Top 7 najpoważniejszych kontuzji w historii piłki nożnej

Piłka nożna to jeden z najbardziej fascynujących sportów kontaktowych na świecie. Jej długa historia obejmuje wiele niezwykłych bramek, ale także poważne kontuzje, które wstrząsnęły milionami ludzi.
Top 7 najpoważniejszych kontuzji w historii piłki nożnej
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Daniel Osuna Sisco

Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca, 2024

Walka, pasja i intensywność, z jaką prowadzona jest walka o każdą piłkę, zapewniają gwarantowany spektakl podczas meczu piłki nożnej. Jednak ten nieokiełznany pęd prowadzi również do niekorzystnych konsekwencji w postaci poważnych problemów fizycznych. W związku z tym zestawiliśmy 7 najpoważniejszych kontuzji w historii piłki nożnej.

Zdarzały się sytuacje, w których kontuzje oznaczały 6-miesięczne zwolnienie. W innych przypadkach problem pozostawił następstwa do końca kariery gracza. Na szczęście w większości scenariuszy kontuzja stanowi jedynie traumatyczny moment, którego konsekwencje udaje się ostatecznie załagodzić. Czy chcesz wiedzieć, którzy gracze byli zaangażowani w najpoważniejsze kontuzje? Czytaj dalej!

Przypadki kontuzji w historii piłki nożnej

Kontuzje w piłce nożnej tworzą niekończącą się listę. Tutaj jednak omówimy najbardziej charakterystyczne, niepokojące i najczęściej omawiane urazy wszech czasów.

7. Eduardo da Silva (2007-08)

Lata mijają, a zdjęcia kontuzji Eduardo da Silvy – brazylijskiego piłkarza narodowości chorwackiej – wciąż budzą zdumienie. Napastnik padł ofiarą ostrego ataku podczas gry dla angielskiego zespołu Arsenalu. Wszystko wydarzyło się w meczu z Birmingham, w którym Martin Taylor wykonał agresywną akcję z korkami przed sobą.

Wynik?

Złamanie lewej kości strzałkowej

To zmusiło da Silvę do opuszczenia boiska na 10 miesięcy. Kilka tygodni po kontuzji Da Silva powiedział News of the World: „Uraz był tak poważny, że mogłem stracić nogę”.

Warto wspomnieć, że jego kariera toczyła się między takimi zespołami jak Szachtar Donieck, Flamengo, Atlético Paranaense czy Legia Warszawa.

6. Przypadki kontuzji w historii piłki nożnej: Djibril Cissé (2004 i 2006)

Większość pamięta Djibrila Cissé za jego ekscentryczność, występy w piłce nożnej i dwie poważne kontuzje, których doznał w odstępie zaledwie dwóch lat. Pierwsza miała miejsce w 2004 roku, kiedy grał dla Liverpoolu przeciwko Blackburn Rovers. Wślizg Jaya McEveleya spowodował złamanie kości piszczelowej w lewej nodze.

Później, w 2006 roku środkowy napastnik rozgrywał mecz z Francją przeciwko Chinom, a duchy przeszłości powróciły po akcji z Zheng Zhi. Okropnym scenariuszem, który nastąpił, było złamanie kości piszczelowej i strzałkowej w jego prawej nodze.

Pomimo chaosu Cissé nie poddał się i nadal strzelał gole dla Marsylii, Sunderlandu, Panathinaikosu, Lazio, Queens Park Rangers, Krasnodaru, Bastii, Saint-Pierroise, Yverdon-Sport i Panathinaikosu Chicago.

Osoba pocierająca łydkę.
Złamanie nogi obejmuje piszczel, kość strzałkową lub obie kości jednocześnie.

5. Alf-Inge Haaland: Poważne urazy, które doprowadziły do wcześniejszej emerytury (2000-01)

Ojciec Erlinga Haalanda, Alf-Inge, również znajduje się w pierwszej siódemce najpoważniejszych kontuzji w historii piłki nożnej.

Przyczyną było zagranie Roy Keane, w środku rywalizacji Manchesteru United i Manchesteru City. Kapitan Czerwonych Diabłów – wślizgiem, który później przyznał, że był celowy – doprowadził Norwega do zerwania więzadeł w lewym kolanie.

Niestety, po czterech operacjach nie był w stanie wrócić do pełnego zdrowia. Tak więc zakończył karierę piłkarską w wieku 31 lat. Straszne wspomnienie, które – jak w wielu innych sytuacjach – ujawniło temperament byłego irlandzkiego kapitana United.

4. Przypadki kontuzji w historii piłki nożnej: Petr Cech (2006-07)

Bramkarze również są narażeni na wiele starć, głównie w pojedynkach indywidualnych i rzutach rożnych.

W jednej z takich sytuacji Petr Čech, podczas swojej długiej kariery bramkarza Chelsea, doznał krytycznego zdarzenia. W tym przypadku przeciwnikiem z Premier League było Reading, a przypadkowe zderzenie miało miejsce ze Stephenem Huntem, powodując pęknięcie czaszki.

Istnieją dwa główne typy złamań czaszki: liniowe i wklęsłe. To pierwsze wiąże się z niewielkim złamaniem o wydłużonym kształcie, które nie oznacza dużego zniekształcenia kości. To drugie jest bardziej złożone, ponieważ tworzy zagłębienie w czaszce. Tak stało się w przypadku Čecha, który dochodził do siebie przez trzy miesiące.

3. Manuel Pablo Garcia (2001-02)

Kolejna z najpoważniejszych kontuzji w piłce nożnej miała miejsce w lidze hiszpańskiej i dotyczyła Manuela Pablo, słynnego prawego obrońcy, który przez całą karierę bronił barw Deportivo La Coruña. W połowie meczu z Celtą de Vigo Everton Giovanella próbował przejąć piłkę, ale urodzony w Arucas zawodnik został zneutralizowany.

Na stadionie zapadła cisza. Ostatecznie okazało się, że Manuel Pablo ma złamaną piszczel i strzałkę w prawej nodze.

W tym samym czasie zawodnik, który popełnił faul, rozpłakał się, a następnie oświadczył: „Chcę prosić o wybaczenie, ponieważ nigdy nie chciałem tego zrobić. Gdybym tylko mógł zająć jego miejsce…”.

Piłka nożna musiała czekać 9 miesięcy, aby zobaczyć Garcię z powrotem na boisku.

2. Michael Krohn-Dehli (2015-16)

Michael Krohn-Dehli przestraszył zarówno kolegów z drużyny, jak i przeciwników, gdy w pierwszym meczu półfinału Ligi Europy, grając dla Sevilli, doznał złamania i rozdarcia dolnej części rzepki lewego kolana. Incydent spowodował nienaturalny skręt stawu.

Po przejściu operacji Krohn-Dehli wracał do zdrowia przez 9 miesięcy, ale już nigdy nie grał jak dawniej w roli decydującego pomocnika. Jego ostatnim doświadczeniem był darmowy transfer do Deportivo La Coruña, dopóki nie zdecydował się zakończyć kariery zawodowej w 2019 roku.

1. Przypadki kontuzji w historii piłki nożnej: David Busst (1995-96)

Musimy cofnąć się aż do 1996 roku, roku, w którym David Busst przeżył swój najgorszy moment. Obrońca Coventry City zderzył się nie z jednym, a dwoma zawodnikami (Danis Irwin i Brian McClair). Strasznym skutkiem było podwójne złamanie kości piszczelowej i strzałkowej prawej nogi.

Po urazie dramat rozszerzył się z powodu infekcji gronkowcowych. Konsekwencja tych wydarzeń zakończyła jego karierę. Ostatecznie do uratowania nogi Bussta potrzeba było 26 operacji.

Cyfrowa ilustracja zapalenia kości i szpiku - przypadki kontuzji w historii piłki nożnej
Zapalenie kości i szpiku jest powikłaniem niektórych złamań, z kolonizacją bakterii w tkance kostnej.

W historii piłki nożnej jest wiele poważnych kontuzji

Chociaż niektórzy zawodnicy, którzy odnieśli najpoważniejsze kontuzje w piłce nożnej, byli w stanie kontynuować grę, po powrocie do zdrowia konsekwencje psychologiczne utrzymywały się u nich przez długi czas.

Na koniec zostawimy kilka nazwisk innych graczy, którzy musieli zrezygnować z piłki nożnej z powodu kontuzji:

 • Marco van Basten
 • Just Fontaine
 • Uli Hoeness
 • Fernando Redondo
 • Sebastian Deislera

Piłka nożna jako sport kontaktowy ewoluuje, aby zmniejszyć ryzyko poważnych kontuzji na przestrzeni lat. Na razie fizyczna niepewność nadal stanowi przeciwwagę dla emocjonalnego podekscytowania związanego z tym sportem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Ekstrand J, Hagglund M y Walden M. Incidencia de lesiones y patrones de lesiones en el fútbol profesional: el estudio de lesiones de la UEFA. Br J Sports Med. 2011.
 • Márquez J, Ramón G y Quiceno C. Lesiones en futbolistas de un equipo sudamericano durante 1 año de seguimiento. Rev Cubana Ortop Traumatol. 2016. Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-215X2016000100006&lng=es.
 • Stubbe J, van Beijsterveldt A, van der Knaap S, Stege J, Verhagen E, van Mechelen W, et al. Lesiones en jugadores profesionales de fútbol masculino en los Países Bajos: un estudio de cohorte prospectivo. Tren J Athl. 2015.
 • Wong P y Hong Y. Lesión de fútbol en las extremidades inferiores. Br J Sports Med. 2005.
 • Ekstrand J, Hagglund M, Kristenson K, Magnusson H y Walden M. Menos lesiones de ligamentos pero sin efecto preventivo sobre lesiones musculares y lesiones graves: un seguimiento de 11 años del estudio de lesiones de la UEFA Champions League. Br J Sports Med. 2013.
 • Olmedilla A, García C y Martínez F. Factores psicológicos vulnerabilidad a las lesiones deportivas : un estudio futbolistas. Revista de psicología del deporte. 2006.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.