Poranne nudności u ciężarnych kobiet - co warto wiedzieć

Poranne nudności u ciężarnych kobiet mogą być uciążliwe. Dowiedz się czym jest hyperemesis gravidarum i jak sobie poradzić gdy występuje.
Poranne nudności u ciężarnych kobiet - co warto wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli w pierwszych miesiącach ciąży rano wystąpią poranne nudności lub wymioty, jest to całkiem normalne. Ale kiedy to jest stałe lub pogarsza się, nazywa się to hyperemesis gravidarum.

Mogą również występować inne objawy towarzyszące, takie jak zawroty głowy, tachykardia, odwodnienie i utrata masy ciała. Jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, może to wpłynąć na zdrowie kobiety lub płodu.

Poranne nudności, czyli hiperemesis gravidarum

Hyperemesis gravidarum to termin używany w odniesieniu do ciężkich porannych mdłości, które występują często lub nadmiernie, wraz z innymi objawami, które omówimy później. I nawet jeśli nazywa się to „poranną” przypadłością, może wystąpić o każdej porze dnia. Z drugiej strony nudności zwykle pojawiają się między 6 a 8 tygodniem ciąży i zwykle znikają po wejściu w drugi trymestr.

Natomiast Hyperemesis gravidarum trwa dłużej. Czasami poprawia się do 20 tygodnia, ale innym razem utrzymuje się przez całą ciążę. Częstość występowania tego stanu może być różna. Według badań około 70% kobiet cierpi na nudności, ale od 0,3% do 2% przypadków jest zaostrzonych. Możliwe, że dotknie to więcej, ponieważ prawdopodobnie nie wszyscy pójdą do lekarza.

Objawy hiperemesis gravidarum

Oprócz silnych nudności przy śniadaniu lub w innych porach dnia, którym towarzyszą wymioty, objawy ze strony przewodu pokarmowego i inne, mogą wystąpić w przekrwieniu ciężarnym, takie jak:

  • Trudności z jedzeniem lub piciem
  • Nadmierne wydzielanie śliny
  • Zły smak w ustach
  • Uporczywe pragnienie
  • Zwiększona wrażliwość na zapachy
  • Niska produkcja moczu
  • Zaparcie
  • Niskie ciśnienie krwi
  • Częstoskurcz
  • Uczucie zawrotów głowy

Przyczyny i związane z nimi czynniki ryzyka

Uważa się, że nudności podczas ciąży są spowodowane zwiększoną produkcją ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) uwalnianej przez łożysko. Początek objawów odpowiada szybkiemu wzrostowi tej substancji.

Uważa się również, że mogą być zaangażowane inne hormony. Należą do nich między innymi kortyzol, prostaglandyny, estrogeny (związane ze zwiększoną wrażliwością węchową) i progesteron (wpływający na ruchy perystaltyczne).

Dokładna przyczyna nasilenia nudności i wymiotów nie jest znana. Zidentyfikowano jednak pewne czynniki ryzyka związane z hiperemesis gravidarum:

  • Historia osobista i rodzinna
  • Skłonność do zawrotów głowy (choroba lokomocyjna) lub migreny
  • Ciąża mnoga
  • Ciąża zaśniadowa lub zaśniad groniasty
  • Ciążowa choroba trofoblastyczna
  • Niski poziom cukru we krwi
  • Obecność Helicobacter pylori
  • Nadwaga lub otyłość
  • Stres
Kobieta z mdłościami
Nudności w tym stanie są nadmierne i utrudniają matce jedzenie, dlatego uważa się je za ryzykowne dla ciąży.

Diagnoza hiperemesis gravidarum

Rozpoznanie stawia się na podstawie wywiadu chorobowego pacjenta i przeprowadzeniu zarówno wywiadu, jak i szczegółowego badania fizykalnego. Oceniany jest stan płodu i obecność odwodnienia.

Należy wykluczyć nudności i wymioty, jeśli są one związane z innymi stanami układu pokarmowego lub hormonalnego. Mogą one też być powiązane z problemami neurologicznymi lub psychologicznymi. Kilka zaburzeń może powodować te objawy. W zakresie badań zaleca się m.in. badania krwi i moczu, USG jamy brzusznej i położniczej, badania czynności nerek.

Możliwości leczenia

Leczenie hiperemesis gravidarum będzie zależeć od tego, jak silne są nudności w porze śniadania. Innymi słowy, nasilenie objawów i konsekwencje.

Karmienie dożylne lub przez sondę

Jednym z pierwszych działań może być przerwanie przyjmowania pokarmu i podawanie płynów przez rurkę lub dożylnie. W zależności od potrzeb zostaną wymienione elektrolity, witaminy, a także leki. Po ustabilizowaniu pacjent może wznowić przyjmowanie płynów. Jeśli będzie tolerowana, zacznie ponownie powoli spożywać pokarmy stałe.

Leczenie

Wśród leków, które można podawać, zawsze z zalecenia lekarza, znajdują się suplementy witaminy B, leki przeciwhistaminowe oraz leki przeciwwymiotne lub prokinetyczne, takie jak doksylamina, prometazyna czy metoklopramid. Jeśli to leczenie jest nieskuteczne, można podać kortykosteroidy (takie jak metyloprednizolon). Należy je jednak stosować ostrożnie, przez krótki czas i przy minimalnej dawce.

W niektórych przypadkach decyzja o zastosowaniu leków jest skomplikowana, ponieważ nie zawsze mają one wpływ na płód lub matkę. Dlatego należy to robić tylko wtedy, gdy uważa się, że potencjalne korzyści przeważają nad możliwym ryzykiem.

Naturalne środki lecznicze

Niektóre naturalne preparaty ziołowe mogą być stosowane za zgodą lekarza. W związku z tym badania wskazują, że preparaty imbirowe zostały pomyślnie przetestowane, gdy starają się radzić sobie z niektórymi objawami w hyperemesis gravidarum.

Inne alternatywne opcje

Można rozważyć takie opcje, jak psychoterapia, techniki relaksacyjne i opaski akupresury, szczególnie gdy problemy ze zdrowiem psychicznym są zaangażowane w wystąpienie tego stanu.

Korekty dietetyczne

Zaleca się zwrócenie uwagi na pokarmy, których zapach lub smak może być związany z nudnościami i wymiotami. Unikaj ich tak bardzo, jak to możliwe. Wskazane jest również zastępowanie dużych posiłków mniejszymi, częstszymi posiłkami. Zamiast trzech dużych posiłków zjedz około sześciu małych posiłków plus przekąski.

Oprócz tego unikaj pikantnych i pikantnych potraw, a także smażonych potraw i kofeiny. Zamiast tego dobrymi opcjami są ciasteczka, owsianka warzywna i pożywne koktajle z owocami. Jeśli chodzi o płyny, należy je spożywać często, choć w niewielkich ilościach. Nie należy jednak pić niczego do posiłków, ale dużo innym razem.

Wreszcie, lepiej nie kłaść się spać od razu po jedzeniu, tylko trochę poczekać. Nie należy też odkładać posiłków ani spędzać dużo czasu na czczo.

Środki ogólne

Oprócz leków lub w połączeniu z nimi przydatne mogą być niektóre środki, takie jak:

  • Proszenie kogoś innego o gotowanie
  • Dużo odpoczynku i unikanie stresu
  • Mycie zębów po jedzeniu
  • Przyjmowanie leków w nocy, a nie rano
  • Unikanie silnych zapachów, takich jak perfumy
  • Nie nosić ubrań, które uciskają brzuch
  • Unikanie hałasów, jasnych świateł lub podróżowania samochodem.
Kobieta w ciąży je śniadanie
Świeża żywność jest zawsze najlepszą opcją, ale w każdym przypadku należy ją ocenić, czy powoduje niezadowolenie, nudności lub towarzyszy mu silny zapach.

Poranne nudności – zagrożenia, komplikacje i konsekwencje

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku hyperemesis gravidarum rokowanie jest dobre, a powikłania są raczej rzadkie. Należy jednak zachować ostrożność i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Podczas ciąży i po jej zakończeniu zaobserwowano zwiększoną częstość występowania problemów z woreczkiem żółciowym oraz uszkodzenia nerek i wątroby. Może również wystąpić krwotok siatkówkowy.

Stany wynikające z hyperemesis gravidarum są najczęściej związane z odwodnieniem i utratą masy ciała. To z kolei może prowadzić do anemii. Inne konsekwencje są również odczuwane społecznie, psychicznie lub psychosomatycznie, wpływając na jakość życia kobiety. Obejmuje to zmęczenie, niepokój i zniechęcenie.

Jeśli chodzi o wpływ na płód, hyperemesis gravidarum wiąże się z przedwczesnym porodem oraz niską masą urodzeniową i wielkością dziecka. Mogą również występować zaburzenia równowagi elektrolitów. Jeśli nudności i wymioty oraz utrata masy ciała utrzymują się pomimo leczenia i środków ostrożności, można podjąć dalsze środki zaradcze.

Poranne mdłości – kiedy zgłosić się do lekarza?

Poniżej znajdują się znaki ostrzegawcze, o których należy pamiętać, a w takich przypadkach należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:

  • Nudności przez cały dzień
  • Częste wymioty 4 lub więcej razy w ciągu 24 godzin
  • Nie jest w stanie utrzymać jedzenia na niskim poziomie?
  • Zawroty głowy, zawroty głowy lub omdlenia
  • Ból brzucha
  • Utrata masy ciała większa niż 2,5 kg
  • Poczucie dezorientacji

Silne poranne nudności w porze śniadania mogą być czymś więcej niż tylko przemijającym dyskomfortem. I chociaż powikłania związane z hiperemesis gravidarum nie są zbyt częste, nigdy nie zaszkodzi spróbować zapobiec dalszym powikłaniom. Jest to możliwe, ale przyczyny tego stanu nie zawsze są jasne.

Środki, które należy podjąć, będą podobne do tych związanych z codzienną pielęgnacją: przyjmowanie witamin i kwasu foliowego, jedzenie we właściwych porach i regularnie oraz unikanie wszystkiego, co powoduje nudności. Kilka z tych środków ma związek ze zmianą nawyków. Krótko mówiąc, wszystko, co musimy zrobić, aby zapewnić zdrowe życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ezpeleta1 J, López Cousillas A. Enfermedad trofoblástica gestacional. Aspectos clínicos y morfológicos. Rev Esp Patol. 2002; 35(2): 187-200
  • Fejzo M, Ingles S, Wilson M, et al. High prevalence of severe nausea and vomiting of pregnancy and hyperemesis gravidarum among relatives of affected individuals. European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology. 2008; 141(1): 13-17.
  • González-González A, Álvarez-Silvares E, Veiga-Vázquez A, Gómez-Mosquera M. Síntomas y signos digestivos durante la gestación: náuseas y vómitos/hiperémesis gravídica. SEMERGEN – Medicina de Familia. 2011; 37(10): 559-564.
  • Pacheco J, Alegre J, Paniagua G. Características clínicas y anatomopatológicas en mola hidatiforme. Anales de la Facultad de Medicina. 2002; 63(4): 275-280.
  • Sibaja M, Vargas Q. Manejo de la hiperémesis gravídica. Rev Med Cos Cen. 2011; 68(599): 441-445.
  • Rashid M, Rashid MH, Malik F, Herath R. Hyperemesis gravidarum and fetal gender: A retrospective study. Journal of Obstetrics and Gynaecology. 2012; 32(5): 475-478.
  • Silva C, Pagés G. Hiperémesis gravídica. Rev Obstet Ginecol Venez. 2006;  66( 3): 178-186.
  • Velázquez N. La hormona gonadotrofina coriónica humana. Una molécula ubicua y versátil. Rev Obstet Ginecol Venez. 2014; 74(2): 122-133.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.