Sofa Chester - dlaczego warto włączyć ją do swojego wystroju?

Pomimo wielowiekowej historii, sofa Chesterfield lub Chester jest nadal jednym z najczęściej używanych mebli. Uważa się ją za klasykę. Dzięki swojej elegancji łatwo staje się centrum wystroju naszego domu.
Sofa Chester - dlaczego warto włączyć ją do swojego wystroju?

Ostatnia aktualizacja: 04 maja, 2023

Czy wiesz, czym jest sofa Chester? Jeżeli interesuje Cię wystrój wnętrz i fascynuje Cię dobieranie odpowiedniego wyposażenia domowego, z całą pewnością ta ikona klasycznej elegancji nie jest Ci obca. Sofa Chester jest popularnym wyborem przy rozważaniu mebla do salonu lub innych pomieszczeń, z wielu powodów. Opiszemy je szczegółowo.

Sofa Chester: pochodzenie i charakterystyka

Sofa Chester, znana również jako Chesterfield, uznawana jest za klasykę wśród mebli. Mówi się, że jest pochodzenia angielskiego i została wykonana na zlecenie hrabiego Chesterfield (1694-1773).

Ten szlachcic powiedział stolarzowi, że meble powinny zmuszać osobę do siedzenia w prawidłowej pozycji. Jednak nie ma wiarygodnego źródła potwierdzającego tę wypowiedź.

Inni upatrują początków mebla w XIX wieku.

Pewne jest, że sofa Chester zaczęła być używana w salonach męskich klubów towarzyskich w wiktoriańskim Londynie. Wkrótce potem stała się podstawą w domach angielskich wyższych sfer.

Stamtąd rozprzestrzeniła się na dawne kolonie Imperium Brytyjskiego, a następnie na resztę świata. Różne opracowania wspominają o tym, że była ona charakterystycznym elementem wystroju wnętrz w latach 1870-1890, zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli chodzi o cechy sofy Chester, podkreśla się, że:

 • Może składać się z dwóch lub trzech miejsc.
 • Podłokietniki i oparcie znajdują się na tej samej wysokości.
 • Oparcie nabijane jest guzikami (na początku były one złote).
 • Ma wzór: składa się z tkaniny i wyściółki, nadając tapicerce formę rombów.
 • W zależności od długości ma od czterech do sześciu nóg, wykonanych z toczonego drewna lub czasem z metalu.
 • Pierwotnie sofa Chester miała skórzaną tapicerkę, ale obecnie można ją znaleźć również w aksamicie i w ogromnej różnorodności tkanin.

Sofa Chester – dlaczego warto wykorzystać ją do dekoracji?

Sofa Chester jest jednym z najbardziej znanych mebli. Jest tak do tego stopnia, że kiedy pada słowo sofa, prawie nieuniknione jest przywołanie właśnie tego projektu. Teraz zobaczymy, dlaczego jest to dokonały wybór i jakie korzyści płyną z używania jej w dekoracji.

Sofa Chester w klasycznym stylu
Sofa Chester jest koniecznością, jeśli szukasz wyrafinowania i chcesz wnieść klasę do swoich wnętrz.

1. Sofa Chester to prawdziwy klasyk

Określenie klasyka nawiązuje do tego, co tworzy klasę, wyznacza trendy lub jest godne naśladowania. W pewnym sensie tak jest w przypadku sofy Chester. W rzeczywistości wywodzi się z niej również kilka innych kultowych modeli mebli.

2. Nigdy nie wychodzi z mody

Inne znaczenie klasyki dotyczy tego, co nie wychodzi z mody, ale zawsze jest na czasie. Klasyka jest ponadczasowa lub należy do innych epok, wykraczających poza swoją własną. Dzieje się tak z niektórymi utworami muzycznymi, z dziełami literackimi, a także z meblami, jak jest to w przypadku tej sofy.

3. Sofa Chester jest archetypem sofy

Projektant Jasper Morrison w swojej książce Wszystko oprócz ścian zwraca uwagę na to, że sofa Chester jest symbolem wszystkich sof i ideałem komfortu w domu.

4. Wyznacza styl

Jeśli jest coś, co można powiedzieć o sofie Chester, to jest to jej niepowtarzalny design. Ciągła linia od jednego podłokietnika do drugiego, a także oparcie z guzikami to jej znak rozpoznawczy.

5. Sofa Chester nadaje charakter wystrojowi wnętrza

Idąc tym samym tokiem myślenia, gdy mebel ten jest umieszczony w pokoju, nadaje całej przestrzeni wyjątkowy charakter. Sprawia nawet, że inne elementy wydają się podporządkowane jego wpływowi.

6. Sofa Chester jest stonowana i elegancka

Nie ma co do tego wątpliwości. To mebel stonowany i elegancki, wyróżniający się na pierwszy rzut oka, bez potrzeby krzykliwości i nadmiaru zbędnych ozdób.

7. Wnosi odrobinę wyróżnienia

Z wyżej wymienionych względów jej dystyngowany wygląd sprawia, że przestrzeń nabiera majestatu, niczym salon arystokratycznej rezydencji.

8. Jest funkcjonalna

Warto wiedzieć, że sofa Chester to nie tylko ozdoba. W pełni spełnia ona funkcję, do której została zaprojektowana: jest meblem, w którym osoba może wygodnie siedzieć i wypoczywać.

Z badań przeprowadzonych na uniwersytecie w Bułgarii, analizujących modele różnych mebli (w tym Chester), wynika, że projekt pozostał w swojej podstawowej formie, właśnie ze względu na wysoką funkcjonalność.

9. Dopasowuje się do innych stylów

Chociaż ma bardzo wyraźną osobowość, sofa Chester doskonale współgra z innymi stylami lub trendami w dekoracji. Od vintage po minimalizm.

10. Idealna do salonu

W salonie centralnym elementem jest zazwyczaj sofa. A co może być lepszego niż Chesterfield ze swoją osobowością, wokół której układają się pozostałe elementy. Warto nawet dopasować do niej kolor ścian.

11. Sprawdza się w różnych pomieszczeniach

Istnieje wiele optymalnych miejsc dla tej sofy. Czy to w domu, czy w biurze. Możesz również umieścić ją w domowym biurze, w poczekalni, wewnątrz sklepów i centrów handlowych.

12. Sofa Chester – kilka opcji rozmiaru

Choć trzyosobowa sofa to duży mebel (2,10 metra), to jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, możemy zdecydować się na wersję dwumiejscową, która ma 1,66 metra.

W tym samym stylu zaprojektowano nawet fotel o wysokości zaledwie 90 centymetrów.

13. Jest trwała

Dobrze pielęgnowana i konserwowana sofa Chester może służyć przez wiele lat. A najlepsze jest to, że im starsza, tym cenniejsza się staje; nadaje wnętrzu niepowtarzalny, klasyczny styl.

14. Aktualizacje projektu

Nie rezygnując z oryginalnej esencji klasycznej sofy Chester, dokonano pewnych aktualizacji projektu zarówno pod względem jej tapicerki, jak i formy. W związku z tym warto wspomnieć o następujących odmianach:

 • Podłokietniki są węższe i lżejsze.
 • Obecnie sofy są wykonane z tkaniny plamoodpornej i hipoalergicznej.
 • Meble występują już nie tylko w klasycznym kolorze skóry, ale także w beżach, bieli, fioletach, czerwieni, a nawet z łatami w różnych kolorach, jako kolaż.
 • Dla tych, którzy lubią arystokratyczny styl, zaprojektowano królewską sofę Chester, która ma ozdobne guziki i diamenty oraz bardziej ozdobne nogi.
Czerwona sofa
Postęp w technologii tekstyliów pozwala na nabycie sofy Chester w różnych odcieniach.

Sofa Chester – na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Szukając sofy Chester do domu lub biura, należy wziąć pod uwagę czynniki związane zarówno z samym meblem, jak i z przestrzenią. Nie bez znaczenia jest również to, kto będzie z niej korzystał. Pamiętaj, że:

 • Cena mebla może być różna: pokrycie skórzane jest droższe niż tkanina lub sztuczna skóra.
 • Skóra najlepiej sprawdza się w przestrzeni, w której przebywa wiele osób (np. w biurze).
 • W klubach, biurach czy firmach lepsze są kolory stonowane lub neutralne: czernie i brązy.
 • Dla niektórych osób pozycja siedząca na tej sofie może być niewygodna.

Zadbaj o swoją sofę szezlongową

Jeśli chcesz cieszyć się swoim szezlongiem przez dłuższy czas, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Zwróć uwagę na następujące czynniki:

 • Do elementów drewnianych, takich jak nogi, można użyć niezbyt gęstej pasty.
 • To samo dotyczy skóry lub tkaniny, gdy zdecydujesz się odkurzyć meble.
 • Zachowaj środki ostrożności podczas przenoszenia mebla: możesz nie tylko uszkodzić sofę, ale także plecy, ponieważ jest to ciężki element wystroju.
 • Należy wziąć pod uwagę, że sofa Chester jest przeznaczona dla osób dorosłych. Dlatego nie jest całkowicie zabezpieczona przed dziećmi.
 • Należy również uważać na zwierzęta domowe, zwłaszcza na drapiące meble koty.
 • Co więcej, jeśli przez jakiś czas będziesz poza domem lub nie będziesz używać mebla, możesz nałożyć na sofę ochronny pokrowiec lub koc.

Sofa Chester – ikona kultury

Sofa Chester jest jednym z najbardziej znanych mebli na świecie, obok jadalni w stylu Ludwika XV oraz biurek i konsol Chippendale. Często pojawia się w czasopismach, filmach i programach telewizyjnych (np. Przyjaciele).

Niektórzy twierdzą, że nawet Zygmunt Freud, ojciec psychoanalizy, miał taką sofę do sesji ze swoimi pacjentami. Nie jest to jednak luksus niemożliwy do osiągnięcia. Warto zainwestować w taki mebel, by cieszyć się dobrą lekturą lub filmem w domu.

Oczywiście pamiętaj, że od czasu do czasu należy wstać z krzesła i trochę poruszać ciałem. Siedzący tryb życia też nie jest dobry, nawet jeśli siedzisz w klasycznej sofie Chesterfield.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Fernandes Queiroz,R. & Lima Bezerra , I. Do lar à passarela. Técnica capitonê aplicada em vestuario. Trilhas da educação profissional. Inovação e criatividade nas práticas pedagógicas do senac ceará, 2, 5-13.
 • Kent, A. M., Phipps, C., Schwarz, E. & Blasquez Cano, M. (2018). Fashion space and place: convergence of consumer experience. Nottingham Trent University.
 • López Soler, M. (2014). Maridaje de las artes decorativas: mueble y vestido en el estilo tapicero. Su valor como lenguaje y documento histórico. En Sauret, T., Rodríguez Ortega, N. & y Sánchez-Lafuente, R. Actas de las jornadas sobre Diseño de interiores y mobiliario. Aportaciones a su historia y estrategias de valoración (Pp. 347-359). Vicerrectorado de Investigación y Transferencia de la Universidad de Málaga.
 • Morrison, J. (2002). Everything but the walls. ‎Lars Müller Publishers.
 • Parvanova, A. (2013). Comparative analysis: bulgarian furniture from the early renaissance and world examples up to the present. Wood, Design & Technology, 2(1), 62-72.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.