Techniki oddychania przy porodzie

Techniki oddychania podczas porodu różnią się w zależności od rytmu skurczów i ich czasu. W tym artykule opiszemy szczegółowo rózne techniki oddechu i w jaki sposób pomagają podczas porodu.
Techniki oddychania przy porodzie

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Obecnie techniki oddychania podczas porodu są popularnym i głośnym tematem. Stały się jednym z podstawowych filarów przygotowań na ten wyjątkowy moment, w którym powitasz swojego malucha na świecie.

Wiadomo, że techniki oddychania pomagają matce poradzić sobie z porodem. Aktywują układ krążenia i pomagają utrzymać siłę mięśni. Uśmierzają nawet ból, który, jak wiemy, podczas porodu jest bardzo intensywny.

Z drugiej strony techniki oddychania poprawiają również natlenienie dziecka. Sedno tkwi w głębokim oddychaniu ze stałą szybkością. W tym artykule omówimy techniki oddychania, abyś mogła lepiej przygotować się na poród.

W jaki sposób techniki oddychania pomagają podczas porodu?

Ciężarna kobieta wykonuje ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe mają ogromny wpływ stan kobiety rozpoczynającej poród. Zapewniają ogólny spokój i pomagają złagodzić ból.

Głębokie, rytmiczne oddychanie podczas porodu przynosi wiele korzyści popartych dowodami naukowymi. Na przykład badanie opublikowane w Journal of Integrative Medicine prezentuje następujące wnioski:

Ćwiczenia oddechowe z głębokimi wdechami i wydechami u kobiet w ciąży skutecznie zmniejszają odczuwanie bólu porodowego i skracają czas trwania drugiej fazy porodu.

Techniki oddechowe zmniejszają również prawdopodobieństwo konieczności wykonania porodu wspomaganego. Jest na to proste wytłumaczenie: z powodu całego napięcia i bólu oddech przyszłej mamy staje się szybki i płytki.

W efekcie zmniejsza się ilość tlenu, którą kobieta wdycha i podaje dziecku. W rzeczywistości powoduje również, że mięśnie nie pracują wystarczająco wydajnie.

Znajomość technik oddychania, które pomagają radzić sobie z tą chwilą strachu i napięcia, pozwala robić głębsze oddechy. Zapewniając odpowiednią ilość tlenu, zmniejszysz ryzyko powikłań dla swojego dziecka.

Techniki oddychania na kolejnych etapach porodu

Podstawą technik oddechowych jest oddychanie przez nos ze stałą szybkością. Musisz to zrobić w spokojny sposób. Następnie wypuszczasz powietrze przez uchylone usta. Bardzo ważne jest, aby nie wstrzymywać oddechu podczas porodu.

Musisz wziąć pod uwagę, że techniki oddychania zmieniają się wraz z kolejnymi etapami porodu. Z tego powodu warto bliżej się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, co robić na każdym etapie tego pięknego i trudnego dnia.

Początek porodu

Pierwsze skurcze nadal pojawiają się w dość dużych odstępach czasowych i nie mają dużej intensywności. W tej fazie zwykle stosuje się powolne lub brzuszne oddychanie.

  • Technika ta polega na delikatnym wdychaniu powietrza przez nos podczas „nadmuchiwania” brzucha.
  • Następnie należy wydmuchać powietrze przez usta, wolniej niż przy wdechu. Spróbuj wydychać trzy razy więcej powietrza niż wdychałaś.
  • Pomiędzy jednym a drugim oddechem zrób sobie krótką przerwę. Ta technika oddychania pomaga kontrolować rytm skurczów i łagodzić ból.

Dalsze skurcze

Kobieta podczas porodu odczuwa skurcze

Kiedy skurcze postępują, ćwiczenia oddechowe muszą się zmienić. W tym przypadku oddychanie skupia się na poziomie klatki piersiowej.

Wraz z narastaniem skurczów najlepszą techniką staje się lekko przyspieszone oddychanie. Na tym etapie przyspieszenie oddechu jest całkowicie normalne.

  • Ta technika polega na krótszym wdechu. Musisz jednak robić to w ten sam sposób jak poprzednio, tj. wdychać powietrze przez nos i wydychać je ustami.
  • Spróbuj zaczerpnąć trochę powietrza, gdy zaczyna się skurcz. Następnie spróbuj zrobić wydech, gdy skurcz się skończy. Możesz to zrobić w kilku wydechach lub w jednym.

Na tym etapie robisz wdech na poziomie klatki piersiowej, ponieważ musisz oddychać szybciej, aby utrzymać poziom tlenu dziecka (i własnego!).

Ostatni etap porodu

Podczas ostatniej fazy porodu niezwykle istotne jest głębokie i miarowe oddychanie.

  • Wdychaj dużą ilość powietrza, aż poczujesz, że Twoje płuca zostały wypełnione powietrzem.
  • Kiedy potrzeba parcia jest bardzo silna, przechyl brodę w kierunku klatki piersiowej. Przyciskając brodę do klatki, wypuść stopniowo powietrze. Za każdym razem powtórz te kroki.
  • Idealnie byłoby, gdybyś pomiędzy skurczami oddychała naturalnie.

Uwagi końcowe

Techniki oddychania podczas porodu są bardzo przydatne, ponieważ pomagają złagodzić ból i radzić sobie ze skurczami z odpowiednią siłą i energią. To normalne, że obawiasz się, że gdy nadejdzie ten moment zapomnisz o wszystkich przygotowaniach do porodu.

Pamiętaj jednak, że dobre kursy przygotowawcze i dzielące się swoją wiedzą położne pomogą Ci przyswoić te techniki w takim stopniu, że będą one niemal intuicyjne podczas porodu.

W każdym razie spróbuj przećwiczyć te techniki w oczekiwaniu na dzień narodzin. Niczego nie tracisz, a możesz ułatwić sobie przetrwanie tego wymagającego niesamowitego wysiłku wydarzenia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lothian, J. A. (2011). Lamaze Breathing. The Journal of Perinatal Education, 20(2), 118–120. https://doi.org/10.1891/1058-1243.20.2.118
  • Yuksel, H., Cayir, Y., Kosan, Z., & Tastan, K. (2017). Effectiveness of breathing exercises during the second stage of labor on labor pain and duration: a randomized controlled trial. Journal of Integrative Medicine, 15(6), 456–461. https://doi.org/10.1016/S2095-4964(17)60368-6
  • Ahmadi Z, Torkzahrani S, Roosta F, Shakeri N, Mhmoodi Z. Effect of Breathing Technique of Blowing on the Extent of Damage to the Perineum at the Moment of Delivery: A Randomized Clinical Trial. Iran J Nurs Midwifery Res. 2017;22(1):62–66. doi:10.4103/1735-9066.202071

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.