Allopurynol na dnę moczanową: co warto wiedzieć?

Allopurynol na dnę moczanową: co warto wiedzieć?
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Musisz mieć świadomość, że allopurynol nie leczy ataków dny moczanowej. Używa się go głównie, aby chronić przed ich wystąpieniem pacjentów, którzy prowadzą kurację zakładającą stosowanie innych leków.

Allopurynol to substancja medyczna używana do leczenia dny moczanowej i kontrolowania wysokich poziomów kwasu moczowego w organizmie. Przepisuje się go, gdy dan moczanowa powstaje jako skutek uboczny przyjmowania innych leków. Mogą ją wywoływać na przykład leki stosowane podczas leczenia nowotworów lub kamieni nerkowych.

Działanie allopurynolu opiera się na umiejętności zmniejszania syntezy kwasu moczowego, który odpowiada za wywoływanie objawów klinicznych dny moczanowej. Tym samym allopurynol należy do rodziny leków znanych pod nazwą inhibitorów oksydazy ksantynowej. To enzym, który jest konieczny do syntezy kwasu moczowego. Czytając ten artykuł dowiesz się więcej na temat tego procesu.

Jednak musisz pamiętać, że allopurynol nie leczy ataków dny moczanowej. Zapobiega jedynie ich występowaniu u pacjentów, którzy przyjmują już inne leki, między innymi te, które wymieniliśmy powyżej.

Dna moczanowa: co to jest?

Dna moczanowa zazwyczaj objawia się w formie ostrego stanu zapalnego stawów, zazwyczaj w dużych palcach u stóp. Innymi słowy, dna moczanowa wywołuje bezobjawowe zapalenie w stawie, który puchnie i wywołuje na krótko ból.

Osoba patrząca na stopy - allopurynol
Pacjenci z dną moczanową, powszechnie znaną chorobą, zazwyczaj doświadczają ostrego stanu zapalnego, zwłaszcza w okolicy dużego palca u stóp.

Stan zapalny pojawia się z powodu obecności monosodowych kryształków moczanu. Ta substancja powstaje z powodu nadmiaru kwasu moczowego we krwi. Podwyższone poziomy kwasy moczowego zazwyczaj wiążą się z niezdrowym stylem życia, na przykład złą dietą i spożywaniem alkoholu.

Kiedy poziomy kwasu normalizują się w prawidłowy sposób, kryształki zazwyczaj rozpuszczają się bez jakiegokolwiek problemu.

Osoby chore na hiperurykemię mają zbyt wysokie poziomy kwasu moczowego. Jednak chociaż ta przypadłość zdarza się dość często (dotyka 7% mężczyzn), kryształki typowe dla dny moczanowej pojawiają się jedynie u nielicznych osób.

Kiedy atak dny moczanowej przechodzi, część monosodowych kryształków moczanu pozostaje w stawach. Właśnie dlatego nawet po zakończeniu leczenia pacjent może w każdym momencie doświadczyć kolejnego ataku dny moczanowej.

Allopurynol – objawy niepożądane

Skutki uboczne związane z przyjmowaniem allopurynolu występują częściej u pacjentów z uszkodzeniem nerek lub wątroby. Dzieje się tak, ponieważ allopurynol jest metabolizowany w wątrobie i wydalany przez nerki.Ze względu na te przemiany stężenie leku w organizmie może zwiększać się lub zmniejszać.

Działanie leku zwiększa się wraz z jego stężeniem. Tym samym zwiększa się niebezpieczeństwo wystąpienia objawów niepożądanych. Przyjrzyjmy się najczęstszym skutkom ubocznym tego leku.

Reakcja skórna na allopurynol

Kobieta drapiąca ramię
Jeden ze skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem allopurynolu to świąd. Oprócz niego mogą wystąpić również inne problemy skórne.

Oto najczęstsze reakcje, które mogą wystąpić podczas przejmowania allopurynolu:

Jeśli pojawi się jeden z pierwszych czterech objawów, powinnaś przerwać leczenie tą substancją medyczną. Po ustąpieniu objawów możesz zacząć leczenie od początku i powoli zwiększać dawkę. Ale jeśli dostaniesz wysypki, musisz przerwać leczenie na stałe.

Ogólne reakcje związane z nadwrażliwością

Chociaż reakcje związane z ogólną nadwrażliwością na lek nie zdarzają się zbyt często, to czasami może wystąpić:

  • Gorączka,
  • Zespół Stevensa-Johnsona lub Lyela,
  • Limfadenopatia,
  • Układowe zapalenia naczyń (może objawiać się na różne sposoby, w tym pod postacią żółtaczki, zapalenia nerek i epilepsji).

Jeśli wystąpi którakolwiek z tych reakcji, musisz natychmiast przerwać leczenie allopurynolem i nigdy do niego nie wracać. W takim przypadku lekarz zapewne przepisze kortykosteroidy, które pomogą zwalczyć objawy nadwrażliwości.

Zaburzenia układu żołądkowo-jelitowego

Najczęstsze reakcje ze strony układu pokarmowego to mdłości i wymioty.

Wymiotująca kobieta
Mdłości i wymioty to najczęstsze objawy ze strony układu pokarmowego występujące po strawieniu tego leku.

Aby ich uniknąć, nie możesz nigdy przyjmować allopurynolu po posiłku.

Zapalenie wątroby wytwórcze ziarninowe wywołane przez allopurynol

Ta reakcja niepożądana bardzo rzadko przebiega bez jakichkolwiek wyraźnych objawów związanych z ogólną nadwrażliwością. Po przerwaniu leczenia objawy zazwyczaj samoistnie zanikają.

Podsumowanie

Allopurynol to bardzo skuteczny lek, który pomaga zapobiegać atakom dny moczanowej wywołanym przez przyjmowanie innych leków. Pamiętaj, że to lek przepisywany na receptę, co oznacza, że nie powinnaś samodzielnie podejmować decyzji o jego stosowaniu.

Główny powód stojący za tym ograniczeniem to fakt, że jego nadużywanie może prowadzić do wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z przyjmowaniem tego leku lub informacje o jego skutkach ubocznych, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Singh JA, Gaffo A. Gout epidemiology and comorbidities. Semin Arthritis Rheum. 2020 Jun;50(3S):S11-S16.
  • Domínguez J, Trindade C, Alonso A, Castellano A et al. Hipersensibilidad al alopurinol: Eficacia de un protocolo de desensibilización en tres casos. An. Med. Interna (Madrid). 2001;18(1):27-28.
  • Rødevand E, Sletvold O, Kvande KT. Side effects off allopurinol. Tidsskr Nor Laegeforen. 2004 Oct 21;124(20):2618-9.
  • Childs L, Dow C. Allopurinol-induced hepatomegaly. BMJ Case Rep. 2012 Oct 19;2012:bcr2012007283.
  • Iqbal U, Siddiqui HU, Anwar H, Chaudhary A et al. Allopurinol-Induced Granulomatous Hepatitis: A Case Report and Review of Literature. J Investig Med High Impact Case Rep. 2017 Sep 8;5(3):2324709617728302.
  • Tilz H, Becker JC, Legat F, Schettini APM, Inzinger M, Massone C. Allopurinol in the treatment of acquired reactive perforating collagenosis. An Bras Dermatol. 2013;88(1):94–7.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.