Stół do jadalni - 6 wskazówek, jak go wybrać

Stół do jadalni to jeden z najistotniejszych mebli w domu. Pokażemy Ci, jakie są podstawowe zasady, którymi musisz się kierować, aby dokonać tak ważnego wyboru.
Stół do jadalni - 6 wskazówek, jak go wybrać

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Stół do jadalni to wybór, którego nie należy lekceważyć. Mebel będzie przez długi czas miejscem spotkań z najbliższymi. Przy nim będziecie kosztować pysznych dań, świątecznych kolacji, a nawet spędzać czas przy przekąskach i anegdotach.

Niewątpliwie jadalnia jest jedną z najistotniejszych przestrzeni w domu, dlatego dziś na rynku znajdziesz różne opcje wystroju. Jednak uważaj! Choć stół do jadalni może Ci się wydawać piękny, musisz upewnić się, że odpowiada Twoim potrzebom. Pomożemy Ci, podając 6 podstawowych zasad jak go wybrać.

1. Zmierz przestrzeń, w której chcesz postawić stół do jadalni

To najprostszy sposób, w jaki musisz określić ilość miejsca na nowy stół do jadalni. W ten sposób możesz dokładnie dobrać wymiary i model.

Weź pod uwagę wszystkie przedmioty i inne meble, które będą sąsiadować z jadalnią. W takich przypadkach konieczna jest precyzja.

Aby zapewnić dobrą mobilność, zaleca się zachowanie co najmniej 1 metra wolnej przestrzeni od krawędzi stołu we wszystkich kierunkach. Oszczędź sobie bólu głowy, nie wybierając bajecznego stołu, który ze względu na swoje wymiary zmusi cię do dziwnych manewrów, aby go obsłużyć.

2. Wybierz stół do jadalni w najodpowiedniejszym kształcie

Niektóre kształty stołów lepiej współgrają z dostępną przestrzenią. Zatem zwróć uwagę na podstawowe zasady, którymi kierują się niektórzy projektanci wnętrz. Są one następujące:

  • Stoły kwadratowe i okrągłe idealnie sprawdzają się w przestrzeniach kwadratowych, a nie prostokątnych, gdyż dają poczucie ciasnoty.
  • Stoły prostokątne lub owalne bardzo dobrze współgrają w przestrzeniach wydłużonych lub prostokątnych. Nie bardzo nadają się natomiast do kwadratowych pokoi; są one zwykle niewygodne dla gości.
Wybór stołu do jadalni to poważne zadanie. Musisz wziąć pod uwagę powierzchnię przestrzeni i kształt.

3. Weź pod uwagę materiały

Styl i smak to bardzo osobiste kryteria. Musisz jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, które będą miały wpływ na użyteczność i długość użytkowania twojego stołu. Czy masz w domu dzieci? Dobrym rozwiązaniem jest wodoodporny materiał.

Jeśli wszystko będzie kręciło się wokół Twojego stołu, wybierz trwałe materiały. Lite drewno i grube szkło są bardzo odporne na zarysowania i inne wypadki. Inną rozsądną opcją jest stół z blatem ceramicznym; są modne i okazały się bardzo trwałe.

4. Ważna jest również podstawa

Wierzcie lub nie, podstawa ma duży wpływ na komfort siedzenia przy stole. Jeśli chcesz posadzić jednocześnie wiele osób, wybierz podstawę w formie piedestału. Zapewni Ci to więcej miejsca na nogi. Podobnie, dobrze dobrany rodzaj stołu do jadalni pomaga zwolnić miejsce w przypadku małego domu.

5. Nie zapomnij o wyborze krzeseł

Należy pamiętać, że krzesła są zwykle pierwszym przedmiotem przy stole, który ulega uszkodzeniu. Warto więc kupować modele, które nie są trudne do wymiany.

Popularne stało się łączenie miejsca do siedzenia w jadalni, jak na przykład podłużne ławki czy fotele z zagłówkami. Wybierz ciemne tkaniny, jeśli masz dzieci, ponieważ plamy psują piękno przestrzeni.

6. Wybierz ponadczasowy kolor

Czas użytkowania Twojej jadalni również będzie zależał od wybranego przez Ciebie koloru. Zadbaj o to, aby odcienie mogły współgrać z przyszłymi zmianami dekoracji. Szary, brązowy, czarny i biały to klasyki, które dobrze współgrają z większością barw.

Zalety i wady stołów do jadalni w zależności od kształtu

Dwa najpopularniejsze style stołów to okrągły i kwadratowy, jednak mają one pewne wady, których w niektórych przypadkach nie można zaakceptować. Dowiedz się więcej na ten temat.

Zalety, jakie ma okrągły stół do jadalni

Brak narożników w okrągłych stołach sprawia, że ​​są one bardziej przyjazne, do tego stopnia, że ​​ożywiają i zachęcają do rozmów. Ich kształt sprawia, że ​​wszyscy goście mają ze sobą doskonały kontakt wzrokowy.

W stołach tego typu często występuje tylko jeden postument, co pozwala uniknąć problemów z nogami stołowymi i narożnikami powierzchni. Może to zmniejszyć ryzyko wypadków.

Jakie wady ma okrągły stół do jadalni

W prostokątnej lub wąskiej przestrzeni okrągłe stoły wprowadzają dysharmonię, ponieważ zbytnio je wypełniają i ograniczają możliwość poruszania się. Jeśli rozważysz ustawienie go przy ścianie, aby zrobić miejsce dla ruchu, w zamian tracisz zalety jego kształtu. A poza tym to nie sprawi, że będzie dobrze wyglądać.

Jego średnica powinna być szeroka, jeśli chcesz pomieścić kilka osób jednocześnie. Przekłada się to na posiadanie bardzo dużego stołu w ramach dostępnej przestrzeni. Jego kształt uniemożliwia również dostawienie innych krzeseł lub dołączenie do nich kolejnego stołu.

Zalety, jakie posiada kwadratowy stół do jadalni

Kwadratowy stół do jadalni świetnie prezentuje się w domu w stylu minimalistycznym. Staje się bardziej elegancki, jeśli dodasz do jego powierzchni grube szkło. Ten styl stołu daje możliwość zabawy przestrzenią. Bez obaw możesz postawić go przy ścianie lub w rogu.

Ponadto, jeśli liczba gości stanie się większa niż zwykle, wystarczy dołączyć kolejny stół w tym samym stylu, aby go wydłużyć. Więc wszyscy mogą jeść razem.

Wady, jakie ma kwadratowy stół do jadalni

Nic nie ujmując powyższym zaletom, wymiary stołów kwadratowych są nieco małe. Są bowiem przeznaczone do powierzchni kwadratowych w domach lub mieszkaniach. Z drugiej strony jego rogi stają się niewygodne, a nawet niebezpieczne dla dzieci.

W ten sam sposób, jeśli pojawią się nieoczekiwani goście i muszą włączyć dodatkowe krzesła, ktoś musi siedzieć w kącie i będzie to trochę niewygodne.

Stoły kwadratowe i okrągłe służą konkretnym celom, ale najbardziej uniwersalne są prostokątne.

Zalety prostokątnych jadalni

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, wypróbuj 6- lub 8-osobowy prostokątny stół do jadalni. To dobra opcja dla tych, którzy zazwyczaj przyjmują wielu gości.

Bez wątpienia taki stół zwiększa liczbę miejsc siedzących poprzez włączenie kilku krzeseł. I to bez szkody dla wygody innych.

Wady stołów prostokątnych

Stoły prostokątne są zazwyczaj bardzo duże i zajmują dużo miejsca, przez co nie w każdym domu prezentują się dobrze. Ich wstawienie może dawać uczucie ciasnoty i niewygody.

Jak wybrać idealny stół do jadalni

Stół do jadalni może podkreślić wystrój domu, jeśli ma wymiary i projekt, który pasuje do docelowej przestrzeni. Tylko rozsądny wybór może spełnić kryteria przydatności.

Jednak do różnych domów odnoszą się różne zasady. Spróbuj kierować się kilkoma podstawowymi regułami. Jedną z nich jest uwzględnienie przestrzeni, którą dysponujesz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.