Tablica inspiracji: co to jest i jak ją wykonać?

Czasami to, czego potrzebujemy, to uchwycenie wszystkich pomysłów, które przychodzą nam do głowy, na tablicy inspiracji. Dowiedz się, czym jest moodboard i jak go wykonać.
Tablica inspiracji: co to jest i jak ją wykonać?

Ostatnia aktualizacja: 24 lipca, 2022

Czy słyszałeś kiedyś o moodboard? Polski odpowiednik to tablica inspiracji. Być może nazwa może być ci nieznana, ale prawdopodobnie widziałeś ją lub miałeś kontakt z tą koncepcją.

Tablica inspiracji jest również nazywana „mapą inspiracji” lub „tablicą pomysłów”. Ale co to jest i jak powstaje? Stanowi narzędzie, które, jeśli jest dobrze skonstruowane, pomoże ci w lepszej wizualizacji celu, który chcesz zmaterializować.

Ta mapa może być zrobiona cyfrowo lub – jeśli lubisz rękodzieło – wykonana z kawałków różnych materiałów. W pierwszej kolejności musisz określić, jaki będzie jej cel – to znaczy: projekt dekoracji, plan biznesowy lub przedsiębiorczy, a może organizacja wesela lub przyjęcia.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co potrzebujesz. I do roboty!

Co to jest tablica inspiracji?

Tablica inspiracji to rodzaj wizualnej mapy, która pomoże Ci m.in. zainspirować się. Stąd jej nazwa.

Tablica inspiracji jest szeroko wykorzystywana w branży kreatywnej przez projektantów wnętrz, planistów wydarzeń, projektantów produktów i innych profesjonalistów zajmujących się podobnymi działaniami. Jest również bardzo pomocna w kryminalistyce. Nie oznacza to jednak, że nie można jej zaimplementować w różnych dziedzinach.

Dzięki temu narzędziu możesz uzyskać globalny i szybki obraz danego projektu, ponieważ tablica inspiracji połączy obrazy i słowa z nim związane. Jednocześnie, podczas tworzenia tablicy, odrzucisz i udoskonalisz swoje pomysły, aby osiągnąć lepszą realizację planu. Pokażemy Ci tutaj, jak to zrobić.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Jak zorganizować kuchnię według Marie Kondo

Jak zrobić tablicę inspiracji

Chociaż nie ma ograniczeń co do stylu i materiałów, których można użyć, trzeba przestrzegać wytycznych, aby nie stracić znaczenia tej mapy pomysłów. Tutaj przedstawiamy najważniejsze z nich.

Mujer buscando inspiración.
Poszukiwanie inspiracji może nas poprowadzić różnymi ścieżkami. Tablica inspiracji przydaje się projektantom i artystom, ale jej zastosowania są niewyczerpane. Każdy może z niej skorzystać.

1. Wybierz odpowiedni tytuł dla swojej tablicy pomysłów

Tytuł ten powinien być ściśle związany z projektem. Dzięki temu będziesz skoncentrowany za każdym razem, gdy spojrzysz na mapę.

Zaleca się ograniczenie słów zarówno w tytule głównym, jak i w wyborze słów kluczowych. Powinno to być około 5 słów.

Pamiętaj też, że ważne jest, aby nie powtarzać tych samych słów. Chodzi o holistyczną koncepcję projektu.

2. Zbierz powiązane obrazy

Możesz wykorzystać styl Pinterest, jeśli chcesz stworzyć cyfrowy moodboard lub jeśli chcesz uzyskać coś w rodzaju kolażu. Powinieneś wyszukiwać i gromadzić tylko te obrazy, które Ci się podobają i cię inspirują, i które są ściśle związane z Twoimi celami.

Chodzi o to, żeby Twoja tablica inspiracji przekazywała zarówno emocje, jak i chęć zrealizowania planu. Powinna mieć obraz ogniskowy; reszta powinna kręcić się wokół twojej wyobraźni. Baw się przestrzenią, kolorami i literami.

Jednak nie poprawiaj niczego, dopóki nie będziesz tego pewien. Pamiętaj, aby przefiltrować proces, dopóki nie zostawisz tego, co naprawdę działa na Ciebie i co pomoże Ci pozostać na dobrej drodze.

3. Wybierz podłoże

Ponieważ jest to proces twórczy, możesz zdecydować się na niektóre z różnych podpór dostępnych na rynku :

Niektórzy mocują elementy bezpośrednio na ścianie lub na drzwiach. Jeśli jednak wolisz, Twoja tablica inspiracji może być całkowicie cyfrowa.

4. Filtruj i wybierz

Po zgromadzeniu znacznej liczby obrazów i liter, które Twoim zdaniem zainspirują Cię, nadszedł czas, aby skorygować tło podłoża. ZRÓB to jeszcze bez korygowania obrazów. W ten sposób uzyskasz lepszy rozwój koncepcji.

Może to zająć kilka dni, a nawet tygodni, ponieważ w tym czasie znajdziesz ciekawsze obrazy i zastąpisz te, które już posiadałeś. Spróbuj jednak ustalić termin końcowy tych poprawek.

Po zakończeniu okresu nadszedł czas, aby wszystko poprawić! Rozbudź swoją kreatywność i postaraj się zostawić trochę przestrzeni między elementami.

Empresario diseña un moodboard en su oficina.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Organizacja domu w 13 prostych krokach

Tablica inspiracji: narzędzie do osiągania celów

Mamy w głowach wiele pomysłów i planów. I chociaż dobrze jest nosić je gdzieś w naszych głowach, wspaniale jest też je urzeczywistniać. Wtedy do gry wchodzi moodboard. To tablica inspiracji, która przybliża nas trochę do naszych celów.

Nie ma znaczenia, czy jest to wycieczka, wydarzenie towarzyskie, a nawet przedsięwzięcie. Uwolnij swoją kreatywność, a będziesz o krok bliżej do osiągnięcia tego, czego pragniesz!

To może Cię zainteresować ...
Żegnaj monotonio: mniejsza rutynizacja i większa kreatywność
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Żegnaj monotonio: mniejsza rutynizacja i większa kreatywność

Dowiedz się dlaczego w naszym życiu potrzebujemy równowagi. Czemu musi panować w nim mniejsza rutynizacja i większa kreatywność?