Suchy szampon: korzyści i sposoby użycia

Suchy szampon: korzyści i sposoby użycia

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Suchy szampon to produkt, który pomaga oczyścić włosy bez użycia wody. Służy do ujarzmiania włosów, gdy nie ma możliwości skorzystania z konwencjonalnych sposobów lub z jakiegoś powodu nie chcemy tego robić.

Suche składniki szamponu eliminują tłuszcz, zanieczyszczenia i zapach, które czasami gromadzą się na skórze głowy. Niektórzy też cenią jego właściwości jeśli chodzi o stylizację. Suchy szampon sprawia, że nie trzeba myć włosów tak często i nadal wyglądają czysto, lśniąco i estetycznie.

Suchy szampon – zalety jego stosowania

Istnieje wiele zalet suchego szamponu. Ze względu na nie produkt ten w ostatnich latach zyskał tak dużą popularność. Pierwszą korzyść stanowi to, że pozwala na szybkie oczyszczenie włosów w razie nagłej potrzeby. Inne zalety stosowania suchego szamponu to możliwość uniknięcia bardzo częstego mycia, które może spowodować przesuszenie włosów.

Jeśli chodzi o same włosy, nadaje im większą objętość i eliminuje „spłaszczony” wygląd. Podobnie ułatwia stylizację, bez uszkadzania lub niszczenia mieszków włosowych, jeśli jest stosowany z umiarem. Dzieje się tak, ponieważ wchłania nadmiar sebum nagromadzony na skórze głowy.

Prawie zawsze produkty tego typu są wykonane z elementów przyjaznych dla środowiska. Do tego stopnia, że ​​można stworzyć je samemu z dostępnych produktów. W przypadku włosów farbowanych istnieją specjalne preparaty, które podkreślają pożądany kolor.

Jedwabiste włosy
Niektóre zalety suchego szamponu wiążą się z łatwością jego stosowania i dbałością o środowisko.

Rodzaje suchych szamponów

Zanim udzielimy kilku wskazówek dotyczących stosowania suchego szamponu, zaznaczmy, że wyróżnić można kilka rodzajów tego produktu. Najczęstsze są następujące:

 • Szampon w proszku – jest podobny do talku i nakłada się go u nasady włosów, aby usunąć nadmiar tłuszczu.
 • W kremie – nakłada się na całą głowę, co daje bardziej naturalny efekt, ułatwia również stylizację. Nie nadaje się do włosów przetłuszczających się.
 • Spray – również nakłada się u nasady. Dyfuzor pomaga rozprowadzić preparat bardziej równomiernie niż w przypadku innych metod.
 • Do włosów farbowanych – dzięki domieszce danego koloru pozwala dodatkowo pokryć niedoskonałości lub nierówności barwy włosów.
 • Ekologiczny – posiada naturalne składniki, które pomagają chronić zarówno włosy, jak i środowisko.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: 3 sposoby na lśniące włosy

Zalecana metoda aplikacji

Właściwa procedura nakładania takich szamponów składa się z trzech faz: aplikacji, utrwalenia i szczotkowania. Proces trwa od 15 do 25 minut. Oto, jak zrobić to krok po kroku:

 • Jeśli używasz suchego szamponu w proszku lub sprayu, stosuj go tylko do skóry głowy i obszarów, które wyglądają na matowe lub brudne. Jeśli używasz kremu, nałóż go na skórę głowy, a następnie rozprowadź równomiernie na włosach.
 • Podczas korzystania z sprayu spryskuj włosy z odległości około 15 centymetrów.
 • Jeśli chcesz uzyskać trochę więcej objętości, umieść więcej produktu na u nasady włosów.
 • Podczas aplikacji układaj włosy palcami.
 • Pozostawić produkt na włosach od 5 do 15 minut, chyba że na etykiecie wskazano inaczej.
 • Po tym czasie delikatnie masuj skórę głowy, a następnie wyszczotkuj włosy, aby usunąć zanieczyszczenia. W tym ostatnim kroku można użyć suszarki, ale zawsze z zimnym nawiewem.

Najlepsza pora, aby zastosować suchy szampon, to tuż przed położeniem się do łóżka. Z jednej strony pomaga lepiej wchłonąć pot, który może pojawić się w nocy. Z drugiej rano potrzebny będzie tylko mały retusz i kilka minut na ułożenie włosów jak zwykle.

Czy suchy szampon może zastąpić mycie włosów?

Suchy szampon nie zastępuje mycia włosów. Pomaga ukryć brud i daje włosom czysty, piękny wygląd. Nie zapewnia jednak dobrej higieny.

Tego typu produkty zapewniają tymczasowe rozwiązanie estetyczne, ale nie czyszczą włosów. Tradycyjne mycie to proces, który pozwala na usuwanie bakterii i zrównoważenie pH skóry, więc nic go nie zastąpi. Wygodnie jest stosować metodę suchego szamponu czasem, jako alternatywę dla mycia.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: 6 sekretów pozwalających uzyskać zdrowe, jedwabiste włosy

Kiedy zaleca się stosowanie suchego szamponu?

Można powiedzieć, że suchy szampon jest doskonałym wyborem, o ile się spieszysz lub nie masz wystarczająco dużo czasu na ułożenie fryzury. To rozwiązanie awaryjne, w takich przypadkach bardzo pomocne.

Suchy szampon świetne się sprawdzi także w długiej podróży, która uniemożliwia regularną higienę. Albo kiedy po wyjściu z siłowni masz spotkanie, na którym musisz wyglądać nienagannie.

Ten rodzaj szamponu to alternatywa dla tych, które mają włosy przetłuszczające się lub przesuszone. Dzięki temu nie trzeba ich często myć, a nie oznacza to pogorszenia naszego wyglądu. Pomagają również zwiększyć objętość i ułatwić stylizację.

Jak działa suchy szampon?
Różne rodzaje suchych szamponów znajdują zastosowanie w różnych sytuacjach.

Główne wady

Nie wszystko co wiąże się z suchymi szamponami wygląda jednak tak różowo. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie jest to prawdziwy szampon, w ścisłym tego słowa znaczeniu. Dlatego nie czyści włosów.

Ważne jest również, aby pamiętać, że produkty te, zwłaszcza te w sprayu, mogą zawierać składniki, które uszkadzają mieszki włosowe. Zwłaszcza alkohol.

Jeśli używasz tej alternatywy zbyt często lub nie myjesz włosy w konwencjonalny sposób przez długi czas, istnieje ryzyko zatkania mieszków włosowych. Może to prowadzić do zakażenia zwanego zapaleniem mieszków włosowych albo powodować łupież lub zapalenie, takie jak łojotokowe zapalenie skóry.

Pielęgnacja przy stosowaniu suchego szamponu

Przed zakupem sprawdź, czy wybrany przez ciebie suchy szampon nie zawiera azbestu. To składnik obecny w produktach w proszku, takich jak talk. Azbest pod niektórymi postaciami, przy długotrwałym stosowaniu, może mieć działanie rakotwórcze.

Według niektórych danych używanie tego typu produktów w połączeniu z ciepłem wytwarzanym przez suszarkę jest szkodliwe dla skóry głowy, ponieważ wyjątkowo ją przesusza. Aby uniknąć problemów, należy używać suchego szamponu z umiarem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Soler, M. R., Díaz, A. S., Ramos, F., & Recasens, M. M. (2003, January). Estudio de la proteína FMRP en la raíz de cabello: aplicación al diagnóstico del síndrome del cromosoma X frágil. In Anales de Pediatría (Vol. 59, No. 5, pp. 431-435). Elsevier Doyma.
 • Ruiz, I. M. P., París, M. J. M., & Galdeano, A. P. (2002). Deficit total o parcial de autocuidados en la higiene. Enfermeria Clinica, 12(3), 127-132.
 • Jackson, L. (2020, 9 abril). Mercado global Champu seco (Nueva investigacion en PDF por MarketResearch.Biz) | The Unilever Group, Procter & Gamble Hygiene and Health Care Limited (P&G), Kao Corporation. hoyciclismo. https://hoyciclismo.com/mercado-global-champu-seco-nueva-investigacion-en-pdf-por-marketresearch-biz-the-unilever-group-procter-gamble-hygiene-and-health-care-limited-pg-kao-corporation/
 • Domínguez-Auñón, José D., et al. “Foliculitis/seudofoliculitis abscesiforme del cuero cabelludo. Presentación de dos casos y breve revisión de la literatura.” Actas Dermo-Sifiliográficas 95.4 (2004): 231-234.
 • Agudo, Antonio, and C. A. González. “Exposición al amianto y sus efectos sobre la salud.” Archivos de prevención de riesgos laborales 4.2 (2001): 55-57.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.