Sprawdź, czy jesteś osobą refleksyjną

Czy myślisz, zanim zaczniesz działać? Czy nie kierujesz się impulsem? Możesz być osobą refleksyjną.
Sprawdź, czy jesteś osobą refleksyjną

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Co przychodzi ci do głowy, gdy zastanawiasz się nad tym, czy jesteś osobą refleksyjną? Być może obraz, który przychodzi ci do głowy, to Myśliciel, rzeźba, którą możesz zobaczyć w muzeum Rodina w Paryżu. Nie mylisz się całkowicie.

Kiedy przechodzimy do pochodzenia słowa „przemyśleć”, Słownik Języka Polskiego (PWN) informuje nas, że jest to pojęcie, które oznacza, że należy “rozważyć coś w myśli, myśleć intensywnie przez pewien czas się nad czymś”. Bez wątpienia osoba refleksyjna ma tendencję do zanurzania się w sobie, aby lepiej poznać siebie. Taka osoba unika impulsywnego działania i działa spokojnie.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Najlepsze zwroty wyrażające wdzięczność za życie

Co to znaczy być osobą refleksyjną?

Chociaż daliśmy już kilka wskazówek, osoba refleksyjna to ktoś, kto nie działa pod wpływem impulsu. Taka osoba potrzebuje czasu, aby przeanalizować daną sytuację, zanim zareaguje lub coś zrobi. Ten typ człowieka doskonale kultywuje swój wewnętrzny świat. To pozwala mu poznać, jaki jest, jakie są jego mocne i słabe strony, aby w razie potrzeby coś zmienić.

Należy pamiętać, że jest to cecha osobowości, którą bardzo trudno wypielęgnować, jeśli jej nie masz. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zostać osobą refleksyjną.

Możesz to zrobić, na przykład, ćwicząc medytację lub inne praktyki, takie jak joga. Będziesz słuchać swojego wewnętrznego głosu, obserwować swoje myśli i redukować impulsy.

kobieta medytująca na górze
Medytacja prowadzi do poznania siebie i zbadania swojego wnętrza.

Zalety bycia osobą refleksyjną

Bycie osobą refleksyjną ma swoje zalety. Na początek, nie podejmujesz pochopnych decyzji, co zwykle ma poważne konsekwencje.

Ktoś, kto chce zmienić pracę, ale robi to bez wcześniejszych rozmów o pracę, by nie zostać bezrobotnym, nie jest osobą refleksyjną. Ważną cechą jest staranne rozważenie różnych opcji.

Kolejną zaletą jest to, że brak impulsywności pomaga lepiej dbać o swoje relacje, ponieważ podczas kłótni nie mówimy rzeczy, których możemy potem żałować. Podsumowując, dzięki tej zdolności do refleksji podejmowane przez nas decyzje są bardziej spójne z nami i wyznawanymi przez nas wartościami.

5 cech osoby refleksyjnej

W tym momencie mogłeś powiedzieć sobie „wow, wygląda na to, że mogę być osobą refleksyjną”. Jednak wyjaśnimy Ci, jakie są specyficzne cechy takiej osoby, które mogą pomóc Ci pozbyć się wątpliwości. Chociaż możliwe, że niektóre z nich będą bardziej wyraźne niż inne, wszystkie z nich należą do tego typu osobowości.

1. Umie słuchać

Aktywne słuchanie ma fundamentalne znaczenie w niektórych sektorach, takich jak medycyna. Jak wyjaśniło Hiszpańskie Stowarzyszenie Pielęgniarstwa Zdrowia Psychicznego (AEESME), kluczowe znaczenie ma skupienie się na tym, co mówi druga osoba. Umiejętność ta obejmuje również empatię wobec osoby i okoliczności i ich akceptację bez dokonywania krytycznych ocen lub osądów. Nie każdy jest w stanie to zrobić i z tego powodu jest to cenna cecha.

2. Uczy się na swoich błędach

Człowiek refleksyjny nie boi się przyznać, że popełnił błąd i prosić o przebaczenie. Natomiast potrafi uczyć się z tego błędu, aby nie popełnić go ponownie. Z drugiej strony zaprzeczanie błędom jest znacznie bardziej powszechne niż nam się wydaje, ale może nigdy ci się to nie zdarzyło.

Być może należysz do tych, którzy cieszą się głębokim rozwojem osobistym dzięki umiejętności popełniania błędów, rozważania ich i uczenia się na nich.

Możesz być zainteresowany przeczytaniem tego również artykułu: Jak filozofię można zastosować w życiu codziennym

3. Dobrze zarządza emocjami

Jednym z wielu kluczy do właściwego zarządzania emocjami jest powstrzymanie się do działania w ferworze chwili. To nie jest łatwe.

Nikt nie uczy nas od najmłodszych lat, aby nie dać się ponieść złości, zemście czy nienawiści. Jeśli potrafisz pomyśleć, zanim zaczniesz działać i mówić, nie pozwalasz, by zdominowały Cię uczucia. Dzięki temu czujesz się bardziej zadowolony ze swojej reakcji.

4. Ma dużą zdolność do analizy

Inną cechą ludzi refleksyjnych jest to, że ich zdolność do analizy jest bardzo wysoka. W obliczu konkretnej sytuacji szybko oceniają jej plusy i minusy, aby podjąć zdrową i właściwą decyzję, zgodnie z własnymi wartościami.

Umiejętność zatrzymania się i nabrania dystansu nie zawsze jest łatwa. Jeśli jednak jesteś osobą refleksyjną, przychodzi ci to naturalnie.

osoba refleksyjna
Podejście analityczne we właściwej mierze sprzyja podejmowaniu dobrych decyzji.

5. Posiada cierpliwość

Cierpliwość w tego typu osobach jest niezwykłą cechą. Dzięki temu są spokojni, ponieważ nie spieszy im się z osiągnięciem określonego wyniku.

Nie cierpią też zwykle na lęk antycypacyjny, ten strach, który pojawia się, zanim coś się wydarzy, ponieważ myślenie o tym już natychmiast podnosi poziom kortyzolu.

Możesz być osobą refleksyjną

Czy odkryłeś, że jesteś osobą refleksyjną? Gratulacje! Masz osobowość z wieloma zaletami, które pozwolą Ci rozwijać się na poziomie osobistym, dbać o relacje i czuć, że cieszysz się pełnym życiem.

Ale nie martw się, jeśli zdasz sobie sprawę, że jest odwrotnie. Istnieją aspekty, nad którymi można popracować w terapii, takie jak zmniejszenie impulsywnego działania lub poprawa komunikacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ayala, A. E. G. (2012). Trastornos de ansiedad: agorafobia y crisis de pánico. Farmacia profesional26(6), 32-39.
  • De la Cuesta-Benjumea, C. (2011). La reflexividad: un asunto crítico en la investigación cualitativa. Enfermería clínica21(3), 163-167.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.