Techniki oddychania przy porodzie
Obecnie techniki oddychania podczas porodu są popularnym i głośnym tematem. Stały się jednym z podstawowych filarów przygotowań na ten wyjątkowy moment, w którym powitasz swojego malucha na świecie.
Wiadomo, że techniki oddychania pomagają matce poradzić sobie z porodem. Aktywują układ krążenia i pomagają utrzymać siłę mięśni. Uśmierzają nawet ból, który, jak wiemy, podczas porodu jest bardzo intensywny.
Z drugiej strony techniki oddychania poprawiają również natlenienie dziecka. Sedno tkwi w głębokim oddychaniu ze stałą szybkością. W tym artykule omówimy techniki oddychania, abyś mogła lepiej przygotować się na poród.
W jaki sposób techniki oddychania pomagają podczas porodu?
Ćwiczenia oddechowe mają ogromny wpływ stan kobiety rozpoczynającej poród. Zapewniają ogólny spokój i pomagają złagodzić ból.
Głębokie, rytmiczne oddychanie podczas porodu przynosi wiele korzyści popartych dowodami naukowymi. Na przykład badanie opublikowane w Journal of Integrative Medicine prezentuje następujące wnioski:
Ćwiczenia oddechowe z głębokimi wdechami i wydechami u kobiet w ciąży skutecznie zmniejszają odczuwanie bólu porodowego i skracają czas trwania drugiej fazy porodu.
Techniki oddechowe zmniejszają również prawdopodobieństwo konieczności wykonania porodu wspomaganego. Jest na to proste wytłumaczenie: z powodu całego napięcia i bólu oddech przyszłej mamy staje się szybki i płytki.
W efekcie zmniejsza się ilość tlenu, którą kobieta wdycha i podaje dziecku. W rzeczywistości powoduje również, że mięśnie nie pracują wystarczająco wydajnie.
Znajomość technik oddychania, które pomagają radzić sobie z tą chwilą strachu i napięcia, pozwala robić głębsze oddechy. Zapewniając odpowiednią ilość tlenu, zmniejszysz ryzyko powikłań dla swojego dziecka.
Może ci się spodobać: Po porodzie – kobieta potrzebuje roku, aby odzyskać siły!
Techniki oddychania na kolejnych etapach porodu
Podstawą technik oddechowych jest oddychanie przez nos ze stałą szybkością. Musisz to zrobić w spokojny sposób. Następnie wypuszczasz powietrze przez uchylone usta. Bardzo ważne jest, aby nie wstrzymywać oddechu podczas porodu.
Musisz wziąć pod uwagę, że techniki oddychania zmieniają się wraz z kolejnymi etapami porodu. Z tego powodu warto bliżej się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, co robić na każdym etapie tego pięknego i trudnego dnia.
Początek porodu
Pierwsze skurcze nadal pojawiają się w dość dużych odstępach czasowych i nie mają dużej intensywności. W tej fazie zwykle stosuje się powolne lub brzuszne oddychanie.
- Technika ta polega na delikatnym wdychaniu powietrza przez nos podczas „nadmuchiwania” brzucha.
- Następnie należy wydmuchać powietrze przez usta, wolniej niż przy wdechu. Spróbuj wydychać trzy razy więcej powietrza niż wdychałaś.
- Pomiędzy jednym a drugim oddechem zrób sobie krótką przerwę. Ta technika oddychania pomaga kontrolować rytm skurczów i łagodzić ból.
Dalsze skurcze
Kiedy skurcze postępują, ćwiczenia oddechowe muszą się zmienić. W tym przypadku oddychanie skupia się na poziomie klatki piersiowej.
Wraz z narastaniem skurczów najlepszą techniką staje się lekko przyspieszone oddychanie. Na tym etapie przyspieszenie oddechu jest całkowicie normalne.
- Ta technika polega na krótszym wdechu. Musisz jednak robić to w ten sam sposób jak poprzednio, tj. wdychać powietrze przez nos i wydychać je ustami.
- Spróbuj zaczerpnąć trochę powietrza, gdy zaczyna się skurcz. Następnie spróbuj zrobić wydech, gdy skurcz się skończy. Możesz to zrobić w kilku wydechach lub w jednym.
Na tym etapie robisz wdech na poziomie klatki piersiowej, ponieważ musisz oddychać szybciej, aby utrzymać poziom tlenu dziecka (i własnego!).
Może Cię zainteresować: Przedwczesny poród – typowe objawy, na które należy zwrócić uwagę
Ostatni etap porodu
Podczas ostatniej fazy porodu niezwykle istotne jest głębokie i miarowe oddychanie.
- Wdychaj dużą ilość powietrza, aż poczujesz, że Twoje płuca zostały wypełnione powietrzem.
- Kiedy potrzeba parcia jest bardzo silna, przechyl brodę w kierunku klatki piersiowej. Przyciskając brodę do klatki, wypuść stopniowo powietrze. Za każdym razem powtórz te kroki.
- Idealnie byłoby, gdybyś pomiędzy skurczami oddychała naturalnie.
Uwagi końcowe
Techniki oddychania podczas porodu są bardzo przydatne, ponieważ pomagają złagodzić ból i radzić sobie ze skurczami z odpowiednią siłą i energią. To normalne, że obawiasz się, że gdy nadejdzie ten moment zapomnisz o wszystkich przygotowaniach do porodu.
Pamiętaj jednak, że dobre kursy przygotowawcze i dzielące się swoją wiedzą położne pomogą Ci przyswoić te techniki w takim stopniu, że będą one niemal intuicyjne podczas porodu.
W każdym razie spróbuj przećwiczyć te techniki w oczekiwaniu na dzień narodzin. Niczego nie tracisz, a możesz ułatwić sobie przetrwanie tego wymagającego niesamowitego wysiłku wydarzenia!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lothian, J. A. (2011). Lamaze Breathing. The Journal of Perinatal Education, 20(2), 118–120. https://doi.org/10.1891/1058-1243.20.2.118
- Yuksel, H., Cayir, Y., Kosan, Z., & Tastan, K. (2017). Effectiveness of breathing exercises during the second stage of labor on labor pain and duration: a randomized controlled trial. Journal of Integrative Medicine, 15(6), 456–461. https://doi.org/10.1016/S2095-4964(17)60368-6
- Ahmadi Z, Torkzahrani S, Roosta F, Shakeri N, Mhmoodi Z. Effect of Breathing Technique of Blowing on the Extent of Damage to the Perineum at the Moment of Delivery: A Randomized Clinical Trial. Iran J Nurs Midwifery Res. 2017;22(1):62–66. doi:10.4103/1735-9066.202071