Tablica inspiracji: co to jest i jak ją wykonać?

Czasami to, czego potrzebujemy, to uchwycenie wszystkich pomysłów, które przychodzą nam do głowy, na tablicy inspiracji. Dowiedz się, czym jest moodboard i jak go wykonać.
Tablica inspiracji: co to jest i jak ją wykonać?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy słyszałeś kiedyś o moodboard? Polski odpowiednik to tablica inspiracji. Być może nazwa może być ci nieznana, ale prawdopodobnie widziałeś ją lub miałeś kontakt z tą koncepcją.

Tablica inspiracji jest również nazywana „mapą inspiracji” lub „tablicą pomysłów”. Ale co to jest i jak powstaje? Stanowi narzędzie, które, jeśli jest dobrze skonstruowane, pomoże ci w lepszej wizualizacji celu, który chcesz zmaterializować.

Ta mapa może być zrobiona cyfrowo lub – jeśli lubisz rękodzieło – wykonana z kawałków różnych materiałów. W pierwszej kolejności musisz określić, jaki będzie jej cel – to znaczy: projekt dekoracji, plan biznesowy lub przedsiębiorczy, a może organizacja wesela lub przyjęcia.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co potrzebujesz. I do roboty!

Co to jest tablica inspiracji?

Tablica inspiracji to rodzaj wizualnej mapy, która pomoże Ci m.in. zainspirować się. Stąd jej nazwa.

Tablica inspiracji jest szeroko wykorzystywana w branży kreatywnej przez projektantów wnętrz, planistów wydarzeń, projektantów produktów i innych profesjonalistów zajmujących się podobnymi działaniami. Jest również bardzo pomocna w kryminalistyce. Nie oznacza to jednak, że nie można jej zaimplementować w różnych dziedzinach.

Dzięki temu narzędziu możesz uzyskać globalny i szybki obraz danego projektu, ponieważ tablica inspiracji połączy obrazy i słowa z nim związane. Jednocześnie, podczas tworzenia tablicy, odrzucisz i udoskonalisz swoje pomysły, aby osiągnąć lepszą realizację planu. Pokażemy Ci tutaj, jak to zrobić.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Jak zorganizować kuchnię według Marie Kondo

Jak zrobić tablicę inspiracji

Chociaż nie ma ograniczeń co do stylu i materiałów, których można użyć, trzeba przestrzegać wytycznych, aby nie stracić znaczenia tej mapy pomysłów. Tutaj przedstawiamy najważniejsze z nich.

Mujer buscando inspiración.
Poszukiwanie inspiracji może nas poprowadzić różnymi ścieżkami. Tablica inspiracji przydaje się projektantom i artystom, ale jej zastosowania są niewyczerpane. Każdy może z niej skorzystać.

1. Wybierz odpowiedni tytuł dla swojej tablicy pomysłów

Tytuł ten powinien być ściśle związany z projektem. Dzięki temu będziesz skoncentrowany za każdym razem, gdy spojrzysz na mapę.

Zaleca się ograniczenie słów zarówno w tytule głównym, jak i w wyborze słów kluczowych. Powinno to być około 5 słów.

Pamiętaj też, że ważne jest, aby nie powtarzać tych samych słów. Chodzi o holistyczną koncepcję projektu.

2. Zbierz powiązane obrazy

Możesz wykorzystać styl Pinterest, jeśli chcesz stworzyć cyfrowy moodboard lub jeśli chcesz uzyskać coś w rodzaju kolażu. Powinieneś wyszukiwać i gromadzić tylko te obrazy, które Ci się podobają i cię inspirują, i które są ściśle związane z Twoimi celami.

Chodzi o to, żeby Twoja tablica inspiracji przekazywała zarówno emocje, jak i chęć zrealizowania planu. Powinna mieć obraz ogniskowy; reszta powinna kręcić się wokół twojej wyobraźni. Baw się przestrzenią, kolorami i literami.

Jednak nie poprawiaj niczego, dopóki nie będziesz tego pewien. Pamiętaj, aby przefiltrować proces, dopóki nie zostawisz tego, co naprawdę działa na Ciebie i co pomoże Ci pozostać na dobrej drodze.

3. Wybierz podłoże

Ponieważ jest to proces twórczy, możesz zdecydować się na niektóre z różnych podpór dostępnych na rynku :

Niektórzy mocują elementy bezpośrednio na ścianie lub na drzwiach. Jeśli jednak wolisz, Twoja tablica inspiracji może być całkowicie cyfrowa.

4. Filtruj i wybierz

Po zgromadzeniu znacznej liczby obrazów i liter, które Twoim zdaniem zainspirują Cię, nadszedł czas, aby skorygować tło podłoża. ZRÓB to jeszcze bez korygowania obrazów. W ten sposób uzyskasz lepszy rozwój koncepcji.

Może to zająć kilka dni, a nawet tygodni, ponieważ w tym czasie znajdziesz ciekawsze obrazy i zastąpisz te, które już posiadałeś. Spróbuj jednak ustalić termin końcowy tych poprawek.

Po zakończeniu okresu nadszedł czas, aby wszystko poprawić! Rozbudź swoją kreatywność i postaraj się zostawić trochę przestrzeni między elementami.

Empresario diseña un moodboard en su oficina.
Niektóre biura mają dla swoich pracowników coś podobnego do tej tablicy, ale umieszczone na ścianach i oknach.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Organizacja domu w 13 prostych krokach

Tablica inspiracji: narzędzie do osiągania celów

Mamy w głowach wiele pomysłów i planów. I chociaż dobrze jest nosić je gdzieś w naszych głowach, wspaniale jest też je urzeczywistniać. Wtedy do gry wchodzi moodboard. To tablica inspiracji, która przybliża nas trochę do naszych celów .

Nie ma znaczenia, czy jest to wycieczka, wydarzenie towarzyskie, a nawet przedsięwzięcie. Uwolnij swoją kreatywność, a będziesz o krok bliżej do osiągnięcia tego, czego pragniesz!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.