Stan zapalny stawów - często zadawane pytania

Zapalenie stawów jest związane ze stanem zdrowia, stylem życia, wykonywanym zawodem i genetyką. Istnieją różne odmiany i formy tej choroby, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Stan zapalny stawów - często zadawane pytania

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Czy artretyzm to to samo co stan zapalny stawów? A czym jest dna moczanowa? Chociaż wiele osób do dziś używa rożnych terminów w niewłaściwy sposób, słowo artretyzm dawniej odnosiło się do zapalenia stawów. Prawda jest taka, że ​​chociaż reumatoidalne zapalenie stawów jest najlepiej znane, nie jest to jednak synonim ani oba terminy nie mogą być używane zamiennie.

Jest tak, ponieważ w rzeczywistości stan zapalny stawów istnieje dziś pod wieloma różnymi postaciami. Szacuje się, że istnieje prawie 100 odmian zapalenia stawów. Ponadto istnieje wiele chorób związanych z tym stanem zapalnym stawów, którym towarzyszy ból i sztywność.

Biorąc pod uwagę to jak wieloczynnikowe i różnorodne jest to zaburzenie, trudno jest ustalić, ile dokładnie osób cierpi na stan zapalny stawów. Jednak statystyki mówią, że obecnie 1 na 6 osób cierpi na tę chorobę. Dlatego w tym artykule próbujemy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące zapalenia stawów.

Kogo dotyka stan zapalny stawów?

Prawda jest taka, że ​​stan zapalny stawów może dotknąć ludzi w każdym wieku. Jak już wspomniano, ten rodzaj zapalenia przybiera najróżniejsze postacie, od stosunkowo łagodnych aż do poważnych chorób degeneracyjnych. Każda z odmian ma własną charakterystykę i częściej dotyka jakiejś grupy ludzi.

Wydaje się jednak, że pewne czynniki, takie jak genetyka, środowisko i ogólnie styl życia, mają szczególny związek z tą chorobą. Na przykład wiadomo, że prawie wszystkie typy zapalenia stawów zwiększają swoją częstość występowania wraz z wiekiem i procesem starzenia się.

Kobieta z bólem kolan
Stan zapalny stawów występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn

Styl życia i stan sprawności fizycznej mają znaczący wpływ. Zarówno otyłość, jak i nadwaga mogą powodować przeciążenie dolnych stawów ciała, takich jak kolano. Może zatem wyzwalać stan zapalny stawów.

Nie oznacza to jednak, że sportowcy są całkowicie wolni od tego zagrożenia. Czasami nawet dzieje się wręcz odwrotnie. Szczególnie sportowcy wyczynowi odznaczają się wysoką podatnością na zapalenie stawów z powodu ich dużego zużycia.

Ponadto, występowanie danej odmiany zapalenia stawów ma ścisły związek z płcią. Prawie 60% osób z zapaleniem stawów to kobiety. Jednak niektóre odmiany częściej występują u mężczyzn, jak na przykład dna moczanowa.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Miewasz bóle stawów – Unikaj tych 8 produktów

Jakie są znane przyczyny zapalenia stawów?

Istnieją pewne rodzaje zapalenia stawów, których przyczynę udało się ustalić. Na przykład wiadomo, że pewne infekcje mogą powodować rozwój tej patologii. Niektóre z tych infekcji to gruźlica, rzeżączka lub borelioza.

To samo dotyczy dny moczanowej, czyli podagry, która powstaje na skutek nadmiernej ilości kwasu moczowego, który osadza się w stawach. Z drugiej strony należy zauważyć, że stan zapalny stawów może nawet wiązać się z zawodem, który wykonujesz.

Utrzymywanie tej samej postawy przez wiele godzin dziennie i przez wiele lat może z czasem doprowadzić do choroby stawów.

Jakie są najbardziej typowe objawy?

Stan zapalny stawów zwykle objawia się bólem i trudnościami w poruszaniu dotkniętego stawu. Czasa

Dna moczanowa to zapalenie stawów, które dotyka punktowo dużych palców u nóg głównie u mężczyzn

mi towarzyszy temu również sztywność w tym samym obszarze i obrzęk. Zapalenie może dotknąć  jeden staw lub wiele jednocześnie. Może nawet wystąpić w sposób symetryczny lub nie.

Każdy typ ma swoje cechy szczególne, a czas trwania objawów jest zwykle zmienny. Na przykład reumatoidalne zapalenie stawów jest symetrycznym zapaleniem stawów, które atakuje małe stawy, takie jak palce. Z drugiej strony dna moczanowa zwykle pojawia się jako zapalenie stawów w pojedynczym stawie.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Allopurynol na dnę moczanową: co warto wiedzieć?

Jak leczy się stan zapalny stawów?

Ogromna większość odmian zapalenia stawów nie ma lekarstwa. Jednak pewne rodzaje można leczyć, na przykład te związane z infekcją, ponieważ jej zatrzymanie niweluje również stan zapalny stawów. Jednak chociaż nie ma lekarstwa na wszystkie typy, istnieją metody leczenia, które pozwalają zmniejszyć i złagodzić objawy.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) można stosować w celu zmniejszenia stanu zapalnego i złagodzenia bólu. Prawie zawsze stosuje się je jako pierwszy krok terapeutyczny. Ważne jest, aby pamiętać, że w każdym przypadku leczenie musi być dobrane indywidualnie i dostosowane do rodzaju zapalenia stawów.

Dlatego jeśli cierpisz na którykolwiek z objawów i uważasz, że masz stan zapalny stawów, koniecznie udaj się do lekarza. Musi on prawidłowo zbadać przyczynę i ustalić dla ciebie konkretny plan terapeutyczny. Z drugiej strony pomoże ci rozwiać wszelkie wątpliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.