Bóle jajników podczas menopauzy - co warto o nich wiedzieć?

Bóle jajników podczas menopauzy nie są spowodowane czynnikami fizjologicznymi. W rzeczywistości mogą one być nawet oznaką możliwego guza.
Bóle jajników podczas menopauzy - co warto o nich wiedzieć?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 04 listopada, 2022

Kobiety wiele razy przez całe swoje życie miewają bóle jajników. Najczęściej te przykre dolegliwości występują u nich podczas owulacji lub miesiączki. Mogą jednak pojawić się ponownie w okresie menopauzy, nawet jeśli istnieje w społeczeństwie powszechne, choć błędne przekonanie, że bóle jajników kończą się na tym właśnie etapie życia kobiety.

Ten rodzaj bólu występuje w dolnej części brzucha. Może być on mniej lub bardziej intensywny, stały lub o charakterze pulsującym. Kiedy jednak te dolegliwości pojawiają się podczas cyklu miesiączkowego, zwykle są one spowodowane zapaleniem jajników podczas procesu owulacji.

Zatem bóle jajników podczas menopauzy nie są czymś normalnym. Wynika to z faktu, że te organy nie są już aktywne na tym etapie życia kobiety.

W naszym dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dziś nieco bliżej powody, dla których bóle jajników mogą pojawiać się w okresie menopauzy. Zapraszamy zatem do poświęcenia kilku minut na jego lekturę.

Kobiety często błędnie oceniają moment nadejścia menopauzy. W wielu wypadkach jest tak, że kobieta przestaje mieć regularną miesiączkę. W tym momencie zakłada ona automatycznie, że objaw ten jest spowodowany menopauzą.

Zwykle jest to jednak okres przejściowy, okołomenopauzalny. Jest to nadal etap przejścia, w którym kobieta nie ma regularnego okresu. Miesiączka przychodzi i odchodzi w nieregularnych odstępach czasu. Zjawisko to wynika z tego, że jajniki są nadal aktywne.

Bóle jajników, menopauza i demencja

Owulacja jest pierwszą przyczyną powodującą bóle jajników na tym etapie życia kobiety. Dzieje się tak, ponieważ organy te nadal funkcjonują prawidłowo i cyklicznie puchną, podobnie jak na etapie pełnej płodności. Ciąża pozamaciczna jest kolejnym z możliwych powodów tego stanu rzeczy.

Ponadto choroba zapalna miednicy jest powszechnie spotykanym stanem fizjologicznym, który powoduje bóle jajników. Stanowi ona zwykle powikłania wynikające z jednej z chorób przenoszonych drogą płciową.

Tak więc oprócz bólu może występować inny dyskomfort typowy dla takiej choroby. Na przykład dodatkowe objawy mogą obejmować krew menstruacyjną o nieprzyjemnym zapachu i ból podczas oddawania moczu.

Menopauza

Jednak nowotwory są najczęstszą przyczyną powodującą bóle jajników. Mogą być one łagodne lub złośliwe. Kiedy kobieta nie miała miesiączki przez ponad rok i wciąż odczuwa bóle jajników, jest bardzo prawdopodobne, że ich powodem może być jakaś forma guza.

Inne możliwe przyczyny występowania tych dolegliwości są następujące:

  • Endometrioza. Jest to zmiana o charakterze patologicznym, która zwykle pojawia się w okresie płodnym. Ale może także utrzymywać się przez cały okres menopauzy.
  • Dyskomfort żołądkowo-jelitowy. Wiele różnego rodzaju problemów ze strony układu pokarmowego może przypominać bóle jajników. W rzeczywistości gazy lub zespół jelita drażliwego daje objawy często mylone z tą przypadłością.
  • Torbiele jajników. W pewnym uproszczeniu są to bąble wypełnione płynem. W rzeczywistości występują one dość często i z reguły są zupełnie bezobjawowe. Ale jednak wciąż mogą powodować pewnego rodzaju dyskomfort.

Inne objawy wskazujące na potencjalny guz jajnika

Jak wspomniano powyżej, bóle jajników mogą być objawem guza w tym obszarze Twojego ciała. Ponadto istnieją też inne objawy, które mogą ostrzec Cię o tej konkretnej sytuacji. Na przykład kobiety z guzami jajników mogą mieć trudności z jedzeniem, a nawet odczuwać sytość po spożyciu bardzo małej ilości pożywienia.

Ponadto występują dość typowe objawy ze strony układu wydalniczego, takie jak ciągła chęć do oddawania moczu.

Ale objawy te mogą jednak wystąpić także w przypadku innych chorób. Ponadto musisz pamiętać też o tym, że objawy są zwykle uporczywe lub występują znacznie częściej, gdy masz do czynienia z guzem jajnika. Niezależnie od tego musisz po prostu skonsultować się z lekarzem.

Ponadto możesz czuć się bardziej zmęczona. Typowo występują także bóle pleców oraz dyskomfort podczas stosunków seksualnych. Guz jajnika może nawet negatywnie wpływać na żołądek i prowadzić do jego obrzęku, stanu zapalnego i uciążliwych zaparć. Krwawienie z pochwy jest kolejnym niepokojącym objawem, szczególnie jeśli nie masz typowego okresu od ponad roku.

Bóle jajników a możliwość występowania nowotworu

Musisz skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się na pewno, czy masz guz jajnika. Specjalista będzie musiał poznać całą Twoją historię medyczną, w tym także przypadki występowania tego typu problemów w Twojej rodzinie. Zazwyczaj lekarz diagnozę rozpoczyna od przeprowadzenia dokładnego badania miednicy i brzucha.

Ból głowy

Lekarz może wykonać także serię uzupełniających badań w celu zdiagnozowania przyczyny Twojego problemu. Najpierw zleci Ci poddanie się badaniu USG, na podstawie którego ustali, czy w Twoich jajnikach pojawił się jakiś nadmiar tkanek. A jeśli tak się stanie, będzie musiał następnie ustalić, czy jest to ciecz czy też ciało stałe.

Oprócz tego lekarz zazwyczaj częściej korzysta ze skanowania metodą tomografii komputerowej, niż z obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Wynika to z tego, takie rozwiązanie pomaga mu wyraźniej odróżnić, czy jest to guz, czy też nie. Może na tej podstawie również wykonać biopsję w celu zbadania pobranego wycinka.

Kilka słów tytułem podsumowania

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania musimy stwierdzić, że ogólnie rzecz biorąc bóle jajników podczas menopauzy nie są spowodowane czynnikami fizjologicznymi. W rzeczywistości mogą one być nawet oznaką możliwego guza.

Dlatego też musisz udać się do lekarza, aby wyjaśnić swoje objawy i zadać mu odpowiednie pytania. Specjalista przeprowadzi wtedy odpowiednie badania, które pozwolą mu wykluczyć ewentualny nowotwór. W rzeczywistości nawet im wcześniej postawi Ci on diagnozę, tym lepiej dla Ciebie i dla Twojego zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.