Twój język może ujawnić stan Twoich emocji i zdrowia

Czy wiesz, jak wiele na temat Twojego zdrowia i stanu emocjonalnego może ujawnić Twój język? W dzisiejszym artykule podamy Ci kilka szczegółów na ten temat.
Twój język może ujawnić stan Twoich emocji i zdrowia
Abel Verdejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Abel Verdejo.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Język jest jednym z najbardziej pouczających mięśni, jakie posiada nasze ciało. Oprócz wykonywania funkcji trawiennych, może on ujawniać, jak zdrowe lub niezdrowe jest Twoje ciało, a także Twój stan emocjonalny. Nauka czytania oznak pojawiających się na języku może pomóc Ci odkryć różne dolegliwości.

Dzieje się tak, ponieważ język jest wyposażony w tysiące zakończeń nerwowych związanych z różnymi narządami ciała. Kiedy coś nie dzieje się dobrze w naszym ciele, język może to ujawnić. Następnie, poprzez różne komunikaty, takie jak zmiana koloru, tekstury lub plamy, język może dać nam znać, że coś jest nie tak.

W tym artykule chcemy dać Ci przewodnik po tym, co Twój język może ujawnić na temat stanu Twoich emocji i ogólnego stanu zdrowia. Możesz to wprowadzić w życie, obserwując swój język przed lustrem i analizując każdy szczegół.

Spójrzmy!

Różowy język o równym wyglądzie: Dobre zdrowie

Jeżeli Twój język jest różowy, ma równy kształt i koloryt, wskazuje to na dobry stan zdrowia. Najprawdopodobniej nie ma poważniejszych problemów zdrowotnych.

Język podczas szkarlatyny

Zaczerwienienie: problemy z gardłem

Jeśli kolor Twojego języka jest czerwonawy, może to wskazywać, że masz problem z gardłem lub jednym z narządów wewnętrznych. To także oznaka nadmiernego spożycia tłuszczu i problemów z trawieniem.

Na poziomie emocjonalnym może to wskazywać, że osoba bardzo łatwo się stresuje, gdy musi zmienić otoczenie.

Suchy i czerwonawy język: wysoka gorączka

Zaczerwieniony język

Ten stan języka może ujawniać wysoką gorączkę, zwłaszcza jeśli jego końcówka ma czerwony odcień. Emocjonalnie ten rodzaj języka jest typowy dla osób, które łatwo się irytują i są zestresowane.

Małe owrzodzenia na języku: infekcja wirusowa lub grzybicza

Zwykle pojawiają się one w przypadku infekcji wirusowej lub grzybiczej. Występują również z powodu niedoborów witaminy C i A, a także nadmiernego spożycia żywności rafinowanej, tłuszczów i cukru.

Na poziomie emocjonalnym ten rodzaj języka może wskazywać, że osoba jest stale zdenerwowana, niespokojna i zestresowana. Jest to również typowe dla ludzi, którzy cierpią z powodu tłumionego gniewu. Jeśli to możliwe, należy często sprawdzać stan higieny jamy ustnej i konsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, czy nie ma infekcji, którą należy leczyć.

Opuchnięte kubki smakowe: niedobory żywieniowe

Stan zapalny kubków smakowych

To wyraźny objaw niedoborów żywieniowych. Jeśli masz biały język, bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń dietetycznych, ponieważ prawidłowe odżywianie jest kluczem do zwalczania tego problemu.

Jeśli to możliwe, delikatnie myj język szczoteczką do zębów za każdym razem, gdy myjesz zęby. Emocjonalnie ten kolor języka może ujawniać stan stresu i trudności z przystosowaniem się do zmian.

Spodoba Ci się również artykuł: Jama ustna – 7 objawów stanów zapalnych

Biały nalot: problemy z trawieniem

Ten rodzaj języka jest wyraźnym objawem problemów trawiennych i jelitowych. Może to być spowodowane nadmiernym spożyciem tłuszczów nasyconych lub rafinowanych cukrów oraz spożyciem mąki. Może również wskazywać, że dana osoba ma zatrucie, czyli nagromadzenie toksyn w jelitach i krwi, co prowadzi do innych problemów zdrowotnych.

Jeśli zauważysz, że biały nalot pokrywa Twój język, musisz zmienić swoje nawyki żywieniowe i wybrać dietę oczyszczającą, która eliminuje tłuszcze nasycone, żywność rafinowaną, nabiał i wszelkiego rodzaju potrawy smażone.

Na poziomie emocjonalnym język z białym nalotem ujawnia stan nerwowy lub niepokój. W tym sensie ważne jest, abyś pamiętał, że te stany emocjonalne mogą prowadzić do problemów z trawieniem i nieprawidłowego funkcjonowania kilku ważnych dla zdrowia narządów. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy doświadczasz ich przez długi czas.

Bardzo gładki język może ujawnić niedobory żywieniowe

Następnie warto wymienić formę języka, który oprócz ujawniania niedoborów żywieniowych może również wskazywać na obraz anemii. W takim przypadku najbardziej zalecanym planem działania jest zwiększenie spożycia pokarmów bogatych w witaminę C i żelazo.

Język o takiej formie może wskazywać, że masz skłonność do depresji i zniechęcenia.

Opuchnięty język może wskazywać na anemię

Język może ujawniać stan emocjonalny i zdrowotny

Jest to rodzaj języka, który występuje również jako objaw obniżonego poziomu hemoglobiny we krwi (lepiej znany jako niedokrwistość).

Język, który wygląda jak mapa

Jeśli Twój język wygląda jak mapa, ponieważ ma podobne „rysunki” na swojej powierzchni, (różowe, czerwone lub białe), przyczyny mogą być rozmaite.

Może to być czynnik dziedziczny, ale może wskazywać, że cierpisz na alergię lub nietolerancję na niektóre pokarmy – zwłaszcza, gdy wzory pojawiają się i znikają. Emocjonalnie ludzie z tym typem języka są bardzo wrażliwi i skłonni do zawracania sobie głowy wszystkim, co ich irytuje.

Co sądzisz po przeczytaniu tego artykułu? Co możesz wyczytać z Twojego języka?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cofer CN. Motivacion y emocion. Desclee BrouwerBiblioteca Psicol. 1976.
  • Ibáñez C, Echeburúa E. Clínica y Salud. Clínica y Salud. 2015.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.