Styl japandi: jak udekorować swój dom tym trendem

Styl japandi to mieszanka orientalnych i skandynawskich dekoracji. Opiera się on na prostych elementach i neutralnych kolorach.
Styl japandi: jak udekorować swój dom tym trendem

Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca, 2023

Spokój, jaki zapewnia styl japandi, osiągany jest dzięki prostocie, która charakteryzuje ten rodzaj sztuki. To trend, który stawia na trzeźwość otoczenia uzyskiwaną za pomocą prostych elementów.

Japandi jest obecnie jednym z najpopularniejszych rodzajów dekoracji ze względu na filozoficzne podstawy, na których się opiera. Założeniem jest wniesienie do domu korzyści płynących z estetyki orientalnej oraz pochodzącej z innych kultur.

Nawiasem mówiąc, atmosfera tego rodzaju aranżacji wiąże się ze spokojem. Czemu to zawdzięcza? Dowiedz się, czytając dalej.

Styl japandi – na czym polega

Trend japandi wynika z połączenia stylu japońskiego i skandynawskiego. Celem tych dekoracji jest zaoferowanie minimalistycznych przestrzeni, zgodnie z filozofią wabi-sabi. Ideologia ta ma zasadnicze znaczenie dla japońskiej estetyki, rządzącej się dobrym smakiem i pięknem, jak donosi artykuł opublikowany w BBC Mundo.

Kluczem jest przekształcenie niedoskonałości w doskonałość, opierając się na ręcznie robionych, funkcjonalnych i naturalnych elementach. Obiekty rozważane w projekcie japandi mają czyste linie i neutralne kolory. Ten typ japońskiego wystroju wnętrz pozwala w domu znaleźć możliwość relaksu w przestrzeni zen , która wybawi cię od codziennych stresów, odpręży i odstresuje.

Jeśli chodzi o wpływy skandynawskie, stara się wykorzystać narożniki i zalety oświetlenia. Wykorzystuje również biały kolor, dzięki czemu pomieszczenia podkreślają schludność i dodają naturalnego światła.

Stół z krzesłami
Styl skandynawski jest prosty, minimalistyczny i jasny. Jego meble mają charakterystyczny design.

Jak dostosować wystrój swojego domu do stylu japandi

Escuela Superior de Diseño de Barcelona zwraca uwagę, że dekorowanie przestrzeni wiąże się z wyborem mebli i akcesoriów, które dodają walorów estetycznych ostatecznemu wyglądowi. Kontempluje skrupulatny dobór tekstur, kolorów i kształtów, które się ze sobą łączą.

Zgodnie z tymi przesłankami, trend japandi obraca się wokół 3 kluczy:

 1. Oryginalność: to osobowość nadaje styl i zależy on od tego, kto go wykonuje.
 2. Prostota: minimalizm jest mocną stroną sztuki japandi. Według University of the Orient podstawą trendu minimalistycznego jest ograniczenie się do tego, co niezbędne i pozbycie się tego, co nieprzydatne.
 3. Neutralność: zapewnia ją dyskrecja skandynawskich kolorów połączona z eksplozją mocnych japońskich pigmentów. Podstawy lub tła są zwykle neutralne, a ziemiste palety dodają uderzającego akcentu.

Styl japandi jest oderwany od nasycenia i trzyma się dopracowanych komponentów. Dostosuj go do swojego domu, stosując się do poniższych zaleceń.

Zastosuj rękodzieło

Japandi stawia na przedmioty nieprzemysłowe, aby zwiększyć domową atmosferę. Ręcznie robione przedmioty mają surowe wykończenie, które jest kojące w dotyku. Oto kilka propozycji do salonu, sypialni i innych pomieszczeń:

 • Lustra
 • Rzeźby
 • Krzesła z włókna naturalnego
 • Meble z jasnego drewna
 • Kawałki bambusa lub kamienia
 • Proste obrazy w ramkach
 • Ceramiczne wazony i ozdoby
 • Poduszki wykonane z lnianej tkaniny

Zagraj przestronnością

W nurcie japandi konieczne jest, aby przestrzenie odznaczały się płynnością. Usuń przedmioty, które przeszkadzają, zakłócają widok i zaburzają równowagę energii otaczających dom. To ważne, ponieważ ten rodzaj dekoracji wiąże się z filozofią feng shui.

Rozgraniczenie obszarów musi być wyraźne. Aby nie doszło do całkowitego rozejścia się elementów składających się na pomieszczenia, zamontuj papierowe parawany, przesuwne drewniane drzwi lub przegrody listwowe.

Wprowadź rośliny doniczkowe

Włączenie roślin do wnętrza domu sprzyja inspiracji i relaksowi. Zgodnie z zasadami orientalnej i skandynawskiej dekoracji, używane doniczki muszą być proste i jasne. Zostaw zieleń liściom i odrzuć kwiaty w wielu kolorach.

Jeśli chodzi o rośliny, japandi kładą nacisk na fikusa, rajskiego ptaka i winorośl. Ważne jest, aby były to nieliczne egzemplarze. Być może wystarczy nawet jeden.

Roślina rajski ptak
Rajski ptak ma szczególny kształt i kolor, który może kontrastować z minimalistyczną przestrzenią.

Kontrastowe kolory

Na ścianach dominuje beż, pastelowa zieleń, szarość czy biel, ale można kontrastować kolory z resztą wystroju. Na wyspie kuchennej można dodać trochę ciemnego drewna. W salonie rozsądne jest użycie miękkich niebieskich, oliwkowozielonych lub brązowych poduszek meblowych.

Używaj włókien naturalnych

Tkaniny w piaskowych odcieniach doskonale sprawdzą się na pościel lub koce, które zdobią meble. Juta i wiklina to idealny wybór na obrusy, kosze i doniczki.

Czysto i pachnąco

Zarówno czystość, jak i zapachy są częścią atmosfery . Oba elementy uzupełniają świeżą i relaksującą atmosferę panującą w pokoju zaaranżowanym w stylu japandi. Warto używać środków czyszczących, których zapach jest stworzony z naturalnych ekstraktów, takich jak lawenda, cynamon, sosna i jaśmin.

Świeczki zapachowe
Aromatyzacja otoczenia jest częścią dekoracji, zwłaszcza jeśli szukasz relaksującego pokoju, który usuwa stres.

Związek między stylem japandi a emocjami

Dekoracja japandi jest powiązana z dekoracją emocjonalną. Oznacza to, że koncentruje się na przekazywaniu pozytywnej energii poprzez rozmieszczenie i aranżację przestrzeni, tak aby osoba miała większy komfort i bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania.

Zalety tego rodzaju sztuki wykraczają poza estetykę. Odnoszą się do dobra umysłu, zgodnie z propozycją japońskiego trendu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.