Klimakterium - rozpoznaj najczęstsze objawy

Objawy menopauzy różnią się u każdej z kobiet. W większości przypadków objawy te są rozwiązywane za pomocą prostych, skutecznych metod. Rzadko kiedy konieczna jest specjalistyczna interwencja medyczna.
Klimakterium - rozpoznaj najczęstsze objawy

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Klimakterium związane jest z wieloma uporczywymi dolegliwościami, uciążliwymi dla kobiet. Możemy sprostać im na wiele sposobów, stosunkowo prostych. Objawy i ich intensywność różnią się w zależności od predyspozycji każdej kobiety. Sposób traktowania objawów nie może być więc stricte uniwersalny. Dowiedz się więcej na ten temat.

Menopauza jest naturalnym wynikiem starzenia się organizmu. Może jednak wystąpić też jako efekt choroby lub pewnego leczenia. W takich przypadkach zdarza się to wcześniej, niż przewiduje norma.

Objawy menopauzy są w zasadzie spowodowane postępującym brakiem estrogenów. Hormon ten jest zużywany przez różne części organizmu i dlatego zmniejszające się poziomy hormonu w ciele wywołują uciążliwe objawy. W większości przypadków są one jak najbardziej uleczalne. Wystarczy odrobina cierpliwości.

Klimakterium – czym właściwie jest menopauza?

Menopauza jest u kobiet naturalnym etapem rozwoju, któremu towarzyszy szereg zmian hormonalnych. Oznacza ona koniec okresu menstruacyjnego i wieku rozrodczego.

Jest procesem biologicznym u kobiet, występującym w przedziale wiekowym mniej więcej od 45 do 55 lat. Najczęściej występuje w wieku 51 lat. Reprezentuje przemianę hormonalną w organizmie kobiety. Co interesujące, poziom estrogenów zaczyna się naturalnie obniżać około 30. roku życia.

Menopauza rozpoczyna się, gdy jajniki przestają produkować estrogen. Zmniejsza się wtedy produkcja innych hormonów reprodukcyjnych, takich jak m.in. progesteron. Ta zmiana powoduje, że okres menstruacyjny ustaje i traci się już możliwości posiadania dzieci.

Oczywiście, wszystkie te przemiany wywołują poszczególne objawy menopauzy. Mają na nie wpływ nie tylko zmiany w organizmie, ale także styl naszego życia. Wśród istotnych czynników w szczególności wyróżniamy: palenie tytoniu i siedzący styl życia. Odgrywają silną rolę w nasilaniu tych objawów.

Etapy klimakterium

Menopauza obejmuje trzy podstawowe etapy: pre-menopauzę, perimenopauzę i post-menopauzę. Przyjrzyjmy się bliżej, czym cechują się poszczególne etapy.

  • Pre-menopauza. Jest to faza poprzedzająca menopauzę i charakteryzuje się nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi. Zauważyć możemy też inne objawy menopauzy, takie jak huśtawki nastroju i przebłyski gorąca. Na tym etapie mogą wystąpić sporadycznie.
  • Perimenopauza. Główną cechą charakterystyczną jest zniknięcie miesiączki. Krwawienie sporadyczne jest uważane za normalne.
  • Post-menopauza. Jest to faza po ustaniu cyklu menstruacyjnego, w której objawy menopauzy są bardziej rozległe i uciążliwe. Jest to czas od wystąpienia menopauzy do 65. roku życia.

Klimakterium – najczęściej występujące objawy

Do częstych symptomów zalicza się też uderzenia gorąca, zmiany masy ciała i zwiększone ryzyko wystąpienia takich stanów jak osteoporoza i nietrzymanie moczu.

Głównym objawem menopauzy jest zakończenie się cyklu menstruacyjnego. Innym niezwykle istotnym objawem menopauzy jest nieregularność w miesiączce. Traci swoją okresowość, a także zwykłe naturalne cechy charakterystyczne. Może zniknąć na chwilę, a potem wrócić. Wzorce krwawienia również mają tendencję do zmian.

Menopauza i jej objawy

Inne objawy menopauzy to m.in:

  • Zmiany metaboliczne. Mają one związek przede wszystkim ze zwiększoną zawartością tłuszczu w organizmie. U niektórych kobiet jest to postrzegane jako przyrost masy ciała, u innych jako redystrybucja tkanki tłuszczowej. Zwiększa to ryzyko wystąpienia cukrzycy i problemów sercowo-naczyniowych.
  • Uderzenia gorąca. Są jednym z najbardziej charakterystycznych objawów menopauzy. Nagle pojawiają się gwałtowne uderzenia gorąca, którym towarzyszy pocenie się i palpitacje. Zdarza się, że gorące rumieńce występują częściej w nocy, co może mieć wpływ na jakość naszego snu. Epizody trwają nawet do pięciu lat.
  • Osteoporoza. Wraz z menopauzą zwiększa się obniżanie poziomu wapna w kościach, a także redukcja masy kostnej. Zwiększa to ryzyko złamań i urazów.
  • Suchość pochwy. Redukcja, a następnie brak estrogenów prowadzi do osłabienia wilgotności pochwy. To z kolei może prowadzić do dyskomfortu podczas stosunku seksualnego.
  • Inkontynencja. Wiele kobiet zgłasza spadek lub utratę kontroli nad pęcherzem. Prowadzi to do trudności z utrzymaniem moczu.

Inne objawy klimakterium

Bardzo często w czasie menopauzy zauważamy huśtawki nastrojów u kobiet. Wszystko wskazuje na to, że wynikają z rewolucji hormonalnej, jaka zachodzi wtedy w organizmie dojrzałej kobiety.

Co więcej, u wielu osób zwiększa się strach przed chorobami i pojawiają się myśli o śmierci i ulotności życia. Zmiany w ciele powodują również niestabilność w indywidualnej tożsamości.

  • Pewne kobiece cechy stają się mniej wyraźne, co prowadzi do zmieszania i zakłopotania. Etap ten często zbiega się z wyjazdami dzieci na studia, utratą bliskich (np. rodziców). Jest to bardzo burzliwy czas w życiu kobiet.
  • Pamiętajmy jednak, że jest to proces naturalny. Normalny jest też spadek libido, popędu seksualnego. Wszystko spowodowane jest przytłaczającymi zmianami i bólem, do którego dochodzi podczas stosunku.
  • Możemy zauważyć też swędzenie i suchość skóry (zwłaszcza wokół oczu).
  • Wzmożony porost włosów na twarzy. Z kolei może dojść do zmniejszenia porostu włosów łonowych.

Jeśli objawy są niezmiernie uciążliwe, warto zwrócić się do specjalisty a nawet udać się na terapię psychologiczną. Powinniśmy starać się, aby zbudować zdrową perspektywę na ten nowy, kolejny etap naszego życia.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Bóle jajników podczas menopauzy – co warto o nich wiedzieć?

Podsumowanie

Jak ustalić przekwitanie w naszym organizmie? Test polega na zbadaniu poziomu hormonu FSH. Przysadka mózgowa wydziela więcej FSH, kiedy ilość estrogenów spada. Podwyższony ich poziom może wskazywać na nadchodzące klimakterium. Lekarz może nam zalecić badania krwi i moczu. Ocenia się występowania jajeczkowania.

Klimakterium u kobiet

Czy możemy radzić sobie z dokuczliwymi objawami menopauzy na domowe sposoby? Oczywiście.

Szczególnie polecaną formą jest stosowanie ziół leczniczych, np. pluskwicy gronistej. Więcej informacji znajdziesz też na naszej stronie. Niepokojące są ostatnie badania, które mówią o tym, że Polki wypierają ze swojego życia świadomość o menopauzie.

Między innymi 35 proc. nie umiało powiedzieć, czy ma jakieś zmiany w cyklu miesiączkowym. Ponadto 47 proc. nie było w stanie ocenić, czy ma gwałtowne uderzenia gorąca i towarzyszące im czasem kołatanie serca. 

Przede wszystkim, nie wiele wiedzą o klimakterium i lekceważą występujące objawy. Duży odsetek pań nie potrafił ocenić, czy wykazuje symptomy – fizjologiczne lub psychiczne – związane z okresem okołomenopauzalnym.

Optymizmem napawa jednak wniosek, pod którym podpisujemy się w pełni. Zdaniem Polek bowiem ważne jest, aby kobiety przestały już wierzyć w mit, iż menopauza jest końcem ich kobiecości. Powinniśmy zrozumieć, że jest to kolejny naturalny etap życia kobiety, która przekwita i nabiera innych kolorów swojej kobiecej natury.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • de Cetina, T. C. (2006). Los síntomas en la menopausia. Revista de Endocrinología y nutrición, 14(3), 141-148.
  • Davis, S. R., Castelo-Branco, C., Chedraui, P., Lumsden, M. A., Nappi, R. E., Shah, D., & Villaseca, P. (2012, October). Understanding weight gain at menopause. Climacteric. https://doi.org/10.3109/13697137.2012.707385
  • Potter, B., Schrager, S., Dalby, J., Torell, E., & Hampton, A. (2018, December 1). Menopause. Primary Care – Clinics in Office Practice. W.B. Saunders. https://doi.org/10.1016/j.pop.2018.08.001
  • Ayers, B. N., Forshaw, M. J., & Hunter, M. S. (2011). The menopause. Psychologist24(5), 348–352.
  • Reid, R., Abramson, B. L., Blake, J., Desindes, S., Dodin, S., Johnston, S., … Soares, C. N. (2014). Managing Menopause. Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada36(9), 830–833. https://doi.org/10.1016/S1701-2163(15)30487-4
  • Becoña, Elisardo., L.Vázquez, Fernando. (2000). LAS MUJERES Y EL TABACO: CARACTERÍSTICAS LIGADAS AL GÉNERO.http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1135-57272000000100003
  • Biblioteca Nacional de Medicina de Estados Unidos. https://medlineplus.gov/spanish/menopause.html

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.