Wiotkość pochwy i 4 przyczyny tego stanu

Wiele kobiet czuje się zakłopotanych podczas seksu, ponieważ odczuwają dyskomfort związany z wiotkością pochwy. Jednak ten objaw nie jest przeszkodą w satysfakcjonującym życiu seksualnym. Powiemy Ci więcej o przyczynach i sposobach leczenia tej dolegliwości.
Wiotkość pochwy i 4 przyczyny tego stanu
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiotkość pochwy jest częstym schorzeniem u kobiet, które przeszły zmiany w swoim ciele z powodu różnych sytuacji. Jedną z konsekwencji utraty tonusu i elastyczności tego obszaru jest niekorzystny wpływ zarówno na samoocenę, jak i na życie seksualne kobiety.

Istnieje kilka czynników, które powodują pojawienie się tego stanu. Poniżej wyjaśnimy Ci, z czym się one wiążą. Powiemy też, jak możesz zminimalizować skutki wiotkości pochwy za pomocą dobrych nawyków i ćwiczeń.

Co to jest wiotkość pochwy?

Wiotkość pochwy nie jest uważana za chorobę, dysfunkcję lub wadę. Jest to problem spowodowany utratą napięcia mięśniowego pochwy z powodu czynników genetycznych, zmian hormonalnych i stylu życia.

Z tego powodu klasyfikujemy to jako stan naturalny, ponieważ występuje głównie wtedy, gdy organizm ulega zmianom biologicznym. Nie oznacza to jednak, że nie ma negatywnego efektu, ponadto w pewnym stopniu zmniejsza popęd seksualny.

Mimo to wiotkość pochwy sama w sobie nie jest przeszkodą w pełnym czerpaniu przyjemności z seksu, ani nie musi zmniejszać pozytywnego wpływu współżycia seksualnego na organizm. Dyskomfort pojawia się raczej w odniesieniu do samooceny i poczucia pewności siebie kobiety.

Wiotkość pochwy.

Jakie są przyczyny wiotkości pochwy?

Nie ma dokładnego powodu, który wyjaśnia, dlaczego niektóre kobiety cierpią na wiotkość pochwy, a inne nie. Istnieje jednak kilka czynników, które wiążą się z tendencją do rozwoju takiego stanu. Wydaje się, że główne wyzwalacze są następujące.

Możesz być zainteresowany: Pomenopauzalne zanikowe zapalenie pochwy

1. Wiek

Szczęśliwa kobieta.

Upływ czasu jest jedną z głównych przyczyn wiotkości pochwy. W związku ze zmianami, jakie powoduje starzenie się, organizm zaczyna produkować mniej kolagenu, który jest głównym elementem odpowiedzialnym za utrzymanie jędrności tkanek.

I chociaż oznaki starzenia mogą być dość widoczne na twarzy, szyi i dekolcie, proces ten nie oszczędza również okolic narządów płciowych.

2. Ciąża i poród

To normalne, że pochwa traci trochę napięcia po rozciąganiu, które przechodzi w trakcie porodu. To uczucie wiotkości jest jeszcze gorsze, gdy doszło do rozdarcia lub gdy użyto kleszczy.

Jednak nawet gdy dziecko urodzi się przez cesarskie cięcie, również może się rozwinąć ten objaw. Sama ciąża bowiem powoduje, że skóra i mięśnie pochwy tracą jędrność z powodu wywieranego na nie nacisku.

3. Nadwaga i siedzący tryb życia

Kobieta z nadwagą.

Mięśnie pochwy mogą osłabiać się w wyniku nadwagi i siedzącego trybu życia. Podobnie jak w przypadku innych grup mięśni, kluczem do ich wzmocnienia są więc ćwiczenia.

W rzeczywistości istnieje kilka ćwiczeń, które skupiają się na pracy dna miednicy, mających na celu tonowanie tego obszaru. Przy okazji pomagają one w zapobieganiu problemom, takim jak nietrzymanie moczu i dysfunkcje seksualne.

4. Zmiany hormonalne

Zaburzenia fizjologiczne występujące w okresie menopauzy również powodować wiotkość pochwy. W tym okresie występuje brak równowagi hormonalnej, który zwiększa utratę jędrności pochwy z powodu zmian w błonie śluzowej chroniącej ten obszar.

Wskazówki, jak zwalczać wiotkość pochwy i jej zapobiegać

Wiotkość pochwy dotyka głównie kobiety, które co najmniej raz rodziły. Istnieje jednak kilka metod i wskazówek, które mogą pomóc w jej zapobieganiu i redukowaniu bez konieczności uciekania się do waginoplastyki.

Oto kilka wskazówek, które możesz wziąć pod uwagę:

  • Wykonuj ćwiczenia Kegla kilka razy w tygodniu. Stymulują one wewnętrzne i zewnętrzne mięśnie pochwy w celu ujędrnienia całego obszaru.
  • Zastosuj procedurę rehabilitacji dna miednicy. To idealna metoda do regeneracji okolicy po porodzie lub w stanach takich jak nietrzymanie moczu.
  • Uprawiaj seks częściej. Podobno służy to zwiększeniu elastyczności pochwy oraz zapobieganiu atrofii i suchości.
  • Utrzymuj zdrową dietę. Nie tylko dla zdrowia, ale także dla zrównoważenia masy ciała i utrzymania dobrej produkcji kolagenu.
  • Nie rozciągaj ani nie uszkadzaj obszaru. Unikaj mocnego drapania, gdy odczuwasz swędzenie w okolicach intymnych.
  • Używaj odpowiednich produktów do pielęgnacji. Nie używaj perfumowanych mydeł, pudrów ani dezodorantów.
  • Nie używaj nadmiernej siły. Podnoszenie ciężkich przedmiotów zwiększa podatność na ciśnienie w jamie brzusznej, co z kolei osłabia mięśnie, między innymi pochwy.

Inne opcje leczenia wiotkości pochwy

Oprócz wymienionych powyżej, istnieją inne metody eliminacji wiotkości pochwy, takie jak korekcja chirurgiczna. Nie jest ona jednak wysoce zalecana ze względu na możliwe powikłania. Innym zabieg to radiofrekwencja, bardziej nowoczesna metoda, która powoduje zwężenie za pomocą stosowanego miejscowo ciepła.

Na koniec, jeśli cierpisz na wiotkość pochwy, zapewniamy Cię, że nie masz się czego wstydzić. Ten objaw jest normalny i można go zmniejszyć zgodnie z podanymi zaleceniami. Poza tym nie musi to być przeszkodą, abyś mogła w pełni cieszyć się życiem seksualnym.

Wprowadź te zdrowe nawyki, a zauważysz różnicę!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.