Odmładzanie pochwy: wszystko, co musisz wiedzieć
Odmładzanie pochwy to nazwa, jaką nadano zestawowi zabiegów mających na celu zmianę wyglądu zewnętrznych narządów płciowych kobiet. Celem jest nadanie bardziej młodzieńczego wyglądu. Niektórzy twierdzą, że ma to również przynieść pozytywne skutki zdrowotne.
Odmładzanie pochwy stosuje się na wargach sromowych wewnętrznych, wargach sromowych zewnętrznych lub jednych i drugich. W ostatnich latach gwałtownie wzrósł popyt na tego typu zabiegi. Przesłanki, jakie skłaniają kobiety do przeprowadzania tych operacji są wielorakie i różnorodne.
Dlaczego wykonuje się odmładzanie pochwy?
Ogólnie rzecz biorąc, odmładzanie pochwy ma na celu skorygowanie lub poprawę równowagi lub wyglądu rozluźnionej pochwy. To rozluźnienie pochwy ma miejsce, gdy obszar ten utracił elastyczność i zmniejszyła się kontrola nad mięśniami, które go tworzą.
Rozluźnienie mięśni pochwy to problem, który szczególnie dotyka kobiety w okresie menopauzy. Dzieje się tak dlatego, że od 30 roku życia produkcja kolagenu w organizmie kobiety zmniejsza się, a z czasem ten problem jeszcze się pogłębia. Ten stan może powodować dyskomfort fizyczny i psychiczny u wielu kobiet.
Inną przyczyną rozluźnienia pochwy jest poród, zwłaszcza jeśli użyto kleszczy lub dziecko było bardzo duże. Ponadto nadwaga kobiety może wywołać ten sam efekt. Powoduje to zwiększenie średnicy pochwy i powoduje dolegliwości, taki jak:
- Zmniejszona przyjemność seksualna.
- Mimowolna utrata moczu lub nietrzymanie moczu.
- Suchość i podrażnienie.
- W najcięższych przypadkach występuje dyskomfort podczas wykonywania czynności fizycznych.
- Czasami pojawia się dyskomfort podczas noszenia niektórych części odzieży, takich jak kostiumy kąpielowe lub spodnie.
Odmładzanie pochwy: stosowane techniki
Aby wykonać odmładzanie pochwy, stosuje się kilka różnych technik. Wybór najbardziej odpowiedniej będzie zależał od pożądanego efektu i oczywiście od oceny lekarza. Najważniejsze z nich to:
Odmładzanie pochwy poprze labioplastykę
Zabieg ten wykonuje się w celu poprawy wyglądu warg sromowych mniejszych i większych, gdy są bardzo duże lub zbyt wiotkie. Taki stan może utrudniać zakłócać higienę intymną i zakłócać przyjemność ze współżycia seksualnego. Operacja zmniejsza rozmiar i zwiotczenie tych partii.
Możesz być także zainteresowana: Cytologia – czy można po niej uprawiać seks?
Lipoplastyka sromu
Celem tego zabiegu jest usunięcie nadmiaru komórek tłuszczowych ze sromu. W szczególności w górnej części warg sromowych większych oraz we wzgórku łonowym. Dzięki temu pochwa ma bardziej atrakcyjny kontur zewnętrzny.
Powiększanie warg sromowych
Ten zabieg plastyczny polega natomiast na wstrzykiwaniu tłuszczu w skórę warg sromowych. Celem jest redukcja zmarszczek i wygładzenie skóry w tej okolicy, a także zwiększenie grubości skóry, aby pochwa nabrała młodzieńczego wyglądu.
Plastyka krocza
Tę procedurę wykonuje się na całym kroczu. Obejmuje więc obszar, który biegnie od dolnej części pochwy aż do odbytu. Ten obszar zazwyczaj ucierpiał na skutek traumatycznych porodów. Zabieg pozwala odzyskać elastyczność tkanek i poprawia wygląd. Zwiększa również przyjemność podczas stosunku płciowego.
Waginoplastyka, czyli plastyka pochwy
Zabieg ten wzmacnia mięśnie pochwy, usuwa nadmiar tkanek i zmniejsza średnicę pochwy. Podobnie, w jego trakcie usuwa się nadmiar błony śluzowej pochwy i wzmacnia dno miednicy, dzięki czemu pochwa nabiera większej jędrności.
Odmładzanie pochwy poprzez procedury minimalnie inwazyjne
Aby wykonać odmładzanie pochwy, kobiety mogą również zdecydować się na zabiegi małoinwazyjne, które w zależności od przypadku mogą być najlepszą alternatywą. Są to techniki wykorzystujące:
- Częstotliwość radiową. Stosuje się fale elektromagnetyczne, które wytwarzają ciepło i zmieniają kształt włókien kolagenowych. Zwiększa to elastyczność okolicy pochwy.
- Laser pracujący metodą fraksyjną. Wspomaga odbudowę kolagenu i elastyny. Pomaga również zmniejszyć nietrzymanie moczu i poprawia nawilżenie pochwy.
- Laser Yag. Zwiększa elastyczność szyjki pochwy i pęcherza; poprawia również nalwilżenie
Jakie zagrożenia niesie z sobą odmładzanie pochwy?
Wielu lekarzy wyraziło zaniepokojenie rosnącym popytem na zabiegi odmładzania pochwy. Jak dotąd nie ma bowiem mocnych dowodów na to, że są one bezpieczne i skuteczne.
Wśród możliwych powikłań, które mogą się pojawić, są zmiany wrażliwości, infekcje, zrosty, dyspaurenia i blizny. Stanowią one bardzo wysokie zagrożenia, biorąc pod uwagę, że te procedury mogą nie przynieść spodziewanych skutków.
U kobiet przed menopauzą, które poddają się tego typu zabiegom, mogą ponadto wystąpić powikłania przy wejściu w menopauzę. Na tym etapie tkanki w okolicach intymnych są naturalnie przerzedzone.
Dlatego też, jeśli występuje minimalne wypadanie i stosuje się zabiegi w celu zwężenia lub przerzedzenia obszaru, po menopauzie wszystko może się pogorszyć.
Ponadto napięcie w okolicy i zmniejszenie średnicy pochwy czasami prowadzą do bolesnego współżycia. Lekarze na ogół bardziej popierają metody, które nie są tak inwazyjne, jak ćwiczenia mięśni Kegla.
Czynniki do rozważenia
Ważne jest, aby jasno określić powody, dla których kobieta chce przeprowadzić odmładzanie pochwy. Ponadto wskazane jest, aby szczerze porozmawiać z lekarzem i sformułować realistyczne oczekiwania dotyczące interwencji.
Bardzo istotne jest, aby wziąć pod uwagę aspekty, z którymi zmierzy się każda kobieta przed i po zabiegu. Zostały one omówione poniżej.
Ten artykuł pogłębi Twoją wiedzę: Chirurgia plastyczna narządów płciowych: labioplastyka lub nimfoplastyka
Przed zabiegiem
Czas trwania zabiegu różni się w zależności od rodzaju techniki, ale może trwać średnio około godziny. Z wyjątkiem metod małoinwazyjnych są to zabiegi ambulatoryjne wymagające znieczulenia zewnątrzoponowego lub ogólnego.
Należy wziąć pod uwagę następujące punkty:
- Ocena przedoperacyjna: należy przeprowadzić badania kliniczne.
- Najwłaściwszą rzeczą jest przeprowadzenie zabiegu zaraz po zakończeniu miesiączki. Ułatwia to gojenie i zmniejsza ryzyko infekcji.
- Pacjentka musi pościć przez 12 godzin przed zabiegiem.
- Zapobieganie ryzyku infekcji dzięki podaniu antybiotyków.
- Powrót do zdrowia trwa od trzech do czterech dni.
Po zabiegu odmłodzenia pochwy
Ważne jest, aby po zabiegu ściśle przestrzegać wskazań medycznych. W szczególności nie wznawiaj normalnych czynności, dopóki nie upłynie wyznaczony na to czas.
Używanie alkoholu i tytoniu może negatywnie wpłynąć na powrót do zdrowia. Najlepiej unikać palenia na kilka tygodni przed i kilka tygodni po zabiegu. Zapobiega to pojawianiu się grubszych i ciemniejszych blizn. A ponadto przyspiesza czas regeneracji.
Najlepiej nosić luźną i wygodną odzież; to znaczy unikać ciasnych ubrań. Lekarz wskaże, kiedy można wznowić współżycie seksualne, co rzadko można zrobić przed upływem czterech tygodni od operacji.
Odmładzanie pochwy nie jest pozbawione ryzyka
Każda operacja wiąże się z ryzykiem, które bynajmniej nie należy do wyjątków. Dlatego najlepiej dokładnie ocenić powody, dla których kobieta chce przeprowadzić ten zabieg. Możliwe, że ma wygórowane i nierealistyczne oczekiwania dotyczące swojego wyglądu.
Konieczne jest zadanie lekarzowi wszystkich pytań, które uznasz za konieczne, bez żadnych zahamowań. Zdobycie jak najszerszych informacji to nie tylko prawo, ale i obowiązek pacjenta. Najlepiej mieć wystarczającą ilość danych, aby podjąć najwłaściwszą decyzję.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Casale, C., Casale, D., Tébar, A., Sánchez, J. J., González, B., & Herrera, A. (2014). Reducción funcional y estética de los labios menores: labioplastia con técnica de resección con colgajos especulares en «S». Clínica e Investigación en Ginecología y Obstetricia, 41(2), 80-82.
- Conde, J. L. D., & Pérez, S. B. (2001). Alteraciones vulvo-vaginales. In Manual de salud reproductiva en la adolescencia (pp. 465-490). Sociedad Española de Contracepción y Wyeth-Lederle Zaragoza.
- Merino, R. R. A., Vizcaíno, J. M., Lara, D. Z., & Flores, D. A. (2012). Procedimientos cosméticos en ginecología. Acta Médica Grupo Ángeles, 10(2), 80-86.