Miewasz bóle stawów – Unikaj tych 8 produktów

Niektóre produkty spożywcze mogą działać jako bodziec do pojawienia się reakcji zapalnej w organizmie, a także mogą mieć wpływ na zdrowie stawów. Aby złagodzić stan zapalny i zmniejszyć ból należy w największym możliwym stopniu zrezygnować z produktów spożywczych o szkodliwym działaniu.
Miewasz bóle stawów – Unikaj tych 8 produktów

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Twoje stawy są wspornikami całego Twojego ciała. Łączą kości i umożliwiają poruszanie się. Ból stawów jest normalnym problemem. Może być spowodowany stanem zapalnym, uszkodzeniami urazowymi lub rozwojem przewlekłej choroby. Pojawienie się bólu stawów jest zazwyczaj związane ze starzeniem się.

Jednak w wyniku urazu lub przedwczesnego zużycia, może on dotknąć również młodych ludzi. Bez względu na wiek, schorzenie to obniża jakość życia. Przede wszystkim utrudnia poruszanie i wykonywanie codziennych czynności.

Istnieje wiele sposobów na zminimalizowanie intensywności objawów bólu stawów. Są także pewne czynniki, które zwiększają ból.

Na przykład spożywanie określonego rodzaju produktów spożywczych pogarsza stan zapalny. Niektóre produkty mogą również zmniejszyć ilość wchłanianych składników odżywczych i tym samym stają na drodze do wyzdrowienia.

Zwiększa to Twoją wagę i powoduje zatrzymanie toksyn we krwi. Może to między innymi powodować poważniejsze choroby.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy wie, jakie produkty spożywcze są szkodliwe. Dlatego więc w tym artykule podzielimy się z wami wiedzą na temat 8 produktów spożywczych, których powinnaś unikać, jeśli doświadczasz bólu stawów.

Trzymaj się od nich z daleka!

1. Przetworzone i czerwone mięso 

Zarówno mięso przetworzone, jak i czerwone zawierają szkodliwe substancje chemiczne. Może to zwiększyć stany zapalne organizmu.

Azotyny i puryny pozostają w organizmie. W dłuższej perspektywie powodują ból i sztywność stawów.

przetworzone mięso nie jest zalecane na bóle stawów

2. Cukry rafinowane 

Jedzenie zbyt wielu rafinowanych cukrów ma wiele wspólnego z zaburzeniem równowagi w procesach zapalnych organizmu. Dotyczy to wszystkich źródeł rafinowanego cukru. Ten produkt zwiększa produkcję cytokin. W konsekwencji wzmacnia się ból i obrzęki.

Co więcej, cukry rafinowane mają wysokość zawartość kalorii. Właśnie dlatego ich jedzenie powoduje wzrost wagi. To z kolei powoduje większe obciążenie mięśni i stawów.

3. Mleko i nabiał

Bóle stawów mogą być związane ze spożywaniem mleka i nabiału. Co więcej, takie produkty zwiększają prawdopodobieństwo pojawiania się bólu stawów u młodych ludzi.  

Ten rodzaj produktów spożywczych ma wysoką zawartość kazeiny białkowej. Powoduje ona nasilenie stanów zapalnych ciała. Kazeina białkowa podrażnia tkanki, których zadaniem jest ochranianie stawów. Jej nadmierna ilość może powodować nawet zanikanie tych tkanek.

Nabiał ma fatalny wpływ na nasz stawy

Nabiał jest również bogaty w tłuszcze nasycone. Dlatego też powoduje wzrost wagi i stymuluje pojawianie się stanów zapalnych w tkankach tłuszczowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Zdrowe śniadanie bez nabiału, mąki lub cukru

4. Sól

Z jedzeniem zbyt dużej ilości soli kuchennej jest związany rozwój kilku poważnych chorób przewlekłych. Ma to wpływ na jakość życia. Ta przyprawa zmienia równowagę płynów w organizmie. Jednocześnie zwiększa ryzyko chorób serca i pojawienia się stanów zapalnych.

Do prawidłowego funkcjonowania Twój organizm potrzebuje niewielkiej ilości soli. Mimo to zazwyczaj jada się dziesięć razy więcej soli niż jest to wskazane!

5. Olej kukurydziany

Olej kukurydziany jest bogaty w kwasy tłuszczowe, które powodują wzrost produkcji substancji powodujących stan zapalnych. Wysoka kaloryczność oleju kukurydzianego wpływa negatywnie na jakość stawów. Pogarsza to również problemy związane ze stanami zapalnymi.

Butelka oleju

6. Jajka

Zostało udowodnione, że jajka są zdrowe i zapewniają organizmowi pokaźną ilość białka. Jednak regularne spożywanie jajek nie jest zalecane dla osób, które mają problemy ze stawami. Jest to produkt pochodzenia zwierzęcego, więc ma wysoką zawartość kwasu arachidonowego.

Ten kwas znajduje się w żółtku i istnieją podejrzenia, że powoduje nasilenie stanów zapalnych.

7. Rafinowane ziarna i mąka nie są zalecane w bólach stawów

Rafinowane ziarna i mąka to produkty, które mają silne działanie wywołujące stany zapalne. Mogą powodować uszkodzenia i ból w stawach. Przede wszystkim zawierają dużo glutenu, co jest niekorzystne dla metabolizmu. Gluten powoduje wytwarzanie substancji, które potęgują uczucie bólu.

Rafinowana mąka może powodować bóle stawów

Co więcej, codzienne spożywanie rafinowanych ziaren i mąki może mieć związek z pojawianiem się chronicznego stanu zapalnego i chorób autoimmunologicznych. Inną kwestią, którą trzeba mieć na uwadze, jest ich wysoka kaloryczność. Może to prowadzić do nadwagi, chorób serca, a także cukrzycy.

8. Fast foody i produkty smażone

Do przyrządzenia fast foodów i smażonych produktów w restauracjach używa się zwykle dużej ilości tłuszczów nasyconych i mąki. Skutkuje to nasileniem stanów zapalnych w tkankach tłuszczowych. Takie pożywienie może również powodować problemy z sercem. Jednocześnie pogarsza stan zapalny w przypadku choroby stawów.

Podsumowując, stosowana przez Ciebie dieta odgrywa kluczową rolę dla zdrowia Twoich stawów. Ograniczenie lub wyeliminowanie z diety wymienionych wyżej produktów spożywczych może pomóc w zmniejszeniu bólu i  złagodzeniu związanych z nim objawów.

Dodatkowo mądrze byłoby jeść więcej produktów bogatych w przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe omega 3, ponieważ mają one działanie przeciwzapalne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chai W., Morimoto Y., Cooney RV., Franke AA., et al., Dietary red and processed meat intake and markers of adiposity and inflammation: the multiethnic cohort study. J Am Coll Nutr, 2017. 36 (5): 378-385.
  • Vitellio P., Celano G., Bonfrate L., Gobbetti M., et al., Effects of bifidobacterium longum and lactobacillus rhamnosus on gut microbiota in patients with lactose intolerance and persisting functional gastrointestinal symptoms: a randomised, double blind, cross over study. Nutrients, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.