Tilapia – 7 nieznanych korzyści jej spożywania

· Lipiec 23, 2018
Tilapia to ryba bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i białko. Może ona przynieść wiele korzyści dla twojego układu sercowo-naczyniowego.

Tilapia należy do grupy ryb pochodzących z terenów afrykańskich, podobnie jak tilapia niebieska czy nilowa. Ryby te żyją w czystych, słonych wodach i w świecie kulinarnym są znane z łagodnego smaku oraz łatwości w przygotowaniu.

Dzięki temu artykułowi dowiesz się jakie są główne korzyści wynikające ze spożywania tej ryby.

Tilapia nie jest tak popularna jak łosoś czy inne rodzaje ryb, ale łatwo możesz ją znaleźć w każdym większym markecie czy sklepie rybnym. Ma ona niewiele kalorii, a dzięki bogatej zawartości podstawowych substancji odżywczych jest idealnym składnikiem zdrowej i zbilansowanej diety.

Dodatkowo tilapia jest źródłem witaminy D i wysokowartościowego białka. Kiedy twój organizm wchłonie wszystkie składniki odżywcze, doświadczysz niespodziewanych korzyści.

Czy wiesz jakich? Dzisiaj przedstawimy ci siedem powodów dla których powinnaś uwzględnić tilapię w swojej codziennej diecie.

1. Jest dobrym wyborem dla kobiet ciężarnych

Ryba często pojawia się na liście produktów zakazanych dla kobiet w ciąży.

Jednakże ze względu na fakt, iż tilapia ma niski poziom rtęci i dostarcza organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 – często jest zalecana jako zdrowy dodatek do diety.

Ciąża kobieta dieta ryby omega 3

 • Rtęć jest toksycznym metalem w stanie ciekłym, który występuje w wysokim stężeniu u niektórych ryb, np. włócznik, tuńczyk błękitnopłetwy, koleń.
 • W 2010 roku Hiszpańska Agencja do Spraw Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia (AESAN) zaleciła unikać spożywania tychże ryb. Ostrzeżenie dotyczyło szczególnie dzieci w wieku do lat trzech, a także kobiet w ciąży.

Przeczytaj także: Pokarmy zawierające omega-3 – nie tylko tłuste ryby

2. Zawiera kwas dokozaheksaenowy (DHA)

Zawartość tego kwasu w tilapii to kolejny powód dla którego ryba ta nadaje się dla kobiet ciężarnych.

Kwas dokozaheksaenowy należy do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Generalnie mówiąc pomaga w rozwoju centralnego układu nerwowego, mózgu oraz oczu płodu. To z kolei jest podstawą prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych.

 • Kobiety w ciąży powinny spożywać przynajmniej 200 mg DHA w ciągu dnia.
 • Do innych zalet kwasu DHA należy wzmocnienie wzroku, krążenia krwi; ma on także pozytywny wpływ na prawidłowe funkcje związane z pracą mózgu.

3. Jest źródłem białka

Tilapia jest pokarmem, który zawiera duże ilości wysokowartościowego białka.

Ten niezbędny do funkcjonowania składnik, który między innymi bierze udział w procesach kognitywnych i poprawia metabolizm – jest łatwiej przyswajalny przez organizm, kiedy jest przyjmowany wraz z pożywieniem.

Surowa ryba tilapia

 • Spożywanie 100 gram tilapii dostarcza nawet do 20 gram białka; można ją porównać do tych samych ilości kurczaka.
 • Dodatkowo wysokowartościowe białko zawiera aminokwasy, które są potrzebne w utrzymaniu zdrowej i zbilansowanej diety.

4. Tilapia wspomaga układ sercowo-naczyniowy

Kolejną korzyścią uwzględnienia tilapii w diecie jest jej proste zarazem szybkie przygotowanie – jednocześnie dostarczając Tobie i twoim bliskim pysznego posiłku bogatego w substancje wspomagające układ sercowo-naczyniowy.

Wspomniany wyżej kwas DHA nie jest wytwarzany w sposób naturalny przez nasz organizm, dlatego warto jeść tilapię. Ma dobroczynne działanie dla naszego zdrowia.

 • Po pierwsze poprawia twoje krążeniektóre jest kluczowym czynnikiem pomagającym uniknąć wysokiego ciśnienia krwi i problemów wieńcowych
 • Poza tym pomaga zmniejszyć ilość złego cholesterolu w tętnicach – główną przyczynę miażdżycy oraz chorób naczyniowo-krążeniowych.

5. Poprawia trawienie

W przeciwieństwie do niektórych pokarmów, tilapia pomaga usprawnić trawienie. Jest pomocna w dolegliwościach układu pokarmowego – głównie ze względu na swoją delikatną teksturę, nie tylko dlatego, że zawiera wiele korzystnych substancji.

Kobieta trzyma ręce na brzuchu

 • Tilapia jest lekkostrawną rybą. Twój organizm może szybko ją strawić, co przyczynia się do zapobiegania stanu zapalnego lub zaparć.
 • Jeśli połączysz ją z warzywami, stworzysz pełnowartościowy, lekkostrawny, a do tego smaczny posiłek.

Zobacz także: Ryby – 9 gatunków, których lepiej unikać

6. Zapobiega anemii

Tilapia zawiera niewielką ilość żelaza. Jednak zawiera ona znacznie więcej substancji pomagających zwalczyć lub zapobiec anemii. Należą do nich:

W rezultacie substancje te pomagają utrzymać twoją skórę, włosy oraz paznokcie w najlepszej formie.

7. Pomaga utrzymać odpowiednią wagę

Ostatnią korzyścią spożywania tilapii jest fakt, że wspomaga utrzymanie odpowiedniej wagi. Ryba ta jest doskonałym wyborem do stworzenia posiłku, który nie tylko nasyci twój głód, ale także ułatwi chudnięcie.

Wszystkie substancje i związki zawarte w tilapii wzmacniają kształtowanie masy mięśniowej. To z kolei wspomaga metabolizm.

Zrzucanie wagi kobieta stoi na wadze

 • Spożywając tilapię zauważysz, że polepsza się twój stan fizyczny i psychiczny. Będziesz miała więcej siły na wykonywanie codziennych zadań i uprawianie sportu, ale także na codzienne obowiązki.
 • Tilapia daje uczucie sytości, co zmniejsza skłonność do podjadania.

Czy jesteś gotowa dodać tilapię do twojej codziennej diety? Jest wiele sposobów na jej przyrządzenie. Możesz opiec ją na grillu, upiec lub udusić na parze. Każdy przepis jest pyszny!

Co więcej – smak i zapach tilapii nie jest tak intensywny jak w przypadku większości ryb, co docenia wiele osób. Pamiętaj, aby doprawić potrawę według uznania. Smacznego!

 • Bushkin-Bedient, S., & Carpenter, D. O. (2010). Benefits versus risks associated with consumption of fish and other seafood. Reviews on Environmental Health. Walter de Gruyter GmbH