Szczęśliwe rośliny według Feng Shui

Obecność niektórych roślin może mieć pozytywny wpływ na przepływ energii i oczyszczanie środowiska w domu zgodnie z Feng Shui. Dowiedz się, które gatunki są zalecane przez tę filozofię.
Szczęśliwe rośliny według Feng Shui

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 06 września, 2023

W filozofii pochodzenia chińskiego, która zajmuje się poszukiwaniem równowagi energetycznej poprzez harmonijne zajęcie przestrzeni, szczególne miejsce zajmują rośliny. Uważa się je za źródła czystości, życia i harmonii. Według Feng Shui istnieją rośliny uznawane za szczęśliwe. W rzeczywistości są to elementy, których nie może zabraknąć w domu, jeśli mamy na celu zrównoważenie przepływu energii.

Zgodnie z tym nurtem rośliny poprawiają jakość środowiska, a jednocześnie chronią przed wpływem złych energii. Z drugiej strony wprowadzają naturę do domu i oczyszczają powietrze. Dowiedz się, które gatunki wybrać i jak je rozmieścić, aby przyciągały szczęście według Feng Shui.

Po co umieszczać szczęśliwe rośliny według „Feng Shui”?

Według Feng Shui harmonijną przestrzeń, która wywiera pozytywny wpływ na jej mieszkańców, osiąga się poprzez świadomą aranżację. Pozytywny przepływ chi lub qi, czyli niematerialnej jakości żywych istot, następuje dzięki obecności pięciu elementów. Są to drewno, metal, ogień, woda i ziemia. Należy również wziąć pod uwagę ich rozmieszczenie i orientację według punktów kardynalnych.

Rośliny to żywe elementy związane z naturą, harmonią i oczyszczaniem środowiska. Dlatego są niezbędne w domu, który chcemy zharmonizować według Feng Shui. Według znawców tego systemu filozoficznego są to elementy, które wyróżniają się zdolnością adaptacji i powolnym, ale stałym wzrostem.

Ten stan reprezentuje bliski związek z naturą. Z drugiej strony roślinność ma zdolność upiększania domu swoimi kwiatami i zapachami. Chociaż najważniejsze jest to, że rośliny są żywe i oczyszczają powietrze poprzez fotosyntezę. Jednocześnie przekazują harmonię i według wielu osób przyciągają szczęście.

Szczęśliwe rośliny według „Feng Shui”

Aby osiągnąć pozytywny przepływ energii w pomieszczeniu zgodnie z wytycznymi „Feng Shui”, niezbędna jest obecność roślin. Według  Feng Shui w przestrzeniach wewnętrznych służą one do przyciągania szczęścia i oczyszczania powietrza. Ponadto symbolizują obfitość i wzrost.

Z drugiej strony istnieją okazy bardziej odpowiednie do ogrodów i innych terenów zewnętrznych, których przeznaczenie jest związane z ochroną. Zgodnie z tą filozofią pochodzenia chińskiego „szczęśliwe” rośliny chronią przed złą energią i zanieczyszczeniami.

1. Sukulenty

Rośliny tego typu na ogół charakteryzują się magazynowaniem dużej ilości wody w swoich grubych liściach. Występują zazwyczaj w przestrzeniach zewnętrznych, takich jak tarasy, balkony czy ogrody.

Według Feng Shui przyczyniają się one do generowania pozytywnej energii chi. Niektóre uznane gatunki to kaktusy, agawy lub pewien rodzaj aloesu. Ważne jest, aby umieszczać je w obszarach zewnętrznych, gdzie będą generować pozytywne efekty sugerowane przez filozofię taoistyczną.

2. Chińskie drzewo pomarańczowe

Szczęśliwe rośliny feng shui
Włącz chińskie drzewo pomarańczowe do dekoracji swojego domu.

Gatunek ten, znany również jako „quinoto”, „kumkwat” lub „fortunella”, to krzewopodobna roślina pochodząca z Chin. Bardzo często pojawia się w propozycjach Feng Shui ze względu na swoją estetykę, owoce i przyjemny aromat. Jednak sprawdza się również na zewnątrz, musi jednak mieć dobry drenaż, aby optymalnie rosnąć.

3. Epipremnum złociste

Gatunek Epipremnum aureum, lepiej znany jako „scindapsus”, jest przykładem rośliny często stosowanej w pomieszczeniach wewnętrznych. Taoistyczny system filozoficzny sugeruje ustawienie jej w kącie, ze względu na jej zdolność do oczyszczania powietrza i eliminowania negatywnej energii. Ponadto wymaga jedynie bardzo prostej pielęgnacji, za to wyróżnia się elegancją dzięki liściom w kształcie serca i wiszącym łodygom.

4. Fittonia

Jest to rodzaj pochodzący z Ameryki Południowej, znany ze swoich kolorowych liści. Użyłkowanie może przybierać żółte, białe lub czerwonawe odcienie, dzięki czemu fittonia wspaniale nadaje się do celów zdobniczych. Ponadto wytyczne Feng Shui sugerują, że obecność tej rośliny generuje motywację do pokonywania przeszkód.

Jako gatunek domowy, idealnie nadaje się do umieszczenia na początku projektu lub po niedawnej przeprowadzce. Z drugiej strony fittonia ma tę zaletę, że wymaga prostej pielęgnacji. Toleruje słabo oświetlone środowiska i wystarczy ją podlewać, gdy podłoże wyschnie.

5. Ruta

Ruta, charakteryzująca się krzewiastym wzrostem, jest doskonałym przykładem rośliny używanej do odparcia złej energii. W filozofii wywodzącej się z taoizmu umieszcza się ją zwykle w przestrzeniach zewnętrznych, w pobliżu wejść do domu. Chodzi o to, że jej obecność wiąże się z pochłanianiem negatywnych energii, przez co uniemożliwia im przedostanie się do pomieszczenia.

6. Draceny to szczęśliwe rośliny według „Feng Shui”

Szczęśliwe rośliny dla feng shui
Do kontrolowania wzrostu Palo de Agua niezbędne jest oświetlenie, chociaż ważne jest, aby nie popaść w przesadę.

Tropikalny krzew Dracaena fragrans, jest jednym z najczęściej używanych gatunków, określanych jako „szczęśliwe” rośliny. Oprócz estetycznego pionowego wzrostu ten okaz idealnie oczyszcza powietrze i pochłania wilgoć. Dlatego dracenę umieszcza się w środowiskach wewnętrznych, zwłaszcza skierowanych na północny wschód. Według Feng Shui taka lokalizacja przyciąga pieniądze.

7. Szczęśliwy bambus

A jeśli chodzi o szczęśliwe rośliny, bambus lub „szczęśliwy bambus” to kolejna opcja, która przyciąga uwagę już samą nazwą. Podobnie jak bambus wodny, zwykle umieszcza się go w kierunku północno-wschodnim. Ponadto warto szukać okazów rośliny, które mają trzy łodygi, ponieważ symbolizują zdrowie, szczęście i witalność.

8. Pokrzelica – roślina przyciągająca pieniądze

Wreszcie gatunek Plectranthus verticillatus, znany jako „roślina pieniężna”, jest dobrym uzupełnieniem poszukiwania szczęścia w przestrzeni zewnętrznej. Afrykańskie korzenie tego gatunku tłumaczą jego kojarzenie z pieniędzmi. Według Feng Shui pokrzelicę należy skierować na północny wschód, podobnie jak dracenę, ale na zewnątrz.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać:Przedmioty, które przyciągają złą energię według Feng Shui

Czego należy unikać według zasad Feng Shui, jeśli chodzi o szczęśliwe rośliny?

Oprócz zalecanych okazów istnieją pewne rzeczy, których filozofia taoistyczna radzi unikać. Na przykład umieszczanie sztucznych roślin. Są przeciwieństwem witalności, jaką przynoszą żywe rośliny, ponieważ łączą się z martwą energią.

Z drugiej strony nigdy nie należy przechowywać suchych okazów, ponieważ utrudniają przepływ energii w środowisku. Według Feng Shui należy również unikać gatunków o ostrych liściach, bardziej wskazane są te o zaokrąglonych kształtach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bruun, Ole (2008). An Introduction to Feng Shui. Cambridge University Press. Disponible en: https://philpapers.org/rec/bruait-6
  • Toledo M, Camero R. E, Durán J, Villamizar D, , Contreras L.  Diseño y aplicación de una práctica de fotosíntesis para estudiantes de biología celular del IPC-UPEL. Revista de Investigación [Internet]. 2012;36(76):75-96. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=376140391004
  • Alan D.KleinM.D.1Neal S.PenneysM.D., Ph.D.1. Aloe vera. Journal of the American Academy of Dermatology. Volume 18, Issue 4, Part 1, April 1988, Pages 714-720. Disponible en: https://doi.org/10.1016/S0190-9622(88)70095-X
  • Carmen U., Beatriz E., & José Manuel V. “Las plantas en los libros de Conocimiento del Medio de 2o ciclo de primaria.” Revista Eureka sobre Enseñanza y Divulgación de las Ciencias 10, no. 3 (2013):329-352. Redalyc, https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=92028240003
  • Eitel, Ernest J., (1878). Feng – Shui: The rudiments os natural science in China. Disponible en: https://books.google.com.ar/books?hl=es&lr=&id=m2lbAAAAcAAJ&oi=fnd&pg=PA1&dq=feng+shui&ots=jWpUUWr4WV&sig=pfpSTSX_WkH2Yoc97sfvMYn2x8A&redir_esc=y#v=onepage&q=feng%20shui&f=false

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.