Odżywianie podczas ciąży mnogiej: główne kwestie

Pokażemy Ci kilka kluczowych punktów, o których należy pamiętać, aby zoptymalizować odżywianie podczas ciąży mnogiej. Nie przegap szczegółów.
Odżywianie podczas ciąży mnogiej: główne kwestie
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 03 września, 2022

Podczas ciąży mnogiej należy wprowadzić szereg korekt, jeśli chodzi o odżywianie, aby zapewnić równoczesny rozwój płodów. W takim przypadku, aby sprostać wymaganiom, potrzebne jest wyższe spożycie energii.

Ponadto niektóre witaminy i minerały mogą wymagać spożycia w większych ilościach. Powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby optymalnie dostosować swoją dietę.

Zanim zaczniemy, powinniśmy wspomnieć, że w ostatnich latach liczba ciąż mnogich wzrosła. Wynika to częściowo z rozwoju terapii niepłodności, które czasami prowadzą do rozwoju dwóch płodów zamiast jednego. Z drugiej strony wraz z wiekiem kobiety wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej.

Odżywianie w ciąży mnogiej musi uwzględniać większe potrzeby energetyczne

Kiedy mówimy o ciąży mnogiej, musimy zwrócić szczególną uwagę na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne w tym okresie. Ważne jest, aby zaspokoić je poprzez dietę, zapewniając w ten sposób prawidłowy rozwój płodów. W rzeczywistości nie jest nierozsądne, aby kobiety przybrały od 16 do 20,5 kilogramów (35 do 45 funtów) podczas całego procesu. Chociaż| zależy to od ich początkowej wagi przed ciążą.

Ponadto jest oczywiste, że kalorie muszą pochodzić ze świeżej żywności dobrej jakości. Ważne jest, aby unikać pustych kalorii, obecnych w przemysłowej ultra przetworzonej żywności o wysokiej zawartości cukrów prostych.

Jak wskazują badania opublikowane w czasopiśmie Nutrients, mogą one zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej. Węglowodany powinny zawsze być typu złożonego.

Jeśli chodzi o węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, to zazwyczaj nie powodują problemów. Posiadają one znaczną dawkę błonnika, co zapewnia lepsze funkcjonowanie jelit.

Substancja ta jest w stanie zmniejszyć częstość występowania zaparć, ułatwiając również normalne wypróżnianie w czasie ciąży. Potwierdza to badanie opublikowane w czasopiśmie BMJ Clinical Evidence.

Kobieta w ciąży.
Kobiety z ciążą mnogą mają wyższe ogólne ryzyko wystąpienia patologii związanych z ich stanem, takich jak cukrzyca ciążowa.

Spożycie białka w ciąży mnogiej

Jeśli chodzi o makroskładniki, należy zapewnić wystarczającą podaż wysokiej jakości białka. Jest ono niezbędne do rozwoju tkanek tymczasem w wielu przypadkach dzienne zapotrzebowanie nie jest spełnione.

Co najmniej 20% całkowitej dziennej energii powinno pochodzić z tych związków. Należy jednak wziąć pod uwagę, że białka pochodzenia zwierzęcego przewyższają te pochodzenia roślinnego.

Wyjaśniają to dwa powody. Po pierwsze, białka zwierzęce zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy.

Po drugie, mówimy o składnikach odżywczych, które mają wysoki wynik strawności. W rzeczywistości istnieje znaczna część białek roślinnych, których nasz organizm nie zużywa.

Podczas ciąży mnogiej prawidłowe odżywianie powinno obejmować co najmniej 1 gram białka na kilogram masy ciała dziennie. Umożliwi to prawidłowy rozwój płodów i optymalne uformowanie wszystkich organów.

Możesz być także zainteresowana: Post podczas ciąży: zagrożenia i zalecenia

Odpowiednia ilość tłuszczów

Na koniec porozmawiajmy o potrzebie włączenia do diety wysokiej jakości lipidów podczas ciąży mnogiej. Należy unikać wyłącznie tłuszczów trans, ponieważ wykazano, że zwiększają one poziom wewnętrznego zapalenia i częstość występowania wielu przewlekłych i złożonych patologii.

Ważne jest jednak, aby nie spożywać ich w nadmiarze. W tym celu konieczne jest ograniczenie spożycia przetworzonej żywności niskiej jakości lub produktów poddanych bardzo agresywnym procesom termicznym, np. potraw smażonych.

Przede wszystkim należy położyć nacisk na spożycie kwasów tłuszczowych omega-3. Są one ważne dla rozwoju mózgu. Ponadto pomagają w zapobieganiu problemom autoimmunologicznym w późniejszych stadiach, takim jak alergie.

Kwasy omega 3 mogą modulować poziom stanu zapalnego i pomagać w utrzymaniu homeostazy w środowisku wewnętrznym. Występują głównie w tłustych rybach.

Ryba i czosnek.
Kobiety w ciąży powinny preferować małe tłuste ryby, które mają mniejsze ryzyko koncentracji metali ciężkich.

Dieta w ciąży mnogiej wymaga wprowadzenia pewnych zmian

Istnieje kilka kluczowych punktów w żywieniu, które należy wziąć pod uwagę w kontekście ciąży mnogiej. Umożliwi to prawidłowy rozwój płodów.

Z drugiej strony niektóre mikroelementy, takie jak żelazo, kwas foliowy, wapń i witamina C, mogą wymagać większego spożycia. Żelazo i kwas foliowy są zwykle uzupełniane podczas każdej ciąży, ale pozostałe dwa elementy już nie. Każdą dietę najlepiej oceniać indywidualnie.

Na koniec należy zauważyć, że nie tylko nasza dieta ma znaczenie podczas ciąży mnogiej. Inne nawyki związane ze stylem życia są równie ważne i będą miały znaczący wpływ na zdrowie dzieci. Należy całkowicie zrezygnować ze spożywania substancji toksycznych, takich jak alkohol i tytoń. Podobnie zaleca się utrzymanie określonego poziomu aktywności fizycznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mustad, V. A., Huynh, D., López-Pedrosa, J. M., Campoy, C., & Rueda, R. (2020). The Role of Dietary Carbohydrates in Gestational Diabetes. Nutrients12(2), 385. https://doi.org/10.3390/nu12020385
  • Tabbers, M. M., & Benninga, M. A. (2015). Constipation in children: fibre and probiotics. BMJ clinical evidence2015, 0303.
  • de Souza, R. J., Mente, A., Maroleanu, A., Cozma, A. I., Ha, V., Kishibe, T., Uleryk, E., Budylowski, P., Schünemann, H., Beyene, J., & Anand, S. S. (2015). Intake of saturated and trans unsaturated fatty acids and risk of all cause mortality, cardiovascular disease, and type 2 diabetes: systematic review and meta-analysis of observational studies. BMJ (Clinical research ed.)351, h3978. https://doi.org/10.1136/bmj.h3978

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.