Ciąża wyzwala zmiany w mózgu mające na celu promowanie więzi z dziećmi

Ciąża to okres pełen zmian dla kobiet. Dotyczą one również neuronów mózgu. Co mówią najnowsze badania o hormonach, mózgu i macierzyństwie?
Ciąża wyzwala zmiany w mózgu mające na celu promowanie więzi z dziećmi
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 stycznia, 2023

W odwiecznej dyskusji na temat istnienia lub nieistnienia instynktu macierzyńskiego nowe informacje wnosi medycyna, psychologia i filozofia. Niedawno przeprowadzone w Holandii badanie zdaje się potwierdzać, że wraz z ciążą mózg przechodzi zmiany ułatwiające opiekę nad dziećmi, wzmacniające więź i ułatwiające zadania związane z rodzicielstwem. Ale jakie dokładnie zmiany w mózgu wyzwala ciąża?

Elseline Hoekzema, liderka badań opublikowanych w tym tygodniu w Nature, od ponad 10 lat prowadzi prace badawcze nad mózgiem kobiet w ciąży. Jak sama stwierdziła w kilku komunikatach, nie mamy tylu informacji, ile byśmy chcieli, na temat modyfikacji neuronalnych zachodzących u kobiety w ciąży.

Ale w jaki sposób ciąża wyzwala zmiany w mózgu? Czy pełnią one funkcję społeczną lub wiążą się z przetrwaniem gatunku?

Spekulacje na temat wyników wykraczają poza biologię. Czy miłość do dzieci może być u ludzi zaprogramowana? Przyjrzeliśmy się temu bliżej.

Na czym polegało badanie w Holandii?

Zespół Hoekzemy liczył 89 młodych kobiet z jej kraju, które zgodziły się wziąć udział w długoterminowych badaniach rozpoczętych w 2015 roku. Wszystkie były nieródkami, tj. nie rodziły wcześniej.

Po 5 latach, w 2020 roku, 40 z nich urodziło dziecko. Kolejne 40 kobiet, które nie były matkami, służyło jako grupa kontrolna do badań. Pozostałych 9 odpadło w trakcie.

Za pomocą rezonansu magnetycznego i skanów obrazowych naukowcy przeanalizowali mózgi 40 kobiet, które zaszły w ciążę: przed poczęciem i po porodzie. Następnie powtórzono badania rok po porodzie u 28 z nich. Jednocześnie, 40 kobiet, które nie były w tym czasie w ciąży, również zbadano pod tym samym kątem.

Oprócz skanów MRI przeprowadzono testy inteligencji i sprawności poznawczej. U kobiet w ciąży regularnie mierzono też stężenie hormonów w moczu.

Ciąża wyzwala zmiany w mózgu
Rezonans magnetyczny zapewnia obrazy bez emisji promieniowania, dzięki czemu jest bezpieczny dla kobiet karmiących piersią.

Wyniki dotyczące tego, czy ciąża wyzwala zmiany w mózgu

Ten sam zespół naukowy opublikował wstępne badanie w 2017 roku. Już wtedy zgłoszono wyniki, które wykazały znaczącą zmianę w istocie szarej mózgu u kobiet, które zaszły w ciążę.

Teraz, po kilku latach, wyniki się powtarzają. W obu przypadkach skany MRI wykazały zmniejszenie istoty szarej po ciąży. Ta substancja to nagromadzenie ciał neuronów w ośrodkowym układzie nerwowym.

Ale redukcja nie oznacza utraty funkcji. Wręcz przeciwnie, naukowcy wyjaśniają, że zmiany w mózgu podczas ciąży są oznaką, że hormony przebudowują system nerwowy matki.

Podobna modyfikacja zachodzi, gdy kobieta wchodzi w wiek dojrzewania. To znaczy, gdy poziom hormonów również gwałtownie się waha.

Myślimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Picie alkoholu w czasie ciąży może zmienić kształt mózgów niemowląt

Ciąża wyzwala zmiany w mózgu, aby wzbudzać uczucie troski o innych

Zespół badawczy uzupełnił analizy u uczestniczących kobiet o funkcjonalny rezonans magnetyczny. Jest to badanie obrazowe, które rejestruje aktywność neuronów podczas „pracy” mózgu.

W ten sposób byli w stanie zaobserwować, że zmiany w istocie szarej koncentrowały się w sieciach neuronowych poświęconych autorefleksji i socjalizacji. Może to oznaczać, że modyfikacje mają tendencję do poprawy wzajemnych relacji z innymi, empatii i więzi międzyludzkich. Coś, co wydaje się niezbędne do opieki nad dzieckiem.

Wynik ten potwierdzają inne dane zebrane na temat tej grupy matek. Naukowcy pokazali kobietom zdjęcia uśmiechniętych dzieci i stwierdzili zmniejszenie częstości akcji serca u kilku z nich. Ten spadek tętna jest zauważalny, gdy wchodzimy w stany relaksu.

U kobiet z większą liczbą zmian w MRI wystąpiło większe zmniejszenie częstości akcji serca. Wnioskuje się zatem, że przebudowa istoty szarej skutkuje większą możliwością wytworzenia satysfakcjonującej więzi z dzieckiem.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Odżywianie podczas ciąży mnogiej: główne kwestie do rozważenia

Czy nauka wierzy w istnienie instynktu macierzyńskiego?

Niderlandzkie badania stanowią uzupełnienie kilku naukowych prób ujawnienia, co kryje się za instynktem macierzyńskim. A przynajmniej znalezienia odpowiedzi na pytanie o istnienie takiego instynktu.

Feldman ustalił w 2015 roku, że mózg ssaków (w tym ludzi) zmienia się pod wpływem macierzyństwa. W szczególności istnieją modyfikacje w obwodzie nagrody, który reguluje zadowolenie w obliczu różnych bodźców. Dwa najbardziej zaangażowane narządy to ciało migdałowate i podwzgórze.

Oksytocyna, wiodący hormon podczas ciąży, porodu i karmienia piersią, modyfikuje biochemię mózgu, aby sprzyjać więzi matka-dziecko. I jest coś więcej. Badanie wykazało, że poziom tej substancji wzrósł również u mężczyzn, którzy byli ojcami i mieli kontakt skóra do skóry ze swoimi dziećmi od pierwszej chwili.

Jeśli chodzi o mężczyzn, międzynarodowe badanie odnotowało również zmiany w istocie szarej mózgów tych, którzy byli ojcami. Chociaż nie na takim samym poziomie jak u kobiet w Holandii, ani w tych samych miejscach.

Zmiany w mózgu spowodowane ciążą zachodzą w bardzo dużej mierze na poziomie podkorowym, poniżej kory mózgowej. Obszar ten jest bardziej prymitywny i może wskazywać na adaptację, którą odziedziczyliśmy po naszych przodkach hominidach i ssakach. U mężczyzn zmiany ograniczają się do kory mózgowej.

Ciąża wyzwala zmiany w mózgu
Mózg nie zmienia się jednakowo u kobiet, które są matkami, i u mężczyzn, którzy są ojcami.

Czy instynkt macierzyński jest nieunikniony?

Nie można bezpośrednio wiązać istnienia tego prymitywnego i dziedzicznego mechanizmu zmian w mózgu zachodzących pod wpływem ciąży z instynktem macierzyńskim. Rozprawa doktorska Sary Henderson omawia wszystkie biologiczne i społeczne aspekty, które składają się na rzekomą skłonność kobiet do bycia matkami i opiekowania się dziećmi.

Oczywiste jest, że ciąża wiąże się z ogromną liczbą zmian. Hormony wywierają wpływ, który zdaje się mieć na celu  zachowanie nowego życia.

Nasza hipoteza jest taka, że hormony ciążowe, głównie steroidowe, są głównym czynnikiem regulującym plastyczność neuronów u kobiet w ciąży. – Zakończenie badania Nat Commun 13, 6931 (2022)

I całkiem możliwe, że zmiany te dalej trwają w pierwszych latach życia dziecka. Z jakiego powodu? Być może dla przetrwania gatunku.

Wiele pozostaje do odkrycia na temat ciąży, mózgu matek i zmian, które w nim zachodzą. Jakie jest miejsce instynktu macierzyńskiego w tej grze? Tego jeszcze nie wyjaśniono.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barth, C., & de Lange, A. M. G. (2020). Towards an understanding of women’s brain aging: the immunology of pregnancy and menopause. Frontiers in Neuroendocrinology58, 100850.
  • Feldman, R. (2015). The neurobiology of mammalian parenting and the biosocial context of human caregivingHormones and Behavior, 77, 317https://doi.org/10.1016/j.yhbeh.2015.10.001
  • Gholampour, F., Riem, M. M., & van den Heuvel, M. I. (2020). Maternal brain in the process of maternal-infant bonding: Review of the literature. Social neuroscience15(4), 380-384.
  • Henderson, S. (2018). The blurring effect: An exploration of maternal instinct and ambivalence (Doctoral dissertation, University of Kent (United Kingdom)).
  • Hoekzema, E., van Steenbergen, H., Straathof, M. et al. Mapping the effects of pregnancy on resting state brain activity, white matter microstructure, neural metabolite concentrations and grey matter architecture. Nat Commun 13, 6931 (2022). https://doi.org/10.1038/s41467-022-33884-8
  • Hoekzema, Elseline, et al. “Pregnancy leads to long-lasting changes in human brain structure.” Nature neuroscience 20.2 (2017): 287-296.
  • Martínez-García M, Paternina-Die M, Cardenas SI, Vilarroya O, Desco M, Carmona S, Saxbe DE. First-time fathers show longitudinal gray matter cortical volume reductions: evidence from two international samples. Cereb Cortex. 2022 Sep 4:bhac333. doi: 10.1093/cercor/bhac333. Epub ahead of print. PMID: 36057840.
  • Rahman, Aneela, et al. “Sex and gender driven modifiers of Alzheimer’s: the role for estrogenic control across age, race, medical, and lifestyle risks.” Frontiers in Aging Neuroscience 11 (2019): 315.
  • Rendell, Peter G., and Julie D. Henry. “Prospective-memory functioning is affected during pregnancy and postpartum.” Journal of Clinical and Experimental Neuropsychology 30.8 (2008): 913-919.
  • Uribe-Torres, Claudia, et al. “Estudio piloto: contacto padre-hijo (a) y oxitocina en varones preparados especialmente para el nacimiento.” Revista chilena de obstetricia y ginecología 87.3 (2022): 210-217.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.