Trądzik niemowlęcy: przyczyny i leczenie

Trądzik niemowlęcy zwykle goi się sam po kilku miesiącach i na ogół nie wymaga leczenia. Poznaj szczegółowo jego przyczyny.
Trądzik niemowlęcy: przyczyny i leczenie
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Trądzik niemowlęcy to trądzik występujący na skórze noworodka. Może wystąpić w dowolnym miejscu na twarzy, ale zwykle pojawia się na policzkach, nosie i czole. Poza tym problem ten występuje stosunkowo często, ale ma charakter przejściowy.

Nie ma wielu środków, które możesz podjąć, aby zapobiec trądzikowi u niemowlęcia. W większości przypadków trądzik niemowlęcy zwykle ustępuje samoistnie. Jeśli jednak pojawi się w wieku od sześciu miesięcy do dwóch lat, musimy interweniować, aby zapobiec jego pojawieniu się w okresie dojrzewania.

Diagnozę tego stanu skóry często dokonuje się gołym okiem. Dlatego zwykle nie ma potrzeby dokonywania szczegółowych badań. Chcesz dowiedzieć się więcej o tej dziecięcej dolegliwości? Czytaj dalej informacje, które podajemy poniżej.

Co może powodować trądzik niemowlęcy?

Dziecko z trądzikiem
Trądzik niemowlęcy zwykle pojawia się wkrótce po urodzeniu. W większości przypadków znika samoistnie bez konieczności leczenia.

Nie jest to reakcja alergiczna ani konsekwencja wysiłku, jaki maluch włożył podczas porodu. Nie ma również związku z wysypką spowodowaną złym trawieniem. Chodzi o objawy trądziku, które pojawiają się u 2-5% noworodków.

Tego rodzaju zmianom naskórka sprzyja wytwarzanie sebum, które w pierwszych miesiącach po urodzeniu jest bardzo wysokie, podobnie jak w okresie dojrzewania.

Dziś nie można wykazać, żeby dieta matki wpływała na rozwój trądziku u dziecka. Tylko w niektórych przypadkach, po wyeliminowaniu i ponownym wprowadzeniu mleka i jego białek do diety matki, można wykazać prawdziwą alergię na mleko.

Jeśli jesteś zainteresowany, możesz również przeczytać: 6 rzeczy, których powinnaś unikać, jeśli masz trądzik różowaty

Wiadomo, że męskie hormony płciowe u chłopców, a w mniejszym stopniu u dziewcząt, odgrywają ważną rolę w pojawianiu się trądziku niemowlęcego. Jeśli dziecko wytwarza dużo tych hormonów lub jeśli matka przekazuje je w dużych ilościach, stymulują one wydzielanie sebum odpowiedzialnego za pojawienie się trądziku.

Ponadto, aby ta zmiana na skórze noworodka się ujawniła, noworodek musi mieć genetycznie predyspozycje do tej choroby. Dotyczy to dzieci, które rodzą się z węższymi niż normalnie pęcherzykami łojowymi.

W takich sytuacjach sebum ma większe trudności z wydostaniem się w końcowej ich części, zwłaszcza jeśli skóra dziecka wytwarza je w dużych ilościach.

Objawy trądziku u dziecka

Trądzik niemowlęcy zwykle charakteryzuje się małymi czerwonymi lub białymi guzkami na policzkach, nosie lub czole. Zwykle pojawia się w ciągu pierwszych dwóch do czterech tygodni po urodzeniu. Niektóre dzieci mają również małe, białe guzki na nosie, brodzie lub policzkach. Ten stan znany jest pod nazwą „potówek”.

Jak się leczy trądzik niemowlęcy?

Smarowanie twarzy dziecku
W leczeniu trądziku u dziecka można stosować kremy retinoidowe, które są stosowane przez kilka miesięcy. Zaleca się również, aby poprawić stan powietrza w pokoju dziecka.

Ponieważ trądzik niemowlęcy zwykle goi się sam po kilku miesiącach, na ogół nie wymaga leczenia. Jeśli jednak problem utrzymuje się dłużej, zwykle zaleca się stosowanie pewnych środków.

Jednak przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia, dobrym zaleceniem jest częste wietrzenie pokoju dziecka. Zbyt gorące i wilgotne środowisko może sprzyjać rozwojowi i rozprzestrzenianiu się bakterii.

Możesz także przeczytać ten ciekawy materiał: Trądzik podczas menstruacji, dlaczego się pojawia?

Jak już powiedzieliśmy, jeśli trądzik niemowlęcy nie zniknie od 6 do 12 miesięcy, malucha poddaje się leczeniu. Ponadto utrzymujący się trądzik zwykle zapowiada jego ponowne pojawienie się w okresie dojrzewania. Jako terapię, często stosuje się kremy retinoidowe przez kilka miesięcy.

Skuteczność tego typu kremów wiąże się z ich zdolnością do:

  • Uwalniania sebum z naskórka.
  • Zmniejszania stanu zapalnego.
  • Kontrolowania wzrostu Propionibacterium acnes: to bakteria odżywiająca się sebum i występująca na skórze dotkniętej trądzikiem.

Na koniec, jeśli trądzik niemowlęcy powoduje wypryski z żółtą kropkę pośrodku, zwykle zaleca się zastosowanie maści zawierającej erytromycynę. Powodem tej ropnej zawartości może być infekcja bakteryjna, a erytromycyna jest antybiotykiem poprawiającym tę sytuację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Serna-Tamayo, C., Janniger, C. K., Micali, G., & Schwartz, R. A. (2014). Neonatal and infantile acne vulgaris: An update. Cutis94(1), 13–16.
  • Antoniou, C., Dessinioti, C., Stratigos, A. J., & Katsambas, A. D. (2009, July). Clinical and therapeutic approach to childhood acne: An update. Pediatric Dermatology. https://doi.org/10.1111/j.1525-1470.2009.00932.x
  • Samycia M, Lam JM. Infantile acne. CMAJ. 2016;188(17-18):E540. doi:10.1503/cmaj.160139
  • Kutlubay Z, Tanakol A, Engýn B, et al. Newborn Skin: Common Skin Problems. Maedica (Buchar). 2017;12(1):42–47.
  • Chularojanamontri L, Tuchinda P, Kulthanan K, Pongparit K. Moisturizers for Acne: What are their Constituents?. J Clin Aesthet Dermatol. 2014;7(5):36–44.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.