Test ciążowy online: co to jest i jak działa?
W epoce informacyjnej, w której żyjemy, często można znaleźć strony internetowe, które diagnozują określone choroby. Podobnie istnieją strony internetowe, które oferują kwestionariusze przydatne w określaniu choćby możliwości istnienia jakiejś choroby. Na tym właśnie polega test ciążowy online.
Narzędzia te są zazwyczaj bezpłatne i opierają się na rozpoznaniu wczesnych objawów, często występujących u kobiet w ciąży. Dlatego nie można ich uznać za niezawodne metody wykrywania, nie mają też naukowego wsparcia dla swojej wiarygodności.
Jak wygląda test ciążowy online?
Kilka stron internetowych oferuje kwestionariusze, które mają na celu rozpoznanie klasycznych objawów ciąży we wczesnych stadiach. Sposób zbierania informacji się różni, ale na ogół mają pytania, w których kobieta ma możliwość wyboru opcji, która najbardziej przypomina to, co czuje.
W ten sposób kwestionariusz służy jako lista kontrolna objawów sugerujących, że jest w ciąży. Jednak objawy te nie występują u wszystkich kobiet i nie we wszystkich ciążach. Dlatego ich obecność lub brak nie potwierdza ani nie wyklucza tego stanu.
Sądzimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Możliwe psychologiczne i emocjonalne zmiany w ciąży
Wiarygodność testu online
Informacje obsługiwane przez tego typu strony mają podstawę statystyczną. Symptomatologia, którą badają, obejmuje grupy objawów klinicznych, powszechnych u wielu kobiet w ciąży. Ta analiza statystyczna umożliwia domniemane wykrycie we wczesnych stadiach.
Oznacza to, że wyniki, jakie daje test ciążowy online mają jedynie charakter orientacyjny. W związku z tym zaleca się, aby pomimo odpowiedzi tego typu kwestionariuszy, kobieta wykonała dla pewności badanie laboratoryjne lub USG.
Jakie objawy bada test ciążowy online?
Ten typ strony określa możliwość zajścia w ciążę w wyniku przeglądu zestawu objawów opisanych w literaturze jako wczesne objawy ciąży. Im więcej objawów ma kobieta, tym większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.
Brak miesiączki
Głównym powodem podejrzenia ciąży jest brak miesiączki. Niezwykle ważne jest, aby ocena zaniku miesiączki dotyczyła kobiet, które mają regularne cykle miesiączkowe i nie stosowały w ostatnim czasie żadnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Podobnie należy wziąć pod uwagę liczbę dni opóźnienia, ponieważ niektóre stresujące sytuacje zakłócają cykl menstruacyjny. Ponadto przebyte łyżeczkowanie macicy może prowadzić do wstrzymania miesiączki, ponieważ prowadzi do opóźnienia proliferacji endometrium.
Z drugiej strony obecność krwawienia nie wystarczy, aby wykluczyć istnienie ciąży. Dzieje się tak dlatego, że w pierwszych tygodniach może pojawić się lekka wydzielina, którą można pomylić z miesiączką. To krwawienie jest wynikiem procesu implantacji produktu poczęcia w macicy.
Pierwsze oczekiwane zmiany w ciąży
Niektóre subtelne objawy mogą pozostać niezauważone, ale ich obecność jest uważana za przypuszczalną ciążę. Należy do nich zmiana koloru genitaliów, który z różowawego odcienia staje się nieco bardziej purpurowy. To odkrycie jest znane jako objaw Chadwicka.
Kobieta w ciąży może również odczuwać zwiększoną skłonność do drażliwości, zmęczenia i senności. Ale zmiany te są czasami trudne do rozpoznania przez samą pacjentkę, a ich przegląd może zakończyć się niepowodzeniem.
Mimo to często są uwzględniane w internetowym teście ciążowym.
Powyższa trudność dodatkowo zmniejsza rzetelność tego typu kwestionariuszy. Ponadto negatywna odpowiedź na manifestację, która faktycznie występuje, może dać fałszywy wynik u kobiety w ciąży.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Ciąża wyzwala zmiany w mózgu sprzyjające tworzeniu więzi z dziećmi, badania pokazują
Test ciążowy online bada głównie popularne objawy
Często kwestionariusze dostępne na różnych stronach dotyczą grupy objawów, które w populacji ogólnej uznawane są za charakterystyczne dla kobiety w ciąży. Szczególnie w pierwszych tygodniach.
Obejmują następujące zmiany:
- Obecność zawrotów i bólów głowy.
- Zwiększona tkliwość piersi.
- Nudności i wymioty, zwykle rano.
- Odrzucenie pewnych zapachów lub smaków, które wcześniej nie powodowały tego odruchu.
- Chęć na określone pokarmy (objaw powszechnie znany jako zachcianki).
- Zwiększona potrzeba oddawania moczu. Oddawanie moczu jest częstsze, ale zwykle w niewielkich ilościach.
Ta lista powinna być przeglądana z ostrożnością, ponieważ chociaż są to popularne objawy, ich brak nie wyklucza ciąży. Ich obecność też jej nie potwierdza.
Dzieje się tak dlatego, że żaden z nich nie dotyczy wyłącznie ciąży. Jednak u wielu kobiet występują one we wczesnych stadiach tego stanu.
Ufać czy nie ufać: słabość internetowego testu ciążowego
Ważną kwestią, której żaden z tych testów ciążowych nie bierze pod uwagę, jest zmienność objawów, ponieważ zakłada się, że są one powszechne. A rzeczywistość jest taka, że każdy z nich różni się od siebie częstotliwością występowania.
W związku z tym większość tych witryn ostrzega, że ich wyniki nie są dokładne.
Z drugiej strony nie uwzględniają też pewnych cech charakterystycznych dla każdej kobiety. Ponadto zwykle uwzględniają jedynie wczesne objawy ciąży, co nieco utrudnia interpretację wyników.
Wśród zmiennych cech, które osłabiają wiarygodność testu online, są następujące:
- Wiek kobiety
- Poprzednie ciąże
- Stan fizyczny i odżywienie
- Regularność cykli menstruacyjnych
Przydatność testu ciążowego online
Pomimo ograniczeń narzędzia te są w stanie pomóc kobietom, które mają początkowe wątpliwości. Pozwalają im przejrzeć najczęstsze wczesne objawy ciąży i dostarczają pouczających informacji na ich temat.
Zastrzeżenie co do tego typu kwestionariuszy polega na konieczności późniejszego potwierdzenia ich wyników. Czy to poprzez wykrycie ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej we krwi, czy przez wykonanie USG położniczego, należy szukać potwierdzenia. Podobnie test ciążowy online w żadnym wypadku nie powinien zastępować oceny prenatalnej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Almira, A. G. (2008). Embarazo: diagnóstico, edad gestacional y fecha del parto. Medisan, 12(4). https://pesquisa.bvsalud.org/portal/resource/pt/lil-532498
- Carrillo, P., García, A., Soto, M., Rodríguez, G., Pérez, J., Martínez, D. (2021). Cambios fisiológicos durante el embarazo normal. Revista de la Facultad de Medicina (México). 64 (1). https://www.scielo.org.mx/scielo.php?pid=S0026-17422021000100039&script=sci_arttext
- Cunningham, F., Leveno, K., Bloom, S., Dashe, J., Hoffman, B., Casey, B., Spong, C. (2018). Williams. Obstetricia. McGraw Hill Education. Vigesimoquinta edición.