Chirurgia plastyczna narządów płciowych: labioplastyka lub nimfoplastyka

Chirurgia plastyczna narządów płciowych staje się coraz bardziej powszechna. W jakich przypadkach się ją przeprowadza i jakie to daje wyniki? Zagłębiamy się w ten temat wraz z położną Sarą Cañamero.
Chirurgia plastyczna narządów płciowych: labioplastyka lub nimfoplastyka
Sara Cañamero

Napisane i zweryfikowane przez położna Sara Cañamero.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chirurgia plastyczna narządów płciowych jest częstsza niż mogłoby się wydawać. Ale to nie wszystko, ostatnio ten zabieg coraz bardziej zyskuje na popularności. Dlaczego się go wykonuje i na czym polega ta interwencja?

Mówimy o operacji lub retuszu kosmetycznym warg sromowych mniejszych, gdy te nadmiernie wystają poza wargi sromowe większe. Ze względu na swój charakter zabieg zalicza się do chirurgii plastycznej. Jednak większość kobiet, które decydują się na tę interwencję, nie robi tego po to, by upiększyć swój srom.

Chociaż to również może być powód, w zależności od tego, jak na to spojrzeć. Chirurgia plastyczna narządów płciowych wykonywana jest raczej z powodów funkcjonalnych.

Przyjrzyjmy się dokładniej, jakie są główne przyczyny tej interwencji, zarówno jeśli chodzi o czynniki estetyczne, funkcjonalne jaki i higieniczne:

Przyczyny, z jakich przeprowadzana jest chirurgia plastyczna narządów płciowych

  • Ciągłe obcieranie podczas uprawiania sportu lub życia codziennego, powodujące nadżerki i urazy w okolicach intymnych.
  • Trudność podczas wkładania tamponów lub miseczek menstruacyjnych.
  • Dyskomfort podczas stosunku płciowego, ponieważ wargi mogą przeszkadzać lub ocierać się o siebie podczas penetracji / stosunku.
  • Zaburzenia samooceny podczas wykonywania pewnych czynności seksualnych. Wiele kobiet, które mają przerost warg, zgłasza, że ​​nie praktykuje, na przykład, seksu oralnego, ponieważ nie czują się komfortowo mając świadomości dysproporcji swoich miejsc intymnych.
  • Trudności w higienie, gromadzenie się wydzieliny pochwowej, moczu, itp….

Przeczytaj także ten interesujący artykuł: Choroby weneryczne – 11 chorób, które musisz znać

  • Wstyd z powodu posiadania innego sromu. Jest to coś, nad czym zresztą pracuje wiele społeczności: nad ujawnieniem i akceptacją różnic w morfologii i anatomii każdego sromu.

Na czym polega chirurgia plastyczna narządów płciowych?

Chodzi o zabieg ambulatoryjny niewymagający przyjęcia do szpitala. W rzeczywistości zwykle wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym lub po zastosowaniu sedacji. Najczęściej chirurgia plastyczna narządów płciowych jest wykonywana za pomocą lasera. A w niektórych przypadkach stosuje się również aparat elektrochirurgiczny.

Może Cię zainteresować również ten temat: Jak naturalnie wyleczyć infekcje dróg moczowych?

W trakcie zabiegu chirurg wycina widoczną część, starając się przede wszystkim przywrócić funkcjonalność, ale bez naruszania wrażliwości.

Jeśli chodzi o okres pooperacyjny, trwa on dość długo (około 4 tygodnie). Rana bowiem jest w ciągłym kontakcie z wilgocią i jest narażona na ciągłe tarcie. Jednak dzięki przestrzeganiu zaleconych zasad higieny, regularnym zmianom opatrunków oraz oddychającej i bawełnianej bieliźnie kobieta może wrócić do normalnego życia po 2-4 dniach od zabiegu.

Problemy z pochwą

A jakie są wyniki po interwencji?

Każda kobieta jest wyjątkowa, więc dotyczy to również jej genitaliów. Należy zaznaczyć, że przerost warg sromowych większych nie zalicza się do patologii. Jego przyczyna w większości przypadków jest ponadto nieznana (choć wydaje się, że może to mieć związek z wiekiem i czynnikami hormonalnymi).

Jednak prawdą jest również to, że kobiety, które zadecydowały się na ten zabieg wskazują na ogólne zadowolenie z wyniku.

Przede wszystkim dlatego, że poprawia to ich życie seksualne. Jednak wcale nie dlatego, że interwencja ma ten cel. Chodzi raczej o zmianę na poziomie psychologicznym. Kobiety, które wcześniej nawet nie chciały tego widzieć ani patrzeć na siebie, teraz czują się komfortowo ze swoimi genitaliami.

Oczywiście, jeśli przyczyna jest funkcjonalna, kobiety, które przeszły operację, zyskują lepszą jakość życia, ponieważ można uniknąć podrażnień, tarcia lub ran w ich najbardziej intymnej okolicy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.