy mogą się kurczyć, co może powodować dyskomfort i utrudniać pracę profesjonalistom. Jeśli chodzi o przygotowanie do testu, nie ma znaczenia czy jesteś stałym pacjentem, czy udajesz się po raz pierwszy. 

Poczekaj do końca okresu, aby uzyskać rozmaz PAP

Wskazane jest odczekanie co najmniej trzech dni po miesiączce na wykonanie rozmazu PAP, ponieważ podczas cyklu miesiączkowego krew maskuje komórki nabłonka próbki. To komplikuje wykrywanie zmian w komórkach szyjki macicy.

Ma jednak zastosowanie jeden wyjątek. Jeśli masz obfite lub nieregularne miesiączki, ginekolog prawdopodobnie zleci kontrolę podczas menstruacji. Jednak decyzja należy do profesjonalisty.

Utrzymuj swoją zwykłą higienę

Higiena intymnych części ciała jest niezbędna. Czyścić neutralnym mydłem i wodą. Upewnij się jednak, że nie używasz wewnętrznych środków do mycia, irygacji i dezodorantów intymnych, ponieważ są to substancje, które zmieniają wyniki.

Ta procedura uwzględnia również inne aspekty natury pochwy, takie jak przepływ, jego ilość i kolor. Środki czyszczące antybakteryjne i zapachowe wpływają na dokładność oceny.

Nie stosuj żadnych miejscowych zabiegów

Co najmniej tydzień przed badaniem ginekologicznym należy odstawić leki, takie jak dopochwowe komórki jajowe, kremy dopochwowe, żele i środki plemnikobójcze. Skład tych środków maskuje nieprawidłowe komórki.

Unikaj stosunków seksualnych

Wcześniejsza penetracja zmienia pH sromu i flory bakteryjnej. Badania w czasopiśmie Medicina y Laboratorio stwierdzają, że mikrośrodowisko pochwy jest niekorzystne dla plemników, dlatego efekt buforujący pH nasienia interweniuje tak, że spermatocyty często utrzymują się tam po stosunku.

Z tego powodu najlepiej 48 godzin abstynencji przed wyznaczeniem na badanie cytologiczne. W przeciwnym razie powiadom swojego lekarza, że odbyłaś stosunek seksualny. Będzie wtedy w stanie dokonać prawidłowej interpretacji wyników.

Jak przebiega badanie?

Podczas całego badania pacjentka leży na specjalnym stole lub krześle. Egzamin odbywa się w gabinecie, przy użyciu odpowiednich przyrządów i u wykwalifikowanego specjalisty, który wykona następujące czynności:

  1. Rozdzielenie warg genitalnych: Jedną ręką w rękawiczce lekarz oddziela wargi pochwowe pacjentki.
  2. Umieszczanie narzędzi: Drugą ręką i bez środka nawilżającego ginekolog wprowadza wziernik wzdłużnie do pochwy i obraca go o 90 stopni. Natychmiast go otwiera, gdy szyjka macicy jest całkowicie widoczna.
  3. Pobieranie próbek: Szpatułka i specjalna szczoteczka to narzędzia do pobierania tkanki z zewnętrznej części szyjki macicy, jej wewnętrznej części i z dna pochwy. Lekarz robi to poprzez delikatne skrobanie, które następnie umieszcza materiał na szkiełku i wysyła do laboratorium.

` Wyniki są zwykle dostępne w ciągu tygodnia.

Czy istnieje jakieś ryzyko?

Z wykonaniem testu nie wiąże się żadne ryzyko. Należy jednak poinformować specjalistę o następujących kwestiach:

  • Jeśli masz wkładkę wewnątrzmaciczną (IUD)
  • Historia wypadania pęcherza lub pochwy
  • Jeśli introitus lub wejście do pochwy jest wąskie
  • Ciąża

Badanie cytologiczne w czasie ciąży nie powoduje pęknięcia worka owodniowego ani przedwczesnego porodu, ale zawsze musi być wykonane i zlecone przez lekarza prowadzącego. Nie ma również potrzeby odpoczynku ani specjalnej opieki po badaniu. Może wystąpić lekkie krwawienie po teście cytologicznym, ale nie ma się czym martwić.

Jak często powinienem wykonywać badanie PAP?

Częstotliwość wymazów cytologicznych zależy od wieku i stanu klinicznego pacjentki. Powszechną zasadą jest co dwa lata , jeśli wyniki są normalne. Jeśli jednak ocena okaże się nieregularna, zostaną zlecone dalsze badania kontrolne.

W związku z tym Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej podkreśla, że jeśli obecne są nieprawidłowe komórki, kolposkopię często poprzedza kolposkopia. Zapewnia to więcej danych do wczesnej diagnozy na wypadek, gdyby była niepewna.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.