Tkanka tłuszczowa na nogach? Pozbądź się jej!

Zdecydowanie odchudzenie nóg jest chyba najtrudniejsze, dużo bardziej skomplikowane niż pozbycie się na przykład brzucha. Jednak dzięki odpowiednim ćwiczeniom możesz osiągnąć swój cel!
Tkanka tłuszczowa na nogach? Pozbądź się jej!

Ostatnia aktualizacja: 17 marca, 2019

Tkanka tłuszczowa na nogach, zwłaszcza na pośladkach, nie jest łatwa do zredukowania. Czasem bywa tak oporna, że sprawia wrażenie, iż bez względu na to jakbyśmy z nią nią walczyli, i tak tam pozostanie.

Przedstawimy kilka skutecznych sposobów na pozbycie się tkanki tłuszczowej na nogach. Dzięki nim pożegnasz się z tym nieestetycznym koszmarem raz na zawsze i zaczniesz cieszyć się pięknymi nogami przez długi czas.

Tkanka tłuszczowa na nogach – ćwiczenia na jej redukcję

Wykonaj pierwszy krok i zacznij ćwiczyć codziennie. To w rzeczywistości nie jest takie trudne i zajmie Ci tylko kilkanaście minut dziennie. Zmobilizuj się i do dzieła!

Codzienny spacer

Okazuje się, że codzienny spacer to bardzo efektywna forma aktywności fizycznej korzystna nie tylko dla nóg, ale dla układu oddechowego i krążenia. Możesz używać krokomierza i po wykonaniu 10 000 kroków zakończyć spacer.

Pamiętaj o odpowiednim obuwiu i bądź konsekwentna, a zauważysz efekty już po około miesiącu.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Spacery – sposób na zbędne kilogramy!

Bieganie przynajmniej trzy razy w tygodniu

Jeśli zauważyłaś, że tkanka tłuszczowa na nogach jest oporna i trudno Ci się jest jej pozbyć, zacznij biegać! Przynajmniej na początku wybieraj trasy równe, bez wzniesień i zbiegów. Na późniejszym etapie możesz wybierać szlaki bardziej wymagające, zmuszające do wysiłku mięśnie ud i łydek.

Jazda na rowerze

Możesz używać profesjonalnego sprzętu lub amatorskiego, to zależy od Ciebie. Jazda na rowerze pozwala spalić około 600 kalorii na godzinę. Jest fantastycznym sposobem na spalanie tłuszczu zgromadzonego na nogach. Co więcej, jest też świetnym ćwiczeniem kardio.

Ćwiczenia w pozycji leżącej

Połóż się płasko na plecach i podnieś prawą nogę do góry. Następnie opuszczaj ją i podnoś, nie dotykając przy tym podłogi. Wykonuj około 60 powtórzeń dziennie na każdą nogę.

Gimnastyka w grupie

Innym ćwiczeniem jest położenie się na boku, a następnie podnoszenie i opuszczanie nogi na zasadzie nożyczek, które się otwierają i zamykają. Już po kilku tygodniach tkanka tłuszczowa na nogach zacznie ustępować miejsca wzmocnionym mięśniom.

Pilates

Jeśli chcesz osiągnąć idealne nogi, koniecznie zacznij ćwiczyć pilates! Najlepsze jest w nim to, że cały ruch wykonujesz przy użyciu lin i kół koordynacyjnych. Sprawia to, że nie odczuwasz zbyt wielkiego wysiłku. Nie zapomnij o uzupełnianiu płynów podczas ćwiczeń.

Pływanie

Pływanie to sport, który korzystnie wpływa nie tylko na dolne partie ciała, ale na funkcjonowanie całego organizmu. W tym także na pracę serca i płuc. Plusem jest to, że przebywanie w innym środowisku (w tym wypadku w wodzie) powoduje, iż wykonywane ruchy nie obciążają mięśni w takim stopniu, jakbyśmy wykonywali je np. na siłowni.

Piłka

W ostatnim czasie popularne jest używanie do ćwiczeń wielkich gumowych piłek, na których można się położyć i w takiej pozycji ćwiczyć nogi i uda. Na początku może wystąpić problem z utrzymaniem równowagi, jednak w miarę praktyki powinno być coraz lepiej.

Kobieta ćwicząca z piłką

 

Ćwiczenia przy użyciu maszyny eliptycznej

Maszyna eliptyczna świetnie sprawdza się przy redukcji tkanki tłuszczowej z nóg. Regularnie ćwiczenia z jej użyciem dają widoczne efekty już po krótkim czasie. Dziś znajdziemy taką maszynę praktycznie w każdej siłowni. Warto ćwiczyć na niej przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Tkanka tłuszczowa na nogach a codzienna dieta

  • Aby cieszyć się zdrowo wyglądającymi, szczupłymi nogami nie możemy zapomnieć o odpowiednim odżywianiu. Do utrzymania odpowiedniego napięcia mięśniowego niezbędne jest białko. Dostarczymy je, jedząc ryby i mięso drobiowe.
  • W naszej diecie nie powinno zabraknąć również odpowiedniej ilości świeżych owoców i warzyw. Dostarczają one cennego błonnika pokarmowego, który pomoże w redukcji tłuszczu gromadzącego się w organizmie.
  • Staraj się pić dziennie od 8 do 10 szklanek wody. W ten sposób prawidłowo nawodnisz organizm i zapobiegniesz odwodnieniu na skutek wykonywania ćwiczeń. Wraz z moczem nastąpi usuwanie toksyn gromadzących się w organizmie, a oprócz tego skóra będzie lepiej nawilżona, miękka i błyszcząca.
  • Tkanka tłuszczowa na nogach nie zniknie, jeśli nie zrezygnujesz ze spożywania śmieciowego jedzenia i gotowej, wysoko przetworzonej żywności. Koniecznie wyeliminuj z codziennej diety niezdrowe tłuszcze i rafinowany cukier. Unikaj również jedzenia z puszek, słonych przekąsek i produktów z dodatkiem konserwantów.
  • Pamiętaj, że ciastka, lody i fast foody są głównym źródłem kalorii i tłuszczów. Gromadzą się one przede wszystkim w nogach oraz na biodrach i brzuchu.
Stoisko z warzywami

Oczywiste jest, że nie ma magicznej metody, która zagwarantuje Ci idealne nogi z dnia na dzień. Dużo zależy od Twojej determinacji, stylu życia, sposobu odżywiania i systematyczności w wykonywaniu zalecanych ćwiczeń.

Co robić, by zdrowo i trwale schudnąć?

Wymagające niskokaloryczne diety, których jedynym skutkiem jest zagładzanie organizmu, nie są odpowiednim wyjściem. Najlepiej przygotować własny plan żywienia. Powinien on bazować na pełnowartościowych, różnorodnych i zdrowych produktach.

Głodzenie się nie jest sposobem na odchudzenie i może być fatalne w skutkach. Organizm, który nie otrzymuje pożywienia, spowalnia metabolizm. Jego misją jest bowiem zaoszczędzenie energii i zamiast tkanki tłuszczowej spala między innymi mięśnie.

5#:nogi-ćwiczenie.jpg

Pamiętaj, że tkanka tłuszczowa jest swojego rodzaju zapasem gromadzonym na wypadek dalszego braku dostatecznej ilości jedzenia. Kiedy nasz organizm nie dostaje codziennej odpowiedniej dawki substancji odżywczych, zamiast spalać zbędny tłuszczyk, zaczyna przygotowywać się na ewentualną sytuację kryzysową.

Nie oczekuj rezultatów z dnia na dzień! Musisz wykazać się sumiennością, konsekwencja i cierpliwością, ponieważ na efekty trzeba będzie poczekać.

Na zakończenie

Pamiętajmy, że aby być w pełni szczęśliwym i spełnionym trzeba zaakceptować siebie takim, jakim się jest. Nie zamęczaj się więc godzinnymi sesjami treningowymi na siłowni. To prawda, że aby być zdrowym trzeba być w formie, ale czasem rezultaty, które chcemy osiągnąć są niemożliwe.

Pomyśl chociażby o genetyce. Prawdopodobnie nigdy nie osiągniesz smukłych, idealnych nóg, jeśli natura obdarzyła Cię masywną budową. Nie katuj się też dietami odchudzającymi. Pokochaj swoje ciało, a zobaczysz, że Twoje samopoczucie się poprawi.

Ruszajmy się dla zdrowia i dla przyjemności, ćwiczmy regularnie. A gdy dojdzie do nadwagi, zrzućmy zbędne kilogramy przed zbliżającą się datą ślubu, ale na co dzień cieszmy się życiem i nie zamęczajmy bez potrzeby!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.