Tłuszcz na brzuchu – 5 ćwiczeń na zrzucenie go

Niezwykle istotną kwestią jest ścisłe stosowanie się do opisanych ćwiczeń, a także uzupełnianie ich za pomocą zdrowej i zrównoważonej diety. Tylko wtedy uda Ci się osiągnąć zauważalne efekty w krótszym czasie.
Tłuszcz na brzuchu – 5 ćwiczeń na zrzucenie go
Karla Henríquez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jedną z najtrudniejszych części ciała do odchudzenia i kształtowania wyglądu jest brzuch i jego okolice. Niestety tłuszcz na brzuchu naprawdę mocno rzuca się w oczy już od pierwszego spojrzenia, a sam ten rejon ma tendencję do gromadzenia większych ilości tłuszczu niż gdziekolwiek indziej.

Krótko mówiąc, błyskawicznie dostrzeżesz tam efekty nieprawidłowego odżywiania się i innych złych nawyków. Czy można zlikwidować tłuszcz na brzuchu w krótkim czasie, a nawet bez wychodzenia z domu?

Odpowiedź brzmi: tak – o ile jesteś w stanie zaakceptować wyzwanie związane z długotrwałą pracą nad samym sobą oraz oczywiście swoim brzuchem.

Najbardziej efektywnym sposobem na pozbycie się niepożądanych zaokrągleń sylwetki, takich, jak tłuszcz na brzuchu, czy też na innych częściach ciała są odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne.

Większość osób woli iść na siłownię, ponieważ uzyskuje wtedy dostęp do specjalistycznych urządzeń treningowych, które pomogą Ci odpowiednio ukierunkować i zwiększyć wysiłek wkładany w ćwiczenia i osiągnąć tym samym optymalne rezultaty.

Ale sporo ludzi nie dysponuje odpowiednią ilością wolnego czasu lub pieniędzy, aby zapisać się na siłownię – ale od dziś nie będą już oni mieli żadnych wymówek, ponieważ istnieją skuteczne sposoby pozwalające usunąć tłuszcz na brzuchu bez konieczności wychodzenia z domu.

I to właśnie teraz, w dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci pięć najlepszych ćwiczeń ukierunkowanych na okolice brzucha. Pomogą Ci one schudnąć i poprawić swoją sylwetkę.

Ćwicz mięśnie, a usuniesz tłuszcz na brzuchu

Ćwiczenia brzucha są powszechnie zalecane w celu odchudzenia talii oraz uzyskania płaskiego brzucha, a także i pozbycia się tkanki tłuszczowej odłożonej w tych rejonach ciała.

Brzuszki

Oczywiście różnego rodzaju ćwiczenia pozwalają uzyskać pożądany efekt. Ale my skupimy się na tych, które są po pierwsze najłatwiejsze, a po drugie możliwe do wykonania w domu.

Co należy w tym celu zrobić?

 • Połóż się na macie do ćwiczeń lub jogi, leż płasko na plecach z ugiętymi kolanami i stopami uniesionymi nad podłożem.
 • Połóż ręce za głową i za pomocą własnych mięśni brzucha staraj się unieść tułów nad ziemię. Utrzymuj przy tym wyprostowany kręgosłup i unikaj zginania karku (mogłoby to spowodować kontuzję).
 • Wykonaj łącznie trzy zestawy ćwiczeń liczące sobie od 10 do 20 powtórzeń.
 • Jeśli chcesz zwiększyć intensywność tego ćwiczenia, wykonuj je w podobny sposób, ale unosząc przy tym nogi lekko nad podłożem.

Deska

Ta pozycja przypominająca nieco płaską deskę (stąd też jej potoczna nazwa plank, czyli deska w języku angielskim) to ćwiczenie, które od kilku lat zyskuje sobie coraz bardziej na popularności. Wykazano, że w ciągu zaledwie kilku sekund można zagonić do pracy mięśnie całego ciała.

Deska - plank

Ponieważ celem Twoim celem jest zredukować tłuszcz na brzuchu, to musisz koniecznie zapamiętać w tym momencie, że najważniejszym elementem tego ćwiczenia jest utrzymanie napięcia mięśni brzucha.

Co należy w tym celu zrobić?

 • Podeprzyj całe ciało za pomocą przedramion i palców będąc obróconą twarzą w dół w stronę maty do ćwiczeń. Upewnij się, że trzymasz łokcie bezpośrednio pod swoimi łopatkami, a Twoje plecy są wyprostowane.
 • Staraj się utrzymać tę pozycję przez co najmniej 20 sekund, wykonaj łącznie do pięciu powtórzeń ćwiczenia. Możesz pogratulować sobie dojścia do poziomu zaawansowanego, jeśli będziesz w stanie utrzymać się w tej pozie przez okrągłą minutę.

Żabie skoki

To proste ćwiczenie obejmuje środkowy i górny rejon brzucha, które są zazwyczaj trudniejsze do trenowania i tonowania.

Żabie skoki

Co należy w tym celu zrobić?

 • Usiądź na twardej powierzchni i oprzyj się na rękach. Unieś nogi górę mając przy tym lekko ugięte kolana.
 • Przyciągnij kolana do kierunku klatki piersiowej, a następnie ponownie wyprostuj nogi.
 • Podczas tego ćwiczenia powinieneś poczuć wyraźne napięcie mięśni Twojego brzucha. Wykonaj od 10 do 20 powtórzeń.

Unoszenie nóg

Cały trik związany z opisywanym poniżej ćwiczeniem polega na tym, że musisz koniecznie mocno napiąć mięśnie swojego brzucha podczas podnoszenia nóg w górę.

Unoszenie nóg

Co należy w tym celu zrobić?

 • Połóż się na plecach z rękami wyciągniętymi wzdłuż tułowia i nogami maksymalnie wyprostowanymi.
 • Złącz obie nogi razem, unieś je powoli w górę aż do sufitu tak, jakby wokół stóp owinięte były gumowe taśmy.
 • Staraj się utrzymać swoje nogi w pozycji uniesionej przez kilka sekund, bez zmiany położenia reszty ciała. Następnie opuść je powoli aż do położenia wyjściowego.

Rozciąganie mięśni brzucha

Na zakończenie opisywanego zestawu ćwiczeń warto zaprezentować kilka łatwych do wykonania ćwiczeń rozciągających. Doskonale trenują one okolicę brzucha, pozwalając w ten sposób skuteczniej spalić tłuszcz na brzuchu.

Naciąganie mięśni brzucha

Ich przeznaczeniem jest rzeźbienie mięśni w tym obszarze ciała. Ale samo ich rozciąganie pomaga organizmowi szybciej zregenerować się, szczególnie po treningu o wyższej intensywności. Dlatego też najlepiej zostawić jest ten rodzaj ćwiczeń na sam koniec.

Co należy w tym celu zrobić?

 • Połóż się twarzą w dół z rękami ułożonymi na podłożu.
 • Wypchnij całe ciało do góry wyprostowując swoje ramionach tak, aby Twój tułów utworzył łuk i spowodował napięcie mięśni brzucha.

Zapamiętaj!

Aby usunąć tłuszcz na brzuchu musisz pamiętać, że nie jest to zadanie proste. Potraktuj je jako wyzwanie, które wymaga dużo cierpliwości i zaangażowania.

Opisane w tym artykule ćwiczenia pomagają uzyskać płaski brzuch. Ale oprócz ich regularnego wykonywania należy także przerzucić się na zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Hernán C, La obesidad: un desorden metabólico de alto riesgo para la salud.Colombia Médica. 2002:chap 33, 2 Available at: colombiamedica.univalle.edu.co/index.php/comedica/article/view/224/227
 • Healthline. 6 Simple ways to lose belly fat, based on science. [online] Available at: www.healthline.com/nutrition/6-proven-ways-to-lose-belly-fat
 • Álvarez C, Ramírez R, Flores M, Zúñiga C, Celis CA, Morales, C. Efectos del ejercicio físico de alta intensidad y sobrecarga en parámetros de salud metabólica en mujeres sedentarias, pre-diabéticas con sobrepeso u obesidad. Rev Med Chile 2012; 140: 1289-1296 Available at: scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0034-98872012001000008&script=sci_arttext

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.