Przetłuszczające się włosy — jak z nimi walczyć?

Włosy najlepiej jest rozczesywać zaraz po ich umyciu, a później starać się unikać nadmiernego ich dotykania zarówno grzebieniem, jak i palcami.
Przetłuszczające się włosy — jak z nimi walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 23 lutego, 2017

Przetłuszczające się włosy to nie tylko problem genetyczny lub powiązany z rodzajem skóry. Jedną z głównych przyczyn są zanieczyszczenia, które gromadzą się na nich w ciągu całego dnia, powodując ich tłusty wygląd.

Kurz, dotykanie brudnymi rękami, zaleganie martwych komórek skóry, rzadkie mycie głowy to wszystko sprzyja ich nieświeżemu wyglądowi i nagromadzeniu się tłuszczu.

W poniższym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci, jeżeli przetłuszczające się włosy są Twoim koszmarem. Istnieje wiele skutecznych i naturalnych środków, które warto wykorzystać przy podobnych problemach.

Przetłuszczające się włosy spędzają Ci sen z powiek?

Czasami nie wystarczy jedynie zachować odpowiednią higienę, by włosy wyglądały zdrowo i olśniewająco. Często skóra naszej głowy wytwarza więcej łoju, co jest bezpośrednią przyczyną tego, że wyglądają one na przetłuszczone i nieświeże.

Niejednokrotnie przyczyną nie są same gruczoły łojowe, a wydzielane przez organizm hormony. Dlatego w pewnych okresach jak na przykład w ciąży, podczas dojrzewania, gdy równowaga hormonalna jest zachwiana, może dojść do zwiększenia ilości tłuszczu w skórze głowy, a co za tym idzie i na włosach.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Powodów takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele a do niektórych z nich należą:

Nieodpowiednie lub zbyt rzadkie mycie głowy

Korzystanie z silnie działających środków chemicznych nie jest dobre dla skóry głowy. Wiele szamponów i odżywek w rzeczywistości działa drażniąco i znacząco wpływa na pH skóry głowy. Skutkiem tego może być pobudzenie do działania właśnie gruczołów łojowych, które się tam znajdują.

Z podobnym zjawiskiem mamy do czynienia, gdy mycie głowy następuje zbyt rzadko, szczególnie w upalne dni.

Mycie glowy

Czynniki genetyczne i hormonalne

Tendencja włosów do przetłuszczania się również w niektórych przypadkach może być dziedziczna. Jak już wcześniej zostało wspomniane, w niektórych okresach życia może dojść do gwałtownych zachwiań gospodarki hormonalnej organizmu.

W czasie dojrzewania lub podczas menstruacji dochodzi do dużo intensywniejszej produkcji łoju, co w mgnieniu oka odzwierciedla się na wyglądzie czupryny.

Cienkie i proste włosy

Każdy włos zaopatrzony jest w dwa lub trzy gruczoły łojowe, które go nawilżają i zapobiegają odwodnieniu. Jeżeli natomiast włosy są zbyt cienkie, cała wydzielina nie zostaje wykorzystana, a efektem tego jest jej gromadzenie się na powierzchni włosa.

Przetłuszczające się włosy — na co należy uważać?

Ostrożnie z tabletkami antykoncepcyjnymi

Jeżeli jesteś kobietą i przyjmujesz środki antykoncepcyjne, hormony, które zawierają mogą spowodować poważne zmiany w Twojej skórze głowy. Jeżeli niespodziewanie z dnia na dzień zaczęły się one przetłuszczać, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem czy to przypadkiem nie one są przyczyną tego zjawiska.

Niektóre tabletki mogą powodować znaczące zachwiania równowagi hormonalnej organizmu.

Uwaga na wysoką temperaturę

Bardzo prawdopodobne, że latem, kiedy temperatury powietrza są wyższe, przetłuszczające się włosy bardziej dadzą o sobie znać. Przyczyną jest większe pocenie się skóry głowy, która ma bezpośredni kontakt ze słońcem.

Ciepło stymuluje gruczoły łojowe do wydzielania łoju. Z podobnym zjawiskiem mamy do czynienia w przypadku stosowania suszarek do włosów, prostownic lub zbyt gorących pryszniców.

Podczas kąpieli najlepiej zdecydować się na letnią wodę, stosować odpowiednie nakrycia głowy, a po umyciu włosów pozwolić im wyschnąć samym.

lokowka do wlosow

Nie szczotkuj włosów, gdy są suche

Jedyny moment, w jakim powinnaś rozczesywać włosy to czas po ich umyciu. Po ich wyschnięciu natomiast nie zaleca się, byś dotykała je palcami lub ponownie grzebieniem. Sprzyja to jedynie ich przetłuszczaniu. Innym zaleceniem jest unikanie mycia głowy zaraz przed położeniem się spać.

Dodatkowo powinnaś pamiętać, że do ich czesania najlepiej jest używać szczotek z naturalnym włosiem. Nie czekaj więc dłużej, tylko zrób porządek w swoich grzebieniach i pamiętaj, by oczyszczać je przynajmniej raz w tygodniu.

Zrezygnuj z masaży głowy i kontroluj nadmierne ich dotykanie

To powszechne zjawisko, szczególnie gdy jesteśmy znużeni, chętnie wplatamy dłonie we włosy, przejeżdżamy po nich palcami i nadmiernie dotykamy. Jest to najprostszy sposób na to, by sprawić ich nadmierne przetłuszczanie. Nie zalecane są również masażu i nadmiernego dotykania podczas mycia.

Jeżeli przy najmniejszym stresie masz tendencje do nawijania kosmyków włosów na palce, koniecznie staraj się zwalczyć w sobie tę potrzebę. Cały tłuszcz i brud, które gromadzą się na Twoich rękach, później ląduje na Twoich włosach.

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy

Teraz gdy już jesteś świadoma tego, co sprawia, że przetłuszczające się włosy mogą stać się uciążliwym problemem czas na poznanie kilku naturalnych sposobów, które pomogą Ci zawalczyć z tą przypadłością.

Sok z cytryny

Wystarczy, że wyciśniesz sok z dwóch cytryn i wymieszasz go z dwoma filiżankami wody destylowanej. Przy myciu głowy opłukać włosy wcześniej przygotowaną mieszanką. Następnie pozostawić do działania na około 5 minut, a po upływie zalecanego czasu — spłukać.

Przy stosowaniu należy pamiętać, że sok z cytryny może rozjaśnić włosy, dlatego nie jest wskazane aplikowanie go w ciągu dnia przy możliwym kontakcie głowy z promieniami słonecznymi.

sok z cytryny

Skrzyp polny

Przygotowanie preparatu polega na zagotowaniu szklanki wody destylowanej i dodaniu do niej dwóch łyżeczek suszonych liści rośliny. Mieszankę pozostawić na 15 minut, a następnie przecedzić i umieścić w pojemniku. Przy każdym myciu głowy używać jako preparat do końcowego płukania włosów.

Żółtko

W misce wymieszać dwa żółtka z kilkoma kropelkami soku z cytryny. Po umyciu głowy nałożyć na jeszcze wilgotne włosy. Pozostawić do działania na kilka minut, a następnie dokładnie spłukać. Stosować jeden raz w tygodniu.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy świetnie nadaje się do eliminacji problemu z przetłuszczającymi się włosami. Po umyciu głowy wystarczy wymieszać w misce z ciepłą wodą odrobinę produktu, a następnie przepłukać nim włosy.

Dodatkową korzyścią, jaką niesie ze sobą ta mieszanka, jest przywrócenie blasku i świeżego wyglądu Twojej czuprynie.

Woda hamamelisowa

Z łatwością można ją zakupić w sklepach ze zdrową żywnością lub naturalnymi produktami. Świetnie nadaje się do eliminacji problemu z przetłuszczającymi się włosami, a oprócz tego może być stosowana również na skórę.

Wystarczy wymieszać jednakowe ilości wody hamamelisowej z wodą destylowaną i tak przygotowaną mieszanką po zakończonym myciu głowy przepłukać włosy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.