Suchość w jamie ustnej podczas ciąży: przyczyny i leczenie

Cierpienie na suchość w ustach podczas ciąży jest dość powszechne. Odkryj przyczyny tego stanu i co możesz zrobić, aby go leczyć.
Suchość w jamie ustnej podczas ciąży: przyczyny i leczenie
Vanesa Evangelina Buffa

Napisane i zweryfikowane przez dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 06 września, 2023

Ciąża powoduje wiele zmian w ciele kobiety. Suchość w ustach podczas ciąży jest dość częstym objawem, o którym rzadko się wspomina. Często jest to konsekwencja zmian hormonalnych i zwiększonego zapotrzebowania na wodę dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Istnieją jednak inne czynniki, które predysponują nas do mniejszej ilości śliny w jamie ustnej. Niezależnie od sytuacji dobrze jest być świadomym tego objawu. Przede wszystkim dlatego, że może być oznaką problemu zdrowotnego. Z drugiej strony brak śliny sprzyja pojawianiu się patologii jamy ustnej.

Jednak niektóre domowe środki zaradcze mogą pomóc złagodzić ten problem. Oczywiście istnieją również zabiegi medyczne, które stosuje się w razie potrzeby. Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Ciąża i suchość w ustach

Ślina to płyn ustny, który pełni ważne funkcje smarujące, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Ponadto sprzyja gojeniu się tkanek jamy ustnej, uczestniczy w procesie trawienia pokarmu, wpływa na zdolność mówienia.

Jej wytwarzanie i wydalanie w jamie ustnej jest kontrolowane przez gruczoły ślinowe. Kiedy te struktury cierpią na problem, który zmienia ich normalne funkcjonowanie, osoba cierpi na tak zwaną „kserostomięlub „syndrom suchości w ustach”.

Ślina utrzymuje wilgoć w ustach. Gdy jej produkcja jest niewystarczająca lub zmienia się jej jakość, usta są suche i nieprzyjemne.

Suchość w ustach jest jednym z najczęstszych schorzeń jamy ustnej w czasie ciąży. Zwykle zaczyna się w pierwszym trymestrze i zwykle objawia się po przebudzeniu, ponieważ produkcja śliny spada w nocy.

Zwykle głównym wyzwalaczem są zmiany hormonalne. Mimo to nie powinniśmy ignorować faktu, że wiąże się to również z innymi czynnikami lub może wskazywać na obecność jakiejś choroby.

Suchy język. Suchość w ustach w ciąży.
Odwodnienie i zmiany hormonalne są zwykle wyzwalaczami suchości w ustach podczas ciąży.

Objawy suchości w ustach podczas ciąży

Niedobór śliny i nieprzyjemne uczucie suchości błony śluzowej jamy ustnej są głównymi objawami suchości jamy ustnej w czasie ciąży. Oprócz tego istnieją inne objawy, które często towarzyszą temu zaburzeniu:

  • Zmiany w odczuwaniu smaku lub metaliczny posmak w ustach
  • Spierzchnięte usta
  • Białawy język po przebudzeniu
  • Nieprzyjemny oddech
  • Pieczenie w jamie ustnej lub gardle
  • Trudności z połykaniem
  • Zatkany nos lub suchość w nosie
  • Bóle głowy
  • Problemy z poprawnym mówieniem
  • Niestrawność
  • Chrypka
  • Uderzenia gorąca
  • Pojawienie się próchnicy lub zapalenia dziąseł

Przyczyny suchości w ustach podczas ciąży

Zmiany hormonalne i zwiększone zapotrzebowanie na wodę podczas ciąży są zwykle głównymi przyczynami suchości w ustach. Te zmiany w czasie ciąży predysponują kobietę do pewnych sytuacji sprzyjających kserostomii. Oto najczęstsze przyczyny.

Odwodnienie

Kiedy organizm traci wodę szybciej niż ją wchłania, następuje odwodnienie. W ciąży zapotrzebowanie na płyny jest większe, ponieważ woda wspomaga rozwój dziecka.

Brak odpowiedniego nawodnienia, aby uzupełnić utratę wody, może powodować poważne problemy. W ciężkich przypadkach może prowadzić do wad wrodzonych lub przedwczesnego porodu.

Oczywiście ten stan powoduje inne objawy poza suchością w ustach. Najczęstsze to:

  • Uczucie uduszenia lub przegrzania
  • Ciemnożółty mocz
  • Ekstremalne pragnienie
  • Zmęczenie
  • Zawroty głowy
  • Bóle głowy

Picie dużej ilości wody podczas ciąży pomaga zapobiegać odwodnieniu. Ważne jest, aby uzupełnić utratę płynów, szczególnie w pierwszym trymestrze, kiedy nudności i wymioty są powszechne.

Kandydoza

Kandydoza to infekcja spowodowana przerostem grzyba zwanego Candida albicans. Wszyscy mamy ten drobnoustrój w ustach w niewielkich ilościach, ale kiedy ten drobnoustrój rozrośnie się bardziej niż normalnie, może się rozwinąć wspomniana patologia.

W czasie ciąży może to mieć wpływ na układ odpornościowy. W ten sposób zostaje utracona równowaga normalnej flory jamy ustnej i grzyb rozmnaża się w nadmierny sposób. Inne objawy to białe zmiany na języku i policzkach, przypominające twarożek.

Jeśli te miejsca zostaną podrapane, będą krwawiły. Ponadto usta będą zaczerwienione i obolałe. Często też pojawiają się wtedy problemy ze smakiem.

Problemy ze snem

Ciąża może powodować problemy ze snem, od niemożności zaśnięcia do kilkukrotnego budzenia się w ciągu nocy. Często występują również problemy z oddychaniem, takie jak chrapanie i bezdech senny.

Zmiany hormonalne mogą powodować zwężenie gardła i przewodów nosowych, co prowadzi do problemów z oddychaniem przez nos. W drugim i trzecim trymestrze ciąży chrapanie jest dość powszechne. Jest to bardziej powszechne u kobiet z nadwagą, palących lub z powiększonymi migdałkami.

Chrapanie i bezdech senny powodują, że ciężarna kobieta oddycha przez usta podczas snu. Z tego powodu zmniejsza się produkcja śliny i pojawia się suchość w ustach.

Cukrzyca ciężarnych

Cukrzyca ciążowa występuje wtedy, gdy poziom cukru we krwi jest bardzo wysoki. Na ogół znika po porodzie. W czasie ciąży kobieta potrzebuje więcej insuliny niż zwykle, a gdy jej organizm nie jest w stanie wytworzyć tej dodatkowej ilości, pojawia się ten stan.

Zgodnie z oczekiwaniami, opisywany stan niesie ze sobą ryzyko cierpienia zarówno dla matki, jak i dziecka. Z tego powodu ważne jest, aby uważnie monitorować sytuację i poprawiać swój styl życia. Zdrowa dieta, ćwiczenia, a w niektórych przypadkach leki lub insulina pomagają kontrolować problem.

Jeśli wystąpią objawy, suchość w ustach podczas ciąży jest jednym z nich. Ponadto kobiety mogą odczuwać nadmierne pragnienie, zmęczenie i potrzebę częstszego oddawania moczu.

Konsekwencje suchości w ustach podczas ciąży

Suchość w ustach podczas ciąży powoduje dyskomfort dla kobiet i może prowadzić do pewnych komplikacji. Ślina ma funkcję samooczyszczania i kontroli drobnoustrojów w okolicy ust.

Dlatego też, gdy ślina jest uboga lub bardzo lepka, ta naturalna ochrona maleje. Następnie mikroorganizmy znajdują idealne środowisko do namnażania się i generowania problemów, takich jak gromadzenie się płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, próchnica, zapalenie dziąseł i choroby przyzębia.

Tych zaburzeń nie należy lekceważyć. Cierpienie na którąkolwiek z tych patologii jamy ustnej w czasie ciąży może między innymi wpływać na rozwój płodu.

Również suchość w ustach na tym etapie może być sygnałem ostrzegawczym poważniejszego stanu. Najczęstsze to:

  • Cukrzyca ciążowa: ta patologia wpływa na strukturę gruczołów ślinowych i zwiększa codzienne oddawanie moczu, co zmniejsza ilość wody dostępnej do produkcji śliny.
  • Niedokrwistość: Suchość w ustach, której towarzyszą inne objawy, takie jak suchość w gardle, skaleczenia w kącikach ust i palący język, jest czasem oznaką anemii.
  • Wysokie ciśnienie krwi: Nagła suchość w ustach z pulsującym bólem głowy może być spowodowana nieoczekiwanym wzrostem ciśnienia krwi. Nadciśnienie wpływa na zdrowie matki i dziecka i powinno być pilnie leczone.

Leczenie suchości w ustach w ciąży

Ponieważ suchość w ustach w ciąży ostrzega nas przed innymi problemami zdrowotnymi, konieczne jest znalezienie wyzwalacza, aby odpowiednio rozwiązać tę sytuację. W związku z tym wskazane jest omówienie problemu z ginekologiem, aby mógł uzyskać dostęp do odpowiednich badań.

Niezależnie od sytuacji, niektóre domowe wskazówki można zastosować, aby złagodzić dyskomfort wynikający z tego objawu. Najważniejsze z nich to:

  • Pij co najmniej dwa do trzech litrów wody dziennie. Trzymanie butelki pod ręką do picia w regularnych odstępach czasu lub ssanie małych kawałków lodu pomaga utrzymać nawilżenie ust.
  • Oddychanie przez nos przez cały czas, nawet podczas snu, zapobiega parowaniu śliny. Jeśli oddychanie przez nos jest utrudnione przez problemy z oddychaniem, wykonywanie zabiegów parowych kilka razy dziennie pomaga oczyścić drogi oddechowe i zmniejszyć suchość wewnętrzną.
  • Unikaj spożywania alkoholu, tytoniu i kawy w czasie ciąży. Produkty te są bardzo niebezpieczne dla dziecka i matki, a także mogą powodować odwodnienie.
  • Używaj nawilżacza w sypialni, zwłaszcza gdy mieszkasz w suchych pomieszczeniach.
  • Żuj gumę lub cukierki bez cukru, ponieważ to działanie stymuluje produkcję śliny.
  • Ćwicz dobrą higienę jamy ustnej. Szczotkowanie, nitkowanie i stosowanie pasty z fluorem po każdym posiłku zmniejsza dyskomfort i komplikacje związane z suchością jamy ustnej.
  • Stosuj zdrową i zbilansowaną dietę zawierającą owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, orzechy i chude mięso. Ważne jest, aby unikać wysoko przetworzonej żywności i żywności o wysokiej zawartości sodu, ponieważ mogą one przyspieszyć utratę wody z organizmu.
Kobieta w ciąży poddana kontroli ust.
Konsultacja z lekarzem i dentystą jest kluczem do ustalenia przyczyny suchości w ustach. Czasami konieczna jest interwencja medyczna.

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli domowe środki zaradcze nie wystarczają do opanowania suchości w jamie ustnej podczas ciąży, konieczne będzie skonsultowanie się z lekarzem. Jak wspomniano, znalezienie przyczyny problemu i leczenie go pomaga zapobiegać powikłaniom. Leczenie może obejmować niektóre z następujących działań:

  • Zmiana zwykłych leków, które mogą powodować suchość w ustach.
  • Stosowanie nakładek (nośników) z fluorem, sztucznej śliny lub specjalnych płynów do płukania ust.
  • Leczenie bezdechu sennego lub chrapania, jeśli powodują kserostomię.
  • Leczenie kandydozy środkami przeciwgrzybiczymi, jeśli to jest przyczyną suchości w ustach.
  • Ustalenie planu leczenia cukrzycy ciążowej. Konieczne będą pewne wytyczne dietetyczne, ćwiczenia, a w niektórych przypadkach leki doustne lub insulina.

Dobrym pomysłem jest również skonsultowanie się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:

  • Białawe lub czerwone zmiany w jamie ustnej
  • Ból lub pieczenie ust
  • Nadmierne pragnienie
  • Zmęczenie, chrapanie i częste wybudzania w nocy
  • Potrzeba częstszego oddawania moczu
  • Ból zęba, który nie ustępuje, nadwrażliwość zębów lub brązowe lub czarne plamy na zębach
  • Dezorientacja
  • Czarne lub krwawe stolce
  • Bóle głowy

Te objawy są związane z innymi zaburzeniami , które należy jak najszybciej zdiagnozować i leczyć.

Kontrolowanie suchości w ustach w ciąży

Zmiany hormonalne i zwiększone zapotrzebowanie na wodę są związane z suchością jamy ustnej podczas ciąży. Na szczęście za pomocą prostych środków, które można zastosować w domu, można złagodzić ten objaw.

Jednak zawsze dobrze jest omówić ten dyskomfort z lekarzem monitorującym ciążę. W niektórych przypadkach kserostomia jest przejawem bardziej złożonego zaburzenia, które wymaga szybkiej diagnozy i leczenia.

Oczywiście nie należy zapominać, że ten objaw zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z jamą ustną, takich jak ubytki, zapalenie dziąseł i infekcje. Z tego powodu nie zaszkodzi skonsultować się z dentystą.

Nawodnienie, higiena jamy ustnej, zdrowa dieta oraz regularne kontrole lekarskie i stomatologiczne będą niezbędne do kontrolowania tego problemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mancheno Valenzuela, C. L. (2021). Odontología preventiva durante el embarazo (Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología).
  • de la Paz Suárez, T., Alguacil, C. D. L. M. G., & Rodríguez, L. N. (2014). Boca seca: causas, diagnóstico y tratamiento. Revista Electrónica Dr. Zoilo E. Marinello Vidaurreta39(10).
  • Quirce Galindo, L. (2020). El papel de la enfermería en el estilo de vida del embarazo.
  • Salvatierra Ratti, E. J. (2020). Salud oral y diabetes gestacional (Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología).
  • PONCE PÁRRAGA, M. M. (2017). PREVALENCIA DE MANIFESTACIONES ORALES ASOCIADAS A DIABETES GESTACIONAL. CENTRO DE SALUD RESBALÓN, ÁREA DE ODONTOLOGÍA (Doctoral dissertation).
  • Curiel Álvarez, A., & Dorta, D. (2019). Abordaje clínico odontológico de la mujer embarazada. Revisión de la literatura.
  • Fernández, Y. G. (2020). Impacto de la diabetes gestacional en la morbimortalidad neonatal. NPunto3(28), 25-42.
  • Rambay Holguín, G. A. (2022). Enfermedades periodontales y sus riesgos en la mujer gestante (Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología).
  • Alfaro Alfaro, A., Castejón Navas, I., Magán Sánchez, R., & Alfaro Alfaro, M. J. (2018). Embarazo y salud oral. Revista Clínica de Medicina de Familia11(3), 144-153.
  • Praharaj, N., & Naik, D. (2020). Management of Oral Health During Pregnancy. Indian Journal of Forensic Medicine & Toxicology14(4).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.