Wiek menopauzy – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat

Wiek menopauzy odnosi się konkretnie do czasu, w którym ustaje miesiączka u kobiety. „Klimakterium” to natomiast etap, w którym kobiety tracą zdolność reprodukcyjną.
Wiek menopauzy – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Wiek menopauzy to fizjologiczny etap u kobiet, będący częścią naturalnego procesu starzenia. Każda kobieta doświadcza tego inaczej, ponieważ zależy on od czynników dziedzicznych, diety, stylu życia, środowiska społecznego i postaw kulturowych.

Czas menopauzy odnosi się do momentu, w którym ustaje miesiączka. Natomiast „klimakterium” to okres, w którym kobiety tracą zdolność do rozmnażania się.

Jakie etapy obejmuje menopauza?

Trudno ustalić konkretny wiek menopauzy. W związku z tym musisz pamiętać, że jest to proces, który trwa od 5 do 15 lat. Charakteryzuje się postępującym spadkiem poziomu estrogenów z powodu utraty funkcji jajników.

Obejmuje:

  • Przedmenopauzę. Okres, w którym pojawiają się pierwsze objawy utraty funkcji jajników. Może trwać od dwóch do ośmiu lat.
  • Klimakterium. Na tym etapie dochodzi do definitywnego zaniku miesiączki, po okresie około 12 kolejnych miesięcy, podczas których menstruacja nie wystąpiła. Zwykle następuje około 50 roku życia. Może jednak pojawić się także przed 40 rokiem życia (jako wczesna menopauza).
  • Postmenopauza. Obejmuje ona etap po menopauzie, w którym pojawiają się wszystkie objawy niedoboru estronegów.

Czy znasz objawy menopauzy?

Poza wiekiem menopauzy, niektóre objawy są takie same dla większości kobiet, które doświadczają tego procesu. W niektórych przypadkach symptomy znacząco wpływają na jakość życia kobiety. Niektóre panie cierpią na bezsenność, drażliwość, niepokój oraz zmęczenie fizyczne i psychiczne.

Kobieta w trakcie menopauzy

Mogą również pojawić się uderzenia gorąca, poty, kołatanie serca oraz bóle stawów i mięśni. Uderzenia gorąca i poty są najczęstszymi objawami i dotyczą od 60 do 80% kobiet.

Możesz cierpieć na te objawy zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Są one spowodowane zmienionym funkcjonowaniem termoregulacji. Polegają na nagłym odczuwaniu ciepła i wzroście temperatury, zwłaszcza w górnej części tułowia, twarzy i skórze głowy.

Zmiany metaboliczne

W okresie menopauzy dochodzi do zmian metabolicznych, które powodują wzrost tkanki tłuszczowej. Zmienia się także jego rozmieszczenie – jest zlokalizowany głównie w okolicy brzucha.

Zaburzenia układu moczowo-płciowego

Bardzo wyróżniają się zmiany cyklu menstruacyjnego, które występują, dopóki kobieta nie przestanie miesiączkować. Zmiany te wpływają zarówno na regularność, jak i czas trwania cyklu.

Cykl miesiączkowy

Zmiany w obrębie waginy

Brak estrogenów powoduje wiele zmian w pochwie, takich jak:

  • Ścienienie ścian pochwy (zanik pochwy) i utrata elastyczności.
  • Zmiany pH, które prowadzą do alkalizacji pochwy.
  • Zmiany flory pochwy.
  • Zmniejszone nawilżenie i libido.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej: Mity i nieporozumienia na temat menstruacji

Zmiany w układzie moczowym

Niektóre ze zmian w układzie moczowym, które mogą wystąpić w okresie menopauzy to:

  • Zanik układu moczowo-płciowego, który zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowych.
  • Częsta lub pilna potrzeba oddawania moczu.
  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM).

Osteoporoza i ryzyko sercowo-naczyniowe

Obniżony poziom estrogenów zwiększa ryzyko osteoporozy. Osteoporoza to choroba charakteryzująca się obniżoną gęstością mineralną kości i masą kostną, co prowadzi do zwiększonego ryzyka złamań i mikrozłamań.

I podobnie – brak estrogenu powoduje wzrost poziomu cholesterolu LDL i spadek poziomu cholesterolu HDL, zwiększając w ten sposób ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Leczenie objawów menopauzy

Leczenie objawów menopauzy

Niektóre kobiety mają łagodne objawy, które można zmniejszyć, stosując się do podstawowych zaleceń. Jednak w innych przypadkach są one tak uciążliwe, że dotknięta nimi kobieta nie ma innego wyjścia, jak szukać opcji terapii.

Kiedy osiągniesz wiek menopauzy musisz udać się do lekarza, aby dowiedzieć się, czy konkretne leczenie przyniesie Ci korzyści, czy nie. Oto kilka opcji:

  • Hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jest to leczenie z wyboru w przypadku kobiet z wczesną menopauzą, kobiet z dokuczliwymi objawami menopauzy oraz jeśli istnieje ryzyko osteoporozy. W zależności od potrzeb każdej kobiety, stosowana może być terapia estrogenowa (ET) lub skojarzona terapia menopauzalna estrogenowo-progestagenowa.
  • Fitoestrogeny. Są to substancje roślinne o działaniu estrogennym (na przykład izoflawony). To najsilniejsze fitoestrogeny. Są jednak mało przydatne w leczeniu suchości pochwy, niepokoju lub bezsenności.

Zalecenia dotyczące wieku menopauzy

Aby złagodzić objawy, które pojawiają się w wieku menopauzy, a także zmniejszyć ryzyko osteoporozy i chorób sercowo-naczyniowych, zalecamy:

  • Spożywaj zróżnicowaną i zbilansowaną dietę, upewniając się, że dostarczasz organizmowi wystarczającą ilość wapnia i witaminy D.
  • Ćwicz regularnie.
  • Używaj środków nawilżających i lubrykantów.
  • Utrzymuj niską temperaturę w domu i unikaj gorących napojów.
  • Unikaj palenia i ogranicz spożycie kawy i alkoholu.
  • Chodź na regularne kontrole lekarskie.

Osiągnięcie wieku menopauzy jest równoznaczne z pojawieniem się pewnych zmian i objawów, które mogą znacząco wpłynąć na jakość Twojego życia.

Pamiętaj jednak, że możesz je wszystkie osłabić. Ważne jest, abyś skonsultowała się z lekarzem i poddawała się regularnym badaniom, aby zapobiec chorobom typowym dla tego etapu życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Luzardo, L. F., Pérez Gómez, E., Castro Lobo, C., Zúñiga, R., & Uribe Botero, G. (1970). Climaterio y menopausia. Revista Colombiana de Obstetricia y Ginecologia.

  • Pavón De Paz, I., Alameda Hernando, C., & Olivar Roldán, J. (2006). Obesidad y menopausia. Nutricion Hospitalaria.

  • Menopausia ¿Qué conocen las mujeres? (2007). Horizonte Médico.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.