Kobieta po czterdziestce - Jak żyć pełnią życia?

Nareszcie dotarłaś do takiego momentu życia, kiedy możesz pozwolić sobie na realizację planów, rozwój osobisty i rozwiązanie problemów, które dręczyły Cię w minionych latach.
Kobieta po czterdziestce - Jak żyć pełnią życia?

Ostatnia aktualizacja: 03 listopada, 2021

Kobieta po czterdziestce powinna wyróżniać się swoją siłą i pewnością siebie. Jej ciało i umysł zostało już bowiem ukształtowane przez lata życia i zdobywania nowych doświadczeń.

Czterdziestoletnia kobieta wie już jak kontrolować swoje życie i kieruje się intuicją, ponieważ wie, że należy otaczać miłością nie tylko innych, ale również samą siebie.

W ciągu swojego życia każda z nas zdobywa doświadczenia, które kształtują naszą osobowość i sprawiają, ze zaczynamy rozumieć sens naszego istnienia i funkcjonowania z innymi ludźmi. Dopiero po czterdziestce stajemy się paniami własnego losu, zdolnymi do balansowania pomiędzy emocjami a celami.

Ile mam lat? 

“Jestem już w takim wieku, kiedy świat wydaje się spokojniejszy, a jednak wciąż mam ochotę iść dalej.

Nadszedł czas, gdy moje marzenia są w moich rękach, a moje złudzenia stały się nadzieją.

Jestem już w takim wieku, kiedy miłość jest nieraz jak jasny płomień świecy, gotowej by spłonąć w ogniu namiętności i pożądania. Innym razem jest przystanią spokoju, zachodem słońca oglądanym na plaży.

Ile mam lat? Ta liczba nie ma znaczenia, gdyż moje cele zostały już osiągnięte, a łzy wyciśnięte z rozwianych złudzeń zrosiły wybraną przeze mnie drogę…

To one są ważne, nie liczby i daty.

Nieważne czy mam dwadzieścia, czterdzieści czy sześćdziesiąt lat! 

Ważne jest to, jak się czuję.

Jestem w takim wieku, kiedy mogę żyć bez strachu i ograniczeń.

Mogę podążać swoją ścieżką bez lęku, niosąc ze sobą bagaż doświadczeń i siły, którą czerpię ze swoich osiągnięć.

Ile mam lat? A kogo to obchodzi! 

em>Mam ich wystarczająco dużo, by pozostawić strach daleko w tyle i iść za głosem serca i namiętności”.

Jose Saramago

Dwa pokolenia kobiet

Dlaczego dobrze być kobietą po czterdziestce?

Kobiety mojego pokolenia są najwspanialsze, to fakt. Dzisiaj czterdziestokilkuletnie kobiety są piękne – naprawdę piękne – a w dodatku niezwykle spokojne, wyrozumiałe, wrażliwe, a przede wszystkim diabelsko uwodzicielskie.

To wszystko, mimo kurzych łapek i cellulitu na ich pięknych udach, sprawia, że są one jeszcze bardziej ludzkie i prawdziwe… Przepięknie prawdziwe. 

Sharon Stone w wieku 48 lat

Nie ma wątpliwości, że czas pomiędzy 40 a 50 rokiem życia to niezwykły etap, w którym będąc w zawieszeniu pomiędzy dwoma pokoleniami można dostrzec, jak ulotne jest życie.

Jest to czas, kiedy zdajemy sobie sprawę, że to nasza świadomość może tworzyć, kształtować lub niszczyć wszystko co nas otacza. Nadchodzi moment, w którym określasz pewne graniczne punkty swojego życia i zaczynasz w pełni je doceniać.

Na tym etapie możesz pozwolić sobie na rozwój osobisty, rozwiązanie problemów i zagojenie ran, które nagromadziły się w pierwszej połowie Twojego życia.

Samotna kobieta

Jest to duże wyzwanie, a sukces zależy w pełni od Twojego poczucia własnej wartości i wsparcia od bliskich Ci osób. Proces ten wymaga bowiem głębokiego zrozumienia i cierpliwości.

Właśnie dlatego po 40 roku życia kobieta zaczyna rozumieć, jaką rolę odgrywa każda z otaczających ją osób – niektórzy ludzie są tylko wyzwaniem, które należy pokonać, podczas, gdy inni są naszym wsparciem i uczą nas jak żyć i kochać.

To tymi drugimi należy się otaczać, by móc w nich zobaczyć odbicie samej siebie, niczym w zwierciadle.

W ciągu swojego życia poznajesz wielu ludzi o różnych charakterach i osobowości, pamiętaj jednak, że na tym etapie życia czas zacząć wyciągać wnioski i zadbać o najbardziej wyjątkową i specjalną osobę ze wszystkich – o samą siebie.

Ciągła potrzeba służenia innym sprawia, że zaniedbujesz siebie

Wiele kobiet spędza ogromną część swojego życia na sprzątaniu, gotowaniu i zaspokajaniu potrzeb innych osób, ponieważ wydaje im się, że jest to ich obowiązkiem. W rzeczywistości, robią to w ucieczce przed ciągłym poczuciem winy, że nie sprostały wymaganiom innych ludzi.

Społeczeństwo i ustalone niegdyś role przyczyniły się do zniszczenia indywidualności i samodzielności wielu kobiet. Pamiętaj jednak, że nawet kobieta po czterdziestce może wciąż uwolnić się z tego błędnego koła i wreszcie sprzeciwić się społecznym i osobistym oczekiwaniom i ograniczeniom.

Kobieta i jej emocje

Uwierz, że to Ty możesz przyczynić się do zmiany takiego stanu rzeczy. Stawiając czoła społecznym normom pomagasz nie tylko sobie, ale i wielu kolejnym pokoleniom kobiet.

To dzięki Tobie nie popełnią one tych samych błędów co Ty i nie wpadną w pułapkę, którą jest narzucona im rola w społeczeństwie.

Wykorzystaj swoje życie do cna, nie przyglądaj się biernie, jak Twoje poświęcenie prowadzi Cię prosto do utraty radości z życia i pozbawia Cię emocjonalnej wolności.

Kobieta po czterdziestce zaczyna życie na nowo

Wbrew temu co się powszechnie uważa, kobieta po czterdziestce nie musi cierpieć z powodu utraty sił i pozytywnej energii. Życie udziela nam wiele cennych lekcji. Jedną z nich jest wiedza, że zdrowie fizyczne jest niezwykle silnie związane ze zdrowiem emocjonalnym.

Pamiętaj więc, że nie da się oddzielić swoich uczuć i emocji od codziennych czynności i relacji z innymi ludźmi, bo tylko umiejętnie łącząc te elementy możesz żyć w zgodzie sama ze sobą.

Aby uwierzyć w siebie, każda kobieta musi dać sobie odrobinę wolności i mierzyć się nawet z tym, co ją przeraża. Doświadczona kobieta rozumie już, że życie jest wielką tajemnicą i nie da się poznać świata tylko i wyłącznie za pomocą zmysłów.

Bycie kobietą po czterdziestce to dar. Kobieta po czterdziestce jest bogata w wiedzę i świadomość, że to dzięki poczuciu własnej wartości można odpowiednio zadbać nie tylko o siebie, ale także o innych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.