Najlepsze zwroty wyrażające wdzięczność za życie

"Nie daj się złapać w dogmat, który polega na życiu wynikami myślenia innych ludzi” (Steve Jobs) Czy to nie skłania do refleksji? Odkryj prawdziwą esencję życia i ścieżki, które doprowadzą Cię do dobrego samopoczucia.
Najlepsze zwroty wyrażające wdzięczność za życie

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wszyscy mamy przez wzloty i upadki w naszym życiu. Bez względu na nasz wiek, stabilność w życiu czy sukces, wszyscy od czasu do czasu odczuwamy pustkę. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, przygotowaliśmy listę najlepszych cytatów, które pomogą Ci wyrazić wdzięczność za życie.

Wybrane przez nas cytaty uczą nas dostrzegać, doceniać różne rzeczy w życiu, a także cieszyć się tym, co uważamy za oczywiste. Te ciekawe myśli uczą nas, jak odrzucić pewne mity na temat prawdziwego szczęścia, zadowolenia lub dobrego samopoczucia. Pochodzą od pisarzy, osobistości lub myślicieli, którzy w pewnym momencie swojego życia musieli podnieść się z nieoczekiwanego upadku.

Najlepsze cytaty wyrażające wdzięczność za życie

Ile razy w ciągu dnia myślisz o cudzie życia? Jeśli odpowiedź brzmi nigdy, to nasze cytaty z docenianiem życia będą dla Ciebie bardzo pouczające.

1. „Wartość życia można zmierzyć tym, ile razy twoja dusza została głęboko poruszona” (Soichiro Honda)

Wartości życia nie określa ilość posiadanych pieniędzy ani zgromadzone do tej pory dobra. Możesz mieć dużo i nadal czuć, że nie masz nic, jeśli twoja dusza nigdy nie została poruszona.

Przeczytaj ten wspaniały artykuł:  Myśl pozytywnie, a wszystko pójdzie dobrze

2. „Musisz spędzić czas samotnie czołgając się w cieniu, aby docenić, jak to jest stanąć w słońcu” (Shaun Hick)

To jeden z cytatów o docenianiu życia, który zachęca do refleksji nad mrocznymi okresami. Gdybyś nie musiał przez nie przechodzić, jak wtedy nauczyłbyś się doceniać wartość światła?

3. „Doceń to, co masz, bo ktoś inny tego pragnie” (Karon Waddell)

Nie chodzi o czerpanie radości z porównywania swojej sytuacji z tymi, którym jest gorzej… nic w tym stylu. Chodzi o docenienie tego, co masz, ponieważ możesz myśleć, że ma to mniejsze znaczenie, niż jest w rzeczywistości.

4. „Okazywanie wdzięczności to jeden z najpotężniejszych sposobów tworzenia obfitości. Dziękczynienie to jeden z najpiękniejszych sposobów docenienia życia” (Debasish Mridha)

To jedna z kluczowych idei, jeśli chodzi o naukę doceniania życia: być wdzięcznym. Po pierwsze bądź wdzięczny samemu życiu, a po drugie bądź wdzięczny tym, którzy ci w nim towarzyszą.

5. „Życie nie jest nam nic winne tylko dlatego, że jest nam dane. Ale wszystko zawdzięczamy własnemu życiu. Życie jest darem. Kiedy dostrzeżesz to dla siebie, zobaczysz, że życie innych jest również darem”.

Doceniać życie.
Wiele chwil w życiu wymaga długich okresów introspekcji, aby uświadomić sobie, jak ważne jest bycie w teraźniejszości.

Wiele osób wierzy, że ma prawo do szczęścia. Szczęście to coś, na co musisz zapracować, a przez całe życie będzie ku temu wiele możliwości.

6. „Mrugnięcie okiem. Tak szybko toczy się życie. To jest lekcja, której nigdy nie zapomniałem. Bez względu na to, jak dobre jest życie, wszystko można stracić w mgnieniu oka. Wszystko może się zmienić, wszystko może zniknąć. Dlatego staram się doceniać każdą chwilę” (Sammy Lee Davis)

Nigdy nie bierz niczego za pewnik, ponieważ życie może się zmienić w mgnieniu oka. Doceń tych, którzy są z tobą i to, co masz, bo w niezbyt odległej przyszłości możesz stracić tę możliwość.

7. „W nadziei na dotarcie do księżyca ludzie nie widzą kwiatów, które kwitną u ich stóp” (Albert Schweitzer)

Czasami po prostu musisz przestać patrzeć w górę i zamiast tego spojrzeć na to, co jest przed tobą. Odkryjesz, jak wiele z rzeczy, które masz teraz, było celem twoich pragnień kilka lat temu.

8. „Jeśli nie wiesz, jak się zrelaksować i zadowolić tym, co masz, jeśli nie wiesz, jak docenić naturalne piękno swojego otoczenia, jeśli nie wiesz, jak żyć prosto, to nawet jeśli masz wszystkie pieniądze na świecie, nadal będziesz nieszczęśliwy” (Lama Yeshe)

Nie kojarzenie sukcesu w życiu z pieniędzmi to kolejna wspaniała lekcja z naszych cytatów, wyrażających wdzięczność za życie. Tak, pieniądze są ważne; ale to nigdy nie wystarczy, aby zapewnić Ci dobre samopoczucie.

9. „Nabierz zwyczaju dziękowania ludziom. Wyrażaj swoją wdzięczność szczerze i nie oczekując niczego w zamian. Naprawdę doceniaj osoby wokół ciebie, a wkrótce znajdziesz więcej tych, którzy cię doceniają. Doceń życie, a przekonasz się, że będziesz mieć go więcej” (Ralph Marston)

W chwili, gdy to zrobisz, zaczniesz żyć nowym życiem. Na to nigdy nie jest za późno, bez względu na wiek i okoliczności. Po prostu musisz mieć pragnienie wyjrzeć poza to, co typowe.

10. „Kiedy zdajesz sobie sprawę z wartości życia, mniej skupiasz się na przeszłości, a bardziej koncentrujesz się na zachowaniu przyszłości” (Dian Fossey)

To prowadzi nas do innego składnika naszych cytatów wyrażających wdzięczność za życie: zostaw przeszłość w przeszłości. Liczy się teraźniejszość i przyszłość, ponieważ są to jedyne stany, na które możesz wpływać.

11. „W życiu nie ma żadnej wartości poza tym, którą zdecydujesz się mu dać. Nie ma szczęścia na świecie poza tym, które sam dajesz” (Henry David Thoreau)

Nie szukaj wartości dla swojego życia, naśladując wartość, jaką inni przypisują swojemu. Musisz znaleźć własną wartość, a jeśli nie, sam ją nadaj. Jeśli opierasz swoje życie na wartościach innych ludzi, będziesz żyć tylko życiem, które do ciebie nie należy.

12. „Wartość życia nie polega na długości dni, ale na tym, jak z nich korzystamy. Człowiek może długo żyć, ale niewiele osiągnąć” (Michel de Montaigne)

Jeśli chcesz docenić swoje życie, musisz robić to codziennie, nie tylko w sporadycznych chwilach. Doceniaj każdy dzień w odpowiedniej mierze i nie marnuj wolnego czasu, ale zrób z nim coś.

Przeczytaj więcej: Jak zorganizować swoje życie

13. „To cenna praktyka, aby nauczyć się sprawiać sobie przyjemność. Ponieważ musisz spędzać ze sobą tyle czasu, lepiej czerp satysfakcję z tego związku” (Norman Vincent Peale)

A wszystko to pochodzi z miłości własnej. Jeśli nie możesz znaleźć sposobu, aby czuć się komfortowo ze swoją osobą, nigdy nie będziesz czuł się komfortowo w obecności innych.

14. „Dla tych, którzy starają się ją zrozumieć, śmierć jest wysoce twórczą siłą. Najwyższe duchowe wartości życia mogą pochodzić z myśli o śmierci i jej i studiowania” (Elisabeth Kubler-Ross)

To trochę paradoksalne, że mówimy o śmierci przy okazji naszych zdań, wyrażąjących wdzięczność za życie. Prawda jest taka, że jeśli nigdy nie zetkniesz się ze śmiercią, nigdy w pełni nie docenisz aktu życia. Jeśli boisz się śmierci, to w pewien sposób boisz się życia.

15. „Jesteśmy tak zaangażowani w robienie rzeczy dla celów o wartości zewnętrznej, że zapominamy o wartości wewnętrznej. Ekstaza związana z samym życiem, o to właśnie chodzi” (Joseph Campbell)

Wszystko, co wiąże się z życiem, jest czymś, co przyjmujemy za pewnik: oddychanie, mruganie, widzenie, smakowanie, czucie. Częste zastanawianie się nad tym, jakie to wszystko jest cudowne, jest sposobem na docenienie życia.

16. „Niepowodzenie, wytrwałość i wszystkie te rzeczy mogą cię ukształtować. Mogą dać ci bezcenną odwagę i poczucie własnej wartości” (Scott Hamilton)

Nie myśl, że to puste słowa zachęcające do wytrwania w trudnych chwilach. Możesz tego nie widzieć w tym momencie, ale to nauka, którą będziesz stosować przez całe życie.

17. „Nie to, co mamy, ale raczej to, co robimy z tym, co mamy, określa wartość życia” (Alice Hegan)

Oto prawdziwie mistrzowskie podsumowanie idei, jak docenić życie. Twoja obecna sytuacja nie warunkuje tego, co możesz osiągnąć, tylko to, co z nią robisz.

18. „Życie jest największym darem, jaki można sobie wyobrazić. Żonkil poruszający się przez ciemną ziemię w kierunku wiosny, w jakiś sposób głęboko czując w swoich korzeniach, że zobaczy światło i słońce, ma więcej odwagi i większą wiedzę o wartości życia niż każda istota ludzka, jaką kiedykolwiek znałam” (Madeleine L’Engle)

Z tego obrazu możesz wyciągnąć wiele lekcji, zwłaszcza jeśli znajdziesz się w krytycznym momencie swojego życia. Czasami jedynym rozwiązaniem jest trwanie z pewnością, że w pewnym momencie światło przebije się do Twojego świata.

19. „Przyszłość jeszcze się nie wydarzyła, a przeszłość już przeminęła. Myślę więc, że jedyny moment, jaki mamy, to tu i teraz, i staram się jak najlepiej wykorzystać te chwile. Chwile, w których się znajduję” (Annie Lennox)

Twój umysł powinien być zawsze w teraźniejszości, o czym już mówiliśmy w innych cytatach wyrażających wdzięczność za życie. Tak, zawsze zwracaj spojrzenie na przyszłość; ale nigdy nie zapomnij żyć teraźniejszością.

20. „W końcu najbardziej racjonalnym lekarstwem na nadmierny strach przed śmiercią jest ustalenie właściwej wartości życia” (William Hazlitt)

Ma to sens, ponieważ ci, którzy boją się śmierci, nie znaleźli w swoim życiu zadowolenia. Nie ma recepty na zadowolenie, więc musisz znaleźć to, co sprawia Ci radość. Kiedy to zrobisz i uczynisz z tego centralny punkt swojego życia, zaczniesz zapominać o strachu przed śmiercią.

21. „Ludzie muszą się rozczarować mniejszymi rzeczami w życiu, zanim zrozumieją pełną wartość większych rzeczy” (Edward Bulwer)

Największe historie o przezwyciężaniu pochodzą z rozczarowań, upadków i ciemności. W takich chwilach doceniasz wartość szczęśliwego i radosnego życia i robisz wszystko, co tylko możesz, aby powrócić do poprzedniego stanu.

22. „Jeśli człowiek ogranicza się i prosi od życia tylko to, co może mu dać, to transcendentne wartości życia natychmiast znikają” (Christopher Dawson)

Oznacza to, że nie możesz zrozumieć prawdziwej istoty życia, jeśli ograniczysz się tylko do przetrwania. Jeśli to zrobisz, będzie wydawać się puste i bez względu na to, ile razy zadajesz sobie pytanie o sens, nigdy nie znajdziesz satysfakcjonującej odpowiedzi.

23. „W wolnych chwilach dnia pamiętaj, aby kontemplować utratę wszystkiego, co cenisz w życiu. Zaangażowanie się w taką kontemplację może spowodować dramatyczną zmianę w twoim spojrzeniu na życie. Może uświadomić ci, choć tylko na chwilę, jakie masz szczęście i za ile rzeczy musisz być wdzięczny niemal bez względu na okoliczności”. (William Braxton)

Wykonuj to ćwiczenie od czasu do czasu, a zobaczysz wszystko, co osiągnąłeś do tej pory, w innym świetle.

24. „Smakuję życia. Kiedy coś zagraża Twojemu życiu, popycha cię to do wycofania się i doceniania wartości życia i czerpania z niego tego, co możesz” (Sonia Sotomayor)

Jeśli zawsze mieszkasz na szczycie, nigdy nie docenisz, jak trudno jest dostać się na szczyt. Czasami musisz ponownie spaść i wspiąć się na górę, aby kiedy znów osiągniesz szczyt, będziesz go cenił.

25. „Życie nie ma sensu, chyba że służysz celowi poza sobą – chyba że ma wartość dla kogoś innego” (Joshua Heschel)

Szczęśliwa rodzina.
Wiele z najlepszych i najcenniejszych doświadczeń życiowych to nie te, w których jesteśmy sami, ale te, które dzielimy z naszymi bliskimi.

To jeden z życiowych cytatów zachęcających do refleksji, do odłożenia na bok indywidualizmu. Jeśli coś cię uszczęśliwia, powinieneś się tym podzielić. W trakcie tego procesu zobaczysz wzrost swojego szczęścia.

26. „Nie da się uciec od ludzi, którzy powszechnie stosują fałszywe standardy pomiaru. Szukają władzy, sukcesu i bogactwa dla siebie i podziwiają je w innych; nie doceniają tego, co ma prawdziwą wartość w życiu” (Zygmunt Freud)

Być może w tym paradoksie leży powód, dla którego wielu ludzi żyje w ciągłej frustracji. Stracili z oczu prawdziwą esencję życia.

27. „Życie jest krótkie. Przestań się tak bardzo martwić. Baw się. Bądź wdzięczny. Bądź sobą. Nie pozwól innym cię zniechęcić. Życie to jednorazowa oferta. Żyj pełnią życia” (Karen Salmansohn)

Ostatecznie wszystko zaczyna się od podejścia do życia. Często mówimy, że życie nie ma sensu, podczas gdy w rzeczywistości powinniśmy powiedzieć, że to my nie nadajemy sensu swojemu życiu. To od Ciebie, a nie od innych, zależy dążenie do szczęścia, radości i spełnienia.

28. „Twój czas jest ograniczony, więc nie marnuj go żyjąc cudzym życiem. Nie daj się złapać w dogmat, który polega na życiu wynikami myślenia innych ludzi” (Steve Jobs)

Najgorszą rzeczą, jaką człowiek może zrobić, jest odkrycie, że przeżyło swoje życie w pułapce cudzego paradygmatu. Nigdy nie jest za późno na podjęcie decyzji o swoim bycie.

29. „Ciesz się małymi rzeczami w życiu, bo pewnego dnia możesz spojrzeć wstecz i zdać sobie sprawę, że były naprawdę duże” (Robert Breault)

Uścisk matki, rozmowa z ojcem lub pocałunek ukochanej. Wszystkie te pozornie małe rzeczy będą wydawać się ogromne, gdy nie będziesz ich mieć.

30. „Każda chwila życia jest cenna i nigdy więcej się nie powtórzy; jest to zatem powód do docenienia, wdzięczności i uczczenia faktu, że żyjesz” (Zelig Pliskin)

Powinieneś jak najlepiej wykorzystać każde doświadczenie życiowe i dowiedzieć się, o co chodzi w życiu. W ten sposób unikniesz żalu w przyszłości i możesz kierować swoim istnieniem bez żalu.

31. „Musisz zaakceptować starzenie się. Życie jest cenne, a kiedy straciłeś wielu ludzi, zdajesz sobie sprawę, że każdy dzień jest darem” (Meryl Streep)

Jeszcze jeden cytat wyrażający wdzięczność za życie, a jednocześnie zachęcający do odrzucenia strachu przed śmiercią. Starzenie się i umieranie są częścią życia i mogą nawet zachęcić Cię do czerpania z nich korzyści.

32. „Jeśli zawsze spieszysz się w kierunku następnej chwili, co z chwilą, w której się znajdujesz? Zwolnij, ciesz się chwilą, w której jesteś i przeżyj swój dzień pełnią życia” (Nanette Mathews)

Wspaniała myśl, o której wszyscy powinniśmy pamiętać w tych rozpędzonych czasach.

33. „Mamy tylko jedno życie i jedno ciało, o które musimy się troszczyć i najlepiej, jeśli zrobimy to dobrze. Nigdy nie wiesz, co przyniesie jutro, więc lepiej przeżyjmy to życie najlepiej, jak potrafimy i bądźmy wdzięczni wszystko, co mamy” (Novak Djokovic)

W końcu o to właśnie chodzi: żyć swoim życiem najlepiej, jak potrafisz. Najlepszym sposobem na jego docenienie jest pokazanie tego w praktyce.

To już koniec naszych cytatów wyrażających wdzięczność za życie! Mamy nadzieję, że te myśli zachęciły Cię do refleksji i że niektóre z nich możesz zastosować w swojej codzienności już od dziś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.