Ustalanie granic zdrowych relacji

Ustalanie granic jest podstawową częścią każdego zdrowego związku. Co więcej, jest to akt szacunku wobec siebie, drugiej osoby i całej relacji, którą razem tworzycie.
Ustalanie granic zdrowych relacji

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ustalanie granic, naszych granic, może być trudne w związkach. W wielu przypadkach nie jesteśmy nawet w pełni świadomi tego, gdzie są nasze ograniczenia ani jak je możemy je ustanowić. Jednak mają one fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o zdrowe relacje, niezależnie od tego, jakie one są.

Ustalanie granic jest podstawową częścią każdego zdrowego związku. Co więcej, jest to akt szacunku wobec siebie, drugiej osoby i całej relacji, którą razem tworzycie. Dziś przyjrzymy się nieco bliżej temu zagadnieniu!

Ustalanie granic w relacji

Wiele osób myli ustalanie granic z nadmiernymi wymaganiami lub żądaniami. Tymczasem inni wykorzystują swoje własne problemy, aby „zmusić” tę drugą stronę do przystosowania się do ich oczekiwań. W każdym razie nie ma to nic wspólnego z ustalaniem zdrowych granic dla związku.

A co zatem znaczy konkretnie „ustalanie granic”? Ogólnie rzecz biorąc ustalanie granic oznacza informowanie innych o swoich potrzebach, pragnieniach i osobistych preferencjach, które różnią się od ich własnych. Tak samo jak inni, możesz cieszyć się pełnym i zdrowym związkiem, jeśli będziesz szanować wyjątkowe gusta i różnice poglądów drugiej osoby.

W tym względzie nie chodzi o dokonywanie narzucenia czegoś drugiej stronie. Wręcz przeciwnie, chodzi o pokazanie naszej rzeczywistości innym i uświadomienie sobie ich rzeczywistości. Celem jest tutaj wzajemny szacunek.

W tym sensie ustalanie granic jest naprawdę korzystne dla obu stron:

  • Ustalając osobiste granice, unikamy manipulacji emocjonalnej i szantażu.
  • Biorąc pod uwagę to, że ujawniamy nasze prawdziwe potrzeby i tożsamość, nasze relacje i wzajemna wiedza o sobie są prawdziwsze, bardziej autentyczne i realne.
  • W efekcie tego nasze relacje zyskują na jakości, trwałości i satysfakcji.

W tym sensie ustalanie granic pomaga nam zapobiegać stresowi i frustracji w naszych relacjach, czy to z rodziną, partnerem, przyjaciółmi, pracą itp.. Co więcej, będziemy w ten sposób stymulować nasze poczucie własnej wartości.

Powiedzenie „nie” nigdy nie jest rzeczą prostą

Asertywność i odpowiednie wyrażanie emocji to dwa podstawowe filary, jeśli chodzi o ustalanie granic i zasad. Samo wyznaczanie limitów nie jest łatwe. W rzeczywistości wiele czynników wpływa na to, czy jesteśmy mniej lub bardziej asertywni.

Na przykład wiele osób nie jest w stanie powiedzieć „nie” w danym typie związku, ponieważ obawiają się odrzucenia przez drugą stronę. W ten sam sposób inni doświadczają prawdziwego stresu w obliczu możliwości wywołania konfliktu. W rezultacie odmawiają wyrażenia swoich uczuć i potrzeb za wszelką cenę.

Relacja

Zwróć też uwagę, że w wielu przypadkach brak wiedzy na temat tego, jak ustalić granice lub niemożność wykonania odpowiedniego kroku jest czymś, czego uczymy się w młodym wieku. Jest to zachowanie, które rozwinęło się w wyniku uczenia się tego, jak podobać się innym za wszelką cenę.

W rezultacie, nawet w wieku dorosłym, trudno nam powiedzieć „nie” i stawiać wokół nas nasze osobiste granice.

W rzeczywistości niektórzy ludzie mogą czuć się winni, gdy nie zadowalają innych w swoim otoczeniu. Dlatego właśnie ignorują własne potrzeby i uczucia.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Asertywność w związku – Jak ustalać granice i mówić ,,nie”?

Jak ustawić odpowiednie ograniczenia?

1. Znajdź odpowiedni moment

Ustalanie granic to chwila wzajemnego szacunku. Dlatego powinniśmy unikać przekształcania jej w sytuację pełną gniewu i kłótni. Są także dobre chwile, ale nie wszystkie nadają się do wyznaczania granic. Na przykład nie jest dobrym pomysłem wysuwanie swoich potrzeb i ograniczeń w trakcie trwającej kłótni.

Dyskusja pary

Raczej powinieneś poszukać odpowiedniej pory, kiedy nic Wam nie przeszkadza i jesteście zrelaksowani. Aby odnieść sukces, oboje musicie być w stanie wyrazić siebie bez wybuchów złości. Oboje musicie mierzyć swoje słowa i dążyć do współpracy i zrozumienia, unikając mówienia rzeczy, które mogą ranić Was nawzajem.

Musisz pamiętać o tym, że ustalanie granic może być korzystne dla Was obojga. Dlatego najlepiej jest znaleźć ten moment, kiedy nie czujesz zmęczenia i masz stabilny nastrój. Innymi słowy, powinien to być czas, kiedy żadne z Was nie czuje złości ani zdenerwowania.

2. Wyznaczaj granice na zasadzie miłości i szacunku pod każdym względem

Musimy pozbyć się myśli, że wyznaczanie granic oznacza, że ​​jesteśmy samolubni. Jest to raczej działanie, które zrodziło się z potrzeby i chęci utrzymania tak zdrowych relacji, jak to tylko możliwe.

Oznacza to, że kiedy stawiamy osobiste granice, musimy pamiętać, że to, co robimy, pomaga nam w utrzymaniu zdrowego i zrównoważonego związku. To akt miłości i szacunku do siebie, innych i naszych relacji. Dlatego musimy otrząsnąć się z wszelkiego poczucia winy, jakie mamy z powodu bycia asertywnym.

W końcu czy nie chciałbyś wiedzieć, co jest najlepsze dla Twoich bliskich? To samo dotyczy dzielenia się tym, co dla Ciebie najlepsze. To najwyższy akt dobroci zarówno dla Ciebie, jak i dla ukochanej osoby, nawet jeśli nie zawsze wydaje się to łatwe.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Osoba asertywna – poznaj jej 5 cech charakteru

3. Ćwicz utrzymywanie odpowiedniego dystansu

Bycie spójnym między naszymi potrzebami i emocjami pozwoli nam upewnić się, że nasze relacje z innymi osobami są w pełni zdrowe.

Udany związek to ustalanie granic

Często nie jesteśmy w stanie powiedzieć „nie” ani ustalić granic z powodu więzi emocjonalnej. Krótko mówiąc, boimy się skrzywdzić drugą osobę, ponieważ darzymy ją wielkim szacunkiem, boimy się, że źle nas zrozumie i tak dalej.

W takim przypadku najlepiej jest ćwiczyć „dystans”. Oznacza to ustalenie granic między naszymi uczuciami do tej osoby a naszymi prawdziwymi potrzebami. Tylko wtedy można zdefiniować sobie zdrowe i niezbędne limity.

4. Uczciwość i konsekwencja

Musimy być uczciwi i szczerzy, jeśli chodzi o wyznaczanie granic. To powinno być oczywiste. Musimy jednak być również konsekwentni.

Na przykład, jeśli chcemy, aby inni szanowali nasze ograniczenia, powinniśmy również szanować ograniczenia innych. I logicznie rzecz biorąc, jeśli my zaatakujemy kogoś innego, nie powinniśmy się dziwić, jeśli ten ktoś zaatakuje nas. Jeśli nie będziemy szanować innych, oni też nie będą nas szanować.

Niezależnie od przypadku, zawsze powinniśmy pamiętać, że wszystkie te rady powinny iść w parze z szacunkiem i chęcią posiadania zdrowego i długotrwałego związku. Nie powinniśmy opierać tego na naszej goryczy i złości.

I na koniec, ustalenie granic powinno być magicznym momentem ustalającym podstawy relacji, którą chcesz realizować. Dlatego zawsze powinniśmy szanować ograniczenia, które wyznaczają również inni. W ten sposób wszyscy zaangażowani w ten proces będą cieszyć się lepszym zdrowiem psychicznym, a związek będzie się rozwijał na bazie szczerości i prawdy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wilson, T. D., & Dunn, E. W. (2004). Self-Knowledge: Its Limits, Value, and Potential for Improvement. Annual Review of Psychology55(1), 493–518. https://doi.org/10.1146/annurev.psych.55.090902.141954
  • Katherine, A. (2000). Where To Draw The Line: How To Set Healthy Boundaries Every Day. New York: Fireside.
  • Fensterheim, H., and Baer, J. (2003). No diga sí cuando quiera decir no. México, DF: Grijalbo.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.