Sprzątanie łazienki - Jak robić to sprawnie i skutecznie?
Sprzątanie łazienki jest niejednokrotnie frustrującym zadaniem. Bez względu na to, ile czasu poświęcamy na to zadanie, wynik nieraz nie rekompensuje włożonego wysiłku. W takich przypadku możliwe jest, że używamy nieodpowiednich metod.
Silne chemikalia nie są najlepszym rozwiązaniem do czyszczenia łazienki, ponieważ wiele z nich zawiera szkodliwe substancje. Podczas gdy toaleta jest sprzątana, wchodzisz w kontakt z tymi produktami i mogą one wpływać niekorzystnie na Twoje zdrowie. Należy wybierać nieagresywne środki czyszczące oraz stosować odpowiednie środki ochrony podczas ich stosowania.
Po przeciwnej stronie do silnej chemii są naturalne metody czyszczenia i są one całkowicie nieszkodliwe. Najlepsze jest to, że większość z nich jest niezwykle skuteczna. Warto więc skusić się na te naturalne alternatywy chemii. Oto kilka sposobów na sprzątanie łazienki dzięki naturalnym, powszechnie dostępnym środkom czystości.
1.Sprzątanie łazienki zacznij od toalety
Toaleta jest jednym z obszarów łazienki najbardziej sprzyjających rozprzestrzenianiu się bakterii. Dlatego należy ją czyścić codziennie. Jeśli nie masz czasu na sprzątanie łazienki, co najmniej należy zaaplikować wewnątrz muszli klozetowej jeden strumień środków czyszczących.
Wnętrze toalety należy czyścić środkiem dezynfekującym zawierającym chlor. Zalecane jest używanie rękawiczek i maseczek na twarz. Po prostu zaaplikuj środek czystości do środka muszli i pozwól mu działać przez kilka minut. Następnie wyczyść muszlę szczotką i spuść wodę.
Jeśli wewnątrz toalety są osady i smugi najlepszą rzeczą jest ocet. Zmieszaj go w równych proporcjach z wodą. Następnie zastosuj w miejscach, które wymagają czyszczenia. Pozwól mu działać przez 10 minut, a następnie spłucz toaletę.
Możesz również zastosować napój typu cola by osiągnąć podobny skutek. W tym przypadku zalej cieczą toaletę, pozostaw aktywną przez 30 minut i wyszoruj WC. Następnie powtórz procedurę. Tego typu napoje pomagają również odblokować rury.
2.Wanna i zlew
Wanna to kolejny z tych elementów łazienki, na którym gromadzą się osady i plamy. Ocet jest wysoce zalecany w tych przypadkach. Nanieś go gąbką na plamy, pozwolić mu działać przez kilka minut, a następnie spłukać wodą.
Możesz również użyć ręczników papierowych zanurzonych w białym occie. Umieść je na smugach, pozostaw na około 15 minut, a następnie usuń. Na koniec spłucz wodą.
W przypadku zlewu należy zwrócić szczególną uwagę na kran i odpływ. Najlepiej użyć szczotki do czyszczenia butelek i wybielacza. Czyść bardzo dobrze wewnątrz i na zewnątrz, przynajmniej raz w tygodniu. W ten sposób nigdy nie będzie zatorów.
Zobacz także: Czyszczenie białym octem – kiedy się nie sprawdzi…
3.Prysznic i kafelki
Główną trudnością związaną z prysznicem jest powstawanie nagromadzeń wapna. Kiedy tak się dzieje, znowu ratunkiem jest ocet. Wystarczy zrobić mieszankę octu i wody i wlać płyn do pojemnika z rozpylaczem. Następnie spryskać wszystkie metalowe części prysznica tą substancją. Na koniec wyczyść wszystkie myte elementy suchą szmatką.
Ta sama mieszanka może być stosowana do płytek. Kiedy mają pozostałości soli, kamienia lub inne osady, powinnaś obficie spryskać je mieszanką octu i wody. Zaczekaj około pięciu minut, a następnie wyczyść powierzchnię.
Czasami przestrzenie pomiędzy płytkami wyglądają na brudne, a chcemy by były białe. Jest to spowodowane gromadzeniem się kurzu i innych zanieczyszczeń. Aby je wyczyścić, najlepiej użyć mieszaniny wody i wodorotlenku potasu. Wymieszaj w stosunku jeden do jednego. Nałóż na szczoteczkę do zębów i wyczyść płytki i fugi.
Przeczytaj również: Branie prysznica – nie popełniaj tych 5 popularnych błędów
4.Usuń pleśń z łazienki
Pleśni nie można przeoczyć podczas czyszczenia łazienki. Zwykle gromadzi się ona w miejscach, takich jak podłoga, framugi drzwi i narożniki. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie mieszaniny za pomocą mieszaniny zawierającej równe proporcje ciepłej wody, wybielacza i mydła.
Tę mieszaninę nanieś rozpylaczem we wszystkich miejscach, w których występuje pleśń. Następnie wyczyść je za pomocą starej ściereczki i szczotki. Jeśli pleśń pojawiła się na macie podłogowej, matę należy zanurzyć w mieszaninie i zostawić tam na kilka minut. Następnie wyszorować i dobrze płukać.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- NCBI. (2000). Antimicrobial activity of home disinfectants and natural products against potential human pathogens. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10656352
- Reader’s Digest. The Germiest Spots in Your Bathroom (Hint: Your Toilet Isn’t #1). https://www.rd.com/home/cleaning-organizing/most-germs-bathroom/
- American Society for Microbiology. Acetic Acid, the Active Component of Vinegar, Is an Effective Tuberculocidal Disinfectant. https://mbio.asm.org/content/5/2/e00013-14