Zmiany w okresie menopauzy - jak je złagodzić

W miarę upływu lat nasze ciało się zmienia. Dziś podajemy wskazówki, jak złagodzić fizyczne i psychiczne zmiany w okresie menopauzy. Pomogą Ci lepiej poradzić sobie z tym okresem życia.
Zmiany w okresie menopauzy - jak je złagodzić

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

„Czuję się zdenerwowana, przygnębiona i drażliwa” to jeden z typowych zwrotów, które wypowiadają kobiety, kiedy osiągają wiek klimakterium. Zmiany w okresie menopauzy, których często doświadczają kobiety, są tak różnorodne, że czasami nie wiedzą, z czym je powiązać.

W tym okresie w organizmie kobiety może wystąpić szereg zaburzeń w równowadze hormonalnej. Dlatego też szczególnie zauważalne są zachodzące zmiany fizjologiczne. Jednak, zarówno zachowanie kobiety, jak i jej stan psychiczny również ulegają istotnej przemianie w tym niełatwym okresie.

Zmiany w okresie okołomenopauzalnym i menopauzy

Menopauza pojawia się średnio rok po ostatniej miesiączce. Wcześniej kobieta przechodzi przez okres okołomenopauzy lub klimakterium. To etap, w którym organizm zaczyna wytwarzać mniej estrogenów i progesteronu, co zmniejsza zdolność do zajścia w ciążę. Ta sytuacja występuje w wieku około 50 lat.

To w tym okresie, gdy zaczynają się pojawiać zmiany przed właściwą menopauzą, pojawiają się charakterystyczne uderzenia gorąca i nocne poty.

Kobiety częsta mają również trudności z zasypianiem, zwiększona podatność na zakażenia dróg moczowych, nietrzymanie moczu i większe gromadzenie tłuszczu w okolicy talii.

Uderzenia gorąca
Zmiany hormonalne u kobiet mogą powodować zaburzenia fizjologiczne, emocjonalne i psychiczne.

Poczucie samotności, wahania nastroju, napady smutku i gniewu powstają w tym okresie bez przyczyny i bez wyjaśnienia. W niektórych przypadkach powoduje to również niską samoocenę.

Te zmiany emocjonalne nakładają się na przemiany fizyczne dokuczające kobietom na tym etapie. Wiele pań skarży się również na problemy z pamięcią i koncentracją.

Jeśli kobieta jest melancholijna, drażliwa lub ma stany depresyjne, można się spodziewać, że w tym okresie szczególnie się one nasilą. Inne panie nie doświadczą jednak tak poważnych zmian w okresie menopauzy, a  dla niektórych kobiet będą nawet prawie niezauważalne.

Powiązania między hormonami i ich efekty

Związek między  estrogenami – żeńskimi hormonami – a syntezą dopaminy, serotoniny i oksytocyny ma szczególnie widoczne skutki w okresie menopauzy. Te neuroprzekaźniki, odpowiedzialne za zarządzanie emocjami mają wpływ na zaburzenia psychiczne a nawet problemy psychiatryczne w tym okresie.

Jest to związek, który wyjaśnia pojawianie się uczucia drażliwości, przygnębienia, smutku, stresu lub niepokoju. Ten rodzaj odczuć dotyka nawet 70% kobiet, które przechodzą przez okres menopauzy, a jego czas trwania może wynosić od sześciu miesięcy do dwóch lat.

Kilka przydatnych wskazówek, aby złagodzić zmiany w okresie menopauzy

Filtry przeciwsłoneczne i codzienna higiena

Po pierwsze, istnieje kilka opcji, aby poradzić sobie z wpływem, jak ma na skórę zmniejszone wydzielanie estrogenu w okresie menopauzy. Przede wszystkim konieczne jest zastosowanie kremu z filtrem chroniącym przed promienieniami UV odpowiednim do rodzaju skóry.

Zmiany w okresie menopauzy wymagają zmian w odżywianiu
Na tym etapie konieczne jest przyjęcie pewnych zdrowych nawyków i strategii.

Niezbędna jest również codzienna higiena skóry, podobnie jak stosowanie produktów w celu przywrócenia funkcji bariery skórnej. Pozwoli to zminimalizować pojawiające się zmarszczki, efekt wysuszenia i zwiotczenia skóry lub nawet kserozę starczą przypominającą atopowe zapalenie skóry.

Starzenie się skóry ma również związek z czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Dlatego wskazane jest odpowiednie dostosowanie diety w tym okresie. Ponadto, aby lepiej poradzić sobie z tym etapem, kobiety powinny unikać narażania skóry na zanieczyszczenia, promieniowanie słoneczne i tytoń.

Jakie zmiany w okresie menopauzy zachodzą w ciele kobiety?

W tym okresie następuje zwykle redystrybucja tkanki tłuszczowej. Z bioder tłuszcz przesuwa się w kierunku talii i u niektórych kobiet może dojść do zwiększenia masy ciała, a u innych do jej zmniejszenia. Zbilansowana dieta bogata w owoce, warzywa, rośliny strączkowe i warzywa, a także codzienne ćwiczenia pomagają w walce z tymi zmianami.

Innym problemem, który zwykle występuje na tym etapie jest osteoporoza. Ta patologia zwiększa kruchość kości, zwłaszcza bioder, nadgarstków i kręgosłupa kręgosłupa, które mogą ulegać złamaniom lub zmiażdżeniu. Dlatego zaleca się, aby w tym okresie szczególnie zadbać o spożycie wapnia w postaci produktów mlecznych. Kobiety powinny również chodzić co najmniej 20 minut dziennie.

Więcej kontroli i mniej soli

Profilaktyka w okresie okołomenopauzalnym jest szczególnie ważna i nie należy jej lekceważyć. Zaniedbanie w tej dziedzinie może bowiem zwiększać czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego i prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi.

Może też wzrosnąć poziom cholesterolu, a czasami pojawia się cukrzyca. Istnieje również większe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.

Ograniczenie spożycia soli
Poprzez regularne kontrole i zdrowy tryb życia możemy zapobiegać zmianom w okresie menopauzy.

W związku z tym zaleca się kobietom, aby zmniejszyć zużycie soli kuchennej, napojów alkoholowych, smażonych potraw, niezdrowych przekąsek i fast foodów. Natomiast absolutnie niezbędne jest odpowiednie spożycie wody. Zdecydowanie zaleca się również rzucenie palenia i regularne kontrolowanie ciśnienia krwi, cholesterolu i poziomu glukozy we krwi.

Poszukaj profesjonalnej pomocy

Te fizyczne zmiany w okresie menopauzy współwystępują z zaburzeniami emocjonalnymi. Pojawia się niższa samoocena, wzrost zmęczenia, niekontrolowana chęć płaczu oraz wahania nastroju. U kobiet w tym wieku zmniejsza się również apetyt seksualny.

W każdym z tych zaburzeń, powinnaś poszukać pomocy u dobrego profesjonalisty. Ginekolog pomoże złagodzić zmiany i wyleczyć niektóre anomalie, jeśli wystąpią u ciebie w okresie menopauzy

Zmiany w okresie menopauzy to tylko kolejny etap w życiu

Główna rekomendacja zawsze polega na akceptacji zmian w okresie menopauzy, jako naturalnego etapu w życiu kobiety. Zaleca się również codzienne wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń fizycznych oraz stosowanie urozmaiconej diety obfitującej w warzywa, owoce i rośliny strączkowe. Taki zdrowy tryb życia wraz z eliminacją niezdrowych nawyków pomoże złagodzić skutki menopauzy.

Zadowolona kobieta a zmiany w okresie menopauzy
Musimy stawić czoła temu nowemu etapowi życia z radością i entuzjazmem.

Jeśli chodzi natomiast o zmiany psychiczne, szczególnie w tym okresie musisz otaczać się pozytywnymi ludźmi, spędzać czas z bliskimi i udzielać się towarzysko. Jest to najlepszy sposób na utrzymanie pozytywnego nastawienia do życia oraz wzmocnienie poczucia własnej wartości i pewności siebie.

Jeśli możesz spojrzeć na menopauzę, jak na kolejny etap życia i zaakceptować zmiany, które przechodzi Twoje ciało i umysł, możesz nadal w pełni cieszyć się życiem. To po prostu jeszcze jedna część życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.