Zmiany w okresie menopauzy - jak je złagodzić

W miarę upływu lat nasze ciało się zmienia. Dziś podajemy wskazówki, jak złagodzić fizyczne i psychiczne zmiany w okresie menopauzy. Pomogą Ci lepiej poradzić sobie z tym okresem życia.
Zmiany w okresie menopauzy - jak je złagodzić

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

„Czuję się zdenerwowana, przygnębiona i drażliwa” to jeden z typowych zwrotów, które wypowiadają kobiety, kiedy osiągają wiek klimakterium. Zmiany w okresie menopauzy, których często doświadczają kobiety, są tak różnorodne, że czasami nie wiedzą, z czym je powiązać.

W tym okresie w organizmie kobiety może wystąpić szereg zaburzeń w równowadze hormonalnej. Dlatego też szczególnie zauważalne są zachodzące zmiany fizjologiczne. Jednak, zarówno zachowanie kobiety, jak i jej stan psychiczny również ulegają istotnej przemianie w tym niełatwym okresie.

Zmiany w okresie okołomenopauzalnym i menopauzy

Menopauza pojawia się średnio rok po ostatniej miesiączce. Wcześniej kobieta przechodzi przez okres okołomenopauzy lub klimakterium. To etap, w którym organizm zaczyna wytwarzać mniej estrogenów i progesteronu, co zmniejsza zdolność do zajścia w ciążę. Ta sytuacja występuje w wieku około 50 lat.

To w tym okresie, gdy zaczynają się pojawiać zmiany przed właściwą menopauzą, pojawiają się charakterystyczne uderzenia gorąca i nocne poty.

Kobiety częsta mają również trudności z zasypianiem, zwiększona podatność na zakażenia dróg moczowych, nietrzymanie moczu i większe gromadzenie tłuszczu w okolicy talii.

Uderzenia gorąca
Zmiany hormonalne u kobiet mogą powodować zaburzenia fizjologiczne, emocjonalne i psychiczne.

Poczucie samotności, wahania nastroju, napady smutku i gniewu powstają w tym okresie bez przyczyny i bez wyjaśnienia. W niektórych przypadkach powoduje to również niską samoocenę.

Te zmiany emocjonalne nakładają się na przemiany fizyczne dokuczające kobietom na tym etapie. Wiele pań skarży się również na problemy z pamięcią i koncentracją.

Jeśli kobieta jest melancholijna, drażliwa lub ma stany depresyjne, można się spodziewać, że w tym okresie szczególnie się one nasilą. Inne panie nie doświadczą jednak tak poważnych zmian w okresie menopauzy, a  dla niektórych kobiet będą nawet prawie niezauważalne.

Powiązania między hormonami i ich efekty

Związek między  estrogenami – żeńskimi hormonami – a syntezą dopaminy, serotoniny i oksytocyny ma szczególnie widoczne skutki w okresie menopauzy. Te neuroprzekaźniki, odpowiedzialne za zarządzanie emocjami mają wpływ na zaburzenia psychiczne a nawet problemy psychiatryczne w tym okresie.

Jest to związek, który wyjaśnia pojawianie się uczucia drażliwości, przygnębienia, smutku, stresu lub niepokoju. Ten rodzaj odczuć dotyka nawet 70% kobiet, które przechodzą przez okres menopauzy, a jego czas trwania może wynosić od sześciu miesięcy do dwóch lat.

Kilka przydatnych wskazówek, aby złagodzić zmiany w okresie menopauzy

Filtry przeciwsłoneczne i codzienna higiena

Po pierwsze, istnieje kilka opcji, aby poradzić sobie z wpływem, jak ma na skórę zmniejszone wydzielanie estrogenu w okresie menopauzy. Przede wszystkim konieczne jest zastosowanie kremu z filtrem chroniącym przed promienieniami UV odpowiednim do rodzaju skóry.

Zmiany w okresie menopauzy wymagają zmian w odżywianiu
Na tym etapie konieczne jest przyjęcie pewnych zdrowych nawyków i strategii.

Niezbędna jest również codzienna higiena skóry, podobnie jak stosowanie produktów w celu przywrócenia funkcji bariery skórnej. Pozwoli to zminimalizować pojawiające się zmarszczki, efekt wysuszenia i zwiotczenia skóry lub nawet kserozę starczą przypominającą atopowe zapalenie skóry.

Starzenie się skóry ma również związek z czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Dlatego wskazane jest odpowiednie dostosowanie diety w tym okresie. Ponadto, aby lepiej poradzić sobie z tym etapem, kobiety powinny unikać narażania skóry na zanieczyszczenia, promieniowanie słoneczne i tytoń.

Jakie zmiany w okresie menopauzy zachodzą w ciele kobiety?

W tym okresie następuje zwykle redystrybucja tkanki tłuszczowej. Z bioder tłuszcz przesuwa się w kierunku talii i u niektórych kobiet może dojść do zwiększenia masy ciała, a u innych do jej zmniejszenia. Zbilansowana dieta bogata w owoce, warzywa, rośliny strączkowe i warzywa, a także codzienne ćwiczenia pomagają w walce z tymi zmianami.

Innym problemem, który zwykle występuje na tym etapie jest osteoporoza. Ta patologia zwiększa kruchość kości, zwłaszcza bioder, nadgarstków i kręgosłupa kręgosłupa, które mogą ulegać złamaniom lub zmiażdżeniu. Dlatego zaleca się, aby w tym okresie szczególnie zadbać o spożycie wapnia w postaci produktów mlecznych. Kobiety powinny również chodzić co najmniej 20 minut dziennie.

Więcej kontroli i mniej soli

Profilaktyka w okresie okołomenopauzalnym jest szczególnie ważna i nie należy jej lekceważyć. Zaniedbanie w tej dziedzinie może bowiem zwiększać czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego i prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi.

Może też wzrosnąć poziom cholesterolu, a czasami pojawia się cukrzyca. Istnieje również większe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.

Ograniczenie spożycia soli
Poprzez regularne kontrole i zdrowy tryb życia możemy zapobiegać zmianom w okresie menopauzy.

W związku z tym zaleca się kobietom, aby zmniejszyć zużycie soli kuchennej, napojów alkoholowych, smażonych potraw, niezdrowych przekąsek i fast foodów. Natomiast absolutnie niezbędne jest odpowiednie spożycie wody. Zdecydowanie zaleca się również rzucenie palenia i regularne kontrolowanie ciśnienia krwi, cholesterolu i poziomu glukozy we krwi.

Poszukaj profesjonalnej pomocy

Te fizyczne zmiany w okresie menopauzy współwystępują z zaburzeniami emocjonalnymi. Pojawia się niższa samoocena, wzrost zmęczenia, niekontrolowana chęć płaczu oraz wahania nastroju. U kobiet w tym wieku zmniejsza się również apetyt seksualny.

W każdym z tych zaburzeń, powinnaś poszukać pomocy u dobrego profesjonalisty. Ginekolog pomoże złagodzić zmiany i wyleczyć niektóre anomalie, jeśli wystąpią u ciebie w okresie menopauzy

Zmiany w okresie menopauzy to tylko kolejny etap w życiu

Główna rekomendacja zawsze polega na akceptacji zmian w okresie menopauzy, jako naturalnego etapu w życiu kobiety. Zaleca się również codzienne wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń fizycznych oraz stosowanie urozmaiconej diety obfitującej w warzywa, owoce i rośliny strączkowe. Taki zdrowy tryb życia wraz z eliminacją niezdrowych nawyków pomoże złagodzić skutki menopauzy.

Zadowolona kobieta a zmiany w okresie menopauzy
Musimy stawić czoła temu nowemu etapowi życia z radością i entuzjazmem.

Jeśli chodzi natomiast o zmiany psychiczne, szczególnie w tym okresie musisz otaczać się pozytywnymi ludźmi, spędzać czas z bliskimi i udzielać się towarzysko. Jest to najlepszy sposób na utrzymanie pozytywnego nastawienia do życia oraz wzmocnienie poczucia własnej wartości i pewności siebie.

Jeśli możesz spojrzeć na menopauzę, jak na kolejny etap życia i zaakceptować zmiany, które przechodzi Twoje ciało i umysł, możesz nadal w pełni cieszyć się życiem. To po prostu jeszcze jedna część życia.

To może Cię zainteresować ...
Zbyt wczesna menopauza zwiększa ryzyko demencji
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zbyt wczesna menopauza zwiększa ryzyko demencji

Zbyt wczesna menopauza to nie tylko uciążliwe dolegliwości, które utrudniają życie kobiecie. Badania wykazały, że wiąże się ona z ryzykiem demencji...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.