Torbiele dermoidalne jajnika: objawy i kiedy zgłosić się do lekarza

Torbiele dermoidalne jajnika są najczęstszymi nowotworami występującymi w czasie ciąży. Wczesne leczenie zmniejsza ryzyko powikłań.
Torbiele dermoidalne jajnika: objawy i kiedy zgłosić się do lekarza
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 04 lutego, 2023

Torbiele dermoidalne jajnika to narośla workowate zawierające włosy, zęby, płyn lub tkankę gruczołową. Mogą tworzyć się w czaszce, rdzeniu kręgowym, twarzy i jajnikach. W tym przypadku omówimy torbiele dermoidalne jajnika.

Torbiele te zwykle tworzą się przed urodzeniem, wolno rosną i są na ogół łagodne. Nazywane są również dojrzałymi potworniakami torbielowatymi ze względu na ich cechy histologiczne. Nie pojawiają się w odpowiedzi na zmiany hormonalne związane z cyklem miesiączkowym.

Według badań cysty te stanowią obecnie najczęstsze potworniaki i stanowią od 10% do 20% guzów jajnika na całym świecie. U dziewcząt i młodzieży ich rozpowszechnienie sięga nawet 50%. Są również uważane za najczęstsze guzy jajnika podczas ciąży.

Torbiele dermoidalne jajnika – objawy

Torbiele dermoidalne jajników nie powodują żadnych objawów i według badań mogą pozostać niezauważone nawet w 85% przypadków. Z tego powodu diagnoza jest zwykle przypadkowa, podczas rutynowego badania obrazowego.

Większe torbiele jajników mogą powodować znaki ostrzegawcze i występowanie objawów. Jest to bardziej powszechne u kobiet w wieku rozrodczym, w wieku od 20 do 40 lat.

W związku z tym niektóre typowe objawy torbieli dermoidalnych jajnika są następujące:

 • Zaparcia
 • Ból miednicy
 • Nudności i wymioty
 • Rozdęcie brzucha
 • Trudności w oddawaniu moczu
 • Ból w dole brzucha
 • Ból podczas stosunku płciowego
 • Zwiększony lub zmniejszony apetyt
 • Wyczuwalna masa w dolnej części brzucha

Rzadkie objawy

Torbiele dermoidalne jajnika są małe i mierzą od 1 do 10 centymetrów. Istnieją jednak również większe, które mogą osiągnąć więcej niż 15 centymetrów.

Duże torbiele często powodują kilka objawów. Należą do nich:

 • Gorączka
 • Krwawienie z pochwy
 • Silny ból brzucha
 • Niezamierzona utrata masy ciała
Kobieta z bólem podbrzusza
Ból jajników pojawi się, jeśli torbiel jest duża (większa niż 10 cm).

Torbiele dermoidalne jajnika – przyczyna powstawania

Dojrzałe potworniaki torbielowate rozwijają się w życiu wewnątrzmacicznym, przed urodzeniem. Tworzą się z nieprawidłowego wzrostu komórek rozrodczych, które ostatecznie prowadzą do powstania skóry, włosów, zębów i dróg nerwowych.

Tworzy to niejednorodną masę różnych tkanek, które otaczają i gromadzą się wewnątrz jajników. Czasami w torbieli rozwijają się również gruczoły, które sprzyjają produkcji łoju i stopniowemu wzrostowi guza.

Dlaczego występują w nich włosy i zęby?

Komórki rozrodcze to jednostki, z których powstają wszystkie ludzkie narządy i tkanki. Podczas wzrostu płodu różnicują się one na trzy warstwy:

 • Ektoderma: górna warstwa, z której powstaje skóra, włosy, zęby i gruczoły.
 • Mezoderma: Środkowa warstwa, która rozwija się w tkankę mięśniową i łączną.
 • Endoderma: Dolna warstwa, z której powstają jelita, pęcherz i większość narządów wewnętrznych.

Gdy komórki rozrodcze rozwijają się w nietypowy sposób, sprzyja to tworzeniu się dojrzałych tkanek, takich jak włosy i zęby, które gromadzą się i tworzą torbiel dermoidalną. Co więcej, guzy te mogą również zawierać również inne tkanki.

Komplikacje

Większe torbiele dermoidalne jajnika mają gorsze rokowania i wiążą się z większym ryzykiem powikłań. Skręt jajnika i pęknięcie torbieli to dwa najczęstsze problemy związane z tymi nowotworami.

W rzadkich przypadkach istnieje również ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego.

Skręt jajnika

To powikłanie pojawia się, gdy jajnik obraca się wokół własnej osi, a także wokół więzadeł i tkanek, które utrzymują go w tej pozycji. W ten sposób dochodzi do ucisku naczyń krwionośnych, które odżywiają jajnik i część jajowodu.

Najczęstszymi objawami są skurcze i ostry ból w podbrzuszu, jak również nudności i wymioty. Skręt jajnika to nagły przypadek medyczny, który wymaga jak najszybszej konsultacji ze specjalistą i zabiegu.

Usunięcie torbieli dermoidalnych jajnika zmniejsza ryzyko wystąpienia skręcenia.

Pęknięcie torbieli jajnika

Według badań samoistne pęknięcie torbieli dermoidalnych jajnika jest rzadkim problemem, który występuje u zaledwie 2% dotkniętych osób. Powikłanie to występuje częściej u kobiet w wieku rozrodczym lub w czasie ciąży.

Wyciek zawartości torbieli zwiększa prawdopodobieństwo zapalenia otrzewnej, co dodatkowo pogarsza rokowanie. Jest to nagły przypadek medyczny, który zwykle objawia się następująco:

 • Częstoskurcz
 • Zawroty głowy i zmęczenie
 • Niskie ciśnienie
 • Utrata przytomności
 • Obfite krwawienie z pochwy
 • Silny ból w podbrzuszu

Rak jajnika

Według badań torbiele dermoidalne jajnika mają niskie ryzyko złośliwości – około 1-2%. Ogólne prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajnika wzrasta wraz z wiekiem i jest częstsze u kobiet po menopauzie.

Torbiele te mogą przekształcić się w różne rodzaje raka jajnika, przy czym najczęstszym jest rak płaskonabłonkowy. Inne postacie obejmują gruczolakoraka, czerniaka złośliwego i raka z komórek przejściowych.

Niektóre powiązane z tym objawy obejmują:

 • Ból brzucha
 • Niezamierzona utrata masy ciała
 • Uczucie obrzęku
 • Wyczuwalna masa w dolnej części brzucha

Jak diagnozuje się torbiele skórzaste jajnika?

W większości przypadków torbiele skórzaste jajników są wykrywane przypadkowo podczas rutynowego badania obrazowego. USG jamy brzusznej i USG dopochwowe to badania, które podnoszą odsetek wykrywalności tego schorzenia.

Rezonans magnetyczny to kolejna metoda, która może być przydatna w wykrywaniu tego typu torbieli. Dane z badań obrazowych są uzupełniane badaniem fizykalnym i szczegółowymi pytaniami zadawanymi przez pracowników służby zdrowia.

USG
Zwykłe USG ginekologiczne może pomóc w postawieniu diagnozy, ale musi być potwierdzone USG dopochwowym.

Jakie jest zalecane leczenie?

Plan leczenia ma na celu wyeliminowanie guza i zapobieganie długotrwałym problemom. W niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie całego chorego jajnika. Terapia zależy od wielkości torbieli, stanu ogólnego pacjentki i przyszłych planów rozrodczych.

Procedury obejmują cystektomię jajnika w celu usunięcia tylko torbieli lub wycięcie całego jajnika. Zwykle wykonuje się je laparoskopowo lub za pomocą minimalnie inwazyjnej operacji.

Jednak nie wszystkie torbiele skórzaste jajnika mają natychmiastowe wskazanie do usunięcia. Kryteria medyczne, które decydują o potrzebie operacji, obejmują szybki wzrost zmiany chorobowej, duże narośla, obecność dodatkowych objawów i ryzyko złośliwości.

Kiedy zwrócić się o pomoc lekarską

Rutynowe badania u specjalisty są kluczowe dla wczesnego wykrycia torbieli skórzastych jajnika. Co więcej, ważne jest, aby zachować ostrożność i skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia w przypadku objawów pęknięcia torbieli lub skrętu jajnika. Są nimi:

 • Silny ból i skurcze w jamie brzusznej
 • Utrzymujące się nudności i wymioty
 • Zawroty głowy i omdlenia
 • Krwawienie z pochwy
 • Gorączka

Wczesne leczenie poprawia jakość życia pacjentki

Terminowe rozpoznanie i leczenie torbieli dermoidalnych jajnika prowadzi do lepszego rokowania u dotkniętych nimi kobiet. Ogólnie rzecz biorąc, chirurgiczne usunięcie oferuje ostateczne wyleczenie tych łagodnych guzów, a ryzyko nawrotu nie przekracza 3%. Nie zapominaj o regularnych kontrolach i konsultacjach ze specjalistą w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nietypowych objawów.

To może Cię zainteresować ...
Bóle jajników – czy są objawem poważniejszego problemu?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Bóle jajników – czy są objawem poważniejszego problemu?

Bóle jajników mogą różnić się intensywnością od lekkiego, epizodycznego do bardzo silnego i ciągłego bólu. Kobiety mogą odczuwać nieprzyjemne doleg...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Castaño E, Escribajo J, Martínez B, Castaño Á, et al. Tratamiento quirúrgico de los quistes dermoides de ovario: laparoscopia frente a laparotomía. Procesos de Obstetricia y Ginecología. 2005; 49(9): 479-484.
 • Rodríguez A, Aguiler M, Paz M, Fernández J, et al. Tratamiento laparoscópico del quiste dermoide de ovario. Factores asociados a la rotura intraoperatoria, trascendencia clínica y resultados. Procesos de Obstetricia y Ginecología. 2011; 54(7): 358-362.
 • Nikam Y, Kapurubandara S. Spontaneously Ruptured Dermoid Cysts and Their Potential Complications: A Review of the Literature with a Case Report. Case Reports in Obstetrics and Gynecology. 2020; 1(10): 1-9
 • Goudeli C, Varytimiadi A, Koufopoulos N, Syrios J, et al. An ovarian mature cystic teratoma evolving in squamous cell carcinoma: A case report and review of the literature.2016.
 • Rebolledo-P Vilma E, Barrios Betsathe, Isler Luisana, Barillas Ines. Malignización de teratoma maduro de ovario. Rev Obstet Ginecol Venez  [Internet]. 2012  Sep [citado  2022  Nov  02] ;  72( 3 ): 177-181.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.