Napady złości u dorosłych: przyczyny i wskazówki

Niska tolerancja na frustrację i stres mogą być przyczyną napadów złości u dorosłych. Podamy Ci tutaj strategie radzenia sobie z tymi zachowaniami.
Napady złości u dorosłych: przyczyny i wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 01 czerwca, 2022

Jaka jest pierwsza rzecz, która przychodzi ci na myśl, gdy słyszysz słowa napad złości lub atak złości? Najprawdopodobniej wyobrażasz sobie rozhisteryzowane dziecko.

Cóż, tak często jest i ma to swoje wyjaśnienie: dziecinne napady złości mają związek z załamaniem rozwijającym się w pewnej strukturze mózgu. Oznacza to, że części mózgu, które pozwalają im regulować emocje i zachowanie, nie są jeszcze w pełni ukształtowane. Dlatego należy się spodziewać emocjonalnych wybuchów u najmłodszych.

Jednak zdarzają się również ataki lub napady złości u dorosłych, ale z całkiem innych powodów. Poznajmy je i przeanalizujmy

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: 7 toksycznych emocji, które powstrzymują Cię od bycia szczęśliwym

Czym są napady złości?

Chociaż przywykliśmy do napadów złości w środowisku dzieci, pojawiają się one również w życiu dorosłym. Jednak w tym przypadku chodzi o brak umiejętności społecznych i emocjonalnych.

Napady złości u dorosłych mówią o niezdolności do radzenia sobie z emocjami frustracji, wściekłości lub gniewu. Dlatego reagujemy w sposób nieodpowiedni do sytuacji.

Nie chodzi tu więc o zaprzeczanie lub unikanie emocji, które odczuwamy, ale o umiejętność ukierunkowania ich i wyrażania, abyś się zachowali w sposób przystosowawczy i szanowali prawa innych.

Jednak obok nadmiernego wybuchu złości, chodzi o coś więcej. Musimy spojrzeć nieco dalej. Kluczem jest ustalenie, na czym polega i skąd się bierze problem.

Ataque de bronca en un adulto.
U osoby dorosłej może dojść do wybuchu złości, chociaż normalnie oczekuje się, że dysponuje zasobami, aby zarządzać tą emocją i odpowiednio nią kierować.

Jak wyglądają napady złości u dorosłych?

Wbrew pozorom napady złości u dorosłych to nie tylko ataki furii. Swoją frustrację mogą komunikować na różne sposoby. Do najczęstszych należą:

  • Grobowa cisza: W obliczu komentarza, twardych słów lub odmowy na wyrażoną prośbę, absolutna cisza wyraża reakcję złości. Mogą być podejmowane próby rozmowy z daną osobą, ale ona/ona nie odpowiada, odwraca wzrok i całkowicie ignoruje rozmówcę.
  • Eksplozja: osoba wydaje się całkowicie tracić kontrolę nad sobą. Mogą temu towarzyszyć nawet zmiany fizyczne, takie jak zaczerwienienie twarzy. Ktokolwiek obserwuje taką sytuację, dostrzega dramat i przesadę, ponieważ taki wybuch szybko się nasila. W najgorszych przypadkach napady złości u dorosłych mogą przerodzić się w obelgi i przemoc fizyczną wobec drugiej osoby lub przedmiotów.
  • Agresja bierna: Czasami styl danej osoby jest mniej konfrontacyjny, ale równie agresywny. Dlatego decyduje się na pewne bolesne komentarze.

Co powoduje napady złości u dorosłych

Napady złości u dorosłych mogą być spowodowane wieloma różnymi przyczynami. Niektóre z nich to:

  • Niska tolerancja na frustrację: nie możemy znieść, gdy coś nie idzie po naszej myśli lub nie jest zrobione tak, jak chcemy.
  • Niewłaściwe zarządzanie emocjami: Emocje istnieją. Są wrodzone. Jednak reagowanie na nie wymaga nauki zarządzania nimi.Bardzo często te wybuchy złości wynikają z tłumienia tego, co czułeś przez długi czas.
  • Zaburzenie nastroju o większej złożoności: Na przykład gniew i frustracja są częstymi objawami depresji.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Naucz swoje dzieci, jak kontrolować swoje emocje

Wskazówki dotyczące radzenia sobie z napadami złości u dorosłych

Poniżej omówimy pewne strategie, które możemy wdrożyć, aby uniknąć napadu złości. Spróbuj je zastosować, jeśli uważasz, że czyjeś napady złości czasami wymykają się spod kontroli.

Wyznacz granice

Aby uniknąć konfliktu, ważne jest, aby zachować kontrolę nad tym, co się z nami dzieje lub co nas prowokuje w określonej sytuacji. Jednak kropla po kropli szklanka się napełnia i nadchodzi dzień, w którym się przelewa. Ten dzień jest dniem napadu złości.

Naucz się rozpoznawać wyzwalacze

Nie wszystkie sytuacje czy komentarze wpływają na nas w ten sam sposób. Aby móc się kontrolować, ważne jest, aby dowiedzieć się, co tak bardzo nas niepokoi.

Wtedy możemy unikać tych okoliczności, przygotować się do radzenia sobie z nimi lub zastosować inne strategie, które pomogą nam lepiej zareagować. Kiedy zdarzyło ci się to wcześniej? W jakich okolicznościach doszło do ataku złości? To może być pytanie przewodnie.

W tym samym duchu naucz się rozpoznawać fizyczne objawy towarzyszące atakowi gniewu. Czy odczuwasz napięcie w ciele, kołatanie serca lub zaciśnięte zęby? W ten sposób będziesz mógł wcześniej rozpoznać nadchodzący atak.

Znajdź miejsca wypoczynku i relaksu

Aby zachować spokój, trzeba umieć oderwać się od codziennych obowiązków i rutyny. Zestresowany umysł jest znacznie bardziej podatny na wybuchy gniewu.

Tymczasem znalezienie przestrzeni do relaksu polega na nauce oddychania, aby reagować w spokojniejszy i mniej impulsywny sposób. Uważność i joga to tylko niektóre z opcji, które mogą pomóc.

napady złości u dorosłych mogą być wspomagane ćwiczeniami
Szukaj przestrzeni, które są dla ciebie przyjemne i stosuj praktyki, które łączą cię z twoim wnętrzem, aby uniknąć napadów złości.

Profesjonalna pomoc może regulować napady złości u dorosłych

Czasami zarządzanie gniewem i frustracją wymaga pracy i kierowanego wsparcia, ponieważ obie te emocje wiążą się z innymi doświadczeniami i wspomnieniami.

Emocje są ważną częścią życia

Napady złości, szczególnie u dorosłych, są często postrzegane jako uwłaczające zachowania. Czasami jednak ich pomijamy przyczyny lub to, co wyrażają w nieodpowiedni i ukryty sposób. Być może to, co się z nami dzieje, jest sprzeczne z naszymi prawdziwymi pragnieniami. Czasami nasze emocje są jedyną informacją, która wskazuje, czego naprawdę chcemy, zgodnie z naszymi zasobami rozwojowymi.

Niewątpliwie odpowiednia ekspresja emocji jest czynnikiem decydującym o dobrej jakości życia. Dlatego musimy nauczyć się ich słuchać i właściwie nimi zarządzać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bonet, José, & Suárez-Bagnasco, Mariana (2011). Revisión Breve: Diagnóstico clínico de los ataques de ira y la hostilidad en pacientes con enfermedad coronaria. Revista Argentina de Clínica Psicológica, XX(3),231-237.[fecha de Consulta 6 de Abril de 2022]. ISSN: 0327-6716. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=281922826005
  • Páez, D., Bilbao, M. A., & Javaloy, F. (2008). Del trauma a la felicidad. Los hechos negativos extremos pueden generar creencias positivas y crecimiento personal. Prácticas en psicología positiva, 159-202.
  • García Andrade, Adriana. (2019). Neurociencia de las emociones: la sociedad vista desde el individuo. Una aproximación a la vinculación sociología-neurociencia. Sociológica (México)34(96), 39-71. Recuperado en 07 de abril de 2022, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0187-01732019000100039&lng=es&tlng=es.
  • Zea Jiménez, Marcela , & Cano Murcia, Sandra Rocío (2012). Manejar las emociones, factor importante en el mejoramiento de la calidad de vida. Revista Logos, Ciencia & Tecnología, 4(1),58-67.[fecha de Consulta 6 de Abril de 2022]. ISSN: 2145-549X. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=517751763003

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.