Syndrom dobrej dziewczynki: miła i posłuszna, ale nieszczęśliwa

Syndrom dobrej dziewczynki prowadzi kobiety do oderwania od siebie samej, aby zadowolić i troszczyć się o innych. Dowiedz się, jak może to na Ciebie wpływać.
Syndrom dobrej dziewczynki: miła i posłuszna, ale nieszczęśliwa
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego, 2023

Bardzo wiele kobiet uważa, że całe życie starały się zadowolić innych. Niektóre, popychane emocjonalnym wyczerpaniem, w pewnym wieku uświadamiają sobie swoją sytuację i decydują się na zmiany. Jednak innym nie udaje się nawet dostrzec, jak szkodliwa i niesprawiedliwa jest ich sytuacja. Dlatego dzisiaj chcemy z Wami omówić syndrom dobrej dziewczynki.

Ten zespół występuje u kobiet i dziewcząt, które nauczyły się być zawsze pomocne, uprzejme i uległe. Jednak w swoim dążeniu do zadowolenia wszystkich zatraciły siebie.

Są to dorosłe osoby, które nie są w stanie powiedzieć „nie”, wyrazić sprzeciwu lub domagać się swoich praw, nie są w stanie się bronić i stawiać na pierwszym miejscu swoich potrzeb. Jeśli brzmi to znajomo, zapraszamy do dalszej lektury.

Syndrom dobrej dziewczynki ma swój początek w dzieciństwie

Chociaż te cechy (niska samoocena, niska asertywność, uzależnienie emocjonalne) mogą występować również u chłopców, syndrom dobrej dziewczynki jest odzwierciedleniem nierównego wychowania, jakie tradycyjnie otrzymywały kobiety.

Chłopcy od urodzenia otrzymują przesłanie, że powinni być silni, niezależni i ambitni. Z drugiej strony dziewczynki zachęca się do bycia grzecznymi, posłusznymi, cichymi i uległymi. Zawsze są zachęcane do zaangażowania się w swoje relacje, do rozumienia i współczucia oraz do zdobycia przychylności innych poprzez dostosowanie się do tego, czego od nich oczekują

W ten sposób uczą się tłumić swój gniew i smutek, a także sprzeciw i krytyczne opinie. W tym celu zakładają maskę dobroci i łagodności, która kończy się więzieniem.

To w dzieciństwie kształtuje się osobowość, wtedy uczymy się zachowań i strategii społecznych, uczymy się też radzić sobie ze swoimi emocjami. Z tego powodu, gdy wyrażenie indywidualności od początku podlega tłumieniu, kobiety te ponoszą poważne konsekwencje w swoim dorosłym życiu.

Baja autoestima en el síndrome de la niña buena.
Niektóre kobiety w wieku dorosłym odkrywają, że cierpią na syndrom dobrej dziewczynki. Jednak inne sobie tego nie uświadamiają i nadal utrwalają zachowanie, które jest dla nich złe.

Oznaki i objawy wskazujące na syndrom dobrej dziewczynki

Jeśli jesteś kobietą lub identyfikujesz się jako kobieta, prawdopodobnie również żyjesz według tych parametrów i nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo są one szkodliwe. Zwróć więc uwagę na następujące oznaki, aby zidentyfikować, czy masz syndrom dobrej dziewczynki:

  • Czujesz, że twoje szczęście zależy od twoich relacji społecznych. Kiedy bliska osoba się oddala, natychmiast zaczynasz się niepokoić, zaczynasz zastanawiać się, co zrobiłaś źle i starasz się wszelkimi sposobami to naprawić.
  • Jesteś pomocna, hojna i uczynna. Zawsze jesteś dostępna dla innych. Starasz się ułatwić im życie i rozwiązać ich problemy. Nie jesteś w stanie odrzucić próśb osób wokół ciebie, nawet jeśli jest to sprzeczne z twoimi życzeniami lub preferencjami.
  • Trudno ci wyrażać opinie, zwłaszcza jeśli jest to sprzeczne z opiniami innych. Boisz się odrzucenia i konfliktu, dlatego zawsze unikasz denerwowania lub przeszkadzania innym.
  • To, co o tobie myślą inni, bardzo cię martwi, a nawet może kontrolować twoje życie. Nie pozwalasz sobie na wyrażanie złości ani popełnianie błędów.
  • Zawsze stawiasz siebie na ostatnim miejscu. Trudno ci domagać się własnych praw, bronić się i dochodzić swoich przywilejów. Jeśli to robisz, natychmiast czujesz wielki ciężar winy.

Jak przezwyciężyć bezwładność syndromu dobrej dziewczynki?

Kobiety, które cierpią na syndrom dobrej dziewczynki, żyją w oderwaniu od siebie, nie wiedzą kim są i nie pozwalają sobie na odkrycie lub wyrażenie tego. Są ukształtowane według potrzeb i pragnień innych. Bez zewnętrznej aprobaty czują się zagrożone.

Powoduje to poczucie nieszczęścia, niezadowolenia, strach i emocjonalne wyczerpanie. Wpływa również na postępy w pracy, samopoczucie jednostki i wszystkie jej relacje.

Dlatego od momentu, gdy zdamy sobie sprawę, że możemy cierpieć na syndrom dobrej dziewczynki, ważne jest, aby wprowadzać zmiany. W związku z tym możesz zacząć od poniższych wskazówek.

Syndrom dobrej dziewczynki – zmiany krok po kroku:

  • Przedefiniuj swoje priorytety. Musisz zacząć od tego, że otrzymałaś nieodpowiednie wychowanie, więc Twoim zadaniem będzie oduczenie się tego, czego się nauczyłaś i wyznaczenie nowych przekonań i celów. Miej świadomość, że priorytetem dla Ciebie musi być bycie sobą. Przypominaj sobie każdego dnia o znaczeniu obrony, doceniania i szanowania samej siebie.
  • Nawiąż kontakt ze swoimi emocjami. Kiedy żyjemy, uznając za nasz emocjonalny kompas zdanie innych, oddalamy się od własnych odczuć. Zacznij więc zwracać uwagę na to, co czujesz w każdej chwili i akceptuj każdą emocję, która do ciebie przychodzi. Nie tłum ich i nie osądzaj siebie za to, że czujesz się w jakiś szczególny sposób. Masz do tego prawo.
  • Wyraź siebie. Nie ukrywaj swojej niechęci, niezgody lub niezadowolenia. Zanim zaakceptujesz opinie innych, użyj krytycznego myślenia i zadaj sobie pytanie, co naprawdę myślisz. Pozwól sobie to wyrazić bez strachu, bez względu na to, jak nieprzyjemne może być na początku.
  • Asertywnie proś o to, czego potrzebujesz i wymagaj szacunku. Dotyczy to zarówno miejsca pracy, jak i sfery towarzyskiej i romantycznej. Nie koncentruj się na próbach zadowolenia innych.
  • Porzuć rolę zbawiciela. Twoim zadaniem nie jest rozwiązywanie problemów innych osób, ułatwianie im życia, jeśli cię o to nie poproszą. Podobnie nie musisz znosić impertynencji lub braku szacunku, bez względu na to, jak bardzo ich kochasz.
Mujer que se libera del síndrome de la niña buena.
Proces uwalniania się od ciężaru tego syndromu przechodzi przez różne fazy, a także wzloty i upadki.

Myślimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Trudny moment w życiu – 4 klucze do jego pokonania

Możesz się wyzwolić przezwyciężając syndrom dobrej dziewczynki

Nie będziemy cię okłamywać: zmiana wzorców mentalnych programowanych przez tyle lat nie jest łatwym zadaniem. Za każdym razem, gdy spróbujesz wprowadzić zmianę, pojawi się strach – przed niezadowoleniem innych, a tym samym przed utratą sympatii otaczających cię osób. Czasami poczujesz się winna i wycofasz się. Musisz jednak wytrwać dalej. Nie poddawaj się.

Każdego dnia masz wiele okazji, aby wprowadzić te nowe postawy w życie. Za każdym razem gratuluj sobie tych wysiłków. Na szczęście ponowne nawiązanie więzi z samą sobą będzie tak satysfakcjonujące i wyzwalające, że będziesz chciała to robić dalej. I w ten sposób odzyskasz i uratujesz jedyne życie, które naprawdę możesz ocalić – twoje własne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Engel, B. (2011). The Nice Girl Syndrome: Stop Being Manipulated and Abused–and Start Standing Up for Yourself. John Wiley & Sons.
  • Fox, G. L. (1977). “Nice girl”: Social control of women through a value construct. Signs, 2(4), 805–817. https://doi.org/10.1086/493411
  • Segoviano, M. (2000). El trastorno vincular sobreadaptativo. Psicoanalisis de las configuraciones vinculares: revista de la Asociación Argentina de Psicología y Psicoterapia de Grupo, 157-178.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.